Jump to content



Recommended Posts

Σε λαπτοπ 8ετιας Compaq nc8430 με windows 7 απο το θειο, εγινε upgrade και μετα clean install και ενεργοποιηθηκαν κανονικα.

Οι μονες συσκευες που δε βρηκε οδηγους ηταν η καρτα γραφικων X1600, το ενσωματωμενο modem και τον card reader για την οποια περασα χειροκινητα οδηγους απο vista 64 (οπως αλλωστε και για τα 7).

Φαινεται ομως οτι τα 10 μαλλον δε τα πανε καλα με 2GB ram γιατι εχω την εντυπωση οτι πεφτει πολυ swapping αντιθετα με τα 7.

ΥΓ. H ενεργοποιηση των 7 ειχε γινει απο το γνωστο προγραμματακι με volume licences keys κατασκευαστων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που το αναφερει, αυτο; χωρις να λεω οτι δεν ειναι ετσι, αλλα σε αλλο forum αναφερουν οτι θα  μπορεις να τα ενεργοποιησεις σε αλλον υπολογιστης τηλεφωνικως, οπως γινετε  και με τα γνησια 7αρια, αλλα αυτο δεν αναφερετε πουθενα επισημως (για τα 7) και ομως γινετε.

Αυτό στο οποίο αναφέρομαι και έχεις υπογραμμίσει, είναι στο ότι εφόσον ενεργοποιήσεις και κρατήσεις τα 10 με το κλειδί των 7, το κλειδί παύει να ισχύει για τα 7. Αν βέβαια δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι εσύ όμως έχει να κάνει, εφόσον κατάλαβα σωστά, με το αν το κλειδί είναι OEM ή Retail.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Nαι, λεω απ'οτι διαβαζω οτι δηλ. τα 10 ενεργοποιουνται με το hardware id του υπολογιστη, που εχεις τα 7 η τα 8 και οτι στην συνεχεια δεν μπορουνε να ενεργοποιηθουνε σε κανεναν αλλο υπολογιστη, ε αυτο σε περιπτωση που σου επαθε βλαβη η motherboard, η θελεις να τα μεταφερεις σε αλλο υπολογιστη, σ'αυτη την περιπτωση απ'οτι αναφερουνε σε αλλο forum θα μπορεις να τα ενεργοποιησεις μονο τηλεφωνικα.

Και στις αδειες ΟΕΜ, επιτρεπετε να τα εχεις μονο σε ενα υπολογιστη, πουθενα δεν αναφερετε οτι μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλον υπολογιστη και ομως αυτο δεν ισχυει γιατι μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλο υπολογιστη, (διαγραφοντας τα απο το παλιο) και σ'αυτη την περιπτωση, να τα ενεργοποιησεις μονο τηλεφωνικα

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι ισχυουν ολα αυτα τοτε μιλαμε για τρομερη απατεωνια. Δηλαδη παιρνω laptop με 8 τωρα. Κανω upgrade στα 10 και σε ενα χρονο τα παιζει η μητρικη. Μου την αλλαζουν και μετα απλα δεν εχω windows εφοσον ισχυουν αυτα που λετε καθως, εχει περασει ο χρονος και εχει 《κλειδωσει》 η αδεια σε win10 αλλα εχω και αλλη μητρικη αρα δεν ισχυει η αδεια αφου ειναι linked στο mobo...

Απλα δεν γινονται αυτα. Θα πεσουν πολλες μηνυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε (θελω να) πιστευω οτι γινεται αυτο... Δηλαδη το κλειδι "κλειδωνει" μαζι και το υλικο σου και , οταν το αλλαξεις σε 3-4-5 χρονια, πρεπει να αγορασεις ξανα τα Windows (τα οποια δοθηκαν ως δωρεαν αναβαθμιση) ; Εαν συμβαινει, ο icy εχει δικιο, θα γινει χαμουλης. 

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινετε πιθανως, αυτο ισχυει, γι'αυτο και εκανα την συγκεκριμενη ερωτηση στην αρχη, αλλα για να λεμε και την αληθεια αυτο θα ξεκαθαρισει μετα την αναμπουμπουλα, γι'αυτο οσοι εχετε original key, (κατα την αποψη μου), πρεπει να μην ενεργοποιησετε απο τωρα τα 10, μεχρι να ξεκαθαρισει το συγκεκριμενο θεμα.

Προσωπικα τα εχω περασει σε virtual και τα δοκιμαζω εκει και δεν υπαρχει περιπτωση να τα ενεργοποιησω, αν δεν εξασφαλιστει οτι δεν χανω την αδεια για τα 7 η τα 8, αναλογα.

Αυτο που δεν μου αρεσει, ειναι οτι σε δενει μονο με ενα υπολογιστη και χανεις την προηγουμενη αδεια, ε αυτο παει πολυ, αν τελικα ισχυσει.

Link to comment
Share on other sites

Πες οτι αν σου γυρναει το κλειδι σε 10 και δε μπορεις να πας πισω σε Χ μηνες, να εχει τη λογικη του. (πχ θα ηταν νορμαλ να σου δινουν 1 χρονο διορια - εως τις 29 Ιουλιου του 2016 ας πουμε - για να αποφασισεις τι θελεις να κανεις και αν σε καλυπτουν τα 10ρια).

 

Αλλα να σου κλειδωνει το Hardware σε συναρτηση με την ενεργοποιηση που εκανες , ειναι παραλογο και θα ειναι για τον λογο που γραφω παραπανω (σε αναγκαζουν αν θες τα 10ρια να τα αγορασεις- εχασες το "προνομιο" της αναβαθμισης που εκανες. Εφοσον αλλαξες hardware κυριε , εχεις και λεφτα για νεα παραθυρια :p )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ετσι και αλλιως αυτη ειναι η λογικη στης ΟΕΜ/DSP εκδοσεις προοριζοντε αποκλειστηκα για ενα υπολογιστη (η ενα εξαρτημα του) και κανονικα δεν γινεται να την μεταφερεις σε νεο υπολογιστη αν και επιτρεπουν την τηλεφωνικη ενεργοποιηση, τωρα οσοι εχουν retail εκδοση ειναι αλλη ιστορια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Φαινεται ομως οτι τα 10 μαλλον δε τα πανε καλα με 2GB ram γιατι εχω την εντυπωση οτι πεφτει πολυ swapping αντιθετα με τα 7. 

 

Και εγώ εκεί καταλήγω. Έχω ένα παλιό barebone (http://www.cosmodata.gr/product/166202/pc-fujitsu-siemens-esprimo-q5010-se-megethos-palamis-me-epexergasti-core2duo-mnimi-1gb-disko-80gb-dvd-rw-ke-litourgiko-sistima-windows-vista) αναβαθμισμένο σε 2γιγα μνήμη και βλέπω λαγκάρισμα μεγαλύτερο απ' οτι στα 7ρια (όχι και οτι εκεί δεν υπήρχε :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον αλλαξες hardware κυριε , εχεις και λεφτα για νεα παραθυρια :p )

Αλλο να το αλλαξεις...και αλλο να σου καει, ειναι αυτο που λεμε ανωτερα βια.

Απο την στιγμη που εχεις αγορασμενη αδεια, μπορεις να την πας σε οποιον υπολογιστη θελεις, αλλα μονο σε ενα ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να το αλλαξεις...και αλλο να σου καει, ειναι αυτο που λεμε ανωτερα βια.

Απο την στιγμη που εχεις αγορασμενη αδεια, μπορεις να την πας σε οποιον υπολογιστη θελεις, αλλα μονο σε ενα ταυτοχρονα.

Kανεις λαθος αυτο ισχυει μονο για retail αδειες

 

Oi OEM δενοντε με το συστημα που αγοραζεις (dell turbo x κ.α.) και ισχυουν μονο για αυτο το συστημα , οι Dsp κανονικα πωλουντε μαζι με ενα εξαρτημα

με της retail αν θελεις αλλαζε hardware ανα μια ωρα , για της αλλες ειναι κλειδωμενες ειτε με το εξερτημα που αγορασες (μητρικη επεξεργαστη) ειτε με το pc

 

Τωρα ομως μαλλον για αυτο το λογο σου δινουν την δυνατοτητα για τηλεφωνικη ενεργοποιηση παρολα αυτα ισχυουν τα παραπανω για της αδειες , αν μπορουσες ολες της αδειες να της βαζεις σε οτι υπολογιστη θελεις τοτε δεν θα υπηρχαν OEM/DPS αλλα μονο retail

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι ισχυουν ολα αυτα τοτε μιλαμε για τρομερη απατεωνια. Δηλαδη παιρνω laptop με 8 τωρα. Κανω upgrade στα 10 και σε ενα χρονο τα παιζει η μητρικη. Μου την αλλαζουν και μετα απλα δεν εχω windows εφοσον ισχυουν αυτα που λετε καθως, εχει περασει ο χρονος και εχει 《κλειδωσει》 η αδεια σε win10 αλλα εχω και αλλη μητρικη αρα δεν ισχυει η αδεια αφου ειναι linked στο mobo...

Απλα δεν γινονται αυτα. Θα πεσουν πολλες μηνυσεις.

 

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Εγκαθιστούνται κανονικά και σε εντελώς διαφορετικό PC.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα τις retail νομιζω οτι μπορεις να τις βαλεις σε περισοτερους απο εναν υπολογιστη, πραγμα που δεν ισχυει για τις οem.

Οχι εκτος αν η αδεια αναφερει οτι ειναι για παραπανω απο 2 υπολοιγιστες , δεν μπορεις να το εχεις ενεργοποιημενο σε πανω απο 1 υπολογιστη

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματι ισχυουν ολα αυτα τοτε μιλαμε για τρομερη απατεωνια. Δηλαδη παιρνω laptop με 8 τωρα. Κανω upgrade στα 10 και σε ενα χρονο τα παιζει η μητρικη. Μου την αλλαζουν και μετα απλα δεν εχω windows εφοσον ισχυουν αυτα που λετε καθως, εχει περασει ο χρονος και εχει 《κλειδωσει》 η αδεια σε win10 αλλα εχω και αλλη μητρικη αρα δεν ισχυει η αδεια αφου ειναι linked στο mobo...

Απλα δεν γινονται αυτα. Θα πεσουν πολλες μηνυσεις.

Αμα σου χαλάσει το mobo στο laptop προφανώς και θα πάρεις ίδιο mobo και οχι άλλο / καλύτερο.

Αν βάλεις το "ίδιο " ανταλλακτικό συνεχίζει και ισχύει κανονικά η άδεια που έχεις με την εγκατάσταση στο δίσκο σου. 

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου χαλάσει το mobo στο laptop προφανώς και θα πάρεις ίδιο mobo και οχι άλλο / καλύτερο.

Αν βάλεις το "ίδιο " ανταλλακτικό συνεχίζει και ισχύει κανονικά η άδεια που έχεις με την εγκατάσταση στο δίσκο σου.

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι οταν ειχε χαλασει μητρικη σε ενα desktop και μου εδωσαν ιδια αντικατασταση τα windows ηθελαν ενεργοποιηση παλι

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Εγκαθιστούνται κανονικά και σε εντελώς διαφορετικό PC.

Τελικα τι ισχυει? εσυ bill λες αυτο, αλλοι λενε το αντιθετο... Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.