Jump to content



Project Cars 2


kyr..

Recommended Posts

Λοιπόν θα την πώ την αμαρτία μου, το κατέβασα από το θείο για να διαπιστώσω ιδίοις όμματι περί τίνος πρόκειται. Το πρώτο που θα πώ είναι ότι πρόκειται για μακράν το πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι του είδους από άποψη content, τεράστια ποικιλία κυρίως αγωνιστικών (δόξα το θεό) αυτοκινήτων και 60 !! πίστες με πολλαπλά layouts για να διαλέξετε ότι τραβάει η ψυχή σας. Φυσικά δοκίμασα ένα πολύ μικρό αριθμό από αυτά αλλά μου άρεσε πολύ το πόσο εύκολο ήταν να στήσεις ότι είδους αγώνα τραβάει η ψυχή σου από multi-class με εναλλαγές καιρού και όποια ώρα της ημέρας σου κάνει κέφι με TIme progression κατά τη διάρκεια του αγώνα. Δεν κρατήθηκα και έτρεξα ένα Le Mans με LMPs, GTEs και GT3s μέσα σε έξι γύρους μία ολόκληρη ημέρα σε time lapse με βροχή και ομίχλη.

 

Το ai δυστυχώς είναι ψιλοτραγικό, άφθονες καραμπόλες και ένα difficulty slider που είναι ότι νάναι σε συνάρτηση με ποιό combo τρέχεις. Multiplayer δεν δοκίμασα αφού είπαμε ότι είναι από το θείο. Πηγαίνωντας στα physics θα πώ μόνο ότι είναι υποφερτά, πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι για κάποιον που ξεκινάει το άθλημα προτού εντρυφήσει σε πιο hardcore simulators αλλά μπορεί να προσφέρει ευχάριστες ώρες και σε αυτόν που ασχολείται χρόνια με το σπορ. To FFB στην αρχή δεν μου άρεσε καθόλου και δεν μπορούσα να βρώ κάτι καλύτερο πειράζωντας τα sliders που έχει το παιχνίδι, αλλά βρήκα αυτά τα custom settings που το βελτίωσαν πολύ και βοήθησαν σε καλύτερο έλεγχο.

 

Ολοκληρώνοντας τις σύντομες εντυπώσεις μου, σίγουρα το παιχνίδι δεν έχει καμμία σχέση με την πρώτη αηδία της SMS και σίγουρα προσπαθήσανε να φέρουν το παιχνίδι πρός την πλευρά τως simulators. Δεν θα με τραβήξει από το βασικό μου sim αλλά θα κοιτάξω σε κάποιο sale να το αγοράσω για τη συλλογή μου αλλά και για τρέχω κάποια custom races με ότι settings κατεβάσει η γκλάβα μου. Αυτά από εμένα, από εκέι που είχα τον Ian Bell στη μπούκα το project cars 2 σίγουρα του δίνει πόντους.

 

TLDR: Μεγάλη βελτίωση από το πρώτο pcars, αγορά σε κάποιο steam sale νομίζω ένα τριαντάρι το αξίξει το παιχνίδι.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε Caterham 620R και διάφορα road cars, νομίζω πως τα έχουν πετύχει πολύ, καθώς και Radical και Bentley lmps. Από GT3-Ε το Ford πολύ καλό και η Ferrari επίσης. Πολύ φόλα μου φάνηκε το Ferrari 330 P4, δε ξέρω, κάτι δε μου κάθεται καλά, δεν το πέτυχαν μάλλον ή θέλει πολύ ρύθμιση. Είχα έναν πολύ ωραίο αγώνα με 4 φίλους αλλά δε θυμάμαι τί αυτοκίνητο ήταν... νομίζω Clio και μετά με BMW 2002. Δυστυχώς στις παλιές πίστες που ήταν πολύ ομαλές, η αίσθηση χωλαίνει αλλά με τα txt που δοκίμασες νομίζω οτι δίνει κάτι στον τομέα αυτόν, αν και για το τιμόνι μου προτιμώ το alt low comp, για σένα μάλλον το standard θα είναι καλό ε; Direct Drive έχεις ή θυμάμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω όλα medium εκτός από Cars detail κ Track Detail στο High. Στην Oulton μόνος μου βλέπω από 45 ως 70fps, είναι ένα μέρος που έχει μεγάλη ορατότητα και 45αρίζει εκεί. Δε θα έλεγα οτι είναι ιδιαιτέρως βαρύ, πιστεύω οτι είναι πιο ελαφρύ απ το AC όταν έχει πολλά αυτοκίνητα στην οθόνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το "demo" και έτρεξα χθες 5 γύρους με το caterham 620 στην Bathurst. Δεν είχα καθόλου χρόνο οπότε έβαλα στεγνό και μαμά όλα.

Σίγουρα δεν είναι φόλα. Καμία απολύτως σχέση με το πρώτο.

Μου φάνηκε όμως ότι το αμάξι είναι πολύ planted δλδ ότι το γκριπ είναι πολύ. Επίσης το τιμόνι κοπαναγε σαν μ*λακια στην ευθεία ενώ δεν πολυείχα αίσθηση της πρόσφυσης.
Έχω την αίσθηση ότι φτιάχνει αυτόματα σωστά το wheel lock και τις μοίρες; Αν ναι μεγάλο προσόν. Μου έδωσε όμως πολύ καλή αίσθηση της μεταφοράς βάρους και της μάζας.

Σίγουρα θέλει ψάξιμο , όπως είπα δεν πρόλαβα να δω τίποτα αλλά μου άφησε την επιθυμία να το ξανα δω . Θα επανέλθω.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος αλλά το Immersive k Informative έχουν λειτουργία autotune. Έχει βγάλει και ο Jack Spade ένα αρχείο, δεν είναι σαν του πρώτου παιχνιδιού που πειράζε τις δυνάμεις, απλώς πειράζει τη μορφή της τελικής καμπύλης σου. Δοκίμασε και βάλε το αρχείο του JackSpade alt low (ή το med) και χαμήλωσε το slider FX (ελέγχει κυρίως κατακόρυφες δυνάμεις, περίπου σαν το Fz στο PCARS1). Μέσα στο παιχνίδι βάζεις custom ffb, αλλιώς δε χρησιμοιποιεί το tweak txt. Χαμήλωσε τα FX γιατί μάλλον θα κροταλίζουν τα γρανάζια. Μετά το μόνο που κάνεις είναι να oρίσεις 2 κουμπιά (όχι Xstacy) για να ανεβοκατεβάζεις το Volume slider και να δίνεις ένα δυο κλικ αν σου φαίνεται ελαφρύ το τιμόνι αναλόγως το αυτοκίνητο (δε χρειάζεται να μπαίνεις στα μενού για να αλλάζεις ρυθμίσεις) και Bob's your uncle που λένε και στο χωριό μου. Θέλει κάποια balances ακόμη για την ομογενοποίηση των δυνάμεων από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο.

 

Πάντως δεν είναι όλα τα αυτοκίνητα δουλεμένα, κάποια πιθανώς να μην τα έχουν πειράξει εως και καθόλου, έχουν αίσθηση σαν του PCARS1 (px Pagani δε μου άρεσε), αλλά είναι λίγα αυτά. Εϊναι και κάποια όμως πολύ καλά.

 

Δοκίμασε την 962C, XJR-9, F40, F50, Ford GT k GTE, 488GTE, KTM, MustangGT,  LMP 900 r8, TouringCars, BMW 2002 turbo, Clio, BAC Mono,  LaFerrari,  McL 720S, ΒΜW 1M,  TypeR, Caterham (prototype και το 620 που οδήγησες), τα Radical, F3.5 k FX, Ford Capri. Προσωπικά μου αρέσει και το Indycar, αν και σε κάποιους δεν άρεσε. Δεν είναι μόνο αυτά αλλά ο χρόνος δε φτάνει για πολύ παραπάνω... Επίσης τα RX μου φάνηκε οκ, αλλά δε ξέρω πολύ από τέτοια, RBR έπαιξα ελάχιστα, αλλά να ξέρεις χωρίς χειρόφρενο δεν πας πουθενά.

 

Πατάτα μου φάνηκε το 330 P4, δεν έχει πολύ καλή αίσθηση σε σχέση με άλλα και χοροπηδάει σαν μπαλόνι στις αναταράξεις, μπορεί να βοηθάει και η κάμερα σε αυτό, μπορείς να το απενεργοποιήσεις, αλλά μ αρέσει. Η M3 GroupA, επίσης είναι απ τα αυτοκίνητα που δεν πρέπει να δουλεύτηκαν ιδιαιτέρως και δε μου άφησε καλή αίσθηση και η Pagani Zonda Rev επίσης. 

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ τα βρήκα.

 

Δεν μπορώ να πω, τραβάει ωραίες φωτό

 

ss175643.jpg


ss175752.jpg


ss175906.jpg


ss181540.jpg


ss181644.jpg

 

Επίσης έχει ωραίο ήχο και βλέποντας αυτό λες οκ, πρέπει να έχει physics από κάτω  (αν κ το F40 φαίνεται σαν να αιωρείται, άσε που κουνάει περίεργα)

 

 

ΑΛΛΑ

 

Τι αρχεία απο εδώ , τι αρχεία από εκεί, τί ρυθμίσεις έτσι, τί αλλιώς, τίποτα, βαρέθηκα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δίνουν σωστό FFB. Μάλλον δεν έχουν σωστή βάση.

Δεν ξέρω τι φταίει.

Είναι πολύ μέτριο.

Μετά βάζεις AC και λες ρε φίλε , αυτά είναι.

Κρίμα.

Ίσως τα καταφέρουν στο Pcars3.

 

Δεν το συνιστώ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για ffb , physics , αναρτησεις τηλεμετριες και λοιπα και λοιπα..
Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι εχει γραφικαρες το παιχνιδι συμφωνα με τις φωτος που ανεβασε ο Δημητρης.

 

Link to comment
Share on other sites

Kind Reminder:

Εννοείται πως τα fanboys του AC και RF2 δεν έχουν λόγο να το αγοράσουν, εκτός αν το κάνουν γι αυτό ακριβώς, δηλαδή για να το κράζουν. Επί της ουσίας πρόκειται για μια σαφώς βελτιωμένη version του pcars1, οπότε όσοι έχουν το PCARS1 και τους ψιλοάρεσε, θα τους αρέσει οπωσδήποτε το PCARS2!


[emoji12][emoji56]



Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To γράφω και στο AC forum, το γράφω κι εδώ... Το speed sensitivity πρέπει να είναι στο MHΔΕΝ, έγινε μπέρδεμμα στο βίντεο που κυκλοφορεί και οι περισσότεροι το έχουν στο 45... Αυτός που το έγραψε μπέρδεψε το steering sensitivity με το speed sensitivity. Ότι να ναι. Εγώ με alternative low JackSpade txt, είμαι σούπερ. Tone 50, FX ΄γύρω στο 15 και λιγότερο αναλόγως τα κέφια και απλώς τσιμπάω το volume (on the fly) μια φορά πάνω ή κάτω αναλόγως το αυτοκίνητο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν έχετε FFB deadzone που ενοχλεί και χρησιμοποιείτε τo custom txt του JackSpade, υπάρχει μια γραμμή σχεδόν στο τέλος του txt που λέει tighten output 0.02 0.01. Το πρώτο νούμερο είναι το % deadzone, το δεύτερο είναι το falloff του, για να μην ψάχνεστε τί ακριβώς είναι, απλώς βάλτε το στο μισό απ το deadzone που θα ορίσετε.

 

Δηλαδή αν ξέρουμε οτι ένα τιμόνι έχει 15% deadzone σε ένα εξωτερικό πρόγραμμα μέτρησης, επειδή ο φάκελος του Jack συμπιέζει τις δυνάμεις για να είναι πιο καλή η αίσθηση σε σχετικά φθηνά τιμόνια, βάλτε μια τιμή "tighten output 0.07 0.03" (δηλαδή 7% deadzone) και το ανεβάζετε αν δε σας κάνει. Εγώ με το Τ300 που έχει από 9-12% deadzone χρησιμοποιώ tighten output 0.03 0.01 και μου φαίνεται εντάξει, ίσως να το τσιμπήσω στο 0.04 0.02 να δω αν κάνει κάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.