Jump to content


Recommended Posts

Που το εβαζες κ δεν το δεχοταν? Στο τελος της καθαρης εγκαταστασης? Η καπου αλλου?

Στην αρχη 1 φορα και στο τελος 2η αλλα ενω ηταν απο τα 10 δεν το δεχοταν και πατησα το do it later αλλα τελικα δεν χρειάστηκε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λάπτοπ με Windows 7 home premium γνήσια. Έκανα την διαδικασία για αναβάθμιση σε Windows 10 επιτυχώς. Τα καινούρια Windows ενεργοποιήθηκαν και αυτά με επιτυχία.

Η απορία μου τώρα είναι άμα θέλω να κάνω καθαρή καινούρια εγκατάσταση πιο κλειδί χρησιμοποιώ. Έτρεξα αυτό το script που σου δείχνει το product key σου

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell") MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLMSOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionDigitalProductId")) Function ConvertToKey(Key) Const KeyOffset = 52 i = 28 Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789" Do Cur = 0 x = 14 Do Cur = Cur * 256 Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur Key(x + KeyOffset) = (Cur 24) And 255 Cur = Cur Mod 24 x = x -1 Loop While x >= 0 i = i -1 KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then i = i -1 KeyOutput = "-" & KeyOutput End If Loop While i >= 0 ConvertToKey = KeyOutput

End Function

και το κλειδί που βγάζει δεν έχει καμία σχέση με αυτό στο αυτοκόλλητο που είχα χρησιμοποιήσει στην εγκατάσταση των windows 7.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα εμφανίζει το σηματακι .δεν μου έχει εμφανίσει να αναβάθμιση.Ερώτηση: αν χρησιμοποίησω το tool δεν μπορώ να σώσω προγράμματα; Ενώ άμα περιμένω ποτέ θα μου εμφανίσει μόνο του αναβάθμιση ,δεν χάνω τίποτα; Το έχω καταλάβει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω καταλάβει το κομμάτι με το lisensing. 

η άδεια δένεται με το hw? με το ms account? με τι?

εγώ ποτέ δεν χρησιμοποιούσα ms account στα παράθυρα, άρα κάνω αναβάθμιση, και όταν θελήσω να κάνω καθαρή εγκατάσταση τι γίνεται πως τα ενεργοποιώ πάλι? 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με το tool ή με φτιαγμένο usb, να χρησιμοποιήσουμε και την πρώτη επιλογή που λέει πως ΔΕΝ χάνονται τα προγράμματά μας;

Όσοι το κάνατε έτσι, πώς το κάνατε;; Εμένα σαν επιλογή είναι απενεργοποιημένη και προσπαθώ με το tool και κατευθείαν upgrade... απλά βαριέμαι να ξαναπερνάω προγράμματα και settings.. 

 

n8fu9Mw.png

 

Για upgrade με το Media Creation Tool οταν εχουμε Αγγλικα Windows με ελληνικο locale τοτε πριν τρεξουμε το toοl παμε στο control panel -> region and language.

Στο tab "Formats" επιλεγουμε English (United States)

Στο tab "Location" επιλεγουμε United States

Στο tab "Administrative" παταμε το Change system locale και επιλεγουμε English (United States)

Κανουμε επανεκκινηση και τρεχουμε το Media Creation Tool

 

Αφου τελειωσει η εγκατασταση ξαναβαζουμε τα locale που θελουμε στα 10αρια.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη 1 φορα και στο τελος 2η αλλα ενω ηταν απο τα 10 δεν το δεχοταν και πατησα το do it later αλλα τελικα δεν χρειάστηκε καθολου

Θα το σπασω. Εκανα το upgrade απο 8.1 σε 10. Εβαλα mail κανονικα η ενεργοποιηση. Ωραια λεω τωρα. Παμε clean install. Βαζω σειριακο τπτ κατα το setup. Μπαινει os μου το ζηταει τιποτα παλι. Κανω login με το mail παω για activate κ τι να δω. Λεει 10 pro... Wtf γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα πριν από λίγο με clean install στο PC του αδερφού, γυρίζει το κεφάλι του, ρίχνει μια ματιά και τι μου λέει;

 

"Τι είναι αυτό; Κάθε χρόνο και χειρότερα τα κάνουν μου φαίνεται" :hehe:


Παρεμπιπτόντως δε ασχολείται με PC και είναι 15...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που "ασχολούμαι" και είμαι 19 κάτι τέτοιο έχω να πω :p

 

Θα τα συνηθίσω... Το χθεσινά θέματα πάνε, το μόνο πρόβλημα σήμερα είναι ότι δεν ψήνεται να συνδεθεί στο Wi-Fi, κατά τ' άλλα εντάξει...

 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω χθες και είναι άκρως ενοχλητικό είναι πώς στην Έναρξη, επειδή κάναν το καινούργιο πράμα, αν την κάνεις fullscreen πάλι δεν σου επαναφέρει τα tiles όπως τα είχες, και λογικό, γιατί άλλο οριζόντια διάταξη, άλλο κάθετη... Οπότε έφαγα κάνα 20λεπτο να τα φτιάξω και να κοιτάξω τι παίζει με τις καινούργιες εφαρμογές...

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση κάνει.τα προγράμματα νομίζω δε σωζει

 

Μια χαρά σώζει τις εφαρμογές και τα αρχεία και τα πάντα, πως νομίζεται σας γράφω τώρα, από upgrade και διατηρήθηκαν ανέπαφες όλες οι εφαρμογές.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο στο οτι δε διατηρει τα προγραμματα, γιατι εκαναν το upgrade σε αγγλικη εκδοση με ελληνικο locale, οποτε περναει ελληνικα windows και δε διατηρει τα προιγραμματα.

Εαν πριν την αναβαθμιση γινουν τα βηματα που εγραψα πιο πανω διατηρει μια χαρα τα παντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το σπασω. Εκανα το upgrade απο 8.1 σε 10. Εβαλα mail κανονικα η ενεργοποιηση. Ωραια λεω τωρα. Παμε clean install. Βαζω σειριακο τπτ κατα το setup. Μπαινει os μου το ζηταει τιποτα παλι. Κανω login με το mail παω για activate κ τι να δω. Λεει 10 pro... Wtf γιατι?

 

Έτσι γίνεται.

Δεν βάζεις key.

 

Κάνουνε associate το key/activation σου με το MicroSuck Account που έβαλες στο upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη αισθηση,

 

τα 10 ειναι πολυ καλυτερα απο τα 8

τα 10 δεν ειναι καλυτερα απο τα 7 (ειδικά αν συμπεριλάβει κανείς τα χρόνια που πέρασαν).

 

 

*Ισως όσοι έχουν touch οθονες να έχουν αλλη αποψη για τα 8.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε μηχάνημα με δυο δίσκους μπορούμε να έχουμε στον εναν τα 7αρια και στον αλλο τα 10 ?

Εννοείτε, όταν πας να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό (όποιο και αν είναι αυτό) σε ρωτάει σε πιο δίσκο θέλεις να το εγκαταστήσεις.

Μπορείς επίσης να τα βάλεις και σε ένα δίσκο δημιουργώντας partition.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι.

Κανενα μα κανενα προβλημα what so ever.(περιεργο lol)

Αν και το ειχα δει απο τα preview builds, τρεχει νερακι και κανει καλυτερη αξιοποιηση πορων.

Οσον αφορα το start menu, ενω καποτε δεν μπορουσα χωρις αυτο, εδω και αρκετο καιρο με τα 8.1 οπως και με τα 10 τωρα ολα τα κανω με δεξι κλικ επανω στο εικονιδιο

Περιμενω τωρα τα 10 για το 930 και το asus tablet για να δεσει το γλυκο :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.