Jump to content



Recommended Posts

Εκανα clean install 8.1 και πριν bootαρει για πρωτη φορα μου εβγαλε μυνημα να κανει upgrade σε 10. Ολα καλά πάντως ως τώρα. Δεν θα κανω clean install μιας και εκανα απο clean 8.1 to upgrade.

 

edit:

 

οσο για control panel....απλα παταω windows key και γραφω. 

Εχει μια ωραια επιλογη για διπλή οθονη που στην task bar της καθε οθονης εχει μονο τα παραθυρα που βρισκονται σε αυτή.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ LICENSING!!!!

 

Είχα μία επικοινωνία με έναν υπάλληλο της εξυπηρέτησης πελατών της Microsoft Hellas και με ενημέρωσε πως αναμφισβήτητα αν η εγκαταστημένη άδεια των Windows 7, 8 ,8.1 είναι Retail η αναβάθμιση των Windows 10 θα είναι σαν ΟΕΜ που σημαίνει ότι θα δέσει με το hardware και συγκεκριμένα με την μητρική.

 

Με λίγα λόγια αν αλλάξετε μητρική η Η/Υ και μεταφέρετε εκεί την Retail άδεια των Windows 7, 8 ,8.1 δεν θα έχετε ξανα την δυνατότητα λήψης της δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10.

 

Παραθέτω και το σχετικό chat:

Γιώργος: at 12:57:42

Καλησπέρα, Θέλω να προχωρήσω στην αναβάθμιση Windows 8.1 Pro 64bit σε Windows 10 Pro 64bit κάνοντας όμως καθαρή εγκατάσταση από .iso και όχι in place upgrade. Γίνεται να κάνετε μετατροπή το Windows 8.1 Pro Product Key σε Windows 10 Pro;

 

ANTONIOS F: at 12:58:46

Καλωσήρθατε στην υπηρεσία υποστήριξης πελατών της Microsoft. Παρακαλώ, μπορείτε να μου δώσετε λίγο χρόνο για να ελέγξω το ερώτημά σας;

 

Γιώργος: at 12:59:01

Φυσικά, κανένα πρόβλημα

 

ANTONIOS F: at 13:00:47

Η διαδικασία που ακολουθείται είναι να γίνει πρώτα ανάβαθμιση σε Windows 10 και αφού έχει γίνει αναβάθμιση, στην συνέχεια αν θέλετε μπορείτε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση στα Windows 10.

 

Γιώργος: at 13:01:34

Χμμμ, δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο work around?

 

ANTONIOS F: at 13:02:14

Αυτό γίνεται επειδή δεν θα χορηγηθεί κλειδί για τα Windows 10 στους χρήστες αλλά η αναβάθμιση "δένει" με το hardware του εκάστοτε υπολογιστή.

 

Γιώργος: at 13:03:52

"δένει" με το hardware του εκάστοτε υπολογιστή? Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ΟΕΜ άδεια αλλά retail. Μήπως εννοείται ότι κάθε άδεια "δένει" με το εμαιλ του Microsoft account?

 

ANTONIOS F: at 13:06:21

Σας ευχαριστώ που περιμένετε. Θα είμαι μαζί σας σε λίγο.

 

ANTONIOS F: at 13:06:29

Η retail άδειας σας έχει το δικαιώμα να μεταφερθεί, η δωρεάν αναβάθμιση όμως άσχετα με το αν η εγκατεστημένη άδεια της προηγούμενης εγκατάστασης είναι retail ή OEM "δενει" με το υλικό του υπολογιστή σας.

 

Γιώργος: at 13:08:23

Δηλαδή εάν κατάλαβα σωστά η αναβάθμιση των Windows 10 είναι σαν ΟΕΜ. Δένει με το serial της μητρικής

 

ANTONIOS F: at 13:08:50

Σωστά.

 

Γιώργος: at 13:09:29

Αν για παράδειγμα αλλάξω σύστημα και μεταφέρω την retail άδεια των Windows 8.1 δεν θα έχω ξανά την δυνατότητα να περάσω στα Windows 10 δωρεάν

 

ANTONIOS F: at 13:11:42

Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:11:48

Από τη στιγμή που στο συγκεκριμένο μηχάνημα που έχετε τα Windows 8.1 τα κάνετε αναβάθμιση σε Windows 10, μπορείτε από εδώ και πέρα να κάνετε κατευθείαν καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 σε αυτόν τον υπολογιστη.

 

Γιώργος: at 13:12:13

Θα μπορούσατε να μου αποστείλετε το συγκεκριμένο EULA των Windows 10 που αναγράφει την συγκεκριμένη πληροφορία?

 

ANTONIOS F: at 13:14:14

Δώστε μου λίγο χρόνο για να το δω παρακαλώ.

 

Γιώργος: at 13:14:23

Φυσικά

 

ANTONIOS F: at 13:16:23

Με συνχωρείτε για την καθυστέρηση. Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:18:23

Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:20:01

Δώστε μου ένα λεπτό και σας δίνω το σύνδεσμο με το διαθέσιμο Windows 10 EULA

 

Γιώργος: at 13:20:18

Ευχαριστώ

 

ANTONIOS F: at 13:21:30

Εδώ θα βρείτε όλα τα διαθέσιμα EULA.

 

ANTONIOS F: at 13:21:35

 

ANTONIOS F: at 13:21:40

Θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω σε κάτι άλλο;

 

Γιώργος: at 13:22:31

Θα του ρίξω μια ματιά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την εξυπηρέτηση.

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ LICENSING!!!!

 

Είχα μία επικοινωνία με έναν υπάλληλο της εξυπηρέτησης πελατών της Microsoft Hellas και με ενημέρωσε πως αναμφισβήτητα αν η εγκαταστημένη άδεια των Windows 7, 8 ,8.1 είναι Retail η αναβάθμιση των Windows 10 θα είναι σαν ΟΕΜ που σημαίνει ότι θα δέσει με το hardware και συγκεκριμένα με την μητρική.

 

Με λίγα λόγια αν αλλάξετε μητρική η Η/Υ και μεταφέρετε εκεί την Retail άδεια των Windows 7, 8 ,8.1 δεν θα έχετε ξανα την δυνατότητα λήψης της δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10.

 

Παραθέτω και το σχετικό chat:

Γιώργος: at 12:57:42

Καλησπέρα, Θέλω να προχωρήσω στην αναβάθμιση Windows 8.1 Pro 64bit σε Windows 10 Pro 64bit κάνοντας όμως καθαρή εγκατάσταση από .iso και όχι in place upgrade. Γίνεται να κάνετε μετατροπή το Windows 8.1 Pro Product Key σε Windows 10 Pro;

 

ANTONIOS F: at 12:58:46

Καλωσήρθατε στην υπηρεσία υποστήριξης πελατών της Microsoft. Παρακαλώ, μπορείτε να μου δώσετε λίγο χρόνο για να ελέγξω το ερώτημά σας;

 

Γιώργος: at 12:59:01

Φυσικά, κανένα πρόβλημα

 

ANTONIOS F: at 13:00:47

Η διαδικασία που ακολουθείται είναι να γίνει πρώτα ανάβαθμιση σε Windows 10 και αφού έχει γίνει αναβάθμιση, στην συνέχεια αν θέλετε μπορείτε να κάνετε καθαρή εγκατάσταση στα Windows 10.

 

Γιώργος: at 13:01:34

Χμμμ, δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο work around?

 

ANTONIOS F: at 13:02:14

Αυτό γίνεται επειδή δεν θα χορηγηθεί κλειδί για τα Windows 10 στους χρήστες αλλά η αναβάθμιση "δένει" με το hardware του εκάστοτε υπολογιστή.

 

Γιώργος: at 13:03:52

"δένει" με το hardware του εκάστοτε υπολογιστή? Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ΟΕΜ άδεια αλλά retail. Μήπως εννοείται ότι κάθε άδεια "δένει" με το εμαιλ του Microsoft account?

 

ANTONIOS F: at 13:06:21

Σας ευχαριστώ που περιμένετε. Θα είμαι μαζί σας σε λίγο.

 

ANTONIOS F: at 13:06:29

Η retail άδειας σας έχει το δικαιώμα να μεταφερθεί, η δωρεάν αναβάθμιση όμως άσχετα με το αν η εγκατεστημένη άδεια της προηγούμενης εγκατάστασης είναι retail ή OEM "δενει" με το υλικό του υπολογιστή σας.

 

Γιώργος: at 13:08:23

Δηλαδή εάν κατάλαβα σωστά η αναβάθμιση των Windows 10 είναι σαν ΟΕΜ. Δένει με το serial της μητρικής

 

ANTONIOS F: at 13:08:50

Σωστά.

 

Γιώργος: at 13:09:29

Αν για παράδειγμα αλλάξω σύστημα και μεταφέρω την retail άδεια των Windows 8.1 δεν θα έχω ξανά την δυνατότητα να περάσω στα Windows 10 δωρεάν

 

ANTONIOS F: at 13:11:42

Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:11:48

Από τη στιγμή που στο συγκεκριμένο μηχάνημα που έχετε τα Windows 8.1 τα κάνετε αναβάθμιση σε Windows 10, μπορείτε από εδώ και πέρα να κάνετε κατευθείαν καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 σε αυτόν τον υπολογιστη.

 

Γιώργος: at 13:12:13

Θα μπορούσατε να μου αποστείλετε το συγκεκριμένο EULA των Windows 10 που αναγράφει την συγκεκριμένη πληροφορία?

 

ANTONIOS F: at 13:14:14

Δώστε μου λίγο χρόνο για να το δω παρακαλώ.

 

Γιώργος: at 13:14:23

Φυσικά

 

ANTONIOS F: at 13:16:23

Με συνχωρείτε για την καθυστέρηση. Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:18:23

Θα είμαι μαζί σας αμέσως.

 

ANTONIOS F: at 13:20:01

Δώστε μου ένα λεπτό και σας δίνω το σύνδεσμο με το διαθέσιμο Windows 10 EULA

 

Γιώργος: at 13:20:18

Ευχαριστώ

 

ANTONIOS F: at 13:21:30

Εδώ θα βρείτε όλα τα διαθέσιμα EULA.

 

ANTONIOS F: at 13:21:35

 

ANTONIOS F: at 13:21:40

Θα μπορούσα να σας εξυπηρετήσω σε κάτι άλλο;

 

Γιώργος: at 13:22:31

Θα του ρίξω μια ματιά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την εξυπηρέτηση.

 

 

Eμενα ο κυριως που με καλεσε μου ειπε τελειως διαφορετικα πραγματα , δεν ξερουν τι τους γινεται εκει περα

Εμενα μου ειπαν οτι το upgrade key δενεται στο λογαριασμο που θα κανεις log in (αν δεν κανεις Log in με λογαρισμο MS δεν θα ενεργοποηθουν τα win )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο κυριως που με καλεσε μου ειπε τελειως διαφορετικα πραγματα , δεν ξερουν τι τους γινεται εκει περα

Εμενα μου ειπαν οτι το upgrade key δενεται στο λογαριασμο που θα κανεις log in (αν δεν κανεις Log in με λογαρισμο MS δεν θα ενεργοποηθουν τα win )

 Αυτό είναι ένα άλλο ΄διαφορετικό θέμα σχετικά με αυτό που ανέφερα εγώ. Σωστά σου είπανε ότι το κλειδί (άδειά σου) θα δέσει με το εμαιλ σου που χρησιμοποίησες ως MS account. 

Δηλαδή αν θέλω να κάνω αναβάθμιση σε pc εταιρείας θα πρέπει να ανοίξω Χ λογαριασμούς στην MS; Λίγο κουλό μου ακούγεται.

 

Όχι ακριβώς. Ένα MS account μπορεί να έχει πολλαπλές άδειες (κλειδιά) Windows/Office. Βέβαια για μεγάλες επιχειρήσεις ισχύουν τα Volume Licensing Agreements.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση....

Το upgrade 8.1->10 μέσα από την ίδια update εφαρμογή των windows.... Δε σβήνει τίποτα από τα εγκατεστημένα προγράμματα; Δηλαδή, δε χρειάζεσαι για τίποτα reinstall; Απλά τρέχουν; Now, that's a first....

Link to comment
Share on other sites

 Αυτό είναι ένα άλλο ΄διαφορετικό θέμα σχετικά με αυτό που ανέφερα εγώ. Σωστά σου είπανε ότι το κλειδί (άδειά σου) θα δέσει με το εμαιλ σου που χρησιμοποίησες ως MS account. 

 

Όχι ακριβώς. Ένα MS account μπορεί να έχει πολλαπλές άδειες (κλειδιά) Windows/Office. Βέβαια για μεγάλες επιχειρήσεις ισχύουν τα Volume Licensing Agreements.

Εγω τον ρωτησα αν η αναβαθμιση δενεται με το hardware η με το λογαριασμο της MS και μου ειπε οτι δενετε απλοκλειστηκα με το λογαριασμο της MS ασχετα απο το hardware

Link to comment
Share on other sites

Εκανα update απο windows 8.1 του θειου,και δειχνουν και τα 10αρια ενεργοποιημενα κανονικα.

Κατεβασα το tool,εφτιαξα ενα usb,και το ετρεξα μεσα απο τα win και εκανα update κανονικα.

Οποτε τωρα με το account που εχω, εχει μπει και η αδεια για τα 10αρια?

Υπαρχει καποιος τροπος να το εξακριβωσουμε?απο καποια σελιδα της ms?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με το tool ή με φτιαγμένο usb, να χρησιμοποιήσουμε και την πρώτη επιλογή που λέει πως ΔΕΝ χάνονται τα προγράμματά μας;

Όσοι το κάνατε έτσι, πώς το κάνατε;; Εμένα σαν επιλογή είναι απενεργοποιημένη και προσπαθώ με το tool και κατευθείαν upgrade... απλά βαριέμαι να ξαναπερνάω προγράμματα και settings.. 

 

n8fu9Mw.png

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με το tool ή με φτιαγμένο usb, να χρησιμοποιήσουμε και την πρώτη επιλογή που λέει πως ΔΕΝ χάνονται τα προγράμματά μας;

Όσοι το κάνατε έτσι, πώς το κάνατε;; Εμένα σαν επιλογή είναι απενεργοποιημένη και προσπαθώ με το tool και κατευθείαν upgrade... απλά βαριέμαι να ξαναπερνάω προγράμματα και settings..

n8fu9Mw.png

Έχεις τα Windows στα αγγλικά αλλά μάλλον έχεις δηλώσει περιοχή Ελλάδα. Αλλαξε το σε us και ξανατρέξε το tool.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα οτι licence κ να εχεις σε παντρευει με μητρικη?

 

Εδώ αδερφέ περιμένω γραπτή απάντηση από Μικροσοφτ. Σε μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχα δεν ήτανε αρκετά σίγουροι και τους πρότεινα να το κάνουν escalate στο EMEA advocancy για να έχουμε μία οριστική απάντηση. Αυτό όμως μπορεί να πάρει και 3 μέρες :/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eμενα ο κυριως που με καλεσε μου ειπε τελειως διαφορετικα πραγματα , δεν ξερουν τι τους γινεται εκει περα

Εμενα μου ειπαν οτι το upgrade key δενεται στο λογαριασμο που θα κανεις log in (αν δεν κανεις Log in με λογαρισμο MS δεν θα ενεργοποηθουν τα win )

Δεν ισχύει αυτο έκανα upgrade σε ενα netbook και μετα φορματ και clean install και ειχα ενεργοποίηση κανονικά χωρις να μπω σε microsoft account.

To product key απο το upgrade το ειχα βρει αλλα οταν το εβαζα δεν το δεχόταν και το προσπερνούσα και στο τελος μολις συνδέθηκε με δίκτυο εγινε ενεργοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο έκανα upgrade σε ενα netbook και μετα φορματ και clean install και ειχα ενεργοποίηση κανονικά χωρις να μπω σε microsoft account.

To product key απο το upgrade το ειχα βρει αλλα οταν το εβαζα δεν το δεχόταν και το προσπερνούσα και στο τελος μολις συνδέθηκε με δίκτυο εγινε ενεργοποίηση

Που το εβαζες κ δεν το δεχοταν? Στο τελος της καθαρης εγκαταστασης? Η καπου αλλου?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω εκδοση 8 enterprise και δεν μου εχει ερθει ενημερωση. Εχω ομως κλειδι για την απλη έκδοση των 8, γινεται να αλλαξει η enteprise σε απλη καπως ωστε να παρω αυτοματα την ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.