Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για κάτσε ρε Πέτρο γιατί σα πολλά μας τα λες.

 

Δηλαδή όσοι έχουν καλό πισί δεν έχουν δικαίωμα γνώμης; (Εχω πολύ καλό pc).

Οσοι έχουν καταθέσεις δεν ειναι αγνά παιδιά αλλά βολεμένοι και τους επιασε ο πόνος; (Εχω κάποιες καταθέσεις που τις έχω βγάλει :p)

 

Ποσο δύσκολο είναι να δεχθεί κάποιος που δεν έχει λεφτά στην άκρη ή δεν έχει δουλειά,  ότι υπάρχει κόσμος που δουλεύει, είτε γιατί ήταν πιο τυχερός, είτε γιατί είναι πιο έξυπνος και με περισσότερα προσόντα (κοιτα να δεις ε; Στον κόσμο υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο) και βγαζει λεφτά για να ζήσει με το τρόπο που ζει; Nα πάρει αμάξι, να πάει διακοπές (μέχρι και αυτό πήγε να κοπεί σε αυτό το θέμα), να αποταμιεύσει για τη δύσκολη στιγμή και να πάρει και ένα καλό πισι αφού το γουστάρει κλπ;

 

Για να σοβαρευτούμε και να κοιτάξουμε όντως το ΚΟΙΝΟ συμφερον και όχι την δικιά μας περιπτωση μόνο. Γιατί μέχρι στιγμής ακουω δεν έχω τίποτα δε με νοιάζει τίποτα είμαι ελευθερος.

Απο μεγάλες κουβέντες και διχόνοια (πλούσιοι vs φτωχοί, ανεργοι vs εχει δουλειά που ειναι 100% απο βύσμα κλπ) μπουχτησα προσωπικά. Και απο επίθετα όπως γερμανοτσολιάς, τον παίρνεις, ξεβράκωτος, δραχμόλαγνος μπλα μπλα

 

Και τελευταίο αν και περιμενουμε συμφωνία ή διαφωνία οπότε μέχρι τότε δεν έχει και νοημα να λέμε για δημοψηφισματα και ιστορίες (προσωπικά εύχομαι να μη γινει για να μη διχαστει ο λαός. Αλλος έπρεπε να έχει τα @@ να σηκώσει το βάρος και το κόστος)

Αντι να βγεις να πεις εσυ τι ειναι το οχι και τι το ναι θα ήθελα να δω ένα πολιτικό απο το ΣΥΡΙΖΑ με @@ (βλέπε πριν) να απαντησει στο ερωτημα τι γινεται αν το όχι που πάρετε δεχθεί ένα δεύτερο απο ευρώπη. ΚΑΝΕΝΑΣ δε το απανταει...

 

Κατσίκα, γείτονας, Έλληνες κ.τ.λ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Karmen1983

Αυτός ο πιο έξυπνος και έτσι και αλλιώς καλό θα ήταν να μην προσποιείται και να προσέχει τί εύχεται.

Εμεινες στο πιο έξυπνος και προσπέρασες το τυχερός.Καμιά φορά το να βρεις μια καλή δουλειά έχει σημασία και το timing.

 

Επίσης, τι ευχεται ακριβώς και που είναι η προσποίηση; Και τι ακριβώς να προσέχει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βλέπω διάφορα άτομα Κάρμεν, από παλιά εδώ στο λαμπ, να λένε ότι δεν έχουν δήθεν τίποτα και θέλουν το μνημόνιο για το καλό της πατρίδας. Ενώ εγώ είχα μιλήσει από παλιά για δημοψήφισμα ευρώ ή δραχμή χωρίς να ξέρω καν το αποτέλεσμα(με τόσες αντιφατικές δημοσκοπήσεις). 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αλλο το δε μπορείς, άλλο το κοινό καλό, άλλο μας παίρνει όλους η μπάλα και άλλο φάβα και άλλο κουκόφαβα.

καταλαβαίνω ότι είμαστε όλοι σε ένταση το σέβομαι και αν εκτράπηκα και εγώ κάποια ή κάποιες στιγμές ζητώ συγνώμη. Αλλά το ξαναλέω, αν δε τα βρουν απόψε, δεν έχουμε στρεσαριστεί καθόλου σε σχέση με το τι θα γίνει μέχρι τη Κυριακή. Τι θα γίνει δηλαδή θα αλληλοσκοτωθούμε;

Ψυχραιμία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε να δείτε τι θα γίνει στο τέλος. Τι πάνε να κάνουνε.

 

Λένε για 2ετής συμφωνία και τα σχετικά για να αλλάξει ο κόσμος απόφαση και να ψηφίσει ο κόσμος ΝΑΙ.

Και θα σου πει ο Τσίπρας μετά έκανα την συμφωνία τελικά, έχω και το μέρος του ΛΑΟΥ. Τι άλλο θέλω. Όλα μέλι γάλα. 

 

Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί θα είναι η απόλυτη κοροϊδία και το απόλυτο χέσιμο προς τον λαοτζίκο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ειλικρινά είναι προσπάθεια επίτευξης συμφωνίας το

 

- Διώχνετε το ΔΝΤ

- Μας πληρώνετε για δύο χρόνια

- Κουρεύετε το χρέος μας

Η πρόταση ισχύει όσο έχουμε ακόμα καλή διάθεση.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ειλικρινά είναι προσπάθεια επίτευξης συμφωνίας το

 

- Διώχνετε το ΔΝΤ

- Μας πληρώνετε για δύο χρόνια

- Κουρεύετε το χρέος μας

Η πρόταση ισχύει όσο έχουμε ακόμα καλή διάθεση.

(Alexis mode)

And all the above while hoping on one leg... Schoeble included of course

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε να δείτε τι θα γίνει στο τέλος. Τι πάνε να κάνουνε.

 

Λένε για 2ετής συμφωνία και τα σχετικά για να αλλάξει ο κόσμος απόφαση και να ψηφίσει ο κόσμος ΝΑΙ.

Και θα σου πει ο Τσίπρας μετά έκανα την συμφωνία τελικά, έχω και το μέρος του ΛΑΟΥ. Τι άλλο θέλω. Όλα μέλι γάλα. 

 

Μακάρι να βγω ψεύτης γιατί θα είναι η απόλυτη κοροϊδία και το απόλυτο χέσιμο προς τον λαοτζίκο.

Προς το παρον ειναι αρνητικές οι αντιδράσεις προς την συμφωνία που κατέθεσε ο Τσίπρας.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον ειναι αρνητικές οι αντιδράσεις προς την συμφωνία που κατέθεσε ο Τσίπρας.

Μην βιάζεσαι. Είναι αρχή της εβδομάδας ακόμα. Έχουμε μέχρι την Κυριακηηηηηηηη.

 

Τα έχουν βρει αυτοί εδώ και μήνες. Τρόπο ψάχνουν για να μας το πασάρουν. Δεν θέλει κόπο. Τρόπο θέλει.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Άλλες "μυστικές" δημοσκοπήσεις λένε το ΟΧΙ μπροστά 30%, άλλες "μυστικές" δημοσκοπήσεις λένε το "ΝΑΙ" μπροστά 30%.

 

Βέβαια υπάρχει και αυτό

 

«Βλέπουν» ναι οι Μπουκ | Newsfish.gr

Link to comment
Share on other sites

Ξαναποστάρω τα ίδια χωρίς το μέρος που έχει συναισθηματική φόρτιση για να το συζητήσουμε.

 

Γύρισα από την ΕΤΕ της γειτονιάς προ ολίγου. Αρκετά μεγάλη ουρά κοντά στα 20 άτομα. Είδα και κάποιους που έχωναν αρκετά αντί να βγάζουν και δεν φαίνονταν και τίποτα υπάλληλοι.

Μια γυναίκα έλεγε για το γιο της και τις μεγάλες επιχειρήσεις ότι πληρώνουν πριν την ώρα τους μέχρι και δύο μήνες μπροστά και το ερμήνευσε ως κακό σημάδι(κούρεμα). Και πίστευε ότι θα αφορά το 100% των καταθέσεων.

Θυμήθηκα αυτά που έλεγε ο Καζάκης για τον ESM και κούρεμα τουλάχιστον 10% σε όλες τις υποχρεώσεις των τραπεζών σε περίπτωση άμεσης χρηματοδότησης χωρίς να περάσει το χρέος από το κράτος.

Σκεφτείτε ότι τώρα είμαστε και εκτός προγράμματος. Καταλαβαίνετε που το πάω. 

 

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2013/07/blog-post_29.html

 

Τι σημαίνουν όλα αυτά σε απλά ελληνικά; Ότι δεν πρόκειται να γίνει κανενός είδους ανακεφαλαιοποίηση από τον ΕΜΣ αν πρώτα δεν κουρευτούν οι καταθέσεις κατ’ ελάχιστο 8%. Μην σας ξεγελά η δήλωση ότι οι καταθέσεις έως 100 χιλιάδες ευρώ είναι προστατευμένες. Δεν είναι έτσι.

 

 

 

Να μιλήσουμε λίγο σοβαρά.

 

 

Όσοι πάτε να ψηφίσετε, ειδικά όσοι είστε του ΝΑΙ, σκεφτείτε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πώς μπορεί να ερμηνευτεί η κάθε απάντηση, σαν να ήσασταν διπλωμάτες. Και αφήστε ΣΚΑΙδες να λένε τα δικά τους.

 

ΝΑΙ, σημαίνει αποδέχομαι μια πολύ συγκεκριμένη πρόταση των δανειστών που περιλαμβάνει τόσο νέες περικοπές μισθών-συντάξεων όσο και βαριά φορολογικά μέτρα. Δηλαδή φουλ μνημόνιο για όλους. Με άλλα λόγια εγκρίνεις ΟΛΑ τα μνημόνια που πέρασαν και δίνεις το ΟΚ για παρόμοια που θα έρθουν. Δεν σε ενοχλούν ούτε οι περικοπές στους συνταξιούχους/ΔΥ, ούτε οι φόροι σε πολίτες και επιχειρήσεις.

 

ΟΧΙ, σημαίνει ότι διαφωνείς πάλι με μία πολύ συγκεκριμένη πρόταση, χωρίς να λες με τί ακριβώς διαφωνείς. Δίνεις στον Τσίπρα το περιθώριο να σε δουλέψει φέρνοντας ακόμα και μια οριακά βελτιωμένη πρόταση που είναι τυπικά διαφορετική από αυτήν που απέρριψες. Σε καμία περίπτωση δεν λες όχι σε οποιαδήποτε συμφωνία πράγμα που θα σε πέταγε εκτός ευρώ αυτομάτως. 

 

Μιλάμε για συριζαΐικο δημοψήφισμα της πλάκας που αν δεν προσέξεις μπορεί να γίνει παγίδα.

Αν έχετε αντιπρόταση να την ακούσω ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Στο Τουίτερ του τώρα ζητάει συγνώμη για το κακόγουστο αστείο και ότι έχουν πληρωθεί οι υπάλληλοι από το πρωί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.star.gr/Pages/Media.aspx?art=283501&artTitle=ellinas_parousiastis_tha_valo_ston_fakelo_ena_megalo_ochi_mazi_me_ta_archidi_mou

 

Εδω και 2 μέρες θέλω να σχολιάσω τα γεγονότα πού συμβαίνουν στην χώρα μας. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με κρατούσε πίσω μέχρι να γράψω αυτό το κείμενο, βρίσκεται στα σχόλια που δέχομαι κατά καιρούς από άγνωστους, που με αποκαλούν , "βολεμενο"κάθε φορά που αναφέρομαι στην πολιτική και οικονομική κατάσταση της χώρας.Επειδή όμως η κατάσταση έχει εκτροχιαστεί θέλω πολύ να χρησιμοποιήσω το δικαίωμα που μου δίνει η δημοκρατία και να εκφράσω την άποψή μου. Πριν το κάνω όμως, θα γράψω 3 πράγματα που μέχρι σήμερα είχα υποσχεθεί ότι δε θα αναφερθώ ποτέ...Είμαι 37 χρόνων και είμαι παιδί που με μεγάλωσε μια μάνα και μια γιαγιά, εμένα και την αδερφή μου. Ο πατέρας μου μπαινοέβγαινε σε φυλακές με αποτέλεσμα η μητέρα μου να δουλεύει όλη μέρα για να μας μεγαλώσει. Δε θα πω παραπάνω για αυτο τον άνθρωπο γιατί ζει και δε θέλω να τον στεναχωρήσω ασχέτως με το τι έκανε στην οικογένεια μας. Ξεκίνησα να δουλεύω σε ηλικία 15 ετών γιατί απλά δεν γινόταν αλλιώς. Δε θα ξεχάσω ποτέ τα χρόνια που πήγαινα στο σχολείο και δεν είχα λεφτά να πάρω τυροπιτα και είχα ταράξει στην τράκα όλους τους συμμαθητές μου. Πήγα νυχτερινό για να βγάλω το σχολειο και δούλευα τα πρωινά σε γυραδικο και τα βράδια μετά από το σχολείο 10-2 σε πιτσαρία. Μέχρι τα 30 μου έζησα μια ολόκληρη ζωή σε μόνιμη οικονομική κρίση, έκανα ότι δουλειά μπορούσα για να τα φέρνω βόλτα. Είχα το μαγαζί μου που έφτιαξα με αίμα και συγχρόνως δούλευα νύχτα σε μαγαζιά για να πληρώνω τα ενοίκια μου. Τα τελευταία 5 χρόνια και μετά από πολύ ιδρώτα κατάφερα να είμαι καλά οικονομικά και να μπορώ να βοηθήσω επιτέλους τους δικούς μου ανθρώπους. Τις τελευταίες 24 ώρες πρέπει να πάρω μια απόφαση για το τι θα ψηφίσω στο δημοψήφισμα. Για πρώτη φορά μου δίνεται η ευκαιρία να αποφασίσω εγώ και όχι οι άλλοι.Δέχομαι μια απειλή στο ότι αν πω Όχι, θα χάσω ότι έχω κάνει μέχρι τώρα στην ζωή μου με τόσο κόπο.Με τρομοκρατούν  ότι με περιμένει η καταστροφή αν πω Όχι.,Θα γίνω φτωχός αν ψηφίσω Όχι...Θα γυρίσουμε στην δραχμή και θα τα χάσουμε όλα.Θα χρεοκοπήσουμε. ΕΕΕ λοιπόν θα ψηφίσω ΟΧΙ....Μακάρι αυτό το ΟΧΙ να είναι η αρχή για να μην υπάρξει ποτέ ξανά κάνενα παιδί πεινασμενο, καμία μάνα να δουλεύει για 400 ευρώ και να σκύβει το κεφάλι, καμία γιαγιά να παρακαλεί  να πάρει την σύνταξη της .ΟΧΙ και ας τα χάσω όλα, ας ξαναρχίσω από την αρχή, θα ξαναδουλέψω από την αρχή, την δουλειά δεν την φοβήθηκα ποτέ. Το κεφάλι δε το έσκυψα ΠΟΤΕ σε κανέναν  πούστη. Την Κυριακή θα βάλω στον φάκελο ένα μεγάλο ΟΧΙ μαζί με τα αρχιδι@  μου και θα το στείλω στην ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα...»

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.