Jump to content



Recommended Posts

Ρε παιδια εχω εκδοση 8 enterprise και δεν μου εχει ερθει ενημερωση. Εχω ομως κλειδι για την απλη έκδοση των 8, γινεται να αλλαξει η enteprise σε απλη καπως ωστε να παρω αυτοματα την ενημέρωση?

Τα Enterprise δεν εμπίπτουν στη δωρεάν αναβάθμιση. Για να κάνεις τα Enterprise-> Professional ή Home μπορείς να δοκιμάσεις "change product key". Αμυδρά θυμάμαι ότι ίσως να μη γίνεται downgrade, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@minast, επίσης κάνε λίγο υπομονή. Εμένα σε Pro δεν έχει έρθει σε κανένα υπολογιστή ακόμα.
 
Επίσης η Enterprise αν δε κάνω λάθος έχει περισσότερες δυνατότητες οπότε δεν πιστεύω να αξίζει να αλλάξεις σε Pro / Home.

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μηχανήματα έχω 3 διαφορετικές εμπειρίες.

Στο surface pro δεν μπορώ να εγκαταστήσει.

Στο desktop μπήκαν και ενεργοποιήθηκαν κανονικά.

Στο laptop hp folio ενώ έχουν μπει κανονικά ,δεν έχουν ενεργοποιηθεί. Ίσως έχει να κάνει ότι ή μετάβαση έγινε από τα 7 ,αυθεντικά πάντα. Μου βγάζει μήνυμα να ξαναδοκιμασω αργότερα ή ότι αργότερα θα το κάνει μόνο του αυτόματα.

 

Δείχνει πολύ καλοσχεδιασμένο λειτουργικό με μια πρώτη ματιά.

Link to comment
Share on other sites

@minast, επίσης κάνε λίγο υπομονή. Εμένα σε Pro δεν έχει έρθει σε κανένα υπολογιστή ακόμα.

 

Επίσης η Enterprise αν δε κάνω λάθος έχει περισσότερες δυνατότητες οπότε δεν πιστεύω να αξίζει να αλλάξεις σε Pro / Home.

Εμένα από 8.1 Pro σε 10 Pro έγινε κανονικά η αναβάθμιση και η ενεργοποίηση. Έκανα κλικ στο εικονίδιο μόνος μου και "ζήτησα" το αντίγραφο όμως. Επίσης, δεν ξέρω αν έχει σχέση, ήταν από Dreamspark το αντίγραφο.

 

Η Enterprise και εγώ θυμάμαι λίγο πώς έχει κάποια πράγματα παραπάνω, μην αλλάξεις έκδοση, τουλάχιστον προτού κοιτάξεις. (Παίζει να ήταν ένα άρθρο στο TheLab με τις εκδόσεις των Windows 10) Here it is!!

Έγινε επεξεργασία από TechMonkey
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που κανουνε με το login για να σου ενεργοποιηθει η αδεια, ειναι παρανομο, καποιος δεν γουσταρει να φτιαξει λογαριασμο, η δεν γνωριζει (δεν ειναι και λιγοι), πιστευω οτι υπαρχει τροπος να ενεργοποιηθουνε και χωρις login.

Link to comment
Share on other sites

Μαμώ την M$. Έχω τα 8.1 στα Αγγλικά. Κατεβάζω από εδώ τον updater. Ο updater είναι στα Ελληνικά και οταν μου λέει τι να κρατήσω δεν έχεις τις εφαρμογές, επειδή λέει θα τα εγκαταστήσει σε άλλη γλώσσα απ'ότι έχω τώρα. Τι κάνουμε εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Μαμώ την M$. Έχω τα 8.1 στα Αγγλικά. Κατεβάζω από εδώ τον updater. Ο updater είναι στα Ελληνικά και οταν μου λέει τι να κρατήσω δεν έχεις τις εφαρμογές, επειδή λέει θα τα εγκαταστήσει σε άλλη γλώσσα απ'ότι έχω τώρα. Τι κάνουμε εδώ;

 

παμε παλι :p

 

http://www.thelab.gr/topic/144560-windows-10/page-7#entry2185094

 

ΥΓ ας το βαλει καποιος στο αρχικο ποστ για να μη ψαχνονται οσοι δε διαβαζουν ολοκληρο το νημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρέχοντας το AIDA64 στο Operating System δείχνει το κανονικό license/cd key το οποίο δουλεύει κανονικά στο clean installation anyway, οπότε μάλλον ίσως αποφεύγεται η δημιουργία microsoft account.

Link to comment
Share on other sites

Τρέχοντας το AIDA64 στο Operating System δείχνει το κανονικό license/cd key το οποίο δουλεύει κανονικά στο clean installation anyway, οπότε μάλλον ίσως αποφεύγεται η δημιουργία microsoft account.

Aν λες για product id και product key ειναι generic keys (τα 10 pro ολα τελειωνουν σε 3V66T)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται microsoft account, προφανώς ενεργοποιούνται απο κατι που εχει σχέση με hardware id.

Σε 2 μηχανήματα χωρις microsoft account πρώτα upgrade και μετα αμέσως καθαρή εγκατάσταση.

Τελος :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται microsoft account, προφανώς ενεργοποιούνται απο κατι που εχει σχέση με hardware id.

Σε 2 μηχανήματα χωρις microsoft account πρώτα upgrade και μετα αμέσως καθαρή εγκατάσταση.

Τελος :p :p :p

Eγω αν δεν κανω log ιn δεν μου τα ενεργοιποηει με καμια παναγια

Link to comment
Share on other sites

Στο laptop hp folio ενώ έχουν μπει κανονικά ,δεν έχουν ενεργοποιηθεί. Ίσως έχει να κάνει ότι ή μετάβαση έγινε από τα 7 ,αυθεντικά πάντα. Μου βγάζει μήνυμα να ξαναδοκιμασω αργότερα ή ότι αργότερα θα το κάνει μόνο του αυτόματα.

Και σε μένα το ίδιο συνέβη, αλλά μόλις έκανα επανεκκίνηση ήταν κανονικά ενεργοποιημένα. Το αποδίδω σε κόλλημα της database της MS λόγω φόρτου.

Eγω αν δεν κανω log ιn δεν μου τα ενεργοιποηει με καμια παναγια

Η Παναγια γιορτάζει τον 15Αύγουστο και είναι απασχολημένη  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@minast, επίσης κάνε λίγο υπομονή. Εμένα σε Pro δεν έχει έρθει σε κανένα υπολογιστή ακόμα.

 

Επίσης η Enterprise αν δε κάνω λάθος έχει περισσότερες δυνατότητες οπότε δεν πιστεύω να αξίζει να αλλάξεις σε Pro / Home.

Δεν έχει να κάνει με υπομονή, επαναλαμβάνω ότι τα Enterprise δεν είναι επιλέξιμα για αυτόματη αναβάθμιση σε 10 - προορίζονται να αναβαθμιστούν μέσω Volume License Agreement μόνο. Απο δυνατότητες, σε μη-εταιρικό περιβάλλον τα 8 Pro είναι καλύτερα (έχουν και Media Center) - κατά τα άλλα είναι ίδια. Δεδομένου ότι το media center έχει καταργηθεί στα 10, δεν χάνει τίποτα να κάνει τη μετάβαση.

 
@PGM, επιβεβαιώνω ότι δε μπορείς να κάνεις κανονικά downgrade 8 Enterprise->Pro, αλλά αυτό που θέλεις τελικά γίνεται:
Κοροϊδεύεις τα Enterprise ώστε να νομίζουν ότι είναι Pro, ώστε να μπορεί να γίνει η αναβάθμιση.
 
Πρέπει να κάνεις λίγο κουμάντο με τις άδειές σου - με την αναβάθμιση σε 10, η νέα άδεια είναι hardware-locked. Εφόσον τα Enterprise είναι ενεργοποιημένα, μπορεί να ενεργοποιηθούν κανονικά και τα 10 και να σου περισσέψει η άδεια των Pro που έχεις.
Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο θεμα τωρα (σε ενα pc το οποιο μονο με Microsoft account ενεργοποιειται). Μπηκαν ολα κανονικα εκτος απο το driver της vga (gtx760) ο οποιος για καποιο λογο κανει fail απο το driver της nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Και μετα το restart εκανε το ιδιο. Το windows update εντωμεταξυ μου λεει οτι εβγαλε error στο κατεβασμα του driver της nvidia. Γιατι πρεπει να σου κανει update μονο του? Δεν υπαρχει τροπος να μην το κανει μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.