Jump to content



Επιλογή κουτιού


Recommended Posts

Μπερδευτηκα @SpirosKGR,

 

Ποια ειναι ανωτερη; Την themis που εχεις και στην υπογραφη σου λεω :) Ειναι καλυτερη απο την αλλη που προταθηκε; 

 

@pasjohn, μου φαινονται το ιδιο. Και σε τιμη , in terms of grams , ειναι λιγο πιο ακριβη η mx-4 αλλα την  εμπιστευομαι. Και η ceramique μια χαρα φαινεται παντως.

Εδω εχω συνηθισει σε στοκ ψυκτρες με την pre-applied παστα, τι με λες τωρα :p χαχα

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η Alpenfoehn με την Themis Συγκρινεται; ή ειναι πολυ ανωτερη; 

 

 

Την themis δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά σίγουρα η alpenfoehn είναι καλύτερη.

 

Σου βάζω παρακάτω κάποια αποτελέσματα, στο ίδιο κουτί με διαφορετική ψύκτρα (η θερμοαγώγιμες είναι πάνω κάτω ίδιας κατηγορίας)

 

4790k 4.0ghz max turbo 4.4ghz 

 

-Με alpenfoehn brocken 2 και prolimatech pk3, θερμοκρασία δωματίου 28C

1100-1200rpm το fan

idle 35-36C,  στο Cinebench r15 max θερμοκρασία 71C

 

-Με alpenfoehn himalaya 2 και gelid gc-extreme, θερμοκρασία δωματίου 25C

1000rpm το fan

idle 31-32C,  στο Cinebench r15 max θερμοκρασία 66C (1ο run)

idle 31-32C,  στο Cinebench r15 max θερμοκρασία 67C (2ο run)

 

*Η διαφορά οφείλεται και στην θερμοκρασία δωματίου.

* Και με τις 2 είχα αυτό το fan

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα @SpirosKGR,

 

Ποια ειναι ανωτερη; Την themis που εχεις και στην υπογραφη σου λεω :) Ειναι καλυτερη απο την αλλη που προταθηκε; 

 

@pasjohn, μου φαινονται το ιδιο. Και σε τιμη , in terms of grams , ειναι λιγο πιο ακριβη η mx-4 αλλα την  εμπιστευομαι. Και η ceramique μια χαρα φαινεται παντως.

Εδω εχω συνηθισει σε στοκ ψυκτρες με την pre-applied παστα, τι με λες τωρα :p χαχα

Σορρυ δε το έγραψα και γω καλά , η ALPENFOEHN HIMALAYA 2 ανώτερη.

 

ΜΧ4 προτείνω , η ceramique δε ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε κανω stress tests και απλα θελω νορμαλ θερμοκρασιες στο cpu οταν παιζω games (δε συγκρινονται αυτες της στοκ ψυκτρας με τη στοκ παστα φυσικα- βαραει για πλακα 70ρια τωρα το καλοκαιρι- το χειωμνα μεχρι 62 πηγε), αρκει η Themis πιστευεις; Ειναι ενα 20ρικο διαφορα. Μπορω να αλλαξω και ανεμιστηρι στη θεμις με αυτη τη διαφορα τιμης! Αλλιως αν παρω himalaya 2 πχ , θα εχω αυτο που'χει πανω. 

 

Ολα αυτα στο enthoo pro θα συμβουν αφου το στησω και μετα. Δε νομιζω να χρειαστει να ξαναξεκουμπωσω τη μητρικη για να τοποθετησω την ψυκτρα (συνεπως ουτε ο φιλος εαν προβει σε αγορα οποιασδηποτε ψυκτρας μετα την αγορα του κουτιου). Το cpu cutout φαινεται μεγαλουτσικο. :)

 

Οι ψυκτρες δεν εχουν δικη τους thermal paste μαζι; Μου'χει μεινει αμανατι η thermal της cm 212 evo. Εχει για 2-3 applies ακομη σιγουρα μεσα. Αλλα δε νομιζω να συγκρινεται με τις υπολοιπες.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Την Themis την έχω , και θα της φορέσω αυτό το φανάκι της noctua NF-F12 industrialPPC-2000, δυστυχώς δεν την έχω βάλει ακόμα στο κουτί γιατί έχει τελειώσει το οινόπνευμα και βαριέμαι να παω να πάρω ( 10 ευρώ σχεδόν το καθαρό ). 

 

Σαφώς και η himalaya 2 είναι κτήνος και πιστεύω σε αρκετές περιπτώσεις φτάνει και επιδόσεις water cooling κλειστού τύπου ( H105 κλπ ).

Εγώ την Themis την πήρα ως μια μέση λύση για να ξεφορτωθώ την ενοχλητική Η100 ( πολύ θόρυβος ρε παιδί μου ) μιας και δεν κάνω oc πάνω από τα 4.2.

Αρχική μου σκέψη ήταν η himalaya 2 αλλά σκέφτηκα αφού δε κλοκάρω πολύ, ήταν και οικονομική οπότε πήγα για την themis.

 

Ανάλογα τις ανάγκες σου, διαλέγεις. 

 

 

*Επίσης υπάρχει και η CM212evo αντίστοιχη της themis

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ν'αλλάξεις το fan, πήγαινε καλύτερα στην hyper 212 evo.

 

Στην υπογραφή σου έχεις ένα pc me 4670 με την 212 evo και τον 4590 (λογικά με την stock)

 

Με την 212 evo είσαι ευχαριστημένος στον 4670 αν ναι τότε πάρε την ίδια πάλι αφου ο 4590

έχει καλύτερες θερμοκρασίες (θα δεις περίπου 2-3C κάτω από τον 4670)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο μηχανημα ειναι της κοπελιας. Ειναι διπλα ομως , στο ιδιο γραφειο , και το χρησιμοποιω και εγω και η ιδια (οχι ιδιαιτερο gaming). Μπορω να κανω τραμπα τις ψυκτρες και να παρω ενα καλο fanακι απλα συν thermal paste.Αλλα ειναι κριμα να την βγαλω απο εκει. 

 

Ικανοποιητικη ειναι , απλα κανει σαν ελικοπτερο. Σιγουρα αν την επαιρνα θα αλλαζα φανακι. Το θεμα ειναι εαν η themis κανει τη δουλεια χωρις αλλαγη φαν (ή η himalaya 2 ας πουμε) , τοτε θα παρω μια απο αυτες τις 2. Η himalaya ειναι και πιο θελκτικη να πω; χεχε! 

 

Το noctua το φανακι κανει οσο και η themis :hehe: Αλλα noctua= πχοιοτητα! Το συγκεκριμενο φανακι αν το βαλω στο πισω ή στο πανω μερος του phanteks , θα εχω διαφορά απο τα στοκ του κουτιου; (εκτος του θορυβου)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το 2ο μηχανημα ειναι της κοπελιας. Ειναι διπλα ομως , στο ιδιο γραφειο , και το χρησιμοποιω και εγω και η ιδια (οχι ιδιαιτερο gaming). Μπορω να κανω τραμπα τις ψυκτρες και να παρω ενα καλο fanακι απλα συν thermal paste.Αλλα ειναι κριμα να την βγαλω απο εκει. 

 

Ικανοποιητικη ειναι , απλα κανει σαν ελικοπτερο. Σιγουρα αν την επαιρνα θα αλλαζα φανακι. Το θεμα ειναι εαν η themis κανει τη δουλεια χωρις αλλαγη φαν (ή η himalaya 2 ας πουμε) , τοτε θα παρω μια απο αυτες τις 2. Η himalaya ειναι και πιο θελκτικη να πω; χεχε! 

 

Το noctua το φανακι κανει οσο και η themis :hehe: Αλλα noctua= πχοιοτητα! Το συγκεκριμενο φανακι αν το βαλω στο πισω ή στο πανω μερος του phanteks , θα εχω διαφορά απο τα στοκ του κουτιου; (εκτος του θορυβου)

Πήρα την Themis με σκοπό να αλλάξω φανάκι καθώς ναι μεν καλό αλλά λίγο θορυβώδη. Το noctua το κέρδισα από διαγωνισμό εδώ στο Λάμπη οπότε καιρός να το αξιοποιήσω. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τυχερος!! Αντε καλοδουλευτος! 

 

Θα βαλω προς το παρον τον ανεμιστηρα που θα μου μεινει αμανατι απο το CM το κουτι που εχω - κανει ανεκτο θορυβο, (στην οροφη ) και ισως προβω στην αγορα της himalaya χωρις να πειραξω το ανεμιστηρι της. Διαβαζω πολυ θετικα σχολια παντου. 

 

Ελπιζω με το ελαφρως off topic να βοηθαμε και τον φιλο πριν αποφασισει την αγορα, χωρις να ανοιγει νεο θεμα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει μία φορά στη ζωή φάνηκα τυχερός και κέρδισα κάτι :p

 

Την hymalaya την έχει και ο @csaris πάνω σε 4770Κ μπορείς αν τον ρωτήσεις 

 

 

*πώς κάνουμε mention 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Θα κανω μια ερωτηση :)

 

Και εγω μια φορα κερδισα. Το 1999 απο το pc master , ενα Tomb Raider: The Last revelation! Λιωσιμο με την τοτε voodoo 3 3500 :p

 

Μονο εαν πας σε καποιο σχετικο θεμα που εχει απαντησει και επιλεξεις κειμενο , πατησεις mention και μετα κανεις επικολληση (δε ξερω εαν υπαρχει αλλος τροπος)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ είμαι και μαθαίνω. Λοιπόν,σήμερα μου ήρθε η mx-4,αγόρασα και ένα μπουκαλάκι ισοπροπυλική αλκοόλη(με 0,50 λεπτά παρακαλώ από το φαρμακείο)και η μανούλα έδωσε καθαρά πανάκια μικροϊνών για να καθαρίσω την παλιά πάστα σαν καλός νοικοκύρης.Αφού τα κάνω αυτά και τσεκάρω αποτελέσματα θ' αποφασίσω για το αν αξίζει να πάρω ψύκτρα και πόσα θα διαθέσω γι' αυτήν.Πάντως η r1 είναι κρυφός πόθος ;) .Oι μνήμες είναι αυτές που ανέφερε ο φίλος pas,οπότε δεν έχω θέμα (είναι low profile).Μόλις παραλάβω το κουτάκι μου θα ανοίξω θέμα για ιδέες και λύσεις καλύτερου airflow. Η ψύκτρα που προτάθηκε ανωτέρω φαίνεται αρκετά καλή, θα την έχω στα υπόψιν μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρεχα-γυρευε. Πηρε απο 2 σελιδες για το καθε θεμα. Θα μπορουσαν να μεταφερθουν στο ψυξη σε νεο θεμα ολα τα μετα του κουτιου :) Για να βοηθηθει ακομη περισσοτερος κοσμος που μπορει να διαβαζει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@csaris,

Εδω τα παιδια λενε οτι εισαι κατοχος της

ALPENFOEHN HIMALAYA 2

Θελουμε την αποψη σου εαν ειναι ευκολο, γιατι ειμαστε προ αγορας :D

Ελα φιλε την εχω εδω και κανενα 6μηνο. Αντικατεστησε μια Η110 που ειχα επειδη ειχε το γνωστο προβλημα με το κροταλισμα της αντλιας.

Απο temps θα ελεγα ειναι ελαφρως καλυτερη απο την Η110 και πολυ πιο μαζεμενη.

Το καλυτερο ομως ειναι ο ανεμιστηρας της.. μιλαμε για dead silent καταστασεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εαν σκεφτεις οτι εχουμε αρκετες φορες 2 pc ανοιχτα, το 1 με τη στοκ της ιντελ (το 1ο μου ) και το 2ο με την cm 212 evo στοκ ανεμιστηρια, καταλαβαινεις οτι αυτη θα μου φαινεται οτι δεν υπαρχει :p

 

Μαλλον με το που παρω το κουτακι την παραγγελνω. @DEADLAZARUS, εχε την υποψη :)

 

ps: 1000 Thanx :D

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.