Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ο Φίλης δήλωσε στο ΣΚΑΙ ότι έκανε πλάκα όταν έλεγε ότι το όχι σημαίνει ρήξη και δραχμή

 

http://www.cretalive.gr/greece/view/filhs-monodromos-h-drachmh-se-periptwsh-pou-poun-ochi/257060

 

Και μπράβο σας

 

Ξέρω ξέρω μυραλή, ο Φίλης είναι συνιστώσα πέντε μοίρες δεξιά από τη δικιά σου και δε συμφωνείς και θα του ασκήσεις κριτική, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ειστε πλέον το ΚΚΕ εσωτερικού όπου αναλωνώσασταν να κάνετε κριτική ο ένας στον άλλο βάσει μαρξιστικών θεωριών και του ιστορικού προτσές της πτώσης του καπιταλιστικού καθεστώτος και της προλεταριακής επανάστασης, αλλά κυβέρνηση και ό,τι λέτε το ακούει όλη η υφήλιος. Ντροπή σας για την ανευθυνότητα που έχετε δείξει.

o Φίλης, ο Τσίπρας, ο γιωργάκης ο Βενιζέλος, ο Σαμαρας, ΟΠΟΙΟΣ τελος πάντων είναι σ'αυτή την θέση σήμερα είναι ΒΛΑCΑΣ (για να μην πω τίποτε πιο βαρύ) αν δεν κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να προετειμαστεί η χώρα για έξοδο από το ευρώ.-

 

Αν θέλετε να κλείνετε τα μάτια και τα αυτιά, κάντε το αν σας αρέσει περισσότερο.

 

Τέλος κύριοι, είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ, πόσο πιο απλό να σας το κάνουν ?

 

Το άσχημο είναι ότι θα πάρουμε και άλλους μαζί μας, που δεν έχουν προλάβει να ετοιμαστούν, άλλους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν έστω και με ανθρωπιστική βοήθεια τους πρωτους μήνες.

 

Αυτό που λέει ο Γιάγκος, πάρτε το απόφαση και βάλτε πλάτη !

Link to comment
Share on other sites

o Φίλης, ο Τσίπρας, ο γιωργάκης ο Βενιζέλος, ο Σαμαρας, ΟΠΟΙΟΣ τελος πάντων είναι σ'αυτή την θέση σήμερα είναι ΒΛΑCΑΣ (για να μην πω τίποτε πιο βαρύ) αν δεν κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να προετειμαστεί η χώρα για έξοδο από το ευρώ.-

 

Αν θέλετε να κλείνετε τα μάτια και τα αυτιά, κάντε το αν σας αρέσει περισσότερο.

 

Τέλος κύριοι, είτε με ΝΑΙ είτε με ΟΧΙ, πόσο πιο απλό να σας το κάνουν ?

 

Το άσχημο είναι ότι θα πάρουμε και άλλους μαζί μας, που δεν έχουν προλάβει να ετοιμαστούν, άλλους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν έστω και με ανθρωπιστική βοήθεια τους πρωτους μήνες.

 

Αυτό που λέει ο Γιάγκος, πάρτε το απόφαση και βάλτε πλάτη !

Καλά μην χαίρεσαι και τόσο πολύ με την προσεχή κηδεία της Ελλάδας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βλέπω πάρα πολύ συχνά. Τα Ad Hominem δεν είναι επιχειρήματα.

 

Το ότι ο Χ ψηφίζει Όχι και ο Ψ ψηφίζει Ναι δεν παίζει καμία απολύτως σημασία. Απλά αναφορικά, Ναι ψηφίζει ο Άδωνης, ο Άνθιμος και η Βούλτεψη, ενώ Όχι ο Μιχαλολιάκος, ο Λαφαζάνης και ο Φίλης. Με αυτή τη λογική είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Δηλαδή να μην πάμε να ψηφίσουμε καθόλου, επειδή και στις δύο πλευρές υπάρχουν κατακάθια της κοινωνίας; Θα μας επηρεάσει στην απόφαση, το τι θα ψηφίσει το κάθε νούμερο;

 

Σοβαρά επιχειρήματα έχουν και οι δύο πλευρές, ας καταλήξει ο καθένας εκεί που θεωρεί σωστότερο. Κριτική σκέψη χρειάζεται. Λογική, όχι συναίσθημα.

Έγινε επεξεργασία από vic
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχουν αυτοί που σου λένε ναι αυτοί που σου λένε όχι αλλα κ αυτοί που σου λένε λευκό, οποτε μόνο με αποχη δεν θα κανεις αυτό που σου λένε... Τρολλια μεγάλη, το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ο Φίλης δήλωσε στο ΣΚΑΙ ότι έκανε πλάκα όταν έλεγε ότι το όχι σημαίνει ρήξη και δραχμή

 

http://www.cretalive.gr/greece/view/filhs-monodromos-h-drachmh-se-periptwsh-pou-poun-ochi/257060

 

Και μπράβο σας

 

Ξέρω ξέρω μυραλή, ο Φίλης είναι συνιστώσα πέντε μοίρες δεξιά από τη δικιά σου και δε συμφωνείς και θα του ασκήσεις κριτική, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ειστε πλέον το ΚΚΕ εσωτερικού όπου αναλωνώσασταν να κάνετε κριτική ο ένας στον άλλο βάσει μαρξιστικών θεωριών και του ιστορικού προτσές της πτώσης του καπιταλιστικού καθεστώτος και της προλεταριακής επανάστασης, αλλά κυβέρνηση και ό,τι λέτε το ακούει όλη η υφήλιος. Ντροπή σας για την ανευθυνότητα που έχετε δείξει.

 

Το θέμα είναι ότι και αν ακόμα έρθουν σε συμφωνία για έναρξη νέων διαπραγματεύσεων,με αρχική βάση υποχρεωτικά τώρα,εφ`όσον έληξε το πρόγραμμα,για να φτάσουμε σε οριστική νέα  συμφωνία θα περάσουν μήνες.Μέχρι τότε, βάση νομοθεσίας της ΕΚΤ ο Ντράγκι δεν μπορεί να δώσει στην Ελλάδα ούτε ένα ευρώ.Και ως τότε τι ??!!!!

Από την άλλη για να πάμε σε δραχμή και να πεις ότι θα έχεις ένα κάπως ισχυρό νόμισμα έναντι των άλλων πρέπει να διαθέτεις συνάλλαγμα το οποίο αυτή την στιγμή είναι ελάχιστο στα αποθεματικά του κράτους και των τραπεζών.Με λίγα λόγια ούτε σε δραχμή μπορούμε να πάμε,ακόμα και να θέλουμε.

Υπάρχει και η τρίτη λύση η οποία είναι και η χειρότερη.Πάμε σε δραχμή χωρίς καμία αξία  στις εξωτερικές αγορές και συναλλαγές.Απλώς για εσωτερική κατανάλωση,με όλα τα επακόλουθα του υπερπληθωρισμού.Σε αυτή την περίπτωση, εκτός όλων τον γνωστών συνεπειών στα εισαγόμενα (θα είναι απλησίαστα),   το τραπεζικό σύστημα θα φυτοζωεί, με καθημερινό κίνδυνο να καταρρεύσει ανά πάσα στιγμή και αφού δεν θα έχει καμία εξωτερική υποστήριξη.

Ο μόνος δρόμος για δραχμή με τα σημερινά δεδομένα και αφού το αποφασίσει η κυβέρνηση (αν υπάρχει αυτή η κυβέρνηση  ως τότε)είναι ο τελευταίος που ανέφερα.

Συμπέρασμα για εδώ που φτάσαμε? Δεν υπάρχει σωτηρία για πολύ μεγάλο διάστημα όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα της Κυριακής.

Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι το ΔΝΤ δεν θα αποφασίσει δυσμενώς για την Ελλάδα τα επόμενα εικοσιτετράωρα.Αν συμβεί και αυτό....τότε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω με λαχτάρα να ακούσω τον πρώτο οπαδό του "Μένουμε Εκάλη Ευρώπη" να διαμαρτύρεται αρχικά και εν συνεχεία να τρώει αλύπητα ξύλο στο Σύνταγμα, όταν πολύ σύντομα τα λουκέτα θα πολλαπλασιαστούν, όταν οι συντάξεις θα πετσοκοφτούν και οι πρώτες κατοικίες θα βγαίνουν κατά εκατοντάδες σε πλειστηριασμούς. Ειδικά το τελευταίο θα με χαροποιήσει ιδιαίτερα, γιατί η καθίζηση των τιμών των ακινήτων θα δώσει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στη δουλειά μου. Άλλωστε, έχω μάθει να προσαρμόζομαι στις καταστάσεις και να χρησιμοποιώ τις εξελίξεις, όσο αρνητικές και αν είναι, υπέρ μου. Άρα, είτε με ευρώ, είτε με δραχμή, είτε με ανταλλαγή ζώων, θα τα καταφέρω όπως τα καταφέρνω τα τελευταία χρόνια. Δεν περιμένω ούτε σύνταξη ούτε μισθό, δε φοβάμαι μην πληρωθώ ή μήπως απολυθώ. Όμως, δεν είμαι καθόλου σίγουρος για κάποιους άλλους. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι μαζί με τα ξερά θα καούν αναπόφευκτα και τα χλωρά. Από Δευτέρα, λοιπόν, μετά το περήφανο Ναι που θα δρομολογήσει την αλλαγή του πολιτικού σκηνικού, την επαναφορά της κανονικότητας και την επιστροφή στα ένδοξα μνημόνια, θα αρχίσω να μετράω αντίστροφα για τις πρώτες κραυγές αγωνίας και τα δάκρυα απελπισίας των "Ευρωπαίων" συμπατριωτών μου. Θα περιμένω.

 

4770k@4.5+h100i, 780 GTX 970 GTX, 840 Pro 128 GB κ.α.
Asus Transformer T100, LG G2, iPhone 5
 
:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι : με βαζελίνη

Όχι: χωρις βαζελίνη

Για να μην γίνει παρανόηση αναφέρω πως το χωρις και το με, ειναι σε εντελώς τυχαία σειρά.

Έγινε επεξεργασία από Highlander
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma kala aytes oi agores...den akoyne ta ntaoylia??? Se koyfes agores pesame...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26502&subid=2&pubid=113577475

Αν έφευγε η Ελλάδα από το ευρώ, no problem. Αν υπήρχε έστω και υποψία ότι θα ακολουθούσε μια οποιαδήποτε άλλη χώρα, το ΧΑΟΣ.

 

Να φέρει τα λεφτά του Ελλάδα και να ψηφίσει ό,τι θέλει

Ο λογαριασμός σου λέει τί μερίδιο δικαιούσαι από τον πλούτο που υπάρχει στην οικονομία. Αυτό μια τίμια κυβέρνηση μπορεί να στο εξασφαλίσει. Απλά δεν μπορεί, όπως καταλαβαίνεις, να σου εξασφαλίσει τί αληθινός πλούτος σε αγαθά και υπηρεσίες θα υπάρχει.

Αν δεις κούρεμα να ξέρεις ότι θα είναι φουστιά κάποιου.

 

ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω και δε μπορώ. Οποιος έχει καταλάβει ας μου το κάνει λιανά γιατί ο εγκέφαλός μου έχει γίνει φραπέ

Πάμε σε δημοψήφισμα ΟΚ αυτό το κατάλαβα. Το τι θα ψηφίσω ακόμα είναι στο φλου και προσπαθώ να νιώσω.

 

1) Ο πρωθυπουργός μας καλεί σε ΟΧΙ

2) Χθες αποδέχθηκε με έγγραφο τη πρόταση. Αρα είπε ΝΑΙ

3) Οι ευρωπαίοι λένε αν πουμε ΟΧΙ είναι όχι στην ευρώπη/ευρώ μπλα μπλα και θα συμφωνήσουν σε αυτό που ζητάει μόνο αν πούμε ΝΑΙ

 

Τι δεν έχω καταλάβει γ@μώ το φελέκι μου; Εχω αρχίσει και γελάω με τη κατάντια!

 

Αρχισα να πιστεύω ότι η αποχή τελικά είναι η καλύτερη απάντηση σε όλους που μας δουλεύουν ψιλό γαζί. 

Να διαβάσεις αυτό που λέει το δημοψήφισμα και να σκεφτείς πιθανές συνέπειες και ερμηνείες.

 

Στην ουρά που ήμουνα σήμερα(btw δύο τράπεζες έβγαζαν μόνο 50ευρα-καλή μαγκιά) άκουγα τον κόσμο να λέει ότι το δημοψήφισμα είναι μια μούφα γιατί κατ'αρχάς δεν βρίσκεις πουθενά τα επίσημα έγγραφα που υποτίθεται καλείσαι να εγκρίνεις. Πόσω μάλλον να τα καταλάβεις.

Είναι αλήθεια ότι έπρεπε να μεριμνήσουν για αυτό όπως και για πολλά άλλα αν και βρήκα στο νετ το μεταφρασμένο κείμενο.

http://www.protothema.gr/politics/article/488938/en-opsei-dimopsifismatos-sti-dimosiotita-metafrasmeni-i-pliris-protasi-ton-thesmon/

Τους είπα τη σκέψη μου και συμφώνησαν ότι με ΝΑΙ ανοίγεις πόδια. Στο ΟΧΙ πήρα περισσότερες απαντήσεις. Κάποιοι φοβούνταν και έξοδο αν και το θεωρώ 99,99% απίθανο. Ο λόγος είναι ότι δεν φεύγεις απλά εκτός ευρώ χωρίς ένα απόλυτα συγκεκριμένο δημοψήφισμα και χωρίς να φας πέτρες. Επίσης το δημοψήφισμα φαίνεται σχεδιασμένο να οδηγήσει στο ΟΧΙ για να δώσει στον Τσίπρα-υποτίθεται-διαπραγματευτικό χαρτί.

Όπως και να χει θα τον πιούμε στο τέλος, γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ εξ'αρχής φάνηκε ευρωλιγούρης και αυτό κοστίζει. Με το ΝΑΙ θα τους πεις και ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν την είδα αλλά εστω ότι εχεις δίκιο για την πρώτη κυβερνητική συνέντευξη αφοτου άνοιξε η ΕΡΤ  της γυναίκας που κρεμάστηκε στα κάγκελα όταν έκλεισε.

Εγινε το ίδιο με την πρόσφατη συνέντευξη του Τσίπρα? Για σύγκρινε την και με αυτήν του Σαμαρά στην ΝΕΡΙΤ προεκλογικά

 

22591_559110787560408_819903409200548955

 

 

Πληρώθηκαν οι συντάξεις...

 

Ξέρω ξέρω μυραλή, ο Φίλης είναι συνιστώσα πέντε μοίρες δεξιά από τη δικιά σου και δε συμφωνείς και θα του ασκήσεις κριτική, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ειστε πλέον το ΚΚΕ εσωτερικού όπου αναλωνώσασταν να κάνετε κριτική ο ένας στον άλλο βάσει μαρξιστικών θεωριών και του ιστορικού προτσές της πτώσης του καπιταλιστικού καθεστώτος και της προλεταριακής επανάστασης, αλλά κυβέρνηση και ό,τι λέτε το ακούει όλη η υφήλιος. Ντροπή σας για την ανευθυνότητα που έχετε δείξει.

Ντροπή μας!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πετρο 100 φορες το διαβασα 200 φορες γελασα. Ειμαστε στο θεατρο του παραλογου και το ξαναλεω.

Οτι και να βγει οπως ειπες και εσυ και αλλοι ειναι διαλεχτε αν θα ειναι με βαζελινη ή χωρις.

Οπως και να εχει δραχμη βλεπω ειτε με ναι ειτς με οχι οποτε απλα αναμενουμε τη μέρα του ρισταρτ. Καλη δυναμη σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

@3likos,

http://www.enikos.gr/politics/326929,Efyge-o-Lafazanhs-apo-to-stoyntio-toy-Star-BINTEO.html

 

Ρε συ μπας και είναι και ο Λαφαζάνης γερμανοτσολιάς; Και αυτός λέει ότι μας εκοψαν τον ELA. Μα καλά δεν ξέρει ότι απλά δεν αυτον αύξησαν; Ου να χαθεί ο πουλημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είδα αλλά εστω ότι εχεις δίκιο για την πρώτη κυβερνητική συνέντευξη αφοτου άνοιξε η ΕΡΤ  της γυναίκας που κρεμάστηκε στα κάγκελα όταν έκλεισε.

Εγινε το ίδιο με την πρόσφατη συνέντευξη του Τσίπρα? Για σύγκρινε την και με αυτήν του Σαμαρά στην ΝΕΡΙΤ προεκλογικά

 

 

Πληρώθηκαν οι συντάξεις...

Ντροπή μας!

Το νταούλι σου εσύ βάρα γιατί δεν ακούγεται από το κλάσιμο που έχουν ρίξει οι αγορές στα τερτίπια σας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διαπραγμάτευση είναι η διαδικασία όπου δυο αντίθετες απόψεις προσπαθούν να βρουν την «μέση οδό».

Αυτά όταν και οι δυο πλευρές έχουν την ίδια ανάγκη να τα βρουν.

Εάν δεν έχουν την ίδια ανάγκη τότε στη μια πλευρά ονομάζετε γλέντι και στην άλλη  παρακάλι.

Γλεντάγανε λοιπόν οι Γερμανοί τον διαπραγματευτή μας, αφού ξέρανε ότι δεν μπορεί να τους απειλήσει με τίποτα

Έφτασε στο σημείο να πάρει σκοινί να φτιάξει τη θηλιά των 8 δις και να τους προτείνει να την περάσει στο λαιμό του. Σε κάνα χρόνο αν δεχόντουσαν θα ήταν παρελθόν ο ΣΥΡΙΖΑ.

Αλλά όχι, θέλανε να τον ρίξουν..... Ποίον; Τον χαζό ντε, που αφού έπεισε τους συμμαθητές του να τον βγάλουν πρόεδρο του 15μελους αναβαίνοντας ένα ένα τα σκαλοπάτια κατάφερε να γίνει πρωθυπουργός στα 40 του.

Στο πάρα πέντε παίζει τα ρέστα του και φέρνει τα πράγματα στα ίσια..... αλλά είμαστε εμείς που του τραβάμε το χαλί κάτω από τα πόδια.

 

 

Όχι θα ψηφίσω ρε μάγκες, γιατί δεν γουστάρω κανένας να μου λέει τι θα κάνω, και δεν φοβάμαι κανέναν και τίποτα.

Γιατί στα 15 μου δούλευα εργάτης σε οικοδομή για να μάθω κατά τον πατέρα μου πως βγαίνει το ξένο ψωμί, στα 18 τράβαγα καλώδια σε μηχανοστάσιο βαποριού στους +50 βαθμούς για να μάθω τη δουλειά, και στα 23 κουβάλαγα κρέατα στους -40  σε βαπόρι ψυγείο στο λιμάνι για τα λεφτά.

Στα παπ@ρια μου αν γυρίσουμε στη δραχμή στο ρούβλι  στην κορόνα ή μείνουμε στο €.  Όπως «έπεσα» και «ξανασηκώθηκα» όταν μπήκαμε στο € αλλά και στην τωρινή κρίση, έτσι θα δουλέψω και θα επιβιώσω. Αρκεί να έχω την υγεία μου 

 

 

Θα αποφύγω οποιοδήποτε σχόλιο στη δεύτερη παράγραφο, απλά θα σταθώ στην τελευταία πρόταση της πρώτης παραγράφου.

Ο Τσίπρας μαζί με τον ηλίθιο καραφλό καραγκιόζη που όλοι οι καρκίνοι και οι μεταστάσεις του κόσμου να βρουν αυτόν και όποιον έχει και αγαπάει (πάγια θέση μου για τον Υπ.Οικ. μας απο όταν προσπαθούσε να σαμποτάρει την έκδοση του 5ετούς ομολόγου) δεν ξέρουν ότι όσο πλησιάζει η παρτίδα προς το τέλος, ο στριμωγμένος έχει την τάση να πηγαίνει all in με μεγάλη πιθανότητα μπλόφας; Που σημαίνει ότι ο τύπος που έχει όλες τις μάρκες μπροστά του να πει τα βλέπω;

 

 

Δεν ξέρω αν ο Τσίπρας είναι ηλίθιος, πάντως όσο το σκέφτομαι τόσο γίνομαι και πιο σίγουρος ότι είναι τελικά ένας χρήσιμος ηλίθιος. Οι Ευρωπαίοι, ειδικά αν αληθεύουν οι τελευταίες ειδήσεις που λένε ότι τους ζήτησε ανακωχή ανευ όρων και του είπαν σάλτα γ@μησου, τον έχουν πάρει νουμεράδα για παραδειγματισμό. Μετά απο αυτά που βρήκαν την έρμη τη χώρα μας ποιος λαός θα δώσει την εξουσία ξανά σε αριστερούς; Και ακόμα χειρότερα η οποιαδήποτε επόμενη κυβέρνηση (φαντάζομαι όλοι συμφωνούμε ότι ο περιοδεύων θίασος μας τελειώσε) πόσα περιθώρια για όχι έχει πλέον;

 

Χαίρομαι που του έχουν περάσει χέρι μέχρι το δωδεκαδάχτυλο; Μερικοί ενδεχομένως να δυσκολευτείτε να το πιστέψετε αλλά όχι. Αφενός μεν είναι καλώς ή κακώς εκλεγμένος Πρωθυπουργός της Ελλάδας. Μπορεί να έχει κάνει χίλιες δυο μαλακίες, μπορεί μέσα σε 5 μήνες να έχει φανεί τόσο ανακόλουθος όσο ο Χανκ Μούντι στη μάνα της μπότσας της κόρης του, αλλά παραμένει Πρωθυπουργός της χώρας μου. Που σημαίνει ότι όταν πηδ@νε αυτόν ξεφτυλίζουν και εμένα. 

 

Χαίρομαι που έχουν κάνει περίγελο της Ευρώπης το Βαρουφάκη; Well let me put it this way. Σουβλισμένο να τον έβλεπα απλά θα πήγαινα να τον περάσω λαδορίγανη.

Το νταούλι σου εσύ βάρα γιατί δεν ακούγεται από το κλάσιμο που έχουν ρίξει οι αγορές στα τερτίπια σας.

http://www.investing.com/indices/major-indices

 

@narta,

 

Κάτι μας έλεγες για σκατό μέχρι το γόνατο τις προάλλες στο Σίτι. Απλά ας πούμε ότι δεν ξεμείναμε απο χαρτί υγείας και το αυτό επιθυμούμε και δι εσάς

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.