Jump to content



Recommended Posts

Δεν ειμαι σιγουρος γιατι οταν ειχε χαλασει μητρικη σε ενα desktop και μου εδωσαν ιδια αντικατασταση τα windows ηθελαν ενεργοποιηση παλι

Τελικα τι ισχυει? εσυ bill λες αυτο, αλλοι λενε το αντιθετο...

Εδω εκανα εγω μια υποθεση που ισως να μην ισχυει. Λες αγορα νεου λαπτοπ ...... με windows μεσα..... 

Η συνηθεις πρακτικη ειναι να δινουν με τα λαπτοπ oem αδειες οχι retail.

Οποτε αναλογα το ειδος της αδειας παιρνει η δεν παιρνει αναβαθμιση hardware και θελει η οχι παλι ενεργοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα έναν 754 Athlon 64 με xp (pro) 64. Στη διάρκεια των ετών πέρασα σε vista 64 bus, μετά σε 7 64 pro και τώρα αναβαθμίστηκα σε 10 64 pro. Εκτός από τις τόσες αλλαγές λειτουργικού, έχουν γίνει πολύ περισσότερες αλλαγές σε hardware. Ο 754 έγινε 939dual sata2 με AGP κάρτα, μετά πήγα σε 8800gt, μετά πήγα upgrade card με AM2 Athlon x2 6400+ με modded bios, κάποια στιγμή πήγα σε 939dual-vsta και gtx 285, μετά gtx 295, και τώρα σε phenom II 955@3.6GHz με 16GB DDR2 amd only ram και gtx 670. Και όλα αυτά έχουν γίνει διατηρώντας settings εφαρμογές κτλ.

 

Όλες τις προήγούμενες φορές που είχα αναβαθμίσει λειτουργικό το έκανα πολύ μετά την κυκλοφορία του. Π.χ. τα Vista τα έβαλα με SP2 αν θυμάμαι καλά ενώ τα 7 με SP1. Τώρα είπα να το ρισκάρω να βιαστώ λίγο. Μέχρι στιγμής είχα δύο προβλήματα:

 

1. το γνωστό πλέον start menu 512 bug (έχω count 1070) και

2. ενώ είχα τους τελευταίους drivers στην 670 όταν ακόμα είχα τα 7ρια, την είδε ως basic adapter και είχα μία αποτυχημένη εγκατάσταση drivers, ένα bsod που έφαγα στην επανεκκίνηση μετά από την απεγκατάσταση των nVidia drivers, και τελικά μία επανεγκατάσταση των τελευταίων έλυσε το ζήτημα.

 

Κατά τ' άλλα είμαι μέχρι στιγμής ευχαριστημένος που έχω καταφέρει να διατηρήσω ένα αρχαίο installation μέχρι και τώρα με τα ίδια settings, bookmarks, saved passwords, game settings κτλ κτλ

 

Τώρα περιμένω μόνο να βγει κάποιο update για το start menu 512 bug για να απεγκαταστήσω το classic shell

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάνω από 512 apps installed ? :D

 

Η πιθανότερη αιτία είναι το ιστορικό των αναβαθμίσεων που περιέγραψε - έχουν κρατήσει "αναμνήσεις" από τα παλια (προγράμματα που εγκαταστάθηκαν στο παρελθόν). Το άλλο με την nvidia ήταν πάλι κλασικό bug με τον ανταγωνισμό του συστήματος αναβάθμισης της nvidia και των Windows, που λύθηκε γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως σας ενδιαφέρει. Στο laptop της υπογραφής εβαλα τα 10αρια (απο 8.1 γνήσια).

Με τα την εγκατάσταση δουλεψε για λιγα δευτερόλεπτα το touchpad και μετά νέκρωσε! Δουλευει μόνο με external mouse.

Δεν το ήθελα και έτσι πήγα μεσα στις ρυθμίσεις στον πίνακα ελέγχου οπου έχει επιλογή επιστροφής στα 8.1 και γράφει μεσα σε παρένθεση  αν σε ενα μήνα δεν επιστρέψω στα 8.1 μετα δεν θα μπορέσω ποτέ.

Δεν ξερω αν το έχετε ξαναγράψει κάπου αλλα ήθελα να σας το πω :)

Έχω ξαναγράψει πιο πριν ότι προσπάθησα να επιστρέψω στα win 7 χωρίς επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έβαλαν πίσω το start menu να νιώσει ο κόσμος οτι έχει κανονικά παραθύρια, αλλά μου φέρνουν πολύ πιο πολύ σε mobile oriented λειτουργικό από τα πολυ-κραγμένα 8(8.1)

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έβαλαν πίσω το start menu να νιώσει ο κόσμος οτι έχει κανονικά παραθύρια, αλλά μου φέρνουν πολύ πιο πολύ σε mobile oriented λειτουργικό από τα πολυ-κραγμένα 8(8.1)

 

συμπέρασμα: οι χρήστες είναι ηλίθιοι και κατάφεραν να τους κοροϊδέψουν μέσα στα μούτρα τους :) και πολύ το χαίρομαι :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως το εβαλα ετσι παραγκωνιστηκε. Ενας ι.ε με μασκα ειναι , τιποτα παραπανω. Θελει πολλη , παρα πολλη δουλεια ακομη. Οσο τον δουλεψα , λειτουργησε κανονικα (ουτε ενα crash) . Αλλα δεν ηταν και παραπανω απο 1 ωρα :p 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ την περιέργεια και βάζ

 

Έχεις πάνω από 512 apps installed ? :D

 

 

Η πιθανότερη αιτία είναι το ιστορικό των αναβαθμίσεων που περιέγραψε - έχουν κρατήσει "αναμνήσεις" από τα παλια (προγράμματα που εγκαταστάθηκαν στο παρελθόν). Το άλλο με την nvidia ήταν πάλι κλασικό bug με τον ανταγωνισμό του συστήματος αναβάθμισης της nvidia και των Windows, που λύθηκε γρήγορα.

 

 

Βάζοντας το classic shell είχα την περιέργεια και έκατσα και τα μέτρησα. Μόλις πέρασα στο μέτρημα τον αριθμό 512 σταμάτησα αλλά είχε αρκετά ακόμα και είναι όλα υπαρκτά. Σκέψου έχω ακόμα εγκατεστημένο το 3dmark03!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε  όλους , έχω  την  κράτηση για  αναβάθμιση  και  το εικονίδιο  στη  μπάρα  κάτω  δεξια...επειδή  βαρέθηκα  να  περιμένω , να  τα  κατεβάσω  μόνος  από  εδώ ---->>

 

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10   θα  γίνει  σωστα  η  μετάβαση  ...με  τα  προγράμματα  που  έχω ????  Μιλάω  για  win 7  64B Ευχαριστώ !!

 

Υ,Γ Μήπως  βιάζομαι  λίγο  δεν  έχω  και  ιδιαίτερο  κόλλημα  ....

Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε US locale (ψάξε το νήμα εδώ μέσα, έχει ακριβώς τι settings να βάλεις).

 

2. Κατέβασε το media creator tool από τη Microsoft και τρέχτο.

 

3. Επέλεξε την πρώτη επιλογή (αναβάθμιση κρατώντας τα αρχεία). Άμα είναι γκριζαρισμένη, τότε δεν έχεις φτιάξει το locale σωστά. Φτιάχτο και ξανατρέχτο.

 

4. Αφού τελειώσει το upgrade, βεβαιώσου ότι έχει γίνει activated. Άμα έχει γίνει, τότε είσαι οκ να ξανατρέξεις το media creator tool ή πώς λέγεται και να έπιλέξεις αυτή τη φορά να φτιάξεις usb iso και να κάνεις fresh install. Τα windows τα φρέσκα θα είναι activated (μπορεί να χρειαστεί και λίγη ώρα).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε  όλους , έχω  την  κράτηση για  αναβάθμιση  και  το εικονίδιο  στη  μπάρα  κάτω  δεξια...επειδή  βαρέθηκα  να  περιμένω , να  τα  κατεβάσω  μόνος  από  εδώ ---->>

 

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10   θα  γίνει  σωστα  η  μετάβαση  ...με  τα  προγράμματα  που  έχω ????  Μιλάω  για  win 7  64B Ευχαριστώ !!

 

Υ,Γ Μήπως  βιάζομαι  λίγο  δεν  έχω  και  ιδιαίτερο  κόλλημα  ....

Μόνο στο λάπτοπ έβαλα τα 10. Αλλά επειδή διαβάζω ότι αν κάνεις upgrade σε 1 μήνα το κλειδί για τα προηγούμενα win παύει να ισχύει λέω να το γυρίσω στα win 7  :)

Link to comment
Share on other sites

1. Βάλε US locale (ψάξε το νήμα εδώ μέσα, έχει ακριβώς τι settings να βάλεις).

 

2. Κατέβασε το media creator tool από τη Microsoft και τρέχτο.

 

3. Επέλεξε την πρώτη επιλογή (αναβάθμιση κρατώντας τα αρχεία). Άμα είναι γκριζαρισμένη, τότε δεν έχεις φτιάξει το locale σωστά. Φτιάχτο και ξανατρέχτο.

 

4. Αφού τελειώσει το upgrade, βεβαιώσου ότι έχει γίνει activated. Άμα έχει γίνει, τότε είσαι οκ να ξανατρέξεις το media creator tool ή πώς λέγεται και να έπιλέξεις αυτή τη φορά να φτιάξεις usb iso και να κάνεις fresh install. Τα windows τα φρέσκα θα είναι activated (μπορεί να χρειαστεί και λίγη ώρα).

Αρα  (επειδή  βαριέμαι ) περιμένω  την  ειδοποίηση  της   microsoft Hellas  - Σωστά ??

και  κάτι  ακόμα  δε  με  ενδιαφέρει  προς  στιγμη  η  καθαρή εγκατάσταση ...

Μόνο στο λάπτοπ έβαλα τα 10. Αλλά επειδή διαβάζω ότι αν κάνεις upgrade σε 1 μήνα το κλειδί για τα προηγούμενα win παύει να ισχύει λέω να το γυρίσω στα win 7  :)

Δηλαδή  δεν  ...τα  πήγες  και  θέλεις  τη  σιγουριά  των  7  - Σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα  (επειδή  βαριέμαι ) περιμένω  την  ειδοποίηση  της   microsoft Hellas  - Σωστά ??

και  κάτι  ακόμα  δε  με  ενδιαφέρει  προς  στιγμη  η  καθαρή εγκατάσταση ...

Δηλαδή  δεν  ...τα  πήγες  και  θέλεις  τη  σιγουριά  των  7  - Σωστά ?

Όχι δεν με κατάλαβες. Αν κάνεις αναβάθμιση από τα 8.1 στα 10 μετά από ένα μήνα το κλειδί δεν θα ισχύει για τα 8.1. Έτσι αν θελήσεις για κάποιο λόγο (π.χ δεν σε βολεύουν τα 10 ) και θέλεις να γυρίσεις στα 8.1 μετά από 1 μήνα δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κλειδί. Μιλάμε πάντα για γνήσια win έτσι?

 

ΥΓ: Ότι κάνεις, πρώτα κράτα ένα image των win7/win8

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα δε θα έχεις καταλάβει άμα σε βολεύουν TA 10 η όχι; Δε λέω ότι συμφωνώ με τη λογική της ms αλλά είναι αρκετος ο ένας μήνας για να καταλάβεις αν θες να μείνεις ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.