Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Οτι και να βγει το σιγουρακι ειναι χαος της επομενης ημερας. Ειτε η Ευρωπή παιρνεο το ναι και παμε σε εκλογες (με ELA, γελα, κια τραπεζες κλειστες) ειτε παιρνει το οχι και ο μικρος πριγκηπας εχει το χαρτι του ασυντακτου default με την υπογραφη του λαου

 

Και η ιστορια θα γραψει το 4ο Ραϊχ απετυχε

 

Κι εμείς τι θα έχουμε πετύχει κατά τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

Η κυβερνηση της χωρας ρωταει λαθος πραγμα.
Ας μας ρωτησει πρωτα αν συμφωνουμε με τα μετρα της κυβερνησης ωστε να παει με πιο δυνατο χαρτι στην ευρωπη μηπως διεκδικησει αυτο που θελει ο λαος, παρα να ρωτησει αν θελουμε τα μετρα της ευρωπης!Ειναι τελειως διαφορετικο.
Λαθος δημοψηφισμα , λαθος τακτικη!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάς, άρα η ψεύτης είσαι ή ανίκανος να κατανοήσεις κείμενο και για το τελευταίο θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει.

Πες μου ρε ανθρωπέ μου επειδή εγώ είμαι ψεύτης και ανίκανος. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0+0=14?

Σου κάνει ότι ξέρω το αποτέλεσμα "ΣΥΡΙΖΑ" + "Ελεύθερη Κοπή Χρήματος" ;

ΟΧΙ

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Λαθος δημοψηφισμα , λαθος τακτικη!

 

Το μόνο σίγουρο. Αν δεν συμφωνείς μπορείς να απέχεις, ψηφίζεις όμως και απαντάς σε αυτό που έχεις μπροστά σου, όχι σε αυτό που θα ήθελες να είχες. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τι θα έχουμε πετύχει κατά τη γνώμη σου;

 

Κατι που απο αυτα που ακουω και διαβαζω ,στην συντριπτικη πλειονοτητα δεν εχει νοημα μαλλον: αξιοπρεπεια.

 

Θα μου πεις: φαε αξιοπρέπεια!

 

Θα σου πω:  Θα φαω λιγοτερο αξιοπρεπώς απο το να δινω κωλο σαν επι χρημασι εκδιδομενη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω , μετα ;

Ναι διαφωνω , μετα ;

η απλα ψηφιζεις για να ψηφισεις χωρις να το ψαχνεις ;

 

 

αλλιως;;

Και δε θελω απαντηση απο σενα , αλλα απο τον Myralis που δεν ειναι πολιτικος και πρεπει να τον πιστεψω

Σου απάντησαν πολύ καλά οι άλλοι, δεν "πρεπει" να πιστέψεις κανέναν.

Ναι :=> Μνημόνιο 3 στην βάση αυτού που δέχτηκες λέγοντας Ναι. Σκέψου και λίγο μόνος σου τι καταλαβαίνει η Ευρώπη για την Ελλάδα μετά από Ναι. Σύντομα μετά πτώση της κυβέρνησης κτλ κτλ,

Οχι :=> Διαπραγματευσεις για καλύτερη συμφωνία, σε βάση διαφορετική από αυτή στην οποία μόλις ψηφισες όχι, με την Ευρώπη να βλέπει ότι ο λαός δεν στηρίζει τέτοιες συμφωνίες ποια. Μπορεί και ένα πιθανό 51%-49% να μην είναι καθαρό, αλλά είναι δυνατότερο από το 41%..

 

Πες μου ρε ανθρωπέ μου επειδή εγώ είμαι ψεύτης και ανίκανος. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 0+0=14?

Τι είναι αυτό το 0+0=14 ? 

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάει η κυβέρνηση της χώρας σου κάτι και εσύ θα απαντήσεις σε κάτι άλλο επειδή οι ευρωπαίοι;

Σε αυτό που σε ρώτησε απαντάς, αν ήθελαν κάτι άλλο ας ρώταγαν κάτι άλλο.

Αν πάρει το όχι ο Τσίπρας και μα βγάλει από το €  πήρε μόνος του την εύθηνη. Δεν σε ρώτησε αυτό.

 

Τώρα χωρίς πλάκα....

Μπορεί να μας πει κάποιος με σιγουριά όμως,όχι με υποτιθέμενα συμπεράσματα.

Τι είναι αυτό που θέτει ως ερώτηση το δημοψήφισμα ώστε κι εμείς να ξέρουμε σε τι απαντάμε στην Ευρώπη,αλλά και τι εξουσιοδότηση δίνουμε στην κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο. Αν δεν συμφωνείς μπορείς να απέχεις, ψηφίζεις όμως και απαντάς σε αυτό που έχεις μπροστά σου, όχι σε αυτό που θα ήθελες να είχες. 

Μαζι σου.Δυστηχως δε μπορω να κανω και κατι διαφορετικο.Την αποχη το θεωρω μεγαλυτερο λαθος απο το να μη ψηφισεις εστω και αυτο το ερωτημα που προσωπικα το θεωρω λαθος τακτικη.Της κυβερνησης ; Της Ευρωπης ; Δεν ξερω.

Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι πως θα κινηθει η εστω και μικρη αγορα μονο με 20ευρα.5ευρα 10ευρα που θα βρεθουν αν κινειται χρημα μονο με 20ευρα ;

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να ελαφρύνουμε και το κλίμα λίγο.. η ιστορία της κρίσης από τον Plasticobilism

 

http://www.cafebabel.co.uk/culture/article/a-greek-tragedy-retold-with-playmobil.html

 

Μπορεί να έχω γίνει λίγο ευσυγκίνητος με όσα βλέπω τριγύρω, αλλά σε μένα είχε το αντίθετο αποτέλεσμα...  :(

 

Έχω αποσυρθεί διακριτικά από αυτό το θέμα, γιατί φοβάμαι ότι η αντιπαράθεση έχει χάσει την ουσία της στις σημερινές συνθήκες και ακόμη κι εδώ οδηγούμαστε σε προσωπικές αντεγκλήσεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι ότι κάτω από εκβιαστικές συνθήκες οικονομικής ασφυξίας δεν μπορείς να κάνεις δημοψήφισμα. Κι ακόμη κι αν είχαμε εξασφαλίσει το "ανθρωπιστικό" πακέτο Γιούνκερ, ημερομηνία έναρξης συζήτησης για την αναδιάρθρωση και παράταση του προγράμματος, η πόλωση και ο διχασμός θα έμεναν για την επόμενη δεκαετία.

 

Με what-if δεν μπορείς να ασκήσεις πολιτική. Και επειδή είναι προφανές ότι κανείς δεν θέλει τα μέτρα, νομίζω ότι πριν την Κυριακή χρειάζεται ο καθένας να έχει απαντήσει δύο ερωτήματα:

 

* Αυτή είναι μια μάχη που μπορούμε να κερδίσουμε;

* Αν την κερδίσουμε, θα μας έχουν μείνει δυναμεις για να κερδίσουμε και τον πόλεμο;

 

Όποια απάντηση κι αν δώσετε, μήπως να συντηρήσουμε δυνάμεις από τις δικές μας αψιμαχίες για ό,τι πρόκειται να ακολουθήσει; Θυμίζω ότι και την προηγούμενη φορά που χάσαμε μια μάχη με περίπου τον ίδιο αντίπαλο, κερδίσαμε τον πόλεμο, αλλά μετά κατορθώσαμε με λίγη εξωτερική βοήθεια να διεξάγουμε άλλον έναν μεταξύ μας. Αυτός ο τελευταίος είναι που μας στοίχισε την ψυχή μας για τα επόμενα 50 χρόνια. Αλήθεια, θέλουμε να ξανακάνουμε το ίδιο;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites


Είναι το deal που είχε κάνει ο Μητσοτάκης για τις αυξήσεις των μισθών. 0% το πρώτο εξάμηνο (χρόνο; ) 0% το δεύτερο και το τρίτο 14%

Κοντά έπεσες.

 

Μητσοτάκης

 

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ. ΓΙΑ ΠΕΣ. Πλάκα πλάκα ο δρακουμέλ, αν εξαιρέσουμε κάτι ξεπουλήματα, έβλαψε το λιγότερο τον τόπο.

 

ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ 0+0=14?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι που απο αυτα που ακουω και διαβαζω ,στην συντριπτικη πλειονοτητα δεν εχει νοημα μαλλον: αξιοπρεπεια.

 

Θα μου πεις: φαε αξιοπρέπεια!

 

Θα σου πω:  Θα φαω λιγοτερο αξιοπρεπώς απο το να δινω κωλο σαν επι χρημασι εκδιδομενη

 

Δηλαδή αν κάποιος πεινάει σήμερα λόγω των μνημονίων, και πεινάει μετά με αξιοπρέπεια, θα πεινάει λιγότερο;

 

Επειδή μάλλον έχεις οικονομικές σπουδές, θες να μου εξηγήσεις με μια υποτιμημένη δραχμή, ποια προιόντα θα είναι φθηνότερα από όσο τα αγοράζουμε σήμερα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ? ΕΛΑ ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ.

Ποιος σου είπε ότι είμαι υπέρ της δραχμής? Γιατί ρωτάς ασυναρτησίες?

 

Αλλα 2 ερωτήματα που δεν θα απαντήσεις ποτέ ως συνήθως. Για αυτό γέλαγα μέσα στην μέση του δρόμου τις προάλλες που γυριζα σπίτι και διάβασα εδώ να λες στον narta ότι δεν απαντάει. 

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ρε χλωρίνη για πρωινό ήπιες; Τι έπαθες; Λάθος μαθηματικά είναι, ξέρω γω; 

 

 

Όχι όποιος λέει ότι η δραχμή θα είναι καλύτερη να μου πει. Διότι είδα σήμερα μία κάπου στα 30-35 στην λαϊκή με το καρότσι ξεχειλωμένο να λέει "καλύτερα θα είμαστε με την δραχμή".

Ποιος σου είπε ότι είμαι υπέρ της δραχμής? Γιατί ρωτάς ασυναρτησίες?

 

Αλλα 2 ερωτήματα που δεν θα απαντήσεις ποτέ ως συνήθως. Για αυτό γέλαγα μέσα στην μέση του δρόμου τις προάλλες που γυριζα σπίτι και διάβασα εδώ να λες στον narta ότι δεν απαντάει. 

Έλα χτύπα τηλεφωνάκι στους δικούς σου στην συνιστώσα και ρώτα του τις είναι το 0+0=14. Μετά αν σε παίρνει ποσταρέ το.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος πεινάει σήμερα λόγω των μνημονίων, και πεινάει μετά με αξιοπρέπεια, θα πεινάει λιγότερο;

 

Επειδή μάλλον έχεις οικονομικές σπουδές, θες να μου εξηγήσεις με μια υποτιμημένη δραχμή, ποια προιόντα θα είναι φθηνότερα από όσο τα αγοράζουμε σήμερα;

 

 

Λιγοτερο οχι.

 

Παραδειγμα: Τωρα τρως μια φορα την ημερα. Αν συνεχισεις θα Τρως μια φορα την ημερα αλλα θα σε πηδανε παραλληλα.

 

 

Αυτο που δεν εχει συνειδοτοποιησει το 80% του γ****καταναλωτικου ελληνα ειναι οτι 

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΒΑΣΙΚΗ "ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ, ΤΟΥΡΙΣΜΟ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΑΛΙΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΚΛΗΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ! 

 

ΤΕΛΟC! 

 

Αλλα τοσα χρονια παραγουμε τιποτα με επιδοτησεις και αγραναπαυσεις, με ΕΣΠΑ και αγοραζουμε οτι @@ μας γυαλισει. ΚΑ ιτωρα μας χαλαει οτι δεν θα εχουμε freddochino και iPhone

 

 

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.