Jump to content



Recommended Posts

Αυτο που δε καταλαβες ειναι οτι παιδευονται 5 ενω ειναι μια χαρα 1005.

Οπως σε ολα τα θεματα, μονο αυτοι που εχουν προβλημα το αναφερουν οχι αυτοι που δεν εχουν.

Εγω πχ περασα τα 10 με upgrade σε πανω απο 11 μεχρι στιγμης μηχανακια τα 5 απο αυτα εγιναν και clean install στο καπακι. Κανενα προβλημα με κανενα μηχανημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στα 4 περασμενα, και θα γινουν 5 σημερα(βεβαια ειναι ολα clean install). Κανενα προβλημα εκτος απο ενα driver που δεν περνιοταν στο 1/4 αλλα αυτο διηρκεσε 10 λεπτα.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ χαίρομαι που επέστρεψε το start menu, πως ακριβώς μας κορόιδεψαν; Προσωπικά ήθελα να πατάω κάτω αριστερά (ή να πατάω το Win-key) και να βγαίνει το μενού με τις εφαρμογές μου. Επίσης πατώντας Win-key και γράφοντας έκανα αναζήτηση στις εφαρμογές μου. Αυτά ακριβώς κάνει και τώρα το start menu. Παλιότερα σε πήγαινε σε άλλη οθόνη με tiles το οποίο ήταν χαζό.

 

Επίσης πλέον καμία εφαρμογή δεν ανοίγει σαν Full-Screen εφαρμογή, όλες ανοίγουν σαν παράθυρα όπως θα έπρεπε.

Με εξαίρεση τα Settings/Ρυθμίσεις που ανοίγουν σε modern/tablet UI, με το χαζό αποτέλεσμα να μπορείς να έχεις μόνο ένα παράθυρο ρυθμίσεων ανοιχτό. (Πχ δε μπορείς να βλέπεις και Windows update και Privacy settings γιατί το δεύτερο θα ανοίξει πάνω από το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παιδεύται ο κόσμος......δηλαδή πραγματικά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί να μπει σε τόσο παίδεμα

όχι το ένα δεν δούλεψε το άλλο δεν δούλεψε έκανα clean install δεν έκανα όχι το ένα update όχι το άλλο....πραγματικά πρέπει κάποιος να έχει πολύ ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθεί με ένα OS που μόλις κυκλοφόρησε.......και με βάση την πρόσφατη ιστορία της MS μόνο αποτυχίες παταγώδεις μας έχει προσφέρει μετά τα Win 7.

 

Να σας πω ένα απλό παράδειγμα: σκεφτείτε πόσα threads γράψαμε πόσο παιδευτήκαμε πόσο ψάξαμε πόσο ταλαιπωρηθήκαμε για να στήσουμε ένα Win 8 να δουλεύει....ξαφνικά μετά από 2,5 ετή έτσι ξαφνικά...........πουφ δεν υπάρχει αυτό το λειτουργικό δεν υπάρχει πάμε στο επόμενο......

 

Εγώ προσωπικά αρνούμαι να συμμετάσχω σε αυτή την παρωδία θα ασχοληθώ μόνο όταν πρόκειται να κερδίσω χρήματα από αυτό...και επειδή κανείς μα απολύτως κανείς πελάτης σε αυτό το αστείο σύμπαν της ελληνικής πραγματικότητας δεν πρόκειται να μου ζητήσει από μόνος του Win 10 δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ σοβαρά

 

κάθομαι και διαβάζω με ένα απλό μειδίαμα πόσο παιδεύονται οι λοιποί power users..... και χαίρομαι γιατί εγώ δεν πρόκειται να παιδευτώ με αυτά.....είμαι ξεκούραστος.....

 

είναι ευκαιρία πάντως, αν έχεις πελατολόγιο να τους το προτείνεις εσύ και να βγάλεις τα μεροκάματα σου τώρα που είναι αρχή πριν πάνε στους ανταγωνιστές. Είναι πολύ απλοική η διαδικασία και βρίσκει σχεδόν τα πάντα απο μόνο του, ειδικά σε laptop με προεγκατεστημένα win 7, 8.1. Αμαρτία είναι να χάσεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ψαχνονται για Clean Install.

 

Στο λαπτοπ μου αγορασμενο με OEM key Windows 8 ειχα περασει 8.1 με το ιδιο Key.

 

Εκανα Update σε Windows 10 και τα Windows ενεργοποιηθήκαν μονα τους. 

 

Εσβησα τον SSD και εκανα Clean Install με το Iso του Tool, δεν εδωσα το Serial πουθενα (Skip). Εγιναν ενεργοποιηση μονα τους.

 

Επιστρεφω με εντυπωσεις.

 

http://answers.microsoft.com/en-us/insider/wiki/insider_wintp-insider_install/how-to-activate-and-resolve-common-product-key/33f31475-93b3-4d1c-812f-4b21fbd807a7

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το εξης

 

Οσοι ειχαν προβλημα , λενε οτι 1000 ατομα εχουν προβλημα και 10 δεν ειχαν. 

Οσοι δεν ειχαν προβλημα , λενε οτι 1000 ατομα δεν εχουν προβλημα , και 10 εχουν. (αντιπροεδρος εδεσσαικου φαση ετσι οπως το γραφω :p )

 

Ουτε γκαλοπ ουτε τπτ δε μπορουμε να κανουμε. Ο καθενας στο thread λεει τι τον πειραξε, τι οχι , τι μπορει να βελτιστοποιηθει αν μπορει , και βοηθαει τους υπολοιπους που θελουν να κανουν τη μεταβαση. Αν αυτη θα ειναι επιτυχης ή οχι , ειναι αλλο καπελο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως περιεργο να παιζουν παρα πολυ καλα σε Compaq Presario cq71 του 2009 (3gb ram) και να εγινε η μεταβαση ομαλοτατα ενω σε αντιστοιχης δυναμικοτητας λαπτοπ να εχει καποιος προβλημα.

Ειναι πιστευω τα αρχικα σταδια που θα βγουνε ολα τα προβληματα. Ειναι νωρις ακομη και το ξερουμε αυτο. Αλλα αυτο που βλεπω over the internets ειναι οτι οι περισσοτεροι εκαναν ομαλη μεταβαση.

Ακομη και 2 φιλοι μου που δισταζαν. Εχω και την αλλη την οψη που μια φιλη με ενα lenovo laptop , ειχε προβληματα με τα γραφικα (dual gpu) και πηγε επιτυχως πισω στα 7ρια. Ξερω και εγω; Οι αποψεις διηστανται

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δε γινεται αυτο, καποιος θα εχει προβλημα, αλλα στα φορουμ χροοοοονια τωρα οι αναφορες ειναι αυτων που εχουν προβλημα, διαφορετικα ποιος ο λογος ;

Ετσι λειτουργουσαν απο εποχης pctech τουλαχιστον οσον αφορα αυτη τη κοινοτητα.


Ειναι ομως περιεργο να παιζουν παρα πολυ καλα σε Compaq Presario cq71 του 2009 (3gb ram) και να εγινε η μεταβαση ομαλοτατα ενω σε αντιστοιχης δυναμικοτητας λαπτοπ να εχει καποιος προβλημα.

Ειναι πιστευω τα αρχικα σταδια που θα βγουνε ολα τα προβληματα. Ειναι νωρις ακομη και το ξερουμε αυτο. Αλλα αυτο που βλεπω over the internets ειναι οτι οι περισσοτεροι εκαναν ομαλη μεταβαση.

Ακομη και 2 φιλοι μου που δισταζαν. Εχω και την αλλη την οψη που μια φιλη με ενα lenovo laptop , ειχε προβληματα με τα γραφικα (dual gpu) και πηγε επιτυχως πισω στα 7ρια. Ξερω και εγω; Οι αποψεις διηστανται

 

Δεν ειναι περιεργο, επεξαν σε λαπτοπ του 2006 το ανεφερα σε προηγουμενο μυνημα μου. Το μονο που χρειαστηκε ηταν οδηγοι για vga, card reader και modem.

Περασα οδηγους απο vista και τελος.

Αυτο να το υπολογισω στα προβληματα ?   :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο compaq ουτε για card reader χρειαστηκαν , ουτε για καμερα. Μονο για γραφικων και περαστηκαν fast.  :p Το ειδα το ποστ σου, χεχε. 

 

Ειχα "προβλημα" με το θεμα κοντραρισμα windows update vs nvidia graphics driver αλλα το ελυσα , οποτε το θεωρω πολυ minor (ουτε αυτο συμβαινει σε ολους) . 

Link to comment
Share on other sites

πέρασα τα win10 στου πατέρα μου το pc,και είχα το ένα και μοναδικό προβλημα με το καλημέρα... έλειψη drivers για το στικάκι που πιάνει το wifi..
Έτσι γύρισα αμέσως στα 7 που είχε,και έστειλα στην tplink ένα ticket και η απάντηση ήταν:
 

Dear Customer,
 
Thank you for choosing TP-LINK, This is Rachel from TP-LINK Technical Support.
For TL-WN821N, our TP-LINK provides drivers for Windows 7, 8 or 8.1. But none of our products provides drivers for Windows 10.
I'm really sorry for that. But you can use it on a computer with another version of Windows system.

κανένα προίον τους...!!
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα περάσω,αν και τώρα θα βάλω powerline,πιστεύω όλο και κάτι θα βρω που δεν θα υποστηρίζει τα win10

Link to comment
Share on other sites

πέρασα τα win10 στου πατέρα μου το pc,και είχα το ένα και μοναδικό προβλημα με το καλημέρα... έλειψη drivers για το στικάκι που πιάνει το wifi..

Έτσι γύρισα αμέσως στα 7 που είχε,και έστειλα στην tplink ένα ticket και η απάντηση ήταν:

 

κανένα προίον τους...!!

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα περάσω,αν και τώρα θα βάλω powerline,πιστεύω όλο και κάτι θα βρω που δεν θα υποστηρίζει τα win10

Δοκίμασες εάν δουλεύει με τους drivers των 7? Επίσης φαντάζομαι έψαξες αυτόματα με τα Windows μήπως δουλεύει κάποιος generic driver που δίνει η MS?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.