Jump to content



Recommended Posts

Παιδιά ( κάτοχος win 7 ) γίνεται κάπως να ακυρώσουμε τη λήψη των win10? δε μου εχουν έρθει ακόμα αλλά παραμένει το εικονίδιο κάτω δεξιά. Γίνεται γενικώς το pc να μείνει ως έχει με τα 7 χωρίς να κατέβουν αρχεία λήψης των 10 κλπ? εχω κατεβάσει το iso των 10 και θα κάνω φορμάτ πολύ αργότερα καθώς πριν από μήνα έκανα και από 8.1 πήγα στα 7 και είμαι μια χαρα

Για να παρεις την δωρεαν αναβαθμιση πρεπει την πρωτη φορα να γινει μεσω upgrade (μεσα απο τα windows) περιθοριο εχεις μεχρι 29/7/2016 για την δωρεαν αναβαθμιση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ( κάτοχος win 7 ) γίνεται κάπως να ακυρώσουμε τη λήψη των win10? δε μου εχουν έρθει ακόμα αλλά παραμένει το εικονίδιο κάτω δεξιά. Γίνεται γενικώς το pc να μείνει ως έχει με τα 7 χωρίς να κατέβουν αρχεία λήψης των 10 κλπ? εχω κατεβάσει το iso των 10 και θα κάνω φορμάτ πολύ αργότερα καθώς πριν από μήνα έκανα και από 8.1 πήγα στα 7 και είμαι μια χαρα

Άνοιξε το Windows Update και κάντε κλικ στην προβολή ιστορικού ενημερώσεων

Κάνε κλικ στις εγκατεστημένες ενημερώσεις.

Βρες το  kb3035583 και απεγκαταστησε το

Έγινε επεξεργασία από jefm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έως τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος από τα 10άρια.

 

Λατρεύω τα πολλαπλά Virtual Desktops (ναι ξέρω σε άλλα λειτουργικά υπάρχουν χρόνια)

Μου αρέσουν έξτρα πραγματάκια όπως ρολόι με ξυπνητήρι, αντίστροφη μέτρηση

Built-in δυνατότητες για παιχνίδια όπως να παίρνεις screenshots ή να video με απλές συντομεύσεις.

Ο Edge μου αρέσει, αλλά δεν υποστηρίζεται ακόμα από το Inbox της google.

 

Είναι λίγο τσατσιά από μεριάς MS βέβαια που γύρισε σε default τον Edge αλλά το δέχομαι γιατί ελάχιστοι θα τον δοκιμάζανε διαφορετικά.

 

Το θέμα έγινε sticky.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη στις 10 σελίδες του thread, αλλά διαβάζω ότι αν αναβαθμίσεις με αυθεντικό κλειδί από Win 7/8 σε Win 10, μετά από 30 μέρες και εφόσον δεν έχεις γυρίσει πίσω στο παλιό λειτουργικό ακυρώνοντας την μετάβαση στα 10, το κλειδί αυτό παύει να ισχύει για το παλιό λειτουργικό και ισχύει μόνο για τα Windows 10. Αν δηλαδή μετά από 6 μήνες θέλεις να πας πίσω στα 7 ή 8, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί το οποίο χρησιμοποίησες για να αναβαθμίσεις στα 10. Λογικό από την μία, ώστε να μην μπορείς με ένα κλειδί να έχεις δύο λειτουργικά σε δύο διαφορετικά μηχανήματα, αλλά ίσως κάποιος να θέλει να το σκεφτεί περισσότερο πριν αναβαθμίσει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο συμβαινει. Στην ουσια η MS δεν εδωσε δωρεαν καινουρια κλειδια για τα 10αρια, απλα εκανε μια ανταλλαγη του παλιου για win7/8/8.1 για καινουριο για win 10. Το χειροτερο ολων ειναι οτι το καινουριο κλειδωνει στο υπαρχον hardware που σημαινει οτι αν καποιος αναβαθμιζει συχνα τοτε θα βρεθει να μην εχει λειτουργικο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέγανε ότι η microsoft θα δίνει γνήσιο license και στα σπασμένα; Αν ισχύει αυτό ,μήπως συμφέρει να βάλουμε σπασμένα 8αρια και να αναβαθμίσουν σε 10αρι και να κρατήσουμε όσοι έχουμε τα γνήσια κλειδιά μας μήπως θελησουμε στο μέλλον downgrade;

Πάντως εγώ που αναβάθμισα γνήσια 8αρια ,όταν κοίταξα μετα ξανα το license key ,ήταν διαφορετικό από αυτό που είχα στα 8αρια.

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο μαζί τους.

 

Τι μου αρέσει:

 

Interface. Έτη φωτός καλύτερο από τα w8. Βασικά τα καλά των w7 + w8 συνδιασμένα.

Μέγεθος: 18GB συγκριτικά με τα 28 των 7 64bit.

Edge: Ντρέπομαι να το πω αλλά...μου αρέσει.

Installation time: Σε SSD πήρε 5 λεπτά...Πίο πολύ ώρα πήρε να βάλω τo wasteland 2 από GOG παρά να κάνω windows installation.

Ευκολία. Θυμάστε για να στήσεις outlook + google mail; Καμία σχέση. Βάζεις το email + password και είσαι set. Βασικά γενικά για νουμπάκια τα w10.

To νέο task view.

 

Τι δε μου αρέσει, κυρίως bugs ως τώρα.

 

Δε δείχνει το icon της εφαρμογής που τρέχει πάντα στη taskbar (κάνει resort στο κλασσικό κενό icon πολλές φορές).

Ο edge κρασάρει μερικές φορές όταν πας να βάλεις bookmark στο bar. Επίσης είναι τραγικό το dictionary στα ελληνικά για ορθογραφία. Επίσης μερικά web apis δε δουλεύουν σωστά (π.χ. το drag 'n' drop εικόνων στο imgur). 

Δε σε αφήνει να φτιάξεις tiles. Δε θα έπρεπε να χρειάζεσαι εφαρμογή για να φτιάξεις tile - και δεν υπάρχει ακόμα. Έφτιαξα ψευτο-icons μέχρι να βγει κάτι καλύτερο αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο.

Τη πρώτη φορά που τρέχεις κάτι μερικές φορές αργεί για κάποιο λόγο. Π.χ. create new bitmap>edit, τη πρώτη φορά μου έκανε κάτι δευτερόλεπτα να φορτώσει.

 

Ως τώρα καλά φαίνονται. 

 

edit: επίσης για το edge τώρα π.χ. μετά αυτό το post η ροδέλα του ποντικιού δεν έκανε roll τη σελίδα για κάποιο λόγο. Ούτε με άφηνε να κάνω επεξεργασία. Έπρεπε να κάνω refresh για να δουλεψει σωστά.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατάσταση και στο laptop 5ετιας , 1ης γενιάς i5 . Ολα δουλέυουν εκτός απο τον wifi adapter Atheros 9287 . Στο internet δεν βρισκω καποι αενημέρωση για windows 10 . Αν και φαίνεται να ανγνωρίζει τον driver , δεν λειτουργεί σωστα και δεν βρισκει δικτυα να συνδεθει . Λετε να παίζει κάτι άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη στις 10 σελίδες του thread, αλλά διαβάζω ότι αν αναβαθμίσεις με αυθεντικό κλειδί από Win 7/8 σε Win 10, μετά από 30 μέρες και εφόσον δεν έχεις γυρίσει πίσω στο παλιό λειτουργικό ακυρώνοντας την μετάβαση στα 10, το κλειδί αυτό παύει να ισχύει για το παλιό λειτουργικό και ισχύει μόνο για τα Windows 10. Αν δηλαδή μετά από 6 μήνες θέλεις να πας πίσω στα 7 ή 8, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί το οποίο χρησιμοποίησες για να αναβαθμίσεις στα 10. Λογικό από την μία, ώστε να μην μπορείς με ένα κλειδί να έχεις δύο λειτουργικά σε δύο διαφορετικά μηχανήματα, αλλά ίσως κάποιος να θέλει να το σκεφτεί περισσότερο πριν αναβαθμίσει.

 

Απ΄ ότι φαίνεται η MS δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι θα κάνει :).

Στις OEM και παρόμοιες άδειες που είναι ούτως ή άλλως κλειδωμένες στο hardware, θα ισχύσει. Στο FAQ της λέει όμως ότι οι retail άδειες θα κρατήσουν τα δικαιώματά τους, δηλαδή μπορείς μετά να τις μεταφέρεις σε άλλο μηχάνημα (ίσως να χρειαστεί τηλέφωνο στη MS για ενεργοποίηση).

Επιπλέον, αυτό που λένε ότι γίνεται μετά τις 30 μέρες είναι η διαγραφή των αρχείων της παλιάς εγκατάστασης ώστε να μην μπορείς να γυρίσεις πίσω. Δεν είναι προφανές ότι με καθαρή εγκατάσταση του παλιού συστήματος και εισαγωγή κλειδιού (ή επαναφορά από backup) δεν θα γίνει ενεργοποίηση.

 

TL;DR Ίσως - περιμένουμε τα πειραματόζωα για επιβεβαίωση :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι φαίνεται η MS δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι θα κάνει :).

Στις OEM και παρόμοιες άδειες που είναι ούτως ή άλλως κλειδωμένες στο hardware, θα ισχύσει. Στο FAQ της λέει όμως ότι οι retail άδειες θα κρατήσουν τα δικαιώματά τους, δηλαδή μπορείς μετά να τις μεταφέρεις σε άλλο μηχάνημα (ίσως να χρειαστεί τηλέφωνο στη MS για ενεργοποίηση).

Επιπλέον, αυτό που λένε ότι γίνεται μετά τις 30 μέρες είναι η διαγραφή των αρχείων της παλιάς εγκατάστασης ώστε να μην μπορείς να γυρίσεις πίσω. Δεν είναι προφανές ότι με καθαρή εγκατάσταση του παλιού συστήματος και εισαγωγή κλειδιού (ή επαναφορά από backup) δεν θα γίνει ενεργοποίηση.

 

TL;DR Ίσως - περιμένουμε τα πειραματόζωα για επιβεβαίωση :)

Τα sites αρχίζουν σιγά σιγά και βγάζουν σχετικά άρθρα, οπότε κάποια στιγμή θα μάθουμε περισσότερες λεπτομέριες

Rolling Back From Windows 10 To Your Older OS Appears Problematic

(βέβαια δεν το ανακάλυψε το Tom's Hardware και ας λένε έτσι εκεί, παίζει γενικά στο internet το θέμα αυτό, αλλά όχι σε επίπεδο κθέματος κεντρικής σελίδας σε site)

 

Πάντως, δεν αναφέρομαι στην διαφορά μεταξύ OEM και Retail έκδοσης. Λέω ότι απλά θα πάρεις όμορφα και ωραία το key των Win7 μετά από 6 μήνες χρήσης των Win10, θα κάνεις format επειδή τελικώς δεν σου γέμισαν το μάτι τα 10, θα πας να βάλεις τα 7 με το key που έχεις, αυτό που είχε η συσκευασία των 7 όταν την αγόρασες και θα φας μια μεγαλοπρεπέστατη μούντζα. Το κλειδί πλέον θα είναι κατάλληλο μόνο για Win10 και ας ήρθε ως Win7 key σε Win7 box.

 

Αυτό με το WIndows.old το συζητάγανε πολλοί, για το αν μπορείς να πάρεις image ή να κοπιάρεις τον εν λόγω φάκελο. Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό. Νομίζω ότι η Microsoft εκβιάζει την αναβάθμιση σε Windows 10 πίσω από το χαμόγελο του free OS.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μια φλασιά :p

Μήπως τα retail κλειδιά ενεργοποιούνται μεσω λογαριασμού Microsoft για να μην έχει να κάνει με hardware

και τα άλλα OEM κλπ κλειδιά χωρίς, αλλά μονο με κάποιο harware id

Για τα ΟΕΜ είμαι σίγουρος οτι δεν χρειάζεται λογαριασμός αλλά διαβάζοντας άλλους που επιμένουν οτι χωρίς λογαριασμό δεν γινόταν ενεργοποίηση σκέφτηκα οτι μπορεί να ισχύει αυτο που έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ήδη στις 10 σελίδες του thread, αλλά διαβάζω ότι αν αναβαθμίσεις με αυθεντικό κλειδί από Win 7/8 σε Win 10, μετά από 30 μέρες και εφόσον δεν έχεις γυρίσει πίσω στο παλιό λειτουργικό ακυρώνοντας την μετάβαση στα 10, το κλειδί αυτό παύει να ισχύει για το παλιό λειτουργικό και ισχύει μόνο για τα Windows 10. Αν δηλαδή μετά από 6 μήνες θέλεις να πας πίσω στα 7 ή 8, δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί το οποίο χρησιμοποίησες για να αναβαθμίσεις στα 10. Λογικό από την μία, ώστε να μην μπορείς με ένα κλειδί να έχεις δύο λειτουργικά σε δύο διαφορετικά μηχανήματα, αλλά ίσως κάποιος να θέλει να το σκεφτεί περισσότερο πριν αναβαθμίσει.

Που το αναφερει, αυτο; χωρις να λεω οτι δεν ειναι ετσι, αλλα σε αλλο forum αναφερουν οτι θα  μπορεις να τα ενεργοποιησεις σε αλλον υπολογιστης τηλεφωνικως, οπως γινετε  και με τα γνησια 7αρια, αλλα αυτο δεν αναφερετε πουθενα επισημως (για τα 7) και ομως γινετε.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα το key είναι διαφορετικό από αυτό που είχα,

τα win είναι OEM SPL για να κάνω στο μέλλον clean install χρειάζομαι κάποιο από τα 2 παραπάνω κλειδιά? κάπου διάβασα ότι στις SPL απλά κάνω login με το email όταν τα εγκαταστήσω και παίρνει το key από τους servers της microsoft

με ένα key viewer που δοκίμασα μου δείχνει τα παρακάτω

 

Original Key:      xxxxxxxx
Original Edition:       Windows 7 Professional OEM:SLP

Product  Name:    Windows 10 Pro

Installed Key:   xxxxxxxx

OEM Key:       OEM key not present in firmware

 

μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά μονο κάτι κουλά με drivers έχω δει αλλα οι συσκευές δουλεύουν
για παράδειγμα κατέβασα από την άσους το lan driver για win 10 αλλα όταν τον κάνω install μου λέει πως δεν υπάρχει ethernet adapter της intel στο pc στο device manager όμως τον δείχνει και δουλεύει κανονικά

όπως και στις κάρτες γραφικών κατέβασα το catalyst 15.7.1 για windows 10 και το gpuz τον αναγνωρίζει win8 64

 

διαφορα είδα στην απόδοση στο gaming στο BF4, με 7870 ghz crossfire πριν στα 7 είχα tearing όχι πολύ αλλα υπήρχε σε μερικές πιστες και για για να έχω minnimum 60 fps το msaa το είχα x2 όλα τα υπόλοιπα ultra
τώρα με τα 10 το tearing δεν υπάρχει και με το msaa x 4 έχω δει minimum στιγμιαία 53 - 56 fps μετά πάλι ανεβαίνει
δεν ξέρω αν είναι κανένα bug και στη πραγματικότητα δεν είναι 4x το msaa
μου φαίνεται περίεργο με 2gb vram και όλα στο ultra να τραβάει τόσο και να παίζει flowless 1920χ1200  πριν με τα 7 αν έβαζα το msaa x4 δεν ήταν playable  έκανε πολλά σπασίματα σερνόταν στα 35 fps

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά σε Enterprise θα έπρεπε να σε "φτύσει" η αναβάθμιση. Πώς το έκανες?

Τα εβαλα δοκιμαστικα και σε δευτερο υπολογιστη.Enterprise edition απο τον "θειο".Μια χαρα .
 

 

Δεν επιτρεπεται να πουμε κατι παραπανω για "θειικα' παραθυρια . Θα βαρεσουν καμπανες :p 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.