Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

Η ΕΚΤ είναι ακόμα η "τράπεζα μας" όσο είμαστε στο ευρω και έχει την ευθύνη 100% για την ρευστότητα των συστημικών τραπεζων.Δηλαδή απο ''μετρητά'' δεν ξεμένουμε ασχετως των capital controls.Ας ηρεμήσουμε και ας ψηφίσουμε μια φορά για το καλό της κοινωνίας και όχι του εαυτούλη μας, για το καλό των παιδιών μας και όχι του κομματος.

 

Εγω θα ψηφίσω ΟΧΙ για λόγους που έχω αναλύσει και στο άλλο τόπικ και νομίζω δεν χρειάζεται να τους επαναλάβω και εδω.

 

Ελπιζω να μην τα πιστευεις αυτα που λες. οσο ο ουρανος ειναι πρασινος τοσο Η ΕΚΤ ειναι τραπεζα μας. Δεν υπαρχει ευρω στο γκισε, για αυτο και οι συνταξιουχοι θα παρουν 120 ευρω την εβδομαδα.

Απο μετρητα δεν ξεμενουμε...πλακα κανεις; Ξεμειναμε, αλλιως τι νοημα θα ειχαν οι κεφαλαιακοι ελεγχοι;;; Αναφερεσαι σε κατι αλλο;;; Δεν εχουμε προσβαση στα χρηματα εντος των ελληνικων τραπεζων, το αντιλαμβανεσαι αυτο;;;

Στα παιδια σου που λες τι θα κληροδοτησεις ακριβως; Κλειστες τραπεζες, και το δελτιο τροφιμων; Δωρο γενεθλιων, μια εξτρα μπριζολα;

Αν μαλιστα αρχισεις και εγγυασαι και τις καταθεσεις τοτε θα υποψιαστω οτι ο πρωθυπουργος μας εχει λογαριασμο στο Λαμπ

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι υπάρχει κάποιο καταστατικό που προβλέπει να φύγει μια χώρα απο το Ευρω? Θεωρώ ότι είναι πιο πιθανόν έξοδος απο την ευρωζώνη παρά εξοδο απο

το ευρω μιας και ποτε δεν είχε προβλευθεί μια τέτοια διαδικασία.

Ναι και δεν μπορούν να δημιουργήσουν εκ των υστέρων, οδηγώντας σε στο μεταξύ με το ζόρι στην έξοδο. Μπορείς να παραμείνεις σε μια επιχείρηση όπου όλοι οι άλλοι είναι εναντίον σου; Νομίζεις ότι δεν θα υιοθετούν καθημερινά αποφάσεις εις βάρος σου μέχρι να καλλιεργηθεί μέσα στην χώρα το κλίμα που θα τους πεις "άι στο διάολο"; Και όταν τους το πετάξεις στην μούρη αυτό το "άι στο διάολο" με περισσή υπερυφάνεια, θα σημαίνει "Bye Bye Europe" όχι "Bye Bye Eurozone".

 

Οι αγορές δεν χορευουν ή δεν ακουνε τα νταουλια ή οπως αλλιως το λέτε. Διότι τα περισοτερα ξένα κεφάλαια είχανε φύγει απο το 12 και μετά απο τα psi.

Την Κυριακή κάποιοι ποντάραν και το σπίτι τους ότι οι αγορές θα κατέρρεαν. Σήμερα όντως πάνε πάνω. Αλλά η κυβέρνηση δεν το ήξερε; Ο Τσίπρας δεν το ήξερε; Ο Στρατούλης δεν το ήξερε; Ήταν αδικαιολόγητη άγνοια ή αδικαιολόγητα ψέματα;

 

Επίσης δεν υπάρχει επίσημη χρεοκοπια ούτε κάποιο πιστωτικό γεγονος προς την Ευρωπή( η μη πληρωμή του ΔΝΤ δεν θεωρείτε πιστωτικό γεγονός αλλά κάτι σαν ληξιπροθεσμη ωφειλη)

Επίσημα ίσως όχι, αλλά θα σε αντιμετωπίζουν σαν να έχεις χρεοκοπήσει πολλές τράπεζες/επιχειρήσεις/οτιδήποτε.

 

Η ΕΚΤ είναι ακόμα η "τράπεζα μας" όσο είμαστε στο ευρω και έχει την ευθύνη 100% για την ρευστότητα των συστημικών τραπεζων.Δηλαδή απο ''μετρητά'' δεν ξεμένουμε ασχετως των capital controls.

Καλά, περίμενε και το bail in είναι κοντά.

 

Σχετικά με τους οικους αξιολόγησης που συνεχώς μας υποβαθμίζουν να μην ξεχνάμε οτι μια μερά πριν το φιασκο της λέμαν την βγάζανε φερεγγυα.

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο οι οίκοι είναι πλέον πιο προσεχτικοί και φυσάνε και το γιαούρτι. Παλιά θα σου χαρίζονταν, τώρα σε πετάνε κατευθείαν στην βαθμίδα που αντιπροσωπεύει το που πας, αν δεν έχεις πάει ακόμα.

 

Ας ηρεμήσουμε και ας ψηφίσουμε μια φορά για το καλό της κοινωνίας και όχι του εαυτούλη μας, για το καλό των παιδιών μας και όχι του κομματος.

 

Εγω θα ψηφίσω ΟΧΙ για λόγους που έχω αναλύσει και στο άλλο τόπικ και νομίζω δεν χρειάζεται να τους επαναλάβω και εδω.

Και εγώ μπορώ όμορφα και ωραία και δημοκρατικά να πω ότι το ΟΧΙ είναι για το κακό της κοινωνίας και δεν αποτελεί σε καμιά περίπτωση ήρεμη και ψύχραιμη επιλογή. Είναι περισσότερο επιλογή απελπισίας, η οποία αν και λαμβάνει υπόψιν το "τι χειρότερο να ΜΟΥ συμβεί", αδιαφορεί όμως πλήρως για το που θα μεγαλώσουν οι νέες γενιές. Σε τι κατάσταση θα είναι η χώρα, σε τι κατάσταση θα είναι οι γείτονές της που επιβουλεύονται ακόμα και εδάφη, ποιους θα υποστηρίζουν οι μεγάλες δυνάμεις τότε και πόσες κλειστές πόρτες θα βρίσκουμε ως Ελλάδα στις προσπάθειές μας να ορθοποδήσουμε και να βρούμε και το δίκιο μας όποτε προκύψει ανάγκη; 

 

 

 

Την Κυριακή η επιλογή είναι πολύ σημαντική για να την παίξουμε στα ζάρια όπως ένας τζογαδόρος που έχασε σχεδόν όλη του την περιουσία και το μόνο που του έμεινε είναι να παίξει άλλο ένα τελευταίο στοίχημα με ότι του απέμεινε. Η λογική ας το παίξω και αυτό, εδώ που έφτασα, τι σημασία έχει, είναι ανεύθυνη και επικίνδυνη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να φέρει τα λεφτά του Ελλάδα και να ψηφίσει ό,τι θέλει

 

Αν υποθεσουμε οτι δεν εξυπηρετει αμερικανικα συμφεροντα, ο Krugman ισως σκεφτεται την κατασταση πολλα χρονια μετα και καταληγει οτι σε 10 χρονια απο τωρα θα ειμαστε καλυτερα μονοι μας παρα σε προγραμμα λιτοτητας, η οποια δε φαινεται πως θα εχει τελειωμο συντομα, και θεωρει απαραδεκτα τετοια προγραμματα για παρατεταμενο χρονικο διαστημα.

Το θεμα ειναι αν η κοινωνια και ο καθενας ατομικα θα αντεξει την φτωχια του πρωτου καιρου, φτωχια που θα κρατησει μερικα χρονια τουλαχιστον.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν μπορούν να δημιουργήσουν εκ των υστέρων, οδηγώντας σε στο μεταξύ με το ζόρι στην έξοδο. Μπορείς να παραμείνεις σε μια επιχείρηση όπου όλοι οι άλλοι είναι εναντίον σου; Νομίζεις ότι δεν θα υιοθετούν καθημερινά αποφάσεις εις βάρος σου μέχρι να καλλιεργηθεί μέσα στην χώρα το κλίμα που θα τους πεις "άι στο διάολο"; Και όταν τους το πετάξεις στην μούρη αυτό το "άι στο διάολο" με περισσή υπερυφάνεια, θα σημαίνει "Bye Bye Europe" όχι "Bye Bye Eurozone".

 

Την Κυριακή κάποιοι ποντάραν και το σπίτι τους ότι οι αγορές θα κατέρρεαν. Σήμερα όντως πάνε πάνω. Αλλά η κυβέρνηση δεν το ήξερε; Ο Τσίπρας δεν το ήξερε; Ο Στρατούλης δεν το ήξερε; Ήταν αδικαιολόγητη άγνοια ή αδικαιολόγητα ψέματα;

 

Επίσημα ίσως όχι, αλλά θα σε αντιμετωπίζουν σαν να έχεις χρεοκοπήσει πολλές τράπεζες/επιχειρήσεις/οτιδήποτε.

 

Καλά, περίμενε και το bail in είναι κοντά.

 

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο οι οίκοι είναι πλέον πιο προσεχτικοί και φυσάνε και το γιαούρτι. Παλιά θα σου χαρίζονταν, τώρα σε πετάνε κατευθείαν στην βαθμίδα που αντιπροσωπεύει το που πας, αν δεν έχεις πάει ακόμα.

 

Και εγώ μπορώ όμορφα και ωραία και δημοκρατικά να πω ότι το ΟΧΙ είναι για το κακό της κοινωνίας και δεν αποτελεί σε καμιά περίπτωση ήρεμη και ψύχραιμη επιλογή. Είναι περισσότερο επιλογή απελπισίας, η οποία αν και λαμβάνει υπόψιν το "τι χειρότερο να ΜΟΥ συμβεί", αδιαφορεί όμως πλήρως για το που θα μεγαλώσουν οι νέες γενιές. Σε τι κατάσταση θα είναι η χώρα, σε τι κατάσταση θα είναι οι γείτονές της που επιβουλεύονται ακόμα και εδάφη, ποιους θα υποστηρίζουν οι μεγάλες δυνάμεις τότε και πόσες κλειστές πόρτες θα βρίσκουμε ως Ελλάδα στις προσπάθειές μας να ορθοποδήσουμε και να βρούμε και το δίκιο μας όποτε προκύψει ανάγκη. 

Δεν είπα ποτέ οτι το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ είναι καλό ή κακο της κοινωνίας αντίστοιχα. Απλα είπα τι θα πρέπει να σκεφτούμε πριν ψηφίσουμε και τι θα ψηφισω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ είναι καλό ή κακο της κοινωνίας αντίστοιχα. Απλα είπα τι θα πρέπει να σκεφτούμε πριν ψηφίσουμε και τι θα ψηφισω εγω.

μηπως πρεπει να σκεφτουμε με ποιο τροπο θα πεισουμε τον κοσμο  να μην  ψηφισει τιποτα  ? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ οτι το ΝΑΙ ή το ΟΧΙ είναι καλό ή κακο της κοινωνίας αντίστοιχα. Απλα είπα τι θα πρέπει να σκεφτούμε πριν ψηφίσουμε και τι θα ψηφισω εγω.

Ούτε εγώ είπα ψηφίστε όχι. Ανέλυσα το γιατί δεν ψηφίζω όχι.

 

 

EFSF Πιστωτικό γεγονός = χρεοκοπία

Ενεργοποιεί τις ρήτρες χρεοκοπίας ο EFSF - οικονομικές ειδήσεις της ημέρας - Το Βήμα Online

Δεν μας έσωσαν τα 50 χιλιάρικα τελικά. Ακόμα και σε αυτό κάνανε λάθος οι δικοί μας.

Διάγγελμα Τσίπρα. Ή θα προτείνει ΝΑΙ ή θα το πάει εγωιστικά και θα βρίσει τους Ευρωπαίους. Ακούω στοιχήματα. :angry:

Link to comment
Share on other sites

@yanni, εσυ τι πιστευεις ότι πρέπει να κανει? Να αποδεχτεί την πρόταση των θεσμών (με λιγες αλλαγες αν τα καταφέρει) ή να πάει σε δημοψήφισμα ενάντια στην πρόταση?

σόρρυ που ρωτάω ευθυεως και ζητάω και ευθεια απαντηση, αλλα τόσες μερες δεν έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην τα πιστευεις αυτα που λες. οσο ο ουρανος ειναι πρασινος τοσο Η ΕΚΤ ειναι τραπεζα μας. Δεν υπαρχει ευρω στο γκισε, για αυτο και οι συνταξιουχοι θα παρουν 120 ευρω την εβδομαδα.

Απο μετρητα δεν ξεμενουμε...πλακα κανεις; Ξεμειναμε, αλλιως τι νοημα θα ειχαν οι κεφαλαιακοι ελεγχοι;;; Αναφερεσαι σε κατι αλλο;;; Δεν εχουμε προσβαση στα χρηματα εντος των ελληνικων τραπεζων, το αντιλαμβανεσαι αυτο;;;

Στα παιδια σου που λες τι θα κληροδοτησεις ακριβως; Κλειστες τραπεζες, και το δελτιο τροφιμων; Δωρο γενεθλιων, μια εξτρα μπριζολα;

Αν μαλιστα αρχισεις και εγγυασαι και τις καταθεσεις τοτε θα υποψιαστω οτι ο πρωθυπουργος μας εχει λογαριασμο στο Λαμπ

Αυτό που λές με την μπριζόλα πολλοι συμπολίτες μας το βιώνουν τωρα ή 3 -4 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω αν μια έξοδο απο το ευρω θα είναι καλύτερη σε

βάθος χρόνου για την Ελλάδα. Ξέρω ότι η κατάσταση δεν πάει άλλο και πάρα πολλοι έχουν φτάσει στα όρια τους. Έχουμε γίνει το πειραματόζωο της Ευρώπης

και αργά ή γρήγορα θα πεθάνουμε είτε με δραχμή είτε με ευρω γιατι το χρέος δεν βιώσιμο. Και τα μέτρα λιτότητας δεν θα σταματήσουν εδω θα συνεχίζοντε επ αόριστον. Αμα έρθουν σε συμφωνία τώρα , πάλι το χειμώνα θα ψάχνουμε νέα συμφωνία. Οι Ευρωπαίοι δεν θέλουν να παραδεχτούν το λάθος της λιτότητας και

των οριζόντιων φόρων και δεν πρόκειτε ποτε να το κάνουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni, εσυ τι πιστευεις ότι πρέπει να κανει? Να αποδεχτεί την πρόταση των θεσμών (με λιγες αλλαγες αν τα καταφέρει) ή να πάει σε δημοψήφισμα ενάντια στην πρόταση?

σόρρυ που ρωτάω ευθυεως και ζητάω και ευθεια απαντηση, αλλα τόσες μερες δεν έχω καταλάβει

Εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να αφήσει το Σαμάρι πάνω. Ναι αυτούς. Και του χρόνου που θα έπαιρνε την εξουσία να εφάρμοζε το πρόγραμμά του, διότι τότε ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να το εφαρμόσει. Εφόσον πήγε τώρα σε εκλογές και τις κέρδισε θα έπρεπε να κόψει τις βλακείες του "δεν θέλουμε τα 7,2 δις" που έλεγε ο Βαρουφάκης τους πρώτους μήνες και να κλείσει μια κάποια συμφωνία-μνημόνιο που θα την πασάριζε στον λαό ως αναγκαία και προσωρινή επειδή το κράτος πρέπει να έχει συνέχεια ώστε να είναι και αξιόπιστο. Με αυτόν τον τρόπο θα κέρδιζε και την εμπιστοσύνη των έξω. Μετά ας έκανε κοινωνική επανάσταση. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.

 

Τώρα; Τώρα πήγαμε από το αγγούρι, στο ρόπαλο του μπέιζμπολ και μετά από εκπληκτική διαπραγμάτευση φτάσαμε να παρακαλάμε να φάμε τον δίμετρο κάκτο με όλα τα αγκάθια. Δυστυχώς εδώ λες ναι, διότι η καταστροφή που θα ακολουθήσει του όχι, όχι μόνο κοινωνική, όχι μόνο οικονομική, αλλά ίσως και εθνική, θα ισοδυναμεί με την κολόνα της ΔΕΗ. Μαζί με τα καλώδια και σε πλήρη σύνδεση με το δίκτυο.

 

Οπότε λέω ναι. Αν θέλουμε να το πάμε εγωιστικά, ας πούμε όχι. Τι να πω; Πιο πατριώτης δείχνεις με το όχι. Ενώ το ναι, βγάζει γερμανοτσολίλα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι έπρεπε να αφήσει το Σαμάρι πάνω. Ναι αυτούς. Και του χρόνου που θα έπαιρνε την εξουσία να εφάρμοζε το πρόγραμμά του, διότι τότε ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να το εφαρμόσει. Εφόσον πήγε τώρα σε εκλογές και τις κέρδισε θα έπρεπε να κόψει τις βλακείες του "δεν θέλουμε τα 7,2 δις" που έλεγε ο Βαρουφάκης τους πρώτους μήνες και να κλείσει μια κάποια συμφωνία-μνημόνιο που θα την πασάριζε στον λαό ως αναγκαία και προσωρινή επειδή το κράτος πρέπει να έχει συνέχεια ώστε να είναι και αξιόπιστο. Με αυτόν τον τρόπο θα κέρδιζε και την εμπιστοσύνη των έξω. Μετά ας έκανε κοινωνική επανάσταση. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.

Τώρα; Τώρα πήγαμε από το αγγούρι, στο ρόπαλο του μπέιζμπολ και μετά από εκπληκτική διαπραγμάτευση φτάσαμε να παρακαλάμε να φάμε τον δίμετρο κάκτο με όλα τα αγκάθια. Δυστυχώς εδώ λες ναι, διότι η καταστροφή που θα ακολουθήσει του όχι, όχι μόνο κοινωνική, όχι μόνο οικονομική, αλλά ίσως και εθνική, θα ισοδυναμεί με την κολόνα της ΔΕΗ. Μαζί με τα καλώδια και σε πλήρη σύνδεση με το δίκτυο.

Οπότε λέω ναι. Αν θέλουμε να το πάμε εγωιστικά, ας πούμε όχι. Τι να πω; Πιο πατριώτης δείχνεις με το όχι. Ενώ το ναι, βγάζει γερμανοτσολίλα.

Ναι, έχει μια μικρή διαφορά το Βάστα Ελλάδα από το Βάστα Christine ! Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει μια μικρή διαφορά το Βάστα Ελλάδα από το Βάστα Christine !

 

 

Δεν μας   .....?

 

 

Ναι πρόσεχε μην ζαλιστείς από τα πολλά επιχειρήματα.

 

Verba volant, scripta manent

 

Γαργάλημα θες ? Υποθετικά πως θα μιλήσουμε και θα συνεννοηθούμε !?!?

 

δεν μου απάντησες όμως  :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

meanwhile έχετε αντιληφθεί το power-struggle μεταξύ μέρκελ και σόιμπλε; αυτό που σίγουρα καταφέραμε σαν χώρα είναι να μαλώνουν όλοι με όλους για το γαλατικό χωριό μας.

Ξέρεις τι λένε... όταν τσακώνονται οι ελέφαντες, την πληρώνουν τα μυρμήγκια. Μάντεψε ποιοι είμαστε εμείς τώρα. :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.