Jump to content



Επιλογή κουτιού


Recommended Posts

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου.Πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις:ATX mobo(η τωρινή είναι micro),καινούργιο τροφοδοτικό. Θα αγοραστεί επίσης(μάλλον άμεσα) ψύκτρα υπολογιστή.Υδρόψυξη δεν με απασχολεί.Το κουτί θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο airflow, με ευκολία στην εγκατάσταση επιπρόσθετων ανεμιστήρων και άριστο cable management.Αν έχει και side window δεν θα με χάλαγε(χωρίς όμως να το θεωρώ και απαραίτητο).Budget:μέχρι 100 Ευρώ.Εννοείται ότι αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό με 110 Ευρώ ας πούμε δεν τίθεται θέμα για το υπερβάλλον ποσό.

 

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Αλλαγή τίτλου από κεφαλαία σε μικρά.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολο το συστημα ειναι μια χαρα (δε νομιζω να εχεις αναγκη απο ΑΤΧ μητρικη και να χαρακτηριστει ως αναβαθμιση ουσιας).

 

Για το κουτι λοιπον , στο ποσο που ζητας θα εβαζα αλλα 20€ και θα επαιρνα το Phanteks Enthoo Pro Window. Με -10€ ειναι αυτο χωρις παραθυρο. 

Στα 100-110 ειναι το Corsair Carbide 500R (μεχρι προτεινος το σκεφτομουν αλλα επιμενω σε παραθυρο-ειμαι και εγω σε αναζητηση κουτιου αλλα ανεβασα το μπατζετ και με βλεπω για corsair 760t - μη πω κανα 780t αμα με πιασει η τρελα μου :p ). 

 

Λιγο πιο κατω ειναι το Nzxt s340 (πολυ τιμια επιλογη στα λεφτα του -δεν εχει ομως 5.25" drive bay ) 

 

Εχει πολλες επιλογες. Εφοσον καταφερες και χωρουσες ολα αυτα σε εκεινο το 10+ ετιας κουτι , εισαι ηρωας :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tommy, πράγματι αυτά τα δυο κουτιά έχω υπ' όψιν μου. Και γω το θέμα το ψάχνω 2 μήνες και το ψειρίζω όσο δεν πάει. Δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένω και τα νέα κουτιά που θα έρθουν σύντομα στην Ελλάδα. Οι διαφορές του pro window με το pro σκέτο ποιες είναι? Το παράθυρο και το psu cover? Το τωρινό case μου μην το βλέπεις έτσι, είναι ηρωϊκό κουτί. Χωράει και sli με υδρόψυξη αν χρειαστεί :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι μαλλον οι διαφορες. Το αστειο ειναι οτι ΜΟΛΙΣ ξαναγινε διαθεσιμο το phanteks στο κιτρινο μαγαζι, και θα το παραγγειλω κατα πασα πιθανοτητα για να κανω και οικονομια (αν και το 760Τ ειναι διακαης ποθος αλλα και το φαντεκς ειναι σουπερ κουτι). 

 

Απλα το windowed , εχει ενα θεματακι απο οτι καταλαβα με το psu cover. Εκει μαζευει αρκετο κρυο αερα και τον εγκλωβιζει με αποτελεσμα να χαλαει λιγο το airflow του κουτιου. Θα το διορθωσω με καμμια μοντα μικρη (θα το κλεισω καπως , δε ξερω). Ειμαι λιγα κλικ πριν την παραγγελια :p

 

Λες να γλιτωσω και αλλα και να το βαλω στο 10ετιας κουτι μου ολο το συστημα; :p χαχαχα

 

ΠΑντως και σε φτηνοτερο να πας , τη δουλεια θα την κανεις , εφοσον εχεις κανει το build σου στο αρχαιο εκεινο κουτι! Νομιζω οτι θα εχεις καλυτερη ροη αερα ακομη και σε κουτια του 50ρικου :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα και γω στο κιτρινομάγαζο. Το θέμα με το psu cover το έχει αναφέρει και η karmen αν δεν κάνω λάθος στο review που είχε κάνει για το phanteks. Καλορίζικο αν το κάνεις το τελικό κλικ και θα περιμένουμε εντυπώσεις. Καλό φαίνεται και το corsair 540 air, αν και ξεφεύγω λίγο από το budget. Επίσης κάπου είδα το phanteks enthoo pro m, το οποίο δεν έχει έρθει ακόμη εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τελευταιο που αναφερεις θα ερθει αργοτερα (ειναι στην ουσια ενα μικρο enthoo pro) . Το air 540 ειναι cube, και κατα συνεπεια νομιζω οτι δε σε βολευει απο αποψη χωρου. Αλλα αν αναπροσαρμοσεις τον χωρο σου , ειναι παρα πολυ καλος κυβος. 

 

Ναι το αναφερει η καρμεν για το θεμα του airflow , αν και νομιζω το ειχα διαβασει σε σχολιο του seafalco! Ξαναδιαβαζω το review, θα παρω μαλλον και μια ψυκτρα παρεα με το κουτι-εφοσον δε παω στο κατα πολυ ακριβοτερο graphite 760t και οταν ερθει το πρωι με το καλο , το κλικαρω! Ετοιμο το εχω :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το define r5 ξεφεύγει λίγο ως προς την τιμή. Αλλά το arc midi r2 είναι και αυτό εξαιρετικό. Σπύρο, ανάμεσα στο r2 και στο pro θα επέλεγες ασυζητί το r2 και αν ναι γιατί?

Η BitFenix τί λέει? Από εμφάνιση σκίζει αλλά από επιδόσεις έχω διαβάσει και καλές και κακές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα πιο μαζεμενο το r2 arc midi. Ισως να σε βολεψει πολυ! Στο παχος βεβαια ειναι 230mm εναντι 235 του φαντεκς. Βεβαια στο βαθος το πραμα αλλαζει (515 το αρκ εναντι 550 το φαντεκς). Στο υψος καμμια σχεση , αλλα δεν ειναι το προβλημα λογικα (ειπαμε καλο ειναι να μη μπει στο χωρο που εχεις εκει στο γραφειο- οπου αλλου βολεψει θα ειναι καλο). 

 

Τιμιοτατη επιλογη στο 100ρικο θεωρω! 

 

ΥΓ: Μαλλον ο Σπυρος ειναι ειδικος για τα bitfenix (αν κρινω απο το αβαταρ του :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αναφερει η καρμεν για το θεμα του airflow , αν και νομιζω το ειχα διαβασει σε σχολιο του seafalco!

Το θέμα της καλύπτρας αν δεν κάνω λάθος μπορείς να μην την βάλεις καθόλου, αν έχει όντως θέμα με το airflow.

 200άρι fan έχει, δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Στα χρήματα που είναι το 760t δεν τα αξίζει. Το κουτί το έχω, το πήρα επειδή το είχα πετύχει σε προσφορά και την περίοδο εκείνη

δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το phamteks, αλλιώς θα πήγαινα σ'αυτό.

Τα λεφτά ρίχτα στην ψύκτρα που θέλεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κουτί θα μπει σε βάση μέχρι να δω τί θα κάνω με το γραφείο. Οπότε ζήτημα χώρου δεν τίθεται (ε,εντάξει η βάση θα είναι συμμαζεμένη,μην φωνάζει και η κοπέλα :p ). Καληνύχτα (παρέδωσα πνεύμα για σήμερα). Το καλό είναι ότι έχω καταλήξει σε 5-6 κουτιά και μένει να δω ποιο κερδίζει στις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιο και να καταληξεις θα εισαι πιστευω ευχαριστημενος! Δε θα'χεις προβλημα με κανενα απο τα παραπανω κουτια. Και παντα οταν μιλαμε για επιλογη κουτιου μπαινει και το υποκειμενικο της υποθεσης στη μεση (θεμα γουστου , γιατι το κουτι ειναι κατι που βλεπεις καθε μερα). 

Εριξα και την παραγγελια εγω και θα περιμενω λιγο για να δω και ποια ψυκτρα θα παρω. 

 

Ναι , το θεμα της καλυπτρας λυνεται και ετσι , αλλα ειναι ομορφο να υπαρχει η καλυπτρα. Εαν υπαρχει τροπος να μην εγκλωβιζεται ο αερας εκει , θα κανω την μοντα. Εαν δω σημαντικες διαφορες με την καλυπτρα off,  θα την βγαλω και τελος το πανηγυρι :)

 

Επισης θα μου μεινουν 2 ανεμιστηρια απο το υπαρχον κουτι. Το πισω ανεμιστηρι ειναι αρκετα ησυχο. Εαν βαλω ενα επανω (exhaust) θα βελτιωσω το air flow του κουτιου; ; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής μου.Πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις:ATX mobo(η τωρινή είναι micro),καινούργιο τροφοδοτικό. Θα αγοραστεί επίσης(μάλλον άμεσα) ψύκτρα υπολογιστή.Υδρόψυξη δεν με απασχολεί.Το κουτί θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο airflow, με ευκολία στην εγκατάσταση επιπρόσθετων ανεμιστήρων και άριστο cable management.Αν έχει και side window δεν θα με χάλαγε(χωρίς όμως να το θεωρώ και απαραίτητο).Budget:μέχρι 100 Ευρώ.Εννοείται ότι αν υπάρχει κάτι εξαιρετικό με 110 Ευρώ ας πούμε δεν τίθεται θέμα για το υπερβάλλον ποσό.

 

Τσέκαρε τι μπορείς να κάνεις με αυτό το κουτί με Depth 490mm (αν θέλεις airflow 2 140mm πολύ κοντά στο hw)

http://www.thermaltake.com/products-model_gallery.aspx?id=C_00002499

μπορείς να έχεις μέχρι και 5 θέσεις για hdd/ssd χωρίς να ενοχλούν καθόλου το airflow. 

 

Εξαιρετική επιλογή και το Define R5 αλλά περισσότερο silent παρά airflow. 

 

το Arc midi R2 πρώτο στην λίστα παλιότερα στο είδος του μέχρι που βγήκε το Core V41, στο οποίο ψάχνεις να βρεις - στην πρακτικότητα και δεν βρίσκεις τίποτα. 

 

170mm cooler ...

180mm psu με fan κάτω... κτλ κτλ

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Φίλε DEM, να και ένα κουτί που το είχα δει αλλά το είχα ξεχάσει με τόσο ψάξιμο ;) .

Μερικές ερωτήσεις ως προς την πρότασή σου: α) στο κιτρινομάγαζο δεν το βλέπω διαθέσιμο το κουτί και στο skroutz το έχει μόνο στο vision studio στα 107 Ευρώ συνολικά. Σε σχέση με το phanteks (το οποίο μου βγαίνει στα 100 χωρίς παράθυρο και στα 110 με window)  ποιές είναι οι διαφορές? Οι τιμές πάνω-κάτω είναι ίδιες.

β) με μια ματιά στο link, το airflow του κουτιού έρχεται από τους μπροστινούς+bottom fans,ενώ ο αέρας βγαίνει από τον rear και τους τρεις ανεμιστήρες στην πάνω πλευρά. Δεν θα ήταν καλύτερα οι πάνω ανεμιστήρες να βάζουν δροσερό αέρα στο σύστημα? Μπαίνει 2ος ανεμιστήρας πίσω? Ή τελικά έτσι όπως το βλέπω το airflow του κουτιού είναι ό,τι καλύτερο και δεν θέλει πείραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Που μενεις φιλε μου και βγαινει τοσο λιγο με τα μεταφορικα; Ενα 15ρι στο νερο ειναι τα μεταφορικα (10κιλα πραμα ειναι το κουτι).  Φαινεται καλο το ΤΤ ,  αλλα οταν πας στο Phanteks με ενα 20ρικο παραπανω , δε ξερω εαν ειναι να το σκεφτεσαι και πολυ...

 

Οσο για τη διαταξη των ανεμιστηρων , λογικα καλο ειναι να βγαζει αερα απο πανω (δε θα βαζει πολλη σκονη). Αλλα εξαρταται και απο το κουτι και απο το hardware! 

Υπερπεριορισμενη η διαθεσιμοτητα του ΤΤ παντως...

 

Ενα βιντεο που ειδα βεβαια δε με ενθουσιασε παντως. Τσεκαρε και μερικα reviews απο οσα cases εχεις στο νου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tommy, μένω Μυτιλήνη γι' αυτό έχω καλύτερες τιμές (16% Φ.Π.Α.). Για το airflow ρωτάω, γιατί ποια είναι τελικά η καλύτερη λύση? Περισσότερος κρύος αέρας σε σχέση με τον ζεστό που βγαίνει ή περισσότερος ζεστός να βγαίνει σε σχέση με τον κρύο που μπαίνει (ελπίζω να μη το κόψει η διαχείριση, είναι παρεξηγήσιμη η φράση :p ). Με λίγα λόγια, θετική ή αρνητική πίεση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κατι το παρεξηγησιμο η εκφραση σου , μονο εαν υπαρχουν πονηρα μυαλα :p 

 

Πραγματικα δε ξερω, νομιζω οτι καλο ειναι να βγαινει λιγος περισσοτερος ζεστος. Εχει να κανει και με το Hardware σιγουρα! Θαρρω οτι και τα 2 κουτια θα εχουν καλο airflow. 

Για το enthoo pro θα ξερω μονο οταν θα το εχω στην κατοχη μου , δλδ συντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Το phanteks σε πόσες μέρες θα σου έρθει? Η ροή του αέρα που θέλω να δημιουργήσω είναι η εξής: Εισαγωγή αέρα με δυο ανεμιστήρες των 120 ή 1 των 140 μπροστά, 1 κάτω μαζί με το τροφοδοτικό (ο οποίος μπορεί και να μην χρειάζεται γιατί ίσως πέφτει πάνω στη ροή αέρα από τους μπροστά ανεμιστήρες) και 2 ή 3 πάνω. Εξαγωγή με 1 των 140 πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εξαγωγη με 2 ή 3 πανω εννοεις; Ολοι αυτοι εισαγωγη; πολυ πραμα , στο τελος θα εισαγεις σκονη μονο και θα εισαι με το πινελακι και το φυσερο στο χερι :p 

 

Το e-shop λεει 4-7 ημερες. Η παραγγελια ειναι στο σταδιο " Συγκέντρωση Προϊόντων " .

 

Πιστεύω αν οχι Παρασκευη, Δευτερα να ειναι εδω το κουτι! Παρηγγειλα και αυτο μαζι , ετσι για την καγκουρια :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.