Jump to content


Nvidia GTX 980 Ti


Recommended Posts

Μια 980ti είναι θεωρητικά πλησιάζει 2Χ970 ή 2Χ290Χ, καταλαβαίνω δλδ. Αν ισχύει αυτό, να δώσει κάποιος 780 ευρώ (απ'έξω) ακούγεται σχετικά δικαιολογημένο, αλλά για παραπάνω δεν ξερω.

 

Όπως και να έχει να τις χαίρεστε τις καρτάρες σας παιδιά! 

 

Αντε να δούμε τι θα βγάλει και η κόκκινη!

Link to comment
Share on other sites

Μια 980ti είναι θεωρητικά πλησιάζει 2Χ970 ή 2Χ290Χ, καταλαβαίνω δλδ. Αν ισχύει αυτό, να δώσει κάποιος 780 ευρώ (απ'έξω) ακούγεται σχετικά δικαιολογημένο, αλλά για παραπάνω δεν ξερω.

 

Όπως και να έχει να τις χαίρεστε τις καρτάρες σας παιδιά! 

 

Αντε να δούμε τι θα βγάλει και η κόκκινη!

 

Μια 980ti στα 1450mhz μπορει να ειναι ενα 85% των 2χ970... Και αν βαλεις δηλαδη οτι εισαι με μια καρτα που παιζει παντα 99% gpu load.. Αντε γεια!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@takis-pa @csaris καλοριζικες και καλοδουλευτες!

 

 

Δεν υπαρχει ο παραμικρος λογος να μπουνε στον κοπο και να ξανατρεξουνε ξανα τα bench, διοτι δεν θα αλλαξει κατι τα ιδια νουμερα θα παρουνε παλι.

Το μονο που αλλαξανε οπως ειπανε ειναι οτι βαλανε στον driver την επιλογη power management mode απο adaptive που ειναι στο dafault, το βαλανε τα παιδια στο "prefer maximum performance".Αυτο εχει να κανει αποκλειστικα με την διαχειρηση /εξοικονομιση ενεργειας της καρτας, δεν πειραζει κατι στα settings (πχ το tesselation level ας πουμε) ωστε να επηρεασει/κανει cheat στα σκορ, οποτε και τα νουμερα που εχουνε δωσει ειναι valid και αμμεσα συγκρισιμα με αλλες καρτες στα ιδια bench, εννοειτε..

 

Για να καταλαβεις ειναι σαν να πας στο control panel των windows στην διαχειρηση ενεργειας και να βαλεις "high performance" αντι για "balanced" που ειναι η default ρυθμιση των windows  και απο αυτο να περιμενεις να παρεις μεγαλυτερο σκορ.

 

Eυχαριστως αν θελεις να τρεξω με μια 980 ενα bench, μια φορα με default την διαχειρηση ενεργειας και αλλη μια με "maximum performance" για να διαπιστωσεις οτι η διαφορα του σκορ θα ειναι ~μηδαμηνη αναμεσα στα δυο run.

Απο την εποχη που ειχα την 780, ειχε διαφορα στα ιδια bench-games απο 3-10% διαφορα, που σε καμια περιπτωση δεν το ελεγες λιγο. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα με τους τελευταιους drivers. Ειμαι σιγουρος οτι εχω καπου και γραφημα. Θα το παραθεσω εδω αν το εχω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Απο την εποχη που ειχα την 780, ειχε διαφορα στα ιδια bench-games απο 3-10% διαφορα, που σε καμια περιπτωση δεν το ελεγες λιγο. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα με τους τελευταιους drivers. Ειμαι σιγουρος οτι εχω καπου και γραφημα. Θα το παραθεσω εδω αν το εχω ακομα.

 

Ειχα και 780...να δεις σε bench 3-10(!)% αυξηση βαζοντας  το power management του driver σε maximum performance και μονον αυτο, δεν υπαρχει περιπτωση με την καμια, απλα δεν γινεται..

 

Πες να σου τρεξω οτι bench θες με την 980 που εχω τωρα, πειραζοντας μονο το power management του driver και τιποτε αλλο, οι διαφορες απο bench σε bench θα ειναι στα ορια του στατιστικου λαθους μεταξυ maximum performance και adaptive που ειναι το default, δηλαδη -+1%.

Το εχω τεσταρει αυτο που λεω, οποτε και ειμαι  σιγουρος, επι της ουσια δεν κερδιζεις καθολου επιδοσεις με αυτο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@csaris @takis-pa 

Φτιαχτε με λεμε!!! :D  :D  :D

Τις θερμοκρασιες δεν μπορω ρε π0υστη μου στις ref.

 

Γτ ρε Νικολα τι σε νοιαζει, στα χερια την κρατας?

 

1289mhz core κολλημενο με την καρτα στους 84 βαθμους χωρις καν fan profile και καλοκαιρι, εμενα μου φαινεται αψογο!

 

Λυσεις υπαρχουν παντως και για τις reference απο την evga:

 

http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=400-HY-0996-B1&family=Accessories%20-%20Hardware&uc=EUR

 

1483mhz core, 50 βαθμους..

 

Έγινε επεξεργασία από csaris
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γτ ρε Νικολα τι σε νοιαζει, στα χερια την κρατας?

 

1289mhz core κολλημενο με την καρτα στους 84 βαθμους χωρις καν fan profile και καλοκαιρι, εμενα μου φαινεται αψογο!

 

Λυσεις υπαρχουν παντως και για τις reference απο την evga:

 

http://eu.evga.com/products/moreInfo.asp?pn=400-HY-0996-B1&family=Accessories%20-%20Hardware&uc=EUR

 

1483mhz core, 50 βαθμους..

 

Mα δεν την εχουν τα λαμογια διαθεσιμη στην ευρωπη.Αυτην περιμενω με το που την δω shop την εχω παρει!

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν την εχουν τα λαμογια διαθεσιμη στην ευρωπη.Αυτην περιμενω με το που την δω shop την εχω παρει!

Αν δεις το λινκ δινει το cooler ξεχωριστα και για τη ρεφερενς.

Αν εχεις καλο κομματι θα θεριζει ο συνδυασμος..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@azazil1190 Νίκο στην είχα δείξει ρε αυτήν όταν πρωτοβγήκε το παραπάνω review!

Πραγματικά πρέπει να είναι η ποιό δροσερή υλοποίηση που παίζει αυτήν την στιγμή και στα θετικά είναι αυτό που λέει ο @csaris οτι δίνει και σκέτο το cooler η EVGA μιάς και βασίζεται στο reference PCB της Nvidia. Το όλο μυστικό είναι πρώτα να δείς σε τι κομμάτι έπεσες και μετά εάν θα τσιμπήσεις και το Hybrid cooler της EVGA. Απο την άλλη εάν αγοράσεις απευθείας Hybrid να ξέρεις οτι τα ASICs εκεί είναι από τα ποιό special της Nvidia!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη παντοφλα έφυγε η παραγγελία για acx...α ρε Χρήστο τι μου κανεις.Ρε συ 5 εργάσιμες δεν κανει? εαν θυμάμαι καλα

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλη παντοφλα έφυγε η παραγγελία για acx...α ρε Χρήστο τι μου κανεις.Ρε συ 5 εργάσιμες δεν κανει? εαν θυμάμαι καλα

 

Nαι!

 

Θα δεις στο tracking number που θα σου στειλουν ποτε θα σου ερθει ακριβως. Τεταρτη-Πεμπτη υπολογιζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη παντοφλα έφυγε η παραγγελία για acx...α ρε Χρήστο τι μου κανεις.Ρε συ 5 εργάσιμες δεν κανει? εαν θυμάμαι καλα

Ο νίκος στο τηλέφωνο πρίν μερικό διάστημα!

Έλα τι λέει όλα καλά! Ναι ρέ όλα πένα!

Τι λέει πάμε για Titan X φέτος? Εγώ ψήνομαι σοβαρά να σου πώ την αλήθεια! Οχι ρε πάς καλά φτάνει αρκετούς τιτάνες είχα και SLI είχα! Τα ίδια τα λούστηκα, πεταμένα λεφτά ήταν! Επειδή η Nvidia θέλει να μας..... εμείς θα σκάμε 1000άρικα! Έλα ρε φέτος που το σκέφτομαι και γώ! Προσωπικά λέω να πάρω μια να μην ξανά ασχοληθώ με κάρτες! Τώρα σοβαρά μιλάς? Το σκέφτομαι φίλε δεν στο κρύβω αν και ξέρω ότι είναι υπερβολή! Όχι κάτσε να βγεί καμία ποιό μικρή να δούμε και η AMD τι θα δώσει! Λές να περιμένω Fiji? Μπαά βαριέμαι το περίμενε συνέχεια αν και σου λέω απο τώρα θα είναι δυνατό! Ναι κάτι έμαθα για την νέα μνήμη που θα έχει! Τρελά πράγματα! .... Να μην τα πολυλογώ μπαγασάκο ΜΕΓΙΑΑΑΑ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ καφεδάκι!!! :hehe::p

Για σπάσιμο θα πάω να πάρω Fury X :p Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ωραιος ρε!! Δεν μπορω να περιμενω την amd να στρωσει κωλο δεν την πιστευω πλεον και εαν δουλεψει καλα λεμε αν, ο επομενος οδηγος θα κανει μαλακωνιες η δεν θα ειναι optimized απο το ταδε game. Καποτε ηταν κορυφη τωρα?

Τεσπα μακαρι να σπερνει η fury x για να υπαρχει ανταγωνισμος.

Για καφε ελα με το που κουμπώσω 980ti να ζηλεύεις

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ωραιος ρε!! Δεν μπορω να περιμενω την amd να στρωσει κωλο δεν την πιστευω πλεον και εαν δουλεψει καλα λεμε αν, ο επομενος οδηγος θα κανει μαλακωνιες η δεν θα ειναι optimized απο το ταδε game. Καποτε ηταν κορυφη τωρα?

Τεσπα μακαρι να σπερνει η fury x για να υπαρχει ανταγωνισμος.

Για καφε ελα με το που κουμπώσω 980ti να ζηλεύεις

Δεν θα απαντήσω στα προηγούμενα. Μόνο σε αυτό που σου υπογράμμισα.

Με ξέρεις νομίζω λιγάκι... δεν ζηλεύω απλά μου αρέσει να παίρνω feedback. Καφεδάκι θα πιούμε! Και όταν έρθει η ώρα θα σου πώ να ετοιμάσεις και εκείνο το ωραίο testbed (Ελπίζω να μην το έδωσες και αυτό :hehe:). Με το καλό να σου έρθει η Ti αλλά να ξέρεις οτι αγοράζεις Titan X κάτω απο το καπό!

Ααα και sorry αν σε έδωσα στεγνά  :bleh:  :bleh:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε ξερω οτι δεν ζηλεύεις απλα σε τσιγκλαω λιγο ελα για καφεδακι.Το benchtable το εχω δωσει εδω και καιρο για να ηρεμησω απο τα bench.Τωρα και η ti αδουλευτη θα παει οπως η 980 αλλα ετσι για το γαμωτο την πηρα.χαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.