Jump to content



Recommended Posts

Επειδή τώρα στις διακοπές είμαι μέσω data, υπάρχει τρόπος να μην κατεβαίνουν αυτόματα όλες οι ενημερώσεις ;

Στις σχετικές ρυθμίσεις είδα μια παρεμφερή επιλογή όμως απ'οτι γράφει στις διευκρινήσεις δεν αφορά όλες τις ενημερώσεις και ακόμη κι αν την ενεργοποιήσεις τα security updates θα κατεβαίνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πειραξεις τιποτα απο το group policy? Πχ εδω

 

post-60900-0-23562900-1439709286_thumb.p

 

ετσι το εκανα να μη βαζει τιποτα αυτοματα. Με ρωταει για download. Αν κανω download επιλεγω schedule restart. Αν και νομιζω οτι ακομη και αυτο αλλαζει απο το group policy.  

 

Δε ξερω αν γινεται μονο στα enterprise (once again). Αν δε γινεται στα Home/pro ουτε αυτο (οπως με τον defender) τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πειραξεις τιποτα απο το group policy? Πχ εδω

 

attachicon.gifUntitled.png

 

ετσι το εκανα να μη βαζει τιποτα αυτοματα. Με ρωταει για download. Αν κανω download επιλεγω schedule restart. Αν και νομιζω οτι ακομη και αυτο αλλαζει απο το group policy.  

 

Δε ξερω αν γινεται μονο στα enterprise (once again). Αν δε γινεται στα Home/pro ουτε αυτο (οπως με τον defender) τι να πω...

Και που το κάνω enable πάλι αυτόματα κάνει update.

 

Ο Windows Defender τελικά απενεργοποιείται από το Grouup Policy. Κάνεις enable το Turn off Windows Defender. Εκεί πήγα απ την αρχή αλλά αντι για enable το έκανα disable  :p

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο @pasjohn, έτσι το έκανα απ' την πρώτη μέρα κι εγώ.

 

Παιδιά ξέρουμε κάτι παραπάνω αν δεν σου βγάλει το εικονίδιο του upgrade πως αλλιώς μπορούμε να βάλουμε τα win10;

Συγκεκριμένα, τα έχω βάλει στις κοπέλας μου το σύστημα (δικής μου σύνθεσης AMD) από την πρώτη μέρα και δεν συνάντησα κανένα είδους πρόβλημα από αυτά που έχουν παρουσιαστεί εδώ και τόσες μέρες σε άλλους συμφορουμίτες.

Στα δικά μου συστήματα, σε κανένα από τα δύο δεν μου έχει εμφανιστεί το upgrade (και δεν βλέπω να εμφανίζεται). Είπα ίσως μέσω του tools μπορέσει να γίνει τίποτα αλλά μπάαααα... μου βγάζει πρόβλημα, δεν ξεκινάει καθόλου. Δοκίμασα μέσω usb μέσα σε win8.1 αλλά τίποτα πάλι, φτάνει στο σημείο όπου σου ζητάει το κλειδί και δεν μπορείς να το προσπεράσεις αυτό το βήμα.

Και στα 2 Pc είναι ενεργοποιημένα τα win 8.1.

Καμιά φαϊνή ιδέα κανένας?

....μέσω tools....  Δηλαδή? Το media creation tool?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτο το προγραμμα και εδωσε δρομο σε ολα αυτα τα περι spying.  . Δε ξερω αν θα κανει την ιδια δουλεια παντου. Παντως καποια services που εκανα απο μονος αρχικα disable, ειναι πλεον εξαφανισμενα. Και τα windows λειτουργουν μια χαρα for the time being.. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τον ήχο στα Win10??

Έκανα upgrade (αλλά μετά πέρασα τους απαραίτητους/σωστούς drivers) και ακούω stereo ποιό δυνατά στο αριστερό κανάλι απο οτι στο δεξί!

Ο ήχος δλδ είναι unbalanced lool..! Είμαι με Realtek High Definition audio ALC1150 codec απο την mobo (Z87 ROG HERO).

Επίσης δεν μπορώ να βρώ στα jump lists πώς να αυξήσω τον αριθμό των pined items... τι στο... που το έχουνε κρυμμένο??

Τα jump list items εντωμεταξύ δεν μπορείς να τα κάνεις ούτε rearrange και να τα βάλεις με την σειρά που θές! Ωραίααα!  :tomato:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

....μέσω tools....  Δηλαδή? Το media creation tool?

 

 

Ε ναι! Αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα και μάλλον θα χρειαστεί διπλή δουλειά, δλδ σκέφτομαι να κάνω εγκατάσταση ξανά τα win8.1 και μετά το upgrade, άρα δεν γλυτώνω το format. Βάλε μετά αν πάνε όλα καλά να ξανακάνω καθαρή εγκατάσταση τα 10ρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με τον ήχο στα Win10??

Έκανα upgrade (αλλά μετά πέρασα τους απαραίτητους/σωστούς drivers) και ακούω stereo ποιό δυνατά στο αριστερό κανάλι απο οτι στο δεξί!

Ο ήχος δλδ είναι unbalanced lool..! Είμαι με Realtek High Definition audio ALC1150 codec απο την mobo (Z87 ROG HERO).

Επίσης δεν μπορώ να βρώ στα jump lists πώς να αυξήσω τον αριθμό των pined items... τι στο... που το έχουνε κρυμμένο??

Τα jump list items εντωμεταξύ δεν μπορείς να τα κάνεις ούτε rearrange και να τα βάλεις με την σειρά που θές! Ωραίααα!  :tomato:

Εμενα απλα ειναι ελαφρως χαμηλοτερη η ενταση του ηχου , αλλα χωρις τετοια παραξενα (alc892). 

 

Αυτο το κουλο με το jump list το παρατηρησα και εγω, ομως επειδη μπορω να κανω pin οτι θελω στο πλαι, δεν ειχα προβλημα. Και επειδη τα recent ηταν μονο το paint και το snipping tool για τα οποια χρησιμοποιουσα την jump list , δε με πειραξει και ιδιαιτερα (τα εκανα pin σα group πανω-πανω καθως και το ThisPC και τελειωσε).

Αλλα το οτι εχει registry value χωρις να κανει τιποτα ουσιαστικο, ειναι βλακεια. Οπως και το οτι δε γινεται rearrange (και δε βλεπω να βγαζουν update για αυτο). 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα απλα ειναι ελαφρως χαμηλοτερη η ενταση του ηχου , αλλα χωρις τετοια παραξενα (alc892). 

 

Αυτο το κουλο με το jump list το παρατηρησα και εγω, ομως επειδη μπορω να κανω pin οτι θελω στο πλαι, δεν ειχα προβλημα. Και επειδη τα recent ηταν μονο το paint και το snipping tool για τα οποια χρησιμοποιουσα την jump list , δε με πειραξει και ιδιαιτερα (τα εκανα pin σα group πανω-πανω καθως και το ThisPC και τελειωσε).

Αλλα το οτι εχει registry value χωρις να κανει τιποτα ουσιαστικο, ειναι βλακεια. Οπως και το οτι δε γινεται rearrange (και δε βλεπω να βγαζουν update για αυτο). 

 

Και γώ αυτό το θέμα έχω. Ο ήχος είναι unbalanced & χαμηλομένος για κάποιο λόγο! Μάλλον θα πρέπει να είναι θέμα driver. Ελπίζω να βγάλει κανά update η ASUS σύντομα. Σε άλλα νεότερα chipsets Ζ97/Ζ170 είδα έχει βάλει νεότερες εκδόσεις για τον Realtek driver..

Όσο για τα Jump lists ήταν ένα απο τα μεγαλύτερα ατού των WIndows 7 όταν πρωτό βγήκαν και απο τότε μου ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!

Τουλάχιστον το καλό Start menu με αποζημίωσε εν μέρει + το καρφίτσωμα στην taskbar στην οποία η MS δεν σε αφήνει να μετακινήσεις τα εικονίδια της Task view και Cortana Search box σε άλλη θέση! Βλέπω μερικές ελλείψεις εδώ και κεί αλλά τουλάχιστον το OS είναι stable. Αντέ να δούμε τι κάνει και στο gaming... Βέβαια όλα αυτά και άλλα μικρό bugs που έχω βρεί δημιουργούν μία μικρή "ταλαιπωρία" για κάποιον που θεωρούσε δεδομένα κάποια πράγματα τα οποία πρός το παρόν ΔΕΝ τα έχει διαθέσιμα πλήρως! Τέλος το "ThisPC" το έσκασα μία ωραία μετονομασία σε "Computer" να είμαστε κομπλέ! :D

Τέλος κάτι που παρατήρησα είναι οτι το νέο σύστημα απεικόνισης WDDM 2.0 είναι ποιό "απαιτητικό" απο την οθόνη μου με αποτέλεσμα ορισμένα εικονίδια να pixelίάζουν. Αυτό οφείλεται καθαρά το panel και το μέγεθος κόκκου pixel της εκάστοτε οθόνης η οποία θα κληθεί να αναδείξει σωστά τα νέα γραφικά! Μάλλον με βλέπω για νέα οθόνη σιγά σιγά :D

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τον unbalanced ηχο το ειχα κι εγω. Το αριστερο επαιζε κανονικα ενω το δεξι ελαχιστα.. Δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο σαν λυση. Απλα εβγαλα και εβαλα ξανα τους drivers δυο τρεις φορες και εστρωσε. Με asus xonar d1 παιζω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα unbalanced δεν ειναι παντως. Μου εκανε 1-2 restart γιατι εβγαλε και ξαναβαλε το driver αλλα μπηκε κομπλε.. Ισως γιατι στο site της Asrock την πρωτη μερα κυκλοφοριας των Windows 10 , εβγαλαν και τον αντιστοιχο driver. Στον επομενο ισως διορθωσουν και το θεμα εντασης! 

 

Ειχα συνηθισει να τρεχω απο την jump list τα 2 προγραμματα που προαναφερα. Τωρα αναγκαζομαι και μετακινω λιγο πιο δεξια το ποντικι για να κανω κλικ μεσα απο τα group των προγραμματων που εχω κανει pin. Το καλο του σχετικα παραμετροποιησιμου σταρτ μενου.

 

Αν κανεις unlock task bar δε μετακινουνται τα εικονιδια; την κορτανα την εχω δωσει δρομο :p  αλλα το ειχα βγαλει το search box απο την αρχη (δεξι κλικ - search - hidden )

 

Το thispc ηταν λιγο ηλιθιο , ακου εκει ThisPC (στα ελληνικα εμφανιζεται ως "Αυτoς ο υπολογιστης" ? ) .

Αλλα στο desktop χρησιμοποιω rainmeter οποτε ας λεγεται και black hole :p Οσο για το task view icon βρηκα αυτο. Δε ξερω αν δουλευει (δε με ενοχλει το εικονιδιο εκει κατω).

 

Η οθονη σου ποια ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Samsung 245B απο το 2007.

Ούτε με unlock task bar γίνεται τπτ. Anyway τα Win 10 στην κατάσταση που βρίσκονται τώρα είναι "ανεκτά" αλλά έχουν σαφώς καλύτερο περιβάλλον overall απο 8 και 7 για "μένα"! Αρκεί λίγο να τα μάθεις βέβαια... ελπίζω στα 10.1 να δούμε ένα καλό update! 

Όσο για τον ήχο ASUS βγάλε και για μας κανά driver της προκοπής όχι μόνον στο Ζ170/Ζ97!

 

Thanks a lot @Sky !!!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.