Jump to content



Recommended Posts

πέρασα τα win10 στου πατέρα μου το pc,και είχα το ένα και μοναδικό προβλημα με το καλημέρα... έλειψη drivers για το στικάκι που πιάνει το wifi..

Έτσι γύρισα αμέσως στα 7 που είχε,και έστειλα στην tplink ένα ticket και η απάντηση ήταν:

 

κανένα προίον τους...!!

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα περάσω,αν και τώρα θα βάλω powerline,πιστεύω όλο και κάτι θα βρω που δεν θα υποστηρίζει τα win10

 

Οι drivers των 8.1 θα δουλευαν κανονικά. Ή τουλάχιστον έπρεπε να το δοκιμάσεις. Πολυ γρήγορα τρομοκρατηθηκες  :o

 

Δοκίμασες εάν δουλεύει με τους drivers των 7? Επίσης φαντάζομαι έψαξες αυτόματα με τα Windows μήπως δουλεύει κάποιος generic driver που δίνει η MS?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα την 306.23 και δουλεψε...και δεν βρισκει αλλο update οποτε οκ...

Παλια ειχα ενα προγραμματακι που εβρισκε αυτοματα drivers...κατεβασα το toolkit αλλα θελει λεφτα.. θυμασαι κανα αλλο?

Από αυτά τα προράμματα αξιόπιστο είναι το driver magician αλλά δεν είναι free. Τα 10 όμως είναι νέο λειτουργικό και δεν ξέρω αν θα σε οφελήσει, τη στιγμή μάλιστα που βρήκες λύση στο πρόβλημα. Μείνε μακριά από οποιοδήποτε άλλο τέτοιο πρόγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ότι ήθελες γινόταν και τότε.. πατούσες win-key και εμφανιζόταν το menu με τις εφαρμογές σου.. επίσης πατούσες win-key και έκανες αναζήτηση τις εφαρμογές σου.. κι όπως λες κι εσύ, ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ... απλά τότε φαινόταν σε όλη την οθόνη κ κάποιοι πάθαιναν κοκομπλόκο, ενώ τώρα το βλέπουν μικρότερο.. και νομίζουν ότι επέστρεψε αυτό που έλειπε.. πράγμα που γινόταν custom με μια απλή εφαρμογή κ βγήκαν τέτοιες με το κιλό

Τρέξαν όλοι να δουν ότι άλλαξε κ να νιώσουν καλύτερα που επέστρεψε.. ε για μένα ναι, ο χρήστης που κρίνει τα windows από το start menu τους είναι ηλίθιος.. όπως αυτός που γκρίνιαζε με κάθε αλλαγή του facebook, που ξεβολευόταν κι έψαχνε να βρει τι και πώς.. μέχρι να το ξανασυνηθίσει και να γκρινιάξει με την επόμενη αλλαγή.. 

Αλίμονο αν κρίνεις ένα λειτουργικό από την έναρξη και μόνο. 8.1 είχα πριν με ένα προγραμματάκι για να μου έχει την έναρξη μου κανονικά και όχι στο καθαρά για tablet περιβάλλον των tiles. Το να πατάς Win-key και να αλλάζει οθόνη πηγαίνοντας σε σε άλλη οθόνη με ένα σωρό από tiles είναι χαζό και ενοχλητικό, ειδικά όταν τόσα χρόνια πριν τα 8άρια είχε διαφορετική συμπεριφορά. Και μιλάμε για την κίνηση που κάνει οποιοσδήποτε πιο συχνά στα windows. Να ανοίξει δηλαδή το Start Menu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Τελος η γλωσσα. Οταν εκανες στα 7 minimize τον browser γυρνουσε αγγλικα μονο του, αυτο με βολευε. Τωρα μενει παντου Ελληνικα ας πουμε. Πρεπει να γυρισεις εσυ σε αγγλικα. Αλλοι μπορει να το θεωρουν προτερημα αυτο

 

Γίνεται μέσα από τον πίνακα ελέγχου

 

x7IQ8su.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις/εντυπώσεις από εμένα.

 

- Σαν αισθηση μου κανουν ακριβως 8.1.

- Καθαρη εγκατασταση πιανει 14,6 !!! GB (χωρις να πειραξω τπτ). 

- Λιγότερο RAM Usage σε σχεση με τα 8,1 μεχρι στιγμης.

 

- ΔΕΝ μου παιζει το Feature με το HomeGroup. Βασικα μια παιζει μια οχι. Ενω του δινω τον κωδικο για να κανει Join στο HomeGroup, άλλοτε παιζει, άλλοτε δεν το βλεπει . Δεν ξερω τι παιζει ακομα.

 

- Έκανα δοκιμή Clean Install σε Laptop με 8 Key ΧΩΡΙΣ χωρις να κανω UPGRADE (γιατι προφανως δεν γινοταν,εβγαζε error) μπας και παρει το κλειδι απο το "bios" αλλα δεν μου εκανε την χαρη...οποτε μην το δοκιμαστε.

 

Μεχρι στιγμης στο λαπτοπ ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

HomeGroup FIX Windows 10:

 

- Κάνουμε σε ΟΛΑ τα PC Leave Homegroup.

 

- Διαγράφουμε απο ΟΛΑ τα PC οτι εχει εδω:

 

C:\windows\serviceProfiles\LocalService\AppData\Roaming\PeerNetworking

 

Ξανακάνουμε το Homegroup και όλα κομπλέ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα να δωσω προτεραιοτητα σε καποια εφαρμογη που ξεκινα στην εκκινηση, να ξεκιναει πρωτη-πρωτη; Δεν ειναι service, ειναι απλη εφαρμογη. (Rainmeter). 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες εάν δουλεύει με τους drivers των 7? Επίσης φαντάζομαι έψαξες αυτόματα με τα Windows μήπως δουλεύει κάποιος generic driver που δίνει η MS?

 

 

Έχω και εγώ το 821N οδηγούς βαλανε μόνα τους τα 10 όταν από το device manager του έδωσα update.

 

 

Οι drivers των 8.1 θα δουλευαν κανονικά. Ή τουλάχιστον έπρεπε να το δοκιμάσεις. Πολυ γρήγορα τρομοκρατηθηκες  :o

 

μιας και είναι το v1 παιδιά,δεν έβρισκα drivers.οπότε και του v1 που βρήκα δε δούλεψε,δε το έβλεπε το στικακι η εγκατάσταση.

Kαι ότι drivers για v3-4 υπήρχαν δεν ήταν .exe για να το κάνω με συμβατότητα,πήγα από το device manager να τους προσθέσω,αλλά μάταια..

Όπως και αυτόματα,το έβλεπε σαν wlan αλλά ως εκεί.

Δεν μιλώ για windows update έτσι;Όταν τα έκανα update από 7 σε 10,είχαν τον driver και δούλευε..Μετά στο clean install τζίφος.

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.