Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Είναι ξεκάθαρο ότι δε ξέρουμε που θα οδηγήσει το όχι. Το ναι όμως γνωρίζεις 100% που θα σε πάει, αργά και σταθερά, αλλά ξέρεις.

 

Το ίδιο δίλημμα υπήρχε στις εκλογές με το σύριζα vs πασοκ/νδ/κλπ.

Με τους δεύτερους ξέραμε 100% που θα πάμε ενώ με τον συριζα θέλαμε το εναλλακτικό και το άγνωστο.

Προσωπικά θα ψήφιζα το 100% εκεί που πάει. Τουλάχιστον έτσι είμαι βέβαιος ότι μπορώ να προγραμματίσω ολίγον μακροπρόθεσμα τι θα κάνω, επειδή θα ξέρω. Ενώ με τα σκαμπανεβάσματα, φέξε μου και γλύστρισα.

 

εκτός αν ο μισός λαός γουστάρει αναξιοπιστία και προκλητικό δούλεμμα, οπότε με ωθεί κι εμένα σαν άνθρωπο να εξτρεμιστώ και να αρχίσω να γλυκοκοιτάω τα χρυσά αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω θεωρω οτι ανεξαρτητως δημοψηφισματος βρισκομαστε ηδη σε ελευθερη πτωση???
Αντε και βγηκε το ΝΑΙ. Πιστευετε οτι θα ανοιξουν οι τραπεζες κανονικα? Οσοι μακακες αφησαμε χρηματα εμπιστευομενοι το ``πρωτη φορα αριστερα'' τα εχουμε χασει...
Θα ερθουν οι τουριστες;;; Οι ακυρωσεις εχουν σπασει ρεκορ αυτες τις μερες
Θα ερθουν επενδυσεις;;; χαχαχαχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ερθουν οι τουριστες;;; Οι ακυρωσεις εχουν σπασει ρεκορ αυτες τις μερες

 

 

Πηγή?

Τουρίστες πάντα έρχονται, απλά με μεγαλύτερο ΦΠΑ ενδεχομένως να ξοδέψουν λιγότερα

Με αυτούς που συζητάω πάνως και με αυτά που διαβάζω, το ΟΧΙ δεν έχει καμία λογική υπόσταση -αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει οικονομικές σπουδές και οι πολιτικοί αποφεύγουν να απαντήσουν τις συνέπειες της επιλογής. Συνεπώς όλη η δυναμική του ΟΧΙ είναι συναισθηματική. Ο κόσμος θέλει να στείλει ένα κωλοδάχτυλο στη Μέρκελ και το κάνει σοφά όπως πάντα. Δεν τον νοιάζει αν το κωλοδάχτυλο μπει σε κάτι δικό του. Τον νοιάζει να πάρει μαζί του την Μέρκελ, την Ευρώπη. τον κόσμο όλο. Αυτός που κάποτε περηφανεύονταν ότι έδινε τα φώτα του στον κόσμο, ηδονίζεται στην ιδέα να φέρει το σκοτάδι.

Να στο κλέψω και να το ποστάρω στους προσωπικούς μου λογαριασμούς στα social media?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια όσοι πιστεύουν ότι το δημοψήφισμα δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχουν πλέον προτάσεις, ή δεν έχει νόημα γενικά, τι θα πάνε να ψηφίσουν τότε; Εφόσον θεωρείτε δεν έχει νόημα να απέχετε.

 

Όποιοι ψηφίσουν ΝΑΙ δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν για όποια μέτρα προτείνουν οι δανειστές και τελικά τα αποδεχτεί αυτή ή επόμενη κυβέρνηση.

Όποιοι ψηφίσουν ΟΧΙ να είναι προετοιμασμένοι και για την περίπτωση η κυβέρνηση να μην είναι ικανή να διαχειριστεί τις όποιες συνέπειες.

 

Αυτό όμως που σίγουρα δεν θα έπρεπε να γίνεται και από τις δύο μεριές είναι να προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψη τους ως σωστότερη. Κάθε άνθρωπος βγάζει τα συμπεράσματα του ανάλογα με τα βιώματα του. Φυσικά και κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα πει πιο εύκολα το ΟΧΙ ενώ κάποιος που είναι ικανοποιημένος με τη ζωή του ως έχει θα πει πιο εύκολα το ΝΑΙ. Το καλύτερο όμως είναι να ψηφίσεις συνειδητοποιημένα.

 

edit: Πως θα ψήφιζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια όσοι πιστεύουν ότι το δημοψήφισμα δεν έχει νόημα γιατί δεν υπάρχουν πλέον προτάσεις, ή δεν έχει νόημα γενικά, τι θα πάνε να ψηφίσουν τότε; Εφόσον θεωρείτε δεν έχει νόημα να απέχετε.

 

Όποιοι ψηφίσουν ΝΑΙ δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν για όποια μέτρα προτείνουν οι δανειστές και τελικά τα αποδεχτεί αυτή ή επόμενη κυβέρνηση.

Όποιοι ψηφίσουν ΟΧΙ να είναι προετοιμασμένοι και για την περίπτωση η κυβέρνηση να μην είναι ικανή να διαχειριστεί τις όποιες συνέπειες.

 

Αυτό όμως που σίγουρα δεν θα έπρεπε να γίνεται και από τις δύο μεριές είναι να προσπαθούν να επιβάλλουν την άποψη τους ως σωστότερη. Κάθε άνθρωπος βγάζει τα συμπεράσματα του ανάλογα με τα βιώματα του. Φυσικά και κάποιος που δεν έχει στον ήλιο μοίρα θα πει πιο εύκολα το ΟΧΙ ενώ κάποιος που είναι ικανοποιημένος με τη ζωή του ως έχει θα πει πιο εύκολα το ΝΑΙ. Το καλύτερο όμως είναι να ψηφίσεις συνειδητοποιημένα.

 

edit: Πως θα ψήφιζα

Ψηφίζουμε με βάση το συμφέρον της Πατρίδος και οχι με το συμφέρον του καθενός.

 

Αργά ή γρήγορα θα τους πάρει η μπάλα όλους. Καλοπερασάκιδες και μη.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτούς που συζητάω πάνως και με αυτά που διαβάζω, το ΟΧΙ δεν έχει καμία λογική υπόσταση -αφού ο περισσότερος κόσμος δεν έχει οικονομικές σπουδές και οι πολιτικοί αποφεύγουν να απαντήσουν τις συνέπειες της επιλογής. Συνεπώς όλη η δυναμική του ΟΧΙ είναι συναισθηματική. Ο κόσμος θέλει να στείλει ένα κωλοδάχτυλο στη Μέρκελ και το κάνει σοφά όπως πάντα. Δεν τον νοιάζει αν το κωλοδάχτυλο μπει σε κάτι δικό του. Τον νοιάζει να πάρει μαζί του την Μέρκελ, την Ευρώπη. τον κόσμο όλο. Αυτός που κάποτε περηφανεύονταν ότι έδινε τα φώτα του στον κόσμο, ηδονίζεται στην ιδέα να φέρει το σκοτάδι.

Η μάνα μου πήγε σε μια φίλη της μετά από καιρό για καφέ. Βαμμένη δεξιά η φίλη της. Γαμπρός άνεργος, κόρη άνεργη, ζουν από μία σύνταξη και κάτι χρήματα που βγάζουν από το ενοίκιο ενός μαγαζιού. Θα ψηφίσουν όχι δαγκωτό.

Link to comment
Share on other sites

Το να απέχεις από ένα δημοψήφισμα το οποίο θα καθορίσει την πορεία της χώρας σου επειδή η εκλεγμένη κυβέρνηση απέτυχε(ή φοβάται) να θέσει το ερώτημα ξεκάθαρα, είναι αστείο(imho).

 

Το ΌΧΙ', κατ'εμέ, σημαίνει ότι εάν δεν κάνουν δεκτές τις δικές μας προτάσεις ερχόμαστε σε ρήξη, η οποία θα σημαίνει έξοδο από το ευρώ και καταστροφή της μεσαίας/παραγωγικής τάξης.

Κόσμος δεν θα πεθαίνει από πείνα αλλά θα πεινάει, 'άγνωστο το για πόσο.

 

το 'ΝΑΙ', κατ'εμέ, σημαίνει περαιτέρω λιτότητα, όσοι ήδη πεινάνε θα πεθάνουν, όσοι δεν πεινάνε θα ζοριστούν λίγο παραπάνω αλλά δεν θα αλλάξουν και πολλά στην ζωή τους.

 

Το τι θα ψηφίσει ο καθένας εξαρτάται από το εάν πεινά ή όχι την ημέρα του δημοψηφίσματος, εάν στα 2 σενάρια βρίσκετε κάπου καλά κρυμμένο το συμφέρον της Πατρίδας, να μου το πείτε και θα έλθω να ψηφίσω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αμα μου πεις και ποιο είναι αυτό το συμφέρον και τι πρέπει να ψηφίσω αυτή τη στιγμή για να το πετύχω, θα σε παραδεχτώ :p

έλα εδώ είσαι http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-06-30/schaeuble-said-to-see-greece-staying-in-euro-even-if-no-vote-ibjaov8p

 

:hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το συμφέρον είναι ψηφίζω λευκό. Διότι και το ΝΑΙ και το ΟΧΙ οδηγούν στην καταστροφή είτε τώρα είτε αργότερα.

 

Δεν είπε η τωρινή κυβέρνηση πριν τις εκλογές για κατάργηση του μνημονίου? Το πε ή δεν το πε? Δηλαδή δεν συμφωνώ και βγαίνω από το ευρώ. Άλλοι την ψήφισαν και εκλέχτηκε και άλλοι όχι.

Το δημοψήφισμα λοιπόν έγινε. Θες να ξαναψηφίσεις? Ξανακάντο. Εγώ δεν το κάνω.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

@Yanni Λες οι Γερμανοί να μην προετοιμάζονται/έχουν ήδη προετοιμαστεί για βίαιη έξοδο ή ομαλή έξοδο ?

 

Μετά τα γεγονότα αυτής την βδομάδας, όλη η ευρώπη θα προετοιμάζεται τώρα πια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Yanni Λες οι Γερμανοί να μην προετοιμάζονται/έχουν ήδη προετοιμαστεί για βίαιη έξοδο ή ομαλή έξοδο ?

Νομίζω ότι η προετοιμασία ξεκίνησε στέλνοντας τον Γκιόργκο στο ΔΝΤ και εξασφαλίζοντας ότι δεν θα κουρέψει το χρέος τότε. Με τον Μπένι και το PSI μάλλον ολοκληρώθηκε το κύριο μέρος της επιχείρησης "Covering our popo". Προσωπικά πίστευα ότι ο Τσίπρας θα είχε περισσότερες ελπίδες του χρόνου και ότι κακώς εκβίασε εκλογές με αφορμή την προεδρική εκλογή. Η χώρα βασικά έχει καταστραφεί από δύο προεδρικές εκλογές που χρησιμοποιήθηκαν για να ανέβουν στην εξουσία οι λάθος άνθρωποι ή οι σωστοί άνθρωποι την λάθος στιγμή. Τώρα που το σκέφτομαι αν είχε βγει το 2009 ο Τσίπρας ίσως και να είχαμε σωθεί, διότι τότε δεν θα είχε πρόβλημα να τσεκούρωνε ιδιωτικό χρέος εκτός και αν βρίσκονταν και εκεί κάποιοι να τον συμβουλέψουν για το αντίθετο. Για το 2015 αποδεικνύεται η χείριστη επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πηγή?

Τουρίστες πάντα έρχονται, απλά με μεγαλύτερο ΦΠΑ ενδεχομένως να ξοδέψουν λιγότερα

 

Προσωπικά, όσους γνωστούς και φίλους ρώτησα εδώ (Νορβηγία) οι οποίοι λατρεύουν την Ελλάδα για διακοπές, δεν έχουν αλλάξει κάτι. Θα έρθουν κανονικά, απλά θα έχουν μετρητά μαζί τους.

Έτσι τουλάχιστον μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

barackbar_08_he_knows_when_its_a_trap_ba

 

:D

Αυτή στήθηκε πριν μερικές μέρες όταν Αριστερή κυβέρνηση που "σκίζει τα μνημόνια" κατέθεσε μνημονιακή πρόταση για 8δις ευρώ και δεν έγινε δεκτή και αντιπροτάθηκε η χείριστη πρόταση για συντάξεις, μειώσεις μισθών, φορολογία πρωτογενής παραγωγής (αγροτική παραγωγή, τουρισμός, ναυτιλία).

 

Οι άλλοι εταίροι δεν είχαν πάρει πρέφα (Γαλλία Ιταλία Ισπανία) γιατυτό τους έπιασε κολοπιλάλα μετά την εξαγκελεία του δημοψηφίσματος. Αλλά τους κρατάνε οι Γερμανοί από τα @@. Σε 5 μήνες θα είχαμε νέο πακέτο μέτρων ακόμα πιο σκληρό. Κάποια στιγμή θα πείς αυτό που είπε ο Τσίπρας πριν 5 μέρες. Γι' αυτό σας λέω, είτε ΝΑΙ είτε ΟΧΙ σε 6μήνες/1χρόνο από τώρα θα είμαστε στα ίδια και χειρότερα.

 

Έχουμε εξωθηθεί στο ΟΧΙ.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.