Jump to content



Nvidia GTX 980 Ti


Recommended Posts

Kαλα παω πασο την αφηνω για σενα! :hehe:  :hehe:

Έτσι μπράβο.. μην είσαι μονοφαγάς! Εσύ τα χορταράκια σου τα έφαγες! Άσε και μάς που δεν κάνουμε δίαιτα να φάμε λίγο κρέας τώρα! :haha:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι που παρατηρησα στο review της g1, το οποιο εχω διαπιστωσει και εγω ο ιδιος παιζοντας σε 1080ρ και σε 5760χ1080. 

 

post-41109-0-19809400-1435321965_thumb.j

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_G1_Gaming/30.html

 

980ti ref vs 980 ti g1 @1080p: +10% 

980ti ref vs 980 ti g1 @1440p: +13% 

980ti ref vs 980 ti g1 @2160p: +15% 

 

Oσο ανεβαινει η αναλυση η g1 ανεβαζει τη διαφορα απο τη reference και φτανει μεχρι +15% στο 4Κ. 

 

Εχω παρατηρησει οτι αλλες temps εχει η καρτα στο 99% gpu load π.χ. στα 1080ρ και αλλο στο 5760χ1080. Με την 290Χ μου μεχρι και πριν απο ενα μηνα που την εδωσα εβλεπα π.χ. σε crysis 3 στα 1080ρ με vsync οff με 99% gpu load 79 βαθμους, ενω με τα ιδια settings σε 5760χ1080 86 βαθμους. Η καρτα οσο περισσοτερο ανεβαινει η αναλυση τοσο πιο πολυ καιγεται και επειδη στη συγκεκριμενη περιπτωση η g1 εχει custom ανεμιστηρακι δεν ριχνει το ρολογακι της οπως η reference που βαραει στο 4Κ τους 83 βαθμους για πλακα, αλλα το κραταει εκει στην τσιτα!!

 

Τελικα ρε παιδια αυτη την fury X ποιος θα την παρει??  :p  :D

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις. :p Η Nvidia ρίχνει τιμές στις 980Ti. Νομίζω ξεκινάει από Αμερική, αν και είχε/έχει προσφορές και το OCUK, αλλά λογικά μετά το απλό Fury η 980Ti θα πάει $600 ή και πιο κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο αλλα ταυτοχρονα "παραξενο" νεο αν ισχυει η μειωση τιμης της 980ti.

Βλεποντας τα review της φιουριΧ των 650$ σκεφτηκα οτι η Nvidia πιθανον να αυξησει την τιμη της 980ti στα 700+$ :p 
 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Ειναι legit αυτο? Οντως θα εχουμε Price drop??

 

Για 980ΤΙ SLI που ψηνεσαι στην χειροτερη θες 1400 ευρω και στην καλυτερη αντε 1350 ευρω.  :p  :D

 

Δεν σωζεσαι...

 

Παρε τωρα που γυριζει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι legit αυτο? Οντως θα εχουμε Price drop??

Nvidia going to trim its high-end prices

** NVIDIA GTX 980Ti NOW FROM £509.99 Inc. VAT & DELIVERY SCHEDULE!! ** - Overclockers UK Forums

 

Καλο αλλα ταυτοχρονα "παραξενο" νεο αν ισχυει η μειωση τιμης της 980ti.

Βλεποντας τα review της φιουριΧ των 650$ σκεφτηκα οτι η Nvidia πιθανον να αυξησει την τιμη της 980ti στα 700+$ :p 

 

Η Nvidia δεν θα έχει άλλη ευκαιρία σαν αυτή εδώ για να χτυπήσει οικονομικά την AMD. Φάνηκε από την 970 ότι έχει ξεκινήσει price war. Επιβεβαιώθηκε και από την τιμή της 980Ti - πόσοι την περίμεναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στα $650?-, αλλά και την επίσπευση παρουσίασής της. Του χρόνου η AMD μπορεί να ανακάμψει λόγω Zen και αργότερα θα έρθουν τα APUs με HBM, οπότε αν θέλει η NVidia να εδραιώσει την θέση της, ότι είναι να κάνει θα πρέπει να το κάνει τώρα. Μετά η Fury μπορεί να είναι full chip με αερόψυξη. Θα γράψω αυτό που έγραψα και στο thread της Fury X. Σε απόλυτα νούμερα η Fury X χάνει από την 980Ti. Ως προϊόν όμως σε ένα μαγαζί στα μάτια του απλού ΜΗ ψαγμένου, είναι στα ίδια επίπεδα αν όχι πιο μουράτη. Στην τελική είναι υπαρκτό προϊόν. Μέχρι εχτές η AMD δεν είχε καν προϊόν σε αυτή την τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.