Jump to content



Project Cars 2


kyr..

Recommended Posts

Το δοκίμασα και εγώ χτες και μπορώ να πω ότι μια χαρά ευχάριστο μου φάνηκε οδηγικά, και από ποικιλία δε χρειάζεται σχόλιο. Έχει τεράστια γκάμα.

 

Αλλά εκεί που εκεί που τους παραδέχτηκα ήταν στα features. Πριν 4 χρόνια όταν πρωτοαγόρασα το assetto και αργότερα το pcars, το game stock car το είχα ήδη(πρώην automobilista) τα περίμενα αυτά τα features....

 

Θέλω να τρέξω ότι ώρα μου ρθει ένα endurance race με lmps και gtes βράδυ με ψιλοβρόχι, με spotter, helmet cam και με safety και performance rating online, και να χει και ωραία γραφικά,ωραία μουσική(ναι γιατί όχι) ,ωραίο career και ένα αξιοπρεπές force feedback. Αυτό μέχρι τώρα δε γινόταν και εγώ νόμιζα ότι θα ήταν έτσι τα πράγματα πριν 3-4 χρόνια όταν άκουσα ότι θα βγουν τα next gen sims...

 

 

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Παίζει κανένας με εξωτερική κάμερα?Μόνο σε εμένα φαίνεται χάλια.Έχει να προτείνει κανένας κάποια ρύθμιση??

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τί πρόβλημα έχεις, αλλά η εξωτερική κάμερα έχει αρκετή κίνηση. Δε ξέρω αν ανεβάσεις το world movement στις επιλογές αν είναι λίγο πιο καλά. Είναι λίγο περίεργο, αλλά όσο περισσότερο world movement βάζεις, τόσο λιγότερο κουνιέται η κάμερα αναφορικά με τις κινήσεις του αυτοκινήτου. Δες και τα g effects μήπως επηρεάζουν. Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν παίζω σχεδόν καθόλου από εξωτερική κάμερα και δε ξέρω πώς επηρεάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από πολύ ψάξιμο, απέκτησα ένα αξιοπρεπές FFB. Χωρίς τα files αλλά με το informative, 100, 50 , 40 , 10 .

Ένα αξιοπρεπές combo είναι η Mustang GT4 στο Oulton Park.

Όσο είσαι κάτω από το όριο, έχεις μια υποτυπώδη αίσθηση.

Στο όριο όμως, το πίσω μέρος φεύγει τελείως μ*λακισμένα , λες και έχεις έναν ελέφαντα στο πίσω μέρος...

Το μοντέλο ελαστικών θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Το παιχνίδι είναι σαφώς κατώτερο από το raceroom και μίλια μακριά από τα γνωστά top sims.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δοκίμασες Caterham, 962C, vintage Mustang, FRookie, F3.5, Radicals, McLaren 720, κάποια GT3, Clio, BMW 1M, LaFerrari και πολλά άλλα και σου φάνηκε οτι είναι μίλια πίσω; Άλλο παιχνίδι οδηγώ εγώ μάλλον, γιατί κάποια αυτοκίνητα μου φαίνονται σχεδόν ίδια με το AC, εκτός απ την μεγάλη ελεγξιμότητα στο όριο και πάνω από αυτό. Ανοίγω can of worms τώρα, ίσως να μην είμαι τόσο αυστηρός με την οδήγηση, τί να πω.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά που λες.
Το σιμ έχει βελτιωθεί πολύ από το πρώτο αλλά δυστυχώς για αυτό, το ίδιο έχει κάνει και ο ανταγωνισμός.
Αναφέρομαι πάντα σε handling/feeling .
Εκεί το παιχνίδι υστερεί πολύ για μένα. Μου θυμίζει κάτι σάπια mods που βγαίνουν για το assetto από ρώσικα sites που είναι ριπαρισμενα μοντέλα με physics ότι να ναι.
Το ffb δεν είναι χάλια τελικά , του βάζω ένα 7/10.
Αλλά από κάτω είναι φοβερά απλοϊκό και νομίζω ότι είναι broken είτε από το μοντέλο ελαστικών που δεν συμπεριφέρεται σωστά ψηλά στο όριο , είτε σε physics αναρτήσεων ή συνδυασμός . Δεν ξέρω.
Το αποτέλεσμα είναι unnatural.
Λαμβάνοντας υπόψη τα υπόλοιπα features , κατανοώ αυτούς που το δέχονται αυτό ώστε να απολαμβάνουν τα υπόλοιπα καλά.
Προσωπικά όμως θα το κάνω skip.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2017 at 11:04 AM, liakjim said:

Επιτέλους μετά από πολύ ψάξιμο, απέκτησα ένα αξιοπρεπές FFB. Χωρίς τα files αλλά με το informative, 100, 50 , 40 , 10 .

Ένα αξιοπρεπές combo είναι η Mustang GT4 στο Oulton Park.

Όσο είσαι κάτω από το όριο, έχεις μια υποτυπώδη αίσθηση.

Στο όριο όμως, το πίσω μέρος φεύγει τελείως μ*λακισμένα , λες και έχεις έναν ελέφαντα στο πίσω μέρος...

Το μοντέλο ελαστικών θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

Το παιχνίδι είναι σαφώς κατώτερο από το raceroom και μίλια μακριά από τα γνωστά top sims.

 

εδώ πάντως φαίνεται να ισχύει το αντίθετο από οτι λες -ελπίζω να το δοκιμάσω κ γω σύντομα-

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι ο καθένας περιμένει κάτι διαφορετικό από τα αυτοκίνητα. Άλλος θεωρεί οτι εφόσον έχασες το grip αυτομάτως φιλάς τις μπαριέρες, άλλος περιμένει οτι πρέπει να έχεις μεγαλύτερο παράθυρο grip falloff ώστε να το σώσεις, εφόσον δεν το έχεις παρακάνει. Το μόνο που μπορούμε να πιστέψουμε είναι reviewers πραγματικών αυτοκινήτων και επαγγελματίες οδηγούς, σε συνδυασμό με την τηλεμετρία. Και απλώς επειδή λέει κάτι ο The Extra Mile δε λέει τίποτα, ιδίως χωρίς να έχει πειράξει το setup, ναι το 1Μ στο AC πετάει κώλο πιο εύκολα και πιο νωρίς (πιθανώς, απλώς του φάνηκε έτσι) αλλά και στα δύο έχει default setup οπότε τί να συμπεράνουμε εδώ; Για μένα τίποτα το ιδιαίτερο, εκτός απ το οτι τα αυτοκίνητα οδηγικά είναι πάρα πολύ κοντά σε σημείο να είναι θέμα προτίμησης και όχι λάθος και σωστού, για μένα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις αυτά που κάνει ο Chris Harris με το 1Μ και έλα πες μου μετά.
Το pc2 είναι λες και έχεις γκριπ 130%.
Το 1Μ στο pc2 είναι 6 δευτερόλεπτα πιο γρήγορο από το πραγματικό στο βίντεο ενώ το assetto είναι καρφί.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sosna έγραψε:

 

εδώ πάντως φαίνεται να ισχύει το αντίθετο από οτι λες -ελπίζω να το δοκιμάσω κ γω σύντομα-

 

Ο τύπος δεν ξέρει τί του γίνεται ή απλά είναι πουλημένος. Όταν λέει πως το assetto δεν έχει γκριπ και ότι παραείναι υπερστροφικο, μάλλον δεν έχει δει το πραγματικό πως είναι (στο 7:50)

 

 

Το παιχνίδι έχει μη ρεαλιστικά επίπεδα γκριπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο εχουν θεμα στο γκριπ.

Το assetto τεινει προς το λιγοτερο , κανενα αυτοκινητο δεν κανει τετακε με 30% γκαζι και το pc2 το παρακανει λιγο προς το περισσοτερο.

Να ξερετε παντως οτι δεν μπορουμε να κρινουμε τι πραγματικα δουλευει και τι οχι. Ακομα και στην πραγματικοτητα ο καθε οδηγος αντιλαμβανεται διαφορετικα το καθε αυτοκινητο ακομα και αν ειναι το ιδιο, ενας μπουσουλας υπαρχει αλλα οι λεπτομεριες ειναι που σου αφηνουν τη γευση.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sosna said:

 

εδώ πάντως φαίνεται να ισχύει το αντίθετο από οτι λες -ελπίζω να το δοκιμάσω κ γω σύντομα-

Καλα ρε πο@στη μου,  2017 ειμαστε..
ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΝΑ ΠΑΤΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ;;;

Link to comment
Share on other sites




Το assetto τεινει προς το λιγοτερο


Ηλία γιατί το λες αυτό;
Στο μαμά φόρουμ, κάτοχοι του πραγματικού λένε ότι με τρακσιον στο οφ, είναι ακριβώς το ίδιο, ενώ και τα G's είναι spot on.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:


 

 


Ηλία γιατί το λες αυτό;
Στο μαμά φόρουμ, κάτοχοι του πραγματικού λένε ότι με τρακσιον στο οφ, είναι ακριβώς το ίδιο, ενώ και τα G's είναι spot on.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Γενικα μιλαω.

Εχει μια ταση το game ακομα και σε χαμηλες ταχυτητες να φευγει χωρις λογο.

Δεν γινεται καθε φορα που τσιμπας λιγο το γκαζι να πεταει ετσι, εγω δεν το εχω δει πουθενα τουλαχιστον.

Τωρα στο bmw δεν ξερω τι γινεται που πολυ αμφιβαλω στο κατα ποσο μπορει να κανει καποιος συγκριση. Καταλαβε ο αλλος τωρα με την g27 του και την πεταλιερα που αναθεμα αν εχει loadcell και σιγουρα δεν εχει τις ιδιες αποστασεις αν ειναι το ιδιο με το πραγματικο... ποτε. Εδω επαγγελματιες οδηγοι τους αλλαζεις κατι και τρεχουν να δουν τι παθανε και ο καθε Joe που παιζει assetto το πιανει με τη μια? Αμφιβαλω.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ίσως να έχεις δίκιο.

Πάντως κάποιος που τ' έχει οδηγήσει στην πραγματικότητα , ισχυρίζεται ότι έτσι είναι

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?posts/928550

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.