Jump to content



Recommended Posts

Ισως σας ενδιαφέρει. Στο laptop της υπογραφής εβαλα τα 10αρια (απο 8.1 γνήσια).
Με τα την εγκατάσταση δουλεψε για λιγα δευτερόλεπτα το touchpad και μετά νέκρωσε! Δουλευει μόνο με external mouse.
Δεν το ήθελα και έτσι πήγα μεσα στις ρυθμίσεις στον πίνακα ελέγχου οπου έχει επιλογή επιστροφής στα 8.1 και γράφει μεσα σε παρένθεση  αν σε ενα μήνα δεν επιστρέψω στα 8.1 μετα δεν θα μπορέσω ποτέ.
Δεν ξερω αν το έχετε ξαναγράψει κάπου αλλα ήθελα να σας το πω :)

Link to comment
Share on other sites

Ισως σας ενδιαφέρει. Στο laptop της υπογραφής εβαλα τα 10αρια (απο 8.1 γνήσια).

Με τα την εγκατάσταση δουλεψε για λιγα δευτερόλεπτα το touchpad και μετά νέκρωσε! Δουλευει μόνο με external mouse.

Δεν το ήθελα και έτσι πήγα μεσα στις ρυθμίσεις στον πίνακα ελέγχου οπου έχει επιλογή επιστροφής στα 8.1 και γράφει μεσα σε παρένθεση  αν σε ενα μήνα δεν επιστρέψω στα 8.1 μετα δεν θα μπορέσω ποτέ.

Δεν ξερω αν το έχετε ξαναγράψει κάπου αλλα ήθελα να σας το πω :)

Το διαβασα , οπως επεισης πολυ αναφερουν οτι αντιμετοπιζουν πολλα προβληματα μετα απο την επαναφορα (μπλε οθονες , πραγματα που δουλευαν υπολειτουργουν η δεν λειτουργουν καθολου και διαφορα τετοια)

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου αν πρόκειται για μηχάνημα το οποιο το χρησημοποιείς για δουλειά ή το (βασικό) pc καλύτερα να μην κάνουμε το upgrade και να περιμένουμε..

Eγω να σου πω την αληθεια επειδη τα δουλευα καιρο (insider) τα περασα κανονικα , τι θα γινει στο μελλον δεν ξερω αλλα δεν καιγομαι κιολας εχω αλλες 6 retail αδειες που καθοντε απο windows 7 :p:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα και εγω αλλα εχω προβλημα με το driver της nvidia. Εκανα τα παντα για να το παρει απο το αρχειο το κατεβασμενο της nvidia , αλλα επεμεινε να το βαζει μονο του. Μου ελεγε πως υπαρχει προβλημα με τον εντοπισμο του hardware. Αφου ειδα και αποειδα εβαλα το DDU απο safe mode και τα εσβησε πληρως, το εβαλα να μην κανει απο το windows update, αλλα παλι μου λεει τα ιδια το driver package της nvidia (353.62). Τους ξανακατεβαζω μηπως και , και υστερα θα μπω απο safe mode να τους ξαναδοκιμασω... Τι στην ευχη...
 

 

εδιτ: Αφου τους ξανακατεβασα και εκανα ολα αυτα, μπηκαν κανονικα... Απλα θελει ddu και ξαναπερασμα για να μη κανει conflict με το επιμονο windows update.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήθελα και έτσι πήγα μεσα στις ρυθμίσεις στον πίνακα ελέγχου οπου έχει επιλογή επιστροφής στα 8.1 και γράφει μεσα σε παρένθεση  αν σε ενα μήνα δεν επιστρέψω στα 8.1 μετα δεν θα μπορέσω ποτέ.

Δεν ξερω αν το έχετε ξαναγράψει κάπου αλλα ήθελα να σας το πω :)

Oποτε να την η απαντηση, θελουνε να ξεφορτωθουνε οσο περισσοτερους χρηστες των 7 και 8 ολους δηλαδη :p  να εχουνε να κανουνε μονο με ενα λειτουργικο.

Κουνια, που τους κουναγε

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα και εγω αλλα εχω προβλημα με το driver της nvidia. Εκανα τα παντα για να το παρει απο το αρχειο το κατεβασμενο της nvidia , αλλα επεμεινε να το βαζει μονο του. Μου ελεγε πως υπαρχει προβλημα με τον εντοπισμο του hardware. Αφου ειδα και αποειδα εβαλα το DDU απο safe mode και τα εσβησε πληρως, το εβαλα να μην κανει απο το windows update, αλλα παλι μου λεει τα ιδια το driver package της nvidia (353.62). Τους ξανακατεβαζω μηπως και , και υστερα θα μπω απο safe mode να τους ξαναδοκιμασω... Τι στην ευχη...

 

 

εδιτ: Αφου τους ξανακατεβασα και εκανα ολα αυτα, μπηκαν κανονικα... Απλα θελει ddu και ξαναπερασμα για να μη κανει conflict με το επιμονο windows update.

Για να μην κατεβαζει οδηγους δες της εικονες παρακατω

σε εμενα με αυτες της ρυθμισεις σταματησε να κατεβαζει οδηγους

post-45188-0-52313700-1438528027_thumb.j

post-45188-0-26237800-1438528035_thumb.j

post-45188-0-76043300-1438528043_thumb.j

post-45188-0-55274300-1438528049_thumb.j

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα εκανε μονο του το DDU με ενα κλικ αυτα :) (εχει επιλογη). Οποτε ναι , πλεον λογικα δε θα μου βαζει updates αν δε το θελω εγω. Εχω βρει και κατι αλλο για απενεργοποιηση των αυτοματων update. 

 

post-60900-0-91564800-1438528752_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Τα εκανε μονο του το DDU με ενα κλικ αυτα :) (εχει επιλογη). Οποτε ναι , πλεον λογικα δε θα μου βαζει updates αν δε το θελω εγω. Εχω βρει και κατι αλλο για απενεργοποιηση των αυτοματων update. 

 

attachicon.gif4m9nnVR.png

Επειδη ειχα δοκιμασει το ddu αλλα σε καθε restart τα windows ξεκινουσαν να κατεβαζουν ξανα vga driver

Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στης παραπανω ρυθμισεις και ησυχασα

Link to comment
Share on other sites

Τις εκανε μονο του και ευτυχως μετα απο restart κανενα προβλημα δε προεκυψε! Εκανα ομως μεσω safe mode τα παντα. Ολα καλα προς το παρον , δεν εχω αντιμετωπισει θεματα αλλα. Τον edge παντου τον αναφερει (ακομη και στα power settings ) σαν "internet explorer" . Μασκοφορος i.e. ειναι μαλλον :p 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι οταν ειχε χαλασει μητρικη σε ενα desktop και μου εδωσαν ιδια αντικατασταση τα windows ηθελαν ενεργοποιηση παλι

Τελικα τι ισχυει? εσυ bill λες αυτο, αλλοι λενε το αντιθετο...

Τα έβαλα σε 1 PC και μετά τα πέρασα επιτυχώς και σε εντελώς διαφορετικό PC.

 

Eννοεις τα 10, η τα 7-8αρια.

 

7 & 10 σίγουρα, το έχω κάνει ( σε κάποιες περιπτώσεις ζητήθηκε telephone activation, άλλες προφανώς είχανε remaining transfers και δεν χρειάστηκε τηλ )

Τα 8άρια δεν ξέρω, ποτέ δεν τα παραδοκίμασα, απλά τα μισούσα :D

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο λειτουργικό και αρκετά παραμετροποιήσημο σε σημείο να που να ενεργοποιείται και developer mode. Άπλά πρέπει να περιμένουμε ένα μηνάκι ακόμα για να σταθεροποιηθούνε κάποιες 3rd party apps.

 

Προσωπικά χτες το Battle.net της Blizzard κρεμούσε ασυστόλως. Ένα match Hearthstone 3 crashes. :angry: (Μου ρίξανε τα αστέρια)

 

Ταινιούλα με το bs player και την γυναικούλα αγκαλιά - 4 crashes. :angry: (Ούουφ!! Έπρεπε να την σηκώνω κάθε 5 λεπτά να ξεκινά την εφαρμογή από την αρχή.)

Link to comment
Share on other sites

^^

bsplayer???    klcodecs + media player classic 

 

 

Εμενα μου κρασαρει τρελα το pc οταν παιζω andriod παιχνιδια στον DROID4X . Κλεινουν τα drivers της εικονας , χαζευει και δεν ξαναανοιγουν ποτε . Αναγκαστηκα κλεινω απο κουμπι 

Link to comment
Share on other sites

Ταινιουλα με το Pot Player μονο και CCCP Codecs ή τους KL που λεει ο Πετρος. BSplayer μονο για καναν υποτιτλο στο τσακιρ κεφι :p 

 

Δοκιμασα : 

 

Lords of the Fallen, Witcher 3, Dreamfall Chapters, απο κανα 40λεπτο το καθενα. Κανενα crashαρισμα. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες χρήσης, συνεχίζω να έχω και εγώ καλή άποψη από τα 10αρια.

Φαίνεται να έχουν πάρει τα καλά στοιχεία από τα 7 και τα 8 και τα έχουν παντρέψει όμορφα.

Κρασαρισμα δεν είχα ούτε εγώ μέχρι στιγμής σε καμιά εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

^^

bsplayer???    klcodecs + media player classic 

 

 

Ουτε καν klcodecs, με το Mpc-hc δε χρειαζεται τιποτα εξωτερικο, εκτος και εαν εχεις κατι απο 730 και ανω οποτε βαρας ενα madvr και πολυ καλη βελτιωση εικονας.

Πανέμορφο λειτουργικό και αρκετά παραμετροποιήσημο σε σημείο να που να ενεργοποιείται και developer mode. Άπλά πρέπει να περιμένουμε ένα μηνάκι ακόμα για να σταθεροποιηθούνε κάποιες 3rd party apps.

 

)

 

Ε καλα δε το λες και τερας παραμετροποιησης, τουλαχιστον οσον αφορα το GUI.

Ειναι τραγικο να μη μπορεις να αλλαξεις system font ή να πρεπει να κανεις ματσακωνιες με τα themes για να εχεις colored title bars και αυτα μισα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , δε λες οτι σκιζει απο παραμετροποιηση, οσον αφορα τα παρθυρα τουλαχιστον... Μεχρι στιγμης παντως ολα πανε ομαλα... Σιγουρα οπως ειπε το παιδι παραπανω, θελει λιγο καιρο για να στρωσουν αρκετα περισσοτερο (πχ ειμαι στα settings και κρασαρει το παραθυρο απο το πουθενα , καποιες φορες)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επιτελους λυθηκε και το προβλημα των system fonts γιατι η Segoe UI ειναι απλα απαραδεκτη (χρονια τωρα εχω κολλησει στη Tahoma)
Ενω τελικα υπαρχει επιλογη για το μεγεθος της γραμματοσειρας η οποια βρισκεται κρυμενη στο -> Settings -> System -> Display -> Advanced Display Settings -> Advanced sizing of text and other items -<ΟΥΑΟΥ ενα σωρο κλικ και μενου για κατι τοσο απλο ή διαφορετικα ανοιγουμε το κλασσικο control panel και επιλεγουμε display, για το ειδος της γραμματοσειρας δεν υπαρχει πουθεμα επιλογη.
Φαινεται οτι η MS ουτε το μεγεθος ηθελε να αλλαζεται ευκολα γι'αυτο το καταχωνιασε.

Λοιπον τελικα τα system fonts αλλαζουν πολυ ευκολα απο τη registry.
To κλειδι της registry ειναι [HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics]
Eκει μας ενδιαφερουν τα CaptionFont, MenuFont, Iconfont, MessageFont, SmCaptionFont και StatusFont.
Δυστυχως τα values ειναι σε binary οποτε εαν ξερεται το binary απλα το αλλαζετε αν οχι υπαρχει το προγραμματακι iconfont το οποιο αλλαζει μονο τη τιμη του κλειδιου IconFont. Στο προγραμματακι απλα γραφετε τη γραμματοσειρα που θελετε να εχουν τα icons και αυτο αλλαζει τη τιμη στο registry. Στη συνεχεια απλα κανετε copy-paste τη τιμη στα κλειδια που θελετε. Οταν τελειωσετε κανετε ενα restart και τελος.

 

Tωρα μενει να δω τι παιζει με active και inactive title bas

ΥΓ. Καλο ειναι πριν τις αλλαγες να κανετε ενα export to WindowsMetrics για backup.

 

IconFont.rar

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.