Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τι σχέση έχει αυτό με το δημοψήφισμα? Υπάρχει ειδησεονήμα..

Aθλια τα σχόλια από κάτω..

Έχει και παραέχει. Να δούμε αν θα μείνει εκεί.

 

 

Με ακύρωση της σύμβασης και απαίτηση της εξόφλησης του δανείου απειλείται η Ελλάδα

Το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας λαμβάνοντας υπόψη τη δημόσια δήλωση του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, ότι η Ελλάδα δεν πραγματοποίησε την πληρωμή της δόσης, ανακοίνωσε σήμερα, σύμφωνα με το ΑΜΠΕ, τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους προτίθεται να αντιδράσει, εφόσον αυτό το γεγονός αποτελέσει αθέτηση των υποχρεώσεων για ορισμένα δάνεια του EFSF. Ο EFSF, σημείωσε επίσης ότι λαμβάνει υπόψη και το γεγονός ότι το ΔΝΤ έλαβε αίτημα χθες από τις ελληνικές αρχές για την επέκταση της υποχρέωσης επιστροφής στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με το καταστατικό του EFSF, ο διευθύνων σύμβουλος, Κλάους Ρέγκλινγκ θα ενημερώσει τον πρόεδρο της Ομάδας Εργασίας του Eurogroup και το ΔΣ του EFSF, σήμερα, για τη μη πληρωμής και θα προτείνει μία από τις ακόλουθες τρεις επιλογές:

  • Επιτάχυνση του δανείου: αυτό σημαίνει ότι το EFSF ακυρώνει τη σύμβαση δανείου και ζητά την άμεση εξόφληση του κεφαλαίου και των τόκων
  • Παραίτηση από δικαιώματα: αυτό σημαίνει ότι το EFSF παραιτείται αμετάκλητα από τα δικαίωματά του και τη λήψη μέτρων για τη συγκεκριμένη μη πληρωμή
  • Επιφύλαξη δικαιωμάτων: αυτό σημαίνει ότι το EFSF δεν επιταχύνει το δάνειο ούτε παραιτείται του δικαιώματός του να το κάνει, αλλά αντ' αυτού διατηρεί το δικαίωμα να ενεργήσει σε μεταγενέστερο στάδιο.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό με το δημοψήφισμα? Υπάρχει ειδησεονήμα..

Να διασαφηνισω λοιπον πως σκεφτομαι. Οι Τουρκοι, ακομη και σε καιρους που τους εβαζαν χερι Αμερικανοι και Ευρωπαιοι , δοκιμαζαν τις δυναμεις και αντοχες μας στο Αιγαιο. Μηπως αυτο εδω ειναι ο προαγγελος της μετεπειτα τακτικης τους? Που θα παμε να κλαφτουμε με τα διαγγελματα που βγαζαμε καθε φορα που βολταρανε σε ελληνικο χωρο;;;

Μηπως ηδη διαφαινεται η αποδυναμωση των θεσεων μας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να διασαφηνισω λοιπον πως σκεφτομαι. Οι Τουρκοι, ακομη και σε καιρους που τους εβαζαν χερι Αμερικανοι και Ευρωπαιοι , δοκιμαζαν τις δυναμεις και αντοχες μας στο Αιγαιο. Μηπως αυτο εδω ειναι ο προαγγελος της μετεπειτα τακτικης τους? Που θα παμε να κλαφτουμε με τα διαγγελματα που βγαζαμε καθε φορα που βολταρανε σε ελληνικο χωρο;;;

Μηπως ηδη διαφαινεται η αποδυναμωση των θεσεων μας?

Κατάλαβα από την αρχή πως σκέφτεσαι, εξάλλου και τα Ίμια έτσι έγιναν, απλά ακόμα δεν έχει γίνει δημοψήφισμα και φτάσαμε στο να ανάγουμε εκεί ότι μπορεί να έγινε στο Αιγαίο με τους Τούρκους? Κάθε μέρα εχουμε προκλήσεις ετσι και αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Να διασαφηνισω λοιπον πως σκεφτομαι. Οι Τουρκοι, ακομη και σε καιρους που τους εβαζαν χερι Αμερικανοι και Ευρωπαιοι , δοκιμαζαν τις δυναμεις και αντοχες μας στο Αιγαιο. Μηπως αυτο εδω ειναι ο προαγγελος της μετεπειτα τακτικης τους? Που θα παμε να κλαφτουμε με τα διαγγελματα που βγαζαμε καθε φορα που βολταρανε σε ελληνικο χωρο;;;

Μηπως ηδη διαφαινεται η αποδυναμωση των θεσεων μας?

Μπορεί και να μας υπενθυμίζουν απλώς http://news.in.gr/world/article/?aid=1500009047

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  

Η ΓΣΕΕ ζητεί την απόσυρση του δημοψηφίσματος

Να αποσυρθεί το δημοψήφισμα, ζητά με ψήφισμά της η ολομέλεια της Διοίκησης της ΓΣΕΕ, η οποία συνεδρίασε την Τετάρτη, προκειμένου να τοποθετηθεί για τις πρόσφατες εξελίξεις.

Aν και η ΓΣΕΕ σου ζητά να αποσύρεις, κάτι κάνεις λάθος ! :hehe: :hehe:

 

Oι αγώνες τις εργατιάς τώρα δικαιώνονται !

Link to comment
Share on other sites

Verba volant, scripta manent

δεν μου απάντησες όμως  :hehe: :hehe:

Έχεις γράψει τόσα πολλά επιχειρήματα που πρέπει να έχεις ζαλιστεί από την πολύ σκέψη. Το μόνο που κάνεις είναι να ειρωνεύεσαι. Αλλά είναι και αυτό μια τακτική την οποία από ότι βλέπω κατανοείς καλά. Θα έρχεσαι μετά από χρόνια και απλά θα λες "Α! εγώ αποχή έκανα στο δημοψήφισμα, για αυτό και απλά τρολάριζα".

 

Διάγγελμα Τσίπρα. Ή θα προτείνει ΝΑΙ ή θα το πάει εγωιστικά και θα βρίσει τους Ευρωπαίους. Ακούω στοιχήματα. :angry:
Πάντως εγώ το είχα προβλέψει.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω και δε μπορώ. Οποιος έχει καταλάβει ας μου το κάνει λιανά γιατί ο εγκέφαλός μου έχει γίνει φραπέ

Πάμε σε δημοψήφισμα ΟΚ αυτό το κατάλαβα. Το τι θα ψηφίσω ακόμα είναι στο φλου και προσπαθώ να νιώσω.

 

1) Ο πρωθυπουργός μας καλεί σε ΟΧΙ

2) Χθες αποδέχθηκε με έγγραφο τη πρόταση. Αρα είπε ΝΑΙ

3) Οι ευρωπαίοι λένε αν πουμε ΟΧΙ είναι όχι στην ευρώπη/ευρώ μπλα μπλα και θα συμφωνήσουν σε αυτό που ζητάει μόνο αν πούμε ΝΑΙ

 

Τι δεν έχω καταλάβει γ@μώ το φελέκι μου; Εχω αρχίσει και γελάω με τη κατάντια!

 

Αρχισα να πιστεύω ότι η αποχή τελικά είναι η καλύτερη απάντηση σε όλους που μας δουλεύουν ψιλό γαζί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω και δε μπορώ. Οποιος έχει καταλάβει ας μου το κάνει λιανά γιατί ο εγκέφαλός μου έχει γίνει φραπέ

Πάμε σε δημοψήφισμα ΟΚ αυτό το κατάλαβα. Το τι θα ψηφίσω ακόμα είναι στο φλου και προσπαθώ να νιώσω.

 

1) Ο πρωθυπουργός μας καλεί σε ΟΧΙ

2) Χθες αποδέχθηκε με έγγραφο τη πρόταση. Αρα είπε ΝΑΙ

3) Οι ευρωπαίοι λένε αν πουμε ΟΧΙ είναι όχι στην ευρώπη/ευρώ μπλα μπλα και θα συμφωνήσουν σε αυτό που ζητάει μόνο αν πούμε ΝΑΙ

 

Τι δεν έχω καταλάβει γ@μώ το φελέκι μου; Εχω αρχίσει και γελάω με τη κατάντια!

 

Αρχισα να πιστεύω ότι η αποχή τελικά είναι η καλύτερη απάντηση σε όλους που μας δουλεύουν ψιλό γαζί. 

οτι λεει η καρδουλα σου θα ψηφισεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.