Jump to content



Recommended Posts

δεν το δοκιμασα ακομα , πριν δοκιμασα με win 10 pro N και νομιζα οτι λογο λαθος εκδοσης δεν επερνε το key εχει γινει ενας μικρος χαμος με την ενεργοποιηση

 

MSDNA key έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το tool ποιο είναι ; Αυτό που έμενε στην περιοχή ειδοποιήσεων ;

Είχα κάνει κράτηση, έχω κάνει και όλα τα updates αλλά ακόμα θα ενημερωθείτε όταν θα είναι έτοιμα μου λέει.

Από που κατεβάζω για να μην περιμένω ;

Link to comment
Share on other sites

εγω με κωδικο απο MSDNA και κατευθειαν fresh install δε το περασε. Πρεπει να ξαναβάλω τα 8 ?

Εάν εννοείς με κωδικό για 8, προφανώς δεν πρόκειται να δουλέψει το clean install, πρέπει πρώτα να κάνεις upgrade και μετά clean install.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε αν καποιος, εγω π.χ., που εχω τα 7αρια original, αν εγκαταστησω τα 10 σε ξεχωριστο partition, θα μπορω να εχω  και τα 2 λειτουργικα ενεργοποιημενα νομιμα, η απο την στιγμη που ενεργοποιησεις τα 10 με το product key των 7, θα μπορεις να εχεις νομιμα, μονο 1 απο τα 2 λειτουργικα, (δηλ, θα πρεπει να διαγραψω τα 7αρια), εχει γινει γνωστο τι ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση;

Γι' αυτο που ρωτησα, γνωριζουμε τι ισχυει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς με κωδικό για 8, προφανώς δεν πρόκειται να δουλέψει το clean install, πρέπει πρώτα να κάνεις upgrade και μετά clean install.

 ΟΚ ευχαριστω. Ετσι κιαλλιως δε μπορουσα να κανω upgrade γιατι κολαγε. Οποτε κανω πρωτα και μετα clean install

Link to comment
Share on other sites

MSDNA key έχεις;

Oχι ΟΕΜ και retail κλειδια εχω μονο , οπως και να εχει εκανα την εγκατασταση (σε λιγοτερο απο 10 λεπτα τελειωσε) οπου ζητουσε κλειδι παρουσα παρακαμψη , μου ζητησε να κανω Log in στο λογαριασμο μου εκανα και στην πρωτη επανακινηση φενοντε ενεργοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά πάντως που τα έβαλα στις κοπέλας μου δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε στο download ούτε στην εγκατάσταση και τα εμφανίζει ενεργοποιημένα. Τι να πω είμαι τυχερός. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα σήμερα, απροβλημάτιστα και εγώ, στο laptop μου. Έκδοση Pro, γιατί Dreamspark.

 

Μέχρι ώρας έχω την εντύπωση ότι μπάζει το σύμπαν... Κολλάνε τα πάντα του Metro, δεξί κλικ για unpin from start/ taskbar δεν με αφήνει να κάνω. Εφαρμογές ανοίγουν και κάπου στην πορεία το χάνουν και κολλάνε ή κλείνουν μόνες τους, χωρίς κάποιο μήνυμα σφάλματος.

 

Μπορεί να θέλει απλά ένα restart, για λόγους, αύριο θα δείξει... 

 

Πάντως μπορώ να πω πως μάλλον κατάφεραν την ομαλή μετάβαση και των χρηστών από 8.1, αλλά και από 7- XP. 

 

Ένα άλλο πράγμα που με ξίνισε αρκετά είναι οι ρυθμίσεις, λείπουν- έχουν κρυφτεί αρκετά πράγματα. Ακόμα και από τον Πίνακα Ελέγχου. Αναμενόμενο, αλλά... 

 

Το θετικό ότι μάλλον κυλάνε λίγο καλύτερα από τα 8.1, και το επιβεβαιώνουν και θερμοκρασίες ίσως, αν και έχει δροσούλα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά πάντως που τα έβαλα στις κοπέλας μου δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε στο download ούτε στην εγκατάσταση και τα εμφανίζει ενεργοποιημένα. Τι να πω είμαι τυχερός. ;)

Aν το εκανες απο αναβαθμιση δεν εχει θεμα , το προβλημα ειναι οταν πας να κανεις clean install με flashaki που εκανες με το media ειτε με cd τοτε ζηταει cd key ,

Για να μπορεσεις να κανεις Clean install πρεπει πρωτα να εχεις κανει upgrade και να συνδεθεις με λογαριασμο microsoft ωστε να γινει καταχωρηση στο λογαριασμο σου , μετα κανοντας format οπου ζηταει cdkey πατας παραληψη και μολις σου ζητηση κανεις log in και στην επομενη επανακινηση εισαι ετοιμος με ενεργοποιημενα τα windows

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και στο DreamSpark!

 

Εχει μια εκδοση EDU και μια έκδοση multiple edition ...WTF?

 

http://www.tenforums.com/general-discussion/9398-education-vs-multiple-editions.html

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν και εδώ με αναβάθμιση από Win 7.

Μια απορία έχω μόνο. Τώρα που αφαιρέθηκε το Media Center, υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή (απλή και ελαφριά) στην οποία να μπορώ να συντονίσω την κάρτα τηλεόρασης (μόνο γι αυτό άνοιγα το media center μια στο τόσο) ;

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαλεξα να κανω upgrade κατεβαζοντας τον installer 


Ενω ειναι κανονικα ο en-us οπως και τα λειτουργικά μου , δεν μου εμφανιζει επιλογή για να παραμεινουν τα εγκατεστημενα προγραμματα.

Εχει επιλογη μονο για φυλαξη αρχειων η για καθαρη εγκατασταση.

 

Στο surface pro (το πρώτο) στο τέλος του downloading των win 10 μου βγαζει μηνυμα "modern setup host has stopped working" και μου κλεινει την εγκατάσταση.

 

Τι πρέπει να κανω για να παραμείνουν τα εγκατεστημένα προγράμματα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιους η πρώτη επιλογή (διατήρηση προσωπικών αρχείων και εφαρμογών) δεν είναι διαθέσιμη

 

Εαν εχεις αγγλικα windows πας στο region και αλλαζεις τη χωρα σε USA και το format σε English USA, επανεκκινηση και θα ενεργοποιηθει η πρωτη επιλογη.

Αφου περασουν τα 10 τα αλλαζεις παλι σε Ελληνικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα κρατάει όλα αν κάνει το Upgrade απευθείας από το αρχείο που το κατεβάζεις από το site της MS.

Aν πας να κάνεις upgrade από usb/dvd τότε απ'οτι είδα μπορεί να σου κρατήσει τα αρχεία αλλά χάνει τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε και η δικη μου η αναβαθμιση. Κανα 10λεπτο πηρε.

 

Ολα παιζουν οπως και στα 8.1(games, προγραμματα κτλ).

Δεν το περιμενα να ειναι τοσο απροβληματιστο(ευτυχως γιατι βαριεμαι για νεα εγκατασταση)

 

Εχεις παντως την επιλογη για ενα μηνα να γυρισεις στα 8.1

 

WEXuQw2m.png

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.