Jump to content


Recommended Posts

Εγω εχω αλλο θεμα τωρα (σε ενα pc το οποιο μονο με Microsoft account ενεργοποιειται). Μπηκαν ολα κανονικα εκτος απο το driver της vga (gtx760) ο οποιος για καποιο λογο κανει fail απο το driver της nvidia.

Την πρώτη μέρα υπήρχε ένα ενδιαφέρον bug, όπου το Nvidia experience και το Windows update έκαναν κόντρες ποιος θα βάλει τον πιο τελευταίο driver. Κανονικά πρέπει να έχει λυθεί - βγάλε εντελώς το driver της κάρτας γραφικών και ξαναδοκίμασε από Device Manager να του πεις να βρει τον τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Στο φορητό που έβαλα τα 10άρια προσπαθεί συνεχώς να κάνει install από το update το wifi και ενώ είναι ήδη εγκατεστημένο, όπως και όλοι οι drivers. 

Καινούργιο λειτουργικό είναι και κάνει τα παλαβά του.

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα υπήρχε ένα ενδιαφέρον bug, όπου το Nvidia experience και το Windows update έκαναν κόντρες ποιος θα βάλει τον πιο τελευταίο driver. Κανονικά πρέπει να έχει λυθεί - βγάλε εντελώς το driver της κάρτας γραφικών και ξαναδοκίμασε από Device Manager να του πεις να βρει τον τελευταίο.

Το περιεργο ειναι οτι δεν εχει κατεβει ο οδηγος απο το win update. Και οτι και να δοκιμασω (χειροκινητα απο device manager κτλ) μου βγαζει fail... Εχει ενα other device -> display

 

ΥΓ Μετα απο αρκετες προσπαθειες καταφερα να βαλω τον nv driver. Εκανα uninstall τελειως τις συσκευες, εκλεισα το ιντερνετ και μετα μπηκε. Ελπιζω τωρα που κανει παλι windows update να μην μου το σκισει παλι γιατι τα εχω παρει λιγο... Τι καραγκιοζιλικι και αυτο να μην μπορεις να διαλεξεις ποιες ενημερωσεις θα κανεις και να στις κανει force...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Σε μηχάνημα με δυο δίσκους μπορούμε να έχουμε στον εναν τα 7αρια και στον αλλο τα 10 ?

 

 

Εννοείτε, όταν πας να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό (όποιο και αν είναι αυτό) σε ρωτάει σε πιο δίσκο θέλεις να το εγκαταστήσεις.

Μπορείς επίσης να τα βάλεις και σε ένα δίσκο δημιουργώντας partition.

 

Δηλαδή  αν κατάλαβα σωστά με το upgrade τα 7αρια που υπάρχουν στον ενα δισκο θα "γίνουν" 10 και εγω θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω στον αλλο δίσκο τα 7αρια

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δηλαδή  αν κατάλαβα σωστά με το upgrade τα 7αρια που υπάρχουν στον ενα δισκο θα "γίνουν" 10 και εγω θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσω στον αλλο δίσκο τα 7αρια

Ναι αλλά όχι με το ίδιο key

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που το κάνανε έτσι για simplified...

 

Δώστε ρε γκασμάδες ένα πρόγραμμα για win7/8, να διαβάζει το key, να το ελέγξει, να σου δώσει ένα torrent για το iso αντίστοιχο των win που φοράς παρέα με το νέο κλειδί και αφήστε τον κοσμάκι να κάνει εγκατάσταση μόνος του. Για αυτούς που τους αρέσει να υποφέρουν, ας αφήσουν την επιλογή να κάνεις upgrade και να κρατήσεις τις εφαρμογές και τα local αρχεία.

 

Άντε τώρα να περιμένω να κάνει upgrade για να μπορέσω να φτιάξω usb bootable με τη σωστή έκδοση. Και άμα γίνει σωστά γιατί έχω w7 κλειδί από σχολή και τράβα γύρευε....

 

Ούτε στο άλλο pc (με αγορασμένα w8)  δεν μου έβγαλε upgrade ακόμα, αλλά έκανε κάτι updates για τα w10 τα οποία έγιναν...fail.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εννοεις το key απο τα 7αρια ?  αφου το dvd win7 που αγόρασα ενα key εχει

Δεν μπορείς να έχεις δύο παράλληλες εγκαταστάσεις με μία άδεια. Εάν κάνεις αναβάθμιση σε 10 και δεν γυρίσεις στα 7 για περισσότερο από έναν μήνα, η άδεια πλέον μετατρέπεται σε Windows 10. Επίσης είναι κλειδωμένη στο hardware που έκανες την ενεργοποίηση, ακόμη κι αν η προηγούμενη άδεια ήταν αγορασμένη retail.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω 8.1 Pro.

Έχω κατεβάσει το ISO αρχείο για τα Windows 10 και έχω ετοιμάσει dvd.

Μέσα από το tool δεν μπορώ να κάνω update και να κρατήσω τα applications (η επιλογή είναι απενεργοποιημένη)

Μπουταρωντας από το DVD μπορώ να κάνω update στα 10 χωρίς να χάσω εφαρμογές και ρυθμίσεις; Ή μόνο clean install?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις δύο παράλληλες εγκαταστάσεις με μία άδεια. Εάν κάνεις αναβάθμιση σε 10 και δεν γυρίσεις στα 7 για περισσότερο από έναν μήνα, η άδεια πλέον μετατρέπεται σε Windows 10. Επίσης είναι κλειδωμένη στο hardware που έκανες την ενεργοποίηση, ακόμη κι αν η προηγούμενη άδεια ήταν αγορασμένη retail.

Αν ειναι πραγματι ετσι οπως τα λες τοτε οσοι κανουν το upgrade και αλλαξουν συστημα δεν εχουν αδεια καν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πραγματι ετσι οπως τα λες τοτε οσοι κανουν το upgrade και αλλαξουν συστημα δεν εχουν αδεια καν...

 

Είμαι βέβαιος ότι καλώντας τη MS, θα μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη, δεδομένου ότι εδώ:

http://answers.microsoft.com/en-us/insider/wiki/insider_wintp-insider_install/frequently-asked-questions-windows-10/5c0b9368-a9e8-4238-b1e4-45f4b7ed2fb9

λέει ότι οι retail εκδόσεις διατηρούν τα δικαιώματά τους.

 

Υπάρχει όμως σε κυκλοφορία απάντηση της υποστήριξης της MS σε χρήστη που λέει ότι η ενεργοποίηση των 10 είναι κλειδωμένη στο hardware, ανεξάρτητα από το είδος της αρχικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 8.1 Pro.

Έχω κατεβάσει το ISO αρχείο για τα Windows 10 και έχω ετοιμάσει dvd.

Μέσα από το tool δεν μπορώ να κάνω update και να κρατήσω τα applications (η επιλογή είναι απενεργοποιημένη)

Μπουταρωντας από το DVD μπορώ να κάνω update στα 10 χωρίς να χάσω εφαρμογές και ρυθμίσεις; Ή μόνο clean install?

Αν γυρίσεις πίσω λίγο τις σελίδες θα δεις πως γίνεται να κρατάς και τις εφαρμογές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι ο @evolution στην προηγουμενη σελιδα ειπε οτι περασε τα ιδια win σε αλλο pc και ενεργοποιηθηκε με το ms account? Αν ισχυει αυτο τοτε μηπως δεν ισχυει τιποτα απο οτι λενε?

Αν μπορει να μας πει αν εμειναν ενεργοποιημενα κ τα 2 τοτε θα καταλαβουμε πολλα...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Χτες κατέβασα το bootable .iso στο usb, με την ευκαιρία έκανα και ένα factory erase τον SDD μέσω Parted Magic και προχώρησα σε καθαρή εγκατάσταση.

 

Όλα έγιναν ομαλά και αστραπιαία και με επιτυχή ενεργοποίηση.

 

Μια σημείωση σε όσους χρησιμοποιούν το SAMSUNG MAGICIAN 4.5 and above. Οι κάτοχοι της συγκεκριμένης εφαρμογής δεν θα έχουν την δυνατότητα να ενεργοποιήσουν το rapid mode στους SSD. (Μετά από επικοινωνία ακόμα το ψάχνει η Samsung)

 

Workaround: Install SAMSUNG MAGICIAN 4.4 > Authenticate SSD to Genuine > Enable Rapid Mode > Install the latest version of SAMSUNG MAGICIAN 4.6 > Sit back an enjoy :p

 

Μου κάνανε πάρα πολύ καλή εντύπωση στην διαχείριση πόρων και την δυνατότητα παραμετροποιήσεων. Με ένα κλικ μπορούμε να απενεργοποιήσουμε τελέιως το tablet mode, επίσης έχουν και την δυνατότητα να ενεργοποιήσεις το developer mode. Κάποιοι θα κάνουν παπάδες με το OS.

 

Τα remote services δουλεύουν ΑΨΟΓΑ. Περισσότερο ασχολία μαζί τους μετά την δουλειά. :rolleyes:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ( κάτοχος win 7 ) γίνεται κάπως να ακυρώσουμε τη λήψη των win10? δε μου εχουν έρθει ακόμα αλλά παραμένει το εικονίδιο κάτω δεξιά. Γίνεται γενικώς το pc να μείνει ως έχει με τα 7 χωρίς να κατέβουν αρχεία λήψης των 10 κλπ? εχω κατεβάσει το iso των 10 και θα κάνω φορμάτ πολύ αργότερα καθώς πριν από μήνα έκανα και από 8.1 πήγα στα 7 και είμαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.