Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Γιάννη εγώ άλλα πράγματα είδα. Τα επίσημα στοιχεία γνωρίζεις ότι δεν δείχνουν την αλήθεια, όχι γιατί είναι μαγειρεμένα, αλλά γιατί με τους διάφορους δείκτες δεν μπορείς να δεις πάντα την πραγματική εικόνα. Το να μου λες π.χ. ότι έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα 5% όταν το κράτος δεν έχει πληρώσει ΦΠΑ σε κανέναν επιχειρηματία και δεν του συμψηφίζει τα χρέη, είναι μια απάτη για να βγουν οι δείκτες. Το να αναγκάζεις τους νέους πολίτες να πάνε στρατό για να βρουν δουλειά, είναι άλλη μια απάτη για τους δείκτες, διότι μπορείς να παίξεις λίγο με την ανεργία (για μικρά χρονικά διαστήματα). Το να κάνεις οριζόντιες περικοπές στα νοσοκομεία κόβοντας φάρμακα για καρκινοπαθείς είναι κι αυτό ένας τρόπος να ανέβουν οι δείκτες και να μπεις σε τροχιά ανάπτυξης, όταν όμως το ιδιωτικό νοσοκομείο τρώει τα χρήματα του πολίτη τα οποία σίγουρα δεν θα μοιραστούν στις νοκοσκόμες να πάνε να τα ξοδέψουν αλλά θα μπούνε κι αυτά σε επενδύσεις (πισίνες, καγιέν κλπ.) η πραγματική οικονομία δεν σώζεται.

Ρε Σωτήρη, ειλικρινά, το θέμα μας είναι να σκαρφιστούμε κάτι, οτιδήποτε, ώστε να απορρίψουμε ότι μπορεί να τεκμηριώνει μια αντίθεση άποψη από την δική μας; Διότι αυτό κάνεις.

 

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι? Δεν μπορούμε να εξυγιάνουμε την ΕΡΤ, την κλείνουμε (!!!) και ανοίγουμε τη ΝΕΡΙΤ?

Και πριν από αυτό σταματαμε την εκπομπή του Αρβανίτη και της Κασίμη διότι ενοχλήθηκε αν δεν κάνω λάθος ο Δένδιας. Εκεί τον έχω κράξει και εγώ. Βασικά όλοι τον έχουν κράξει. Το πλήρωσε στην προεδρική εκλογή, διότι γνώμη μου, θα είχε εκλέξει πρόεδρο αν δεν είχε κλείσει την ΕΡΤ. Ο Κουβέλης θα ήταν ακόμα στην κυβέρνηση και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα είχε +6 στις δημοσκοπήσεις να λιγουρεύεται εξουσία.

 

Γενικά το όλο σύστημα δεν βγαίνει. Να δανείζεσαι χρήματα με στόχο την αύξηση του ΑΕΠ, δεν βγαίνει. Αναγκαστικά σε κάποια φάση, θα υποτιμήσεις τα χρήματα. Έτσι κάνει το Αμέρικα, έτσι κάνουν όλοι. Η μόνη χώρα που μπορεί να στηρίξει το σύστημα δανείζομαι με 2% τόκο και αύριο όντως θα ξεπληρώσω, είναι η Κίνα.

Εμείς είμαστε εγκλωβισμένοι στο να δανειζόμαστε χρήματα ΑΛΛΩΝ (ευρώ), στα οποία δεν έχουμε παρά ελάχιστη επιρροή (φάνηκε στο Eurogroup π.χ.) και να χρωστάμε μετά με βάση την αύξηση του ΑΕΠ της Γερμανίας. Για να βγουν τα νούμερα έπρεπε να δανειζόμαστε (γιατί λες για χρηματοδότηση) με βάση την πορεία του ΑΕΠ. Ποιος θα σου δώσει χρήματα όμως για να πάρει πίσω -30%? Ούτε οι τεταρτοδεσμίτες οικονομολόγοι δεν είναι τόσο βλάκες.

Από την μία απορρίπτεις επίσημα στοιχεία ως ψεύτικα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, από την άλλη υιοθετείς με τεράστια ευκολία κάποια άλλα πράγματα, επειδή ταιριάζουν σε αυτό που εσύ επιθυμείς. Ειλικρινά μου φέρνεις για παράδειγμα το Αμέρικα για να μου μιλήσεις για την Ελλάδα; Σοβαρά μιλάμε τώρα; Το να θεωρώ ότι υπάρχει το Α πρόβλημα και να στο περιγράψω όπως το έχω στο μυαλό μου, που μπορεί να έχω και λάθος εικόνα στο μυαλό μου για το πρόβλημα, δεν πάει να πει ότι η λύση που έχω στο μυαλό μου είναι όντως λύση. Επιμένεις λοιπόν για δραχμή, αλλά η δραχμή που θα τυπώσεις, σε αντίθεση με το δολάριο του Αμέρικα, θα κάνει μόνο για την τουαλέτα. Δεν είσαι Αμέρικα. Αντίθετα μπορεί να είσαι πιο κοντά στην Βενεζουέλα. 6,3 Μπολιβάρ η επίσημη ισοτιμία με το δολάριο, 456 στην μαύρη αγορά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ισοτιμία, πληθωρισμός άστα να πάνε και τιμές εισαγόμενων στον ουρανό. Η αλήθεια δεν είναι βέβαια ούτε στο Μπολιβάρ, ούτε στο δολάριο. Είναι κάπου ενδιάμεσα, το οποίο ενδιάμεσα θα είναι πολύ χειρότερο από το σήμερα και το μόνο που θα μπορείς να κάνεις, για χρόνια ή δεκαετίες, θα είναι να ελπίζεις.

 

Άλλο φόροι και περικοπές, άλλο Ζάππειο 1,2,3 και με το που βγαίνουμε τα τουμπάρουμε όλα. Η κυβέρνηση Σαμαρά είχε βγει με μικρή πλειοψηφία και δεν είχε την κοινωνική συναίνεση. Την είχαν ψηφίσει πάμπολλοι διαδηλωτές με κολωνάτα ποτήρια, που σε περίπτωση του 'μπαμ' θα φύγουν πρώτοι από τη χώρα γιατί θα κινδυνεύουν να κυκλοφορήσουν.

Πάλι προσπαθείς να ερμηνεύσεις βολικά κάποια πράγματα, πάλι προσπαθείς να απορρίψεις βολικά κάποια πράγματα, πετάς και ένα σχόλιο για κολονάτα ποτήρια. Επιμένεις αντί να απαντάς με επιχειρήματα απλά να περιγράφεις μια βολική για σένα "πραγματικότητα".

 

Όταν χρεωκοπήσει μια χώρα, πώς θα πληρώσει το χρέος της? Αναγκαστικά δεν το πληρώνει. Αυτό δεν είναι η χρεωκοπία?

Ε να χρεοκοπούμε τότε κάθε 10 χρόνια. Βασικά να χρεοκοπούμε όποτε βγαίνει κυβέρνηση για να έχει λεφτά να εφαρμόζει το πρόγραμμά της. Ειλικρινά θεωρείς ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα;

 

Γιάννη, όπως πάνε τα πράγματα δεν θα έχω να πληρώνω το ρεύμα για αυτά που καίει η υπογραφή μου (τα οποία τα περισσότερα είναι vintage hardware btw μιας και δεν αγοράζω πλέον καινούρια :p). Αυτό είναι το πρόβλημα με το ελληνικό κόστος ζωής. Ταμείο ανεργείας δεν υπάρχει, η ασφάλιση είναι υποτυπώδης, όλα έχουν ένα εκτιναγμένο κόστος χωρίς καμία αναπροσαρμογή στην κρίση (π.χ. ζυμαρικά, το 2009 πλήρωνα το πακέτο της barilla 1 ευρώ και ψάχνοντας τό βρισκα και 90 λεπτά, τώρα έχει 1.20 - τι είναι 30 λεπτά ρε γύφτο θα μου πεις, 30 λεπτά στα 90 μαθηματικός είσαι, ξέρεις πόσο είναι :p).

[Φίλης mode] Σιγά ρε, πόσα μακαρόνια τρως;[/Φίλης mode] Κανείς δεν λέει ότι τα πράγματα πάνε καλά και όσο οι πολιτικοί τρώγονται για την καρέκλα και όχι για την χώρα, τα πράγματα θα πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο. Και να είσαι σίγουρος ότι αν πάμε στην δραχμή η κατάσταση θα χειροτερέψει, η διαφθορά θα χειροτερέψει, τα πάντα θα χειροτερέψουν και τα Barilla τα ξεχνάς.

 

Έτσι το λέω. Με χρεωκοπία. Όχι με δραχμή και χρέη σε ευρώ. Μια χρεωκοπία την οποία δε μας αφήνουν να δηλώσουμε για να μην αποσταθεροποιηθεί το σαθρό παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Μια χρεωκοπία που οι πρώην ναζί παραδίδουν μαθήματα δημοκρατίας (70 χρόνια δεν είναι και τόσα πολλά) ώστε να μη βγουν χαμένοι.

Η Ευρώπη τελείωσε με το που εισήλθαν οι πάμφτωχες χώρες της πρώην ανατολικής Ευρώπης. Το έχω ξαναγράψει. Από τότε, η Ε.Ε. έγινε χώρα 2 ταχυτήτων. Εμείς ακροβατούσαμε μεταξύ των ταχυτήτων. Είναι προφανές όμως ότι όταν σκάσει το μπαλόνι, η 2η ταχύτητα θα σου πει κάτσε ρε μεγάλε, κάτσε λίγο εδώ που είμαστε εμείς (σύνταξη Σλοβακίας 150 ευρώ κλπ.) και μετά αν μπορείς να βγεις από τη δίνη, έχοντας ένα χρέος 2 φορές το ΑΕΠ, ξαναπάνε στην 1η ή τέλος πάντων εκεί που ακροβατούσες.

Το ότι η Ευρώπη τελείωσε φαίνεται και από την στάση της Μεγάλης Βρετανίας. Το 25-30% του UKIP, το δημοψήφισμα κλπ. είναι απάντηση στο ότι η 2η ταχύτητα θέλει να μεταναστεύσει όλη στο UK για ένα καλύτερο αύριο. Αυτά λένε οι διεθνείς εξελίξεις.

Το μόνο που συμφωνώ 100% είανι το ότι είμαστε μικρή χώρα και αναγκαστικά θα πρέπει να πιαστούμε από κάποιο άρμα γιατί στην αρένα μπορεί να μας πατήσουν. Χρειάζεται όμως και λίγο ρίσκο, γιατί όπως φαίνεται το άρμα προσπαθεί να μας πετάξει εκτός 5 χρόνια και εμείς νομίζουμε ότι θέλει να μας κρατήσει πάνω.

Και πάλι θα το πληρώσεις το χρέος. Μπορεί να καταφέρεις να διαγράψεις κάποιο μέρος του, να έρθεις σε κάποιο συμβιβασμό, στο τέλος θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό τύπου PSI, διότι η οικονομική καταστροφή που θα έχεις υποστεί θα είναι τέτοια, που μέχρι να ορθοποδήσεις και πάλι, το χρέος θα έχεις και πάλι φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Και όταν θα είσαι σε μια τέτοια κατάσταση θα ξεπουλάς τα πετρέλαια σου και τα αέρια σου σε τιμές που θα καθορίζουν οι αγοραστές τους. Διότι οι αγοραστές τους θα είναι αυτοί που σε δάνεισαν μέχρι σήμερα δις και βέβαια δεν θα το έχουν ξεχάσει. Δεν θα έχουν πει "περασμένα ξεχασμένα, σφάλαμε και εμείς".

 

Και χ3στους τους Ναζί. Εδώ μιλάς για την δική σου επιβίωση. Το να έχεις κάποιους να τους δείχνεις με το δάκτυλο, πρακτικά δεν σε βοηθάει σε κάτι. Είτε πεινάς και δεν έχεις κάποιον να κατηγορήσεις, είτε πεινάς και έχεις κάποιον να καταραστείς, το ίδιο θα πεινάς.

 

Στην Ελλάδα οι Θεσσαλονικείς κατηγορούν τους Αθηναίους και οι επαρχιώτες τους Θεσσαλονικείς και τους Αθηναίους. Η εικόνα που περιγράφεις είναι πολύ εύκολο να αποτυπωθεί στο μυαλό του οποιουδήποτε για το οτιδήποτε. Το θέμα είναι να ξέρεις μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητές σου. Αντί λοιπόν να φθονείς τους Γερμανούς και να λες ότι ανήκουν στην 1η ταχύτητα, θα πρέπει να προσαρμοστείς εσύ στην 2η ταχύτητα και όταν θα έχεις κάτσει κάτω και θα έχεις φτιάξει το κράτος σου και την παραγωγή σου, τότε να διεκδικήσεις να μεταβείς στην 1η ταχύτητα. Ειλικρινά πιστεύεις ότι αν πας να γράψεις κάποιο διαγώνισμα, δεις τα θέματα και σου φανούν δύσκολα, πιστεύεις ειλικρινά ότι αν σκίσεις την κόλα και αρχίσεις να ουρλιάζεις, θα βρεις συμπαράσταση από τον καθηγητή και την υπόλοιπη τάξη; Κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσουμε να ουρλιάζουμε ότι τα θέματα είναι δύσκολα, να κάτσουμε κάτω να δουλέψουμε και να κάνουμε μόνοι μας τα θέματα εύκολα. Με διαγραφές χρέους, δραχμές, εξόδους από την Ευρώπη κ.τ.λ., το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μένουμε μεταξεταστέοι, τα χρόνια να περνάνε και τα θέματα να μας φαίνονται όλο και πιο δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ από επιχειρήματα, τι να σου πω. Χωρίς το Φωσ

 

 

Εχω μιλησει με στοιχεια που εχουν να κανουν με την πραγματικη κατασταση του ευρωπαϊκου χρηματοοικονομικου συστηματος και τωρα και στο παρελθον. Πριν λιγο ανεφερα την εκθεση που εχει ΜΙΑ ευρωπαϊκη τράπεζα σε παραγωγα προϊοντα. Θες νουμερο; 54τρις ευρω (πηγη, ξες αυτες χωρις Φωσκολο)

 

Θες κι άλλα; 

 

Σε περιπτωση μη πληρωμης στις 30/6/2015 των πακεταρισμενων δοσεων στο ΔΝΤ, θεωρουνται λιξηπρόθεσμα και απαιτηταία δάνεια υψους 130δις στον EFSF. Τον οποίο εγγυουνται οι χωρες μελη της ΕΖ. Αρα θα υπάρξει default και μη πληρωμη 131δις στους προυπολογισμους των χωρών αυτων.

 

A possible Greek default on debt due to the International Monetary Fund next week would trigger cross- default clauses on 130.9 billion euros that Greece owes the euro area’s temporary rescue facility, a European Union official says.

 

 

Λες να ειναι το θεμα αν θα εχεις να παρεις εσυ τσιγάρα αυριο ή οχι ή αν θα καταρευσσει το συμπαν ή οχι;

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για του νοήμοντες, η πόλωση συνεχίζεται ακάθεκτη... εκατέρωθεν έτοιμοι στις πολεμίστρες, αδιάφοροι για τις πραγματικές συνέπειες του λόγου τους και των πράξεων τους.

 

Πολυ φοβαμαι οτι η χωρα μπαινει σε πολυ ασχημο δρομο και θα δουμε καταστασεις που ουτε τις φανταζομασταν πριν μερικα χρονια. 

 

Εμένα με τρομάζει λίγο αυτό. Εμφανίζεται πόλωση στον κόσμο ανάμεσε σε "δεξιούς" και "αριστερούς". Ενισχύεται και από το θυμό που υπάρχει συσσωρευμένος στην κοινωνία λόγω της οικονομικής ασφυξίας που νοιώθουν οι περισσότεροι. Η ανακοίνωση δημοψηφίσματος ήταν μάλλον η αφορμή για να ξεκινήσει. Ελπίζω να μη συνεχιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μιλησει με στοιχεια που εχουν να κανουν με την πραγματικη κατασταση του ευρωπαϊκου χρηματοοικονομικου συστηματος και τωρα και στο παρελθον. Πριν λιγο ανεφερα την εκθεση που εχει ΜΙΑ ευρωπαϊκη τράπεζα σε παραγωγα προϊοντα. Θες νουμερο; 54τρις ευρω (πηγη, ξες αυτες χωρις Φωσκολο)

 

Θες κι άλλα; 

 

Σε περιπτωση μη πληρωμης στις 30/6/2015 των πακεταρισμενων δοσεων στο ΔΝΤ, θεωρουνται λιξηπρόθεσμα και απαιτηταία δάνεια υψους 130δις στον EFSF. Τον οποίο εγγυουνται οι χωρες μελη της ΕΖ. Αρα θα υπάρξει default και μη πληρωμη 131δις στους προυπολογισμους των χωρών αυτων.

Λες να ειναι το θεμα αν θα εχεις να παρεις εσυ τσιγάρα αυριο ή οχι ή αν θα καταρευσσει το συμπαν ή οχι;

Σου παραθέτω την παρακάτω σελίδα ως απόδειξη ότι η Fury X είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά καρτών γραφικών

Sapphire VGA R9 Fury X 4G - Κάρτες γραφικών (VGA)

 

 

Ξεπέρασε κάθε όριο ταχύτητας στο render, με την πρωτοποριακή τεχνολογία HBM της Fury X!

Με  μεγαλύτερες ταχύτητες από τις GDDR5 RAM των υπόλοιπων καρτών γραφικών,

σου δίνει bandwidth έως 1000 GB/s, με ακόμη χαμηλότερη κατανάλωση!

1000 GB/sec. Για να το γράφουν, έτσι θα είναι.

 

Υπάρχουν δεκάδες αναλύσεις επί αναλύσεων που η μία πάει κόντρα στην άλλη. Μπορείς να βρεις πάντα μία που θα ταιριάζει στα επιχειρήματά σου και αν έχει και όμορφα νούμερα ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντως την μετοχή της DB μια χαρά σταθερή την βλέπω τον τελευταίο χρόνο. Δεν είμαι οικονομολόγος να βρω άρθρο που να λέει τα ανάποδα από το δικό σου, αλλά θα περίμενα ότι τα παραπάνω νούμερα θα ήταν αρκετά για να καταρρεύσει η αξία της μετοχής της εν λόγω τράπεζας.Έχει μεσολαβήσει και ικανό χρονικό διάστημα για να δούμε αυτή την κατάρρευση. Με βάση τα νούμερα η μετοχή της θα έπρεπε να είναι στα 0,ΧΧ δολάρια στο παραπάνω γράφημα.

 

Τώρα, αν η παρηγοριά μας είναι ότι μαζί με την Ελλάδα θα καταρρεύσει και η Ευρώπη, θα ήθελα να σου κάνω απλά ένα ερώτημα. Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο; Η σωτηρία της Ελλάδας ή η κατάρρευση της Ευρώπης; Να δούμε τελικά αν όλοι έχουμε ως στόχο την σωτηρία της χώρας τελικώς ή αν αυτό είναι δευτερεύον για κάποιους.

 

Το σύμπαν έχει εκατοντάδες εκατομμύρια φορολογούμενους Ευρωπαίους να τους φεσώσει για τα ληξιπρόθεσμα των Ελλήνων. Θα περάσει ένα σοκ, οι επιτήδειοι θα βρουν ευκαιρία όπως και με την Lehman Brothers να αγοράσουν μετοχές φτηνά και να πολλαπλασιάσουν τα χρήματά τους σε βάθος χρόνου όσο οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι σώζουν τις τράπεζές τους. Τα 54 τρις θα μας μείνουν απορία όλων εμάς των υπόλοιπων μετά από μερικά χρόνια, όταν θα είμαστε οι μόνοι κατεστραμμένοι.

Αυριο το πρωί οταν ανοιξει η Ιαπωνια θα δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος

Ετοιμάσου για αγορές στα χαμηλά.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dem, πότε περίμεναν δηλαδή να κάνουν την τελευταία πρόταση; 2 ώρες πριν το τέλος; Ε αν δεν ηταν 100% αυτό που δώσανε, θα ήταν το 98%.

Τελεσίγραφο τους δωσανε. Take it or game over. Άσε τι λένε τώρα, παπάτζες. Σηκώθηκε η Ελλάδα απο το τραπέζι πρωτη. Χαίρω πολύ. Αμα σου δώσω τελεσίγραφο ή το δέχεσαι ή φεύγεις. Το περίεργο είναι πως ταιριάζει ο λόγος των θεσμών-δανειστών με εγχώριες δυνάμεις (πασοκ-νδ-ποταμια κλπ).. Μία καλή αρχή για να καταλάβει ο κάθε ένας ποιο ειναι το πραγματικό του συμφέρον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δεκάδες αναλύσεις επί αναλύσεων που η μία πάει κόντρα στην άλλη. Μπορείς να βρεις πάντα μία που θα ταιριάζει στα επιχειρήματά σου και αν έχει και όμορφα νούμερα ακόμα καλύτερα. Εγώ πάντως την μετοχή της DB μια χαρά σταθερή την βλέπω τον τελευταίο χρόνο. Δεν είμαι οικονομολόγος να βρω άρθρο που να λέει τα ανάποδα από το δικό σου, αλλά θα περίμενα ότι τα παραπάνω νούμερα θα ήταν αρκετά για να καταρρεύσει η αξία της μετοχής της εν λόγω τράπεζας.Έχει μεσολαβήσει και ικανό χρονικό διάστημα για να δούμε αυτή την κατάρρευση. Με βάση τα νούμερα η μετοχή της θα έπρεπε να είναι στα 0,ΧΧ δολάρια στο παραπάνω γράφημα.

 

Τώρα, αν η παρηγοριά μας είναι ότι μαζί με την Ελλάδα θα καταρρεύσει και η Ευρώπη, θα ήθελα να σου κάνω απλά ένα ερώτημα. Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο; Η σωτηρία της Ελλάδας ή η κατάρρευση της Ευρώπης; Να δούμε τελικά αν όλοι έχουμε ως στόχο την σωτηρία της χώρας τελικώς ή αν αυτό είναι δευτερεύον για κάποιους.

 

Το σύμπαν έχει εκατοντάδες εκατομμύρια φορολογούμενους Ευρωπαίους να τους φεσώσει για τα ληξιπρόθεσμα των Ελλήνων. Θα περάσει ένα σοκ, οι επιτήδειοι θα βρουν ευκαιρία όπως και με την Lehman Brothers να αγοράσουν μετοχές φτηνά και να πολλαπλασιάσουν τα χρήματά τους σε βάθος χρόνου όσο οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι σώζουν τις τράπεζές τους. Τα 54 τρις θα μας μείνουν απορία όλων εμάς των υπόλοιπων μετά από μερικά χρόνια, όταν θα είμαστε οι μόνοι κατεστραμμένοι.

Ετοιμάσου για αγορές στα χαμηλά.

 

Αν θεωρεις τα επισημα στοιχεια της ιδιας της τράπεζας απλα αναλυση θεωριας και την πορεία της μετοχης οτι εχουν αμεση σχεση με την σταθερότητα βαση fundamentals της εταιρίας τράπεζας τοτε οκ συνέχισε στον δρόμο που διάλεξες και οταν ερθει η ωρα πες ναι σε ολα επειδη απο θεωρία άριστα.

 

Αν φοβασαι τοσο την καταστροφη της Ελλαδίτσας με μοναδικο επιχειρημα οτι τα επομενα θα ειναι χειροτερα, βιασου να βγαλεις συνταξη για να εχεις λογο να φωνάζεις οταν δεν θα σου την βάλουν στην ωρα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντος σε ολους αυτους που λενε οχι στο να γινει δημοψήφισμα τους αφιερώνω το παρακάτω

 

 

 

 

φοβαμαι για ολα αυτα που θα γινουν για μενα χωρις εμενα

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

brace yourselves ...

 

http://news247.gr/eidiseis/live-blog/sto-dhmopshfisma-me-to-vlemma-stis-trapezes.3551305.html

 

(εχω να πληρωσω και τον κλΟΠΑΠ αυριο :hehe:

 

 

Για να διακοπει η παροχή ρευστότητας απο τον ELA πρεπει να ψηφιστεί απο τα 3/5 των μελων του Δ.Σ. της ΕΚΤ και απο τους 17 εκπροσωπους των κεντρικων τραπεζων και με υπογραφη της ελληνικης κυβέρνησης.

 

Πχοιοτητα στην ενημερωση σας.

 

ΜΕGAτσανελε ΞεΣΚΑΙ, ΑΝΤ1 και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρεις τα επισημα στοιχεια της ιδιας της τράπεζας απλα αναλυση θεωριας και την πορεία της μετοχης οτι εχουν αμεση σχεση με την σταθερότητα βαση fundamentals της εταιρίας τράπεζας τοτε οκ συνέχισε στον δρόμο που διάλεξες και οταν ερθει η ωρα πες ναι σε ολα επειδη απο θεωρία άριστα.

Αν φοβασαι τοσο την καταστροφη της Ελλαδίτσας με μοναδικο επιχειρημα οτι τα επομενα θα ειναι χειροτερα, βιασου να βγαλεις συνταξη για να εχεις λογο να φωνάζεις οταν δεν θα σου την βάλουν στην ωρα της.

Σε έναν πλανήτη που έχει συσσωρεύσει ένα τεράστιο έλλειμμα και τα περισσότερα χρήματα που κυκλοφορούν έχουν αντίκρισμα σε αέρα κοπανιστό, αν δεν κάνω λάθος, θεωρώ ότι η παραπάνω ανάλυση, όσο αληθινά και αν είναι τα νούμερά της, δεν θα έχει πραγματικές επιπτώσεις στην αγορά και στην εν λόγω τράπεζα. Και να δεχθεί πλήγμα στην μετοχή της και τους ισολογισμούς της, οι μόνοι που θα συνεχίσουν να γκρεμοτσακίζονται μετά από μια μετάβαση στην δραχμή, θα είμαστε εμείς και η απορία μας για το πως μπαλώθηκαν αυτά τα 54 τρις θα είναι έντονη.

Και ναι, η Ελλαδίτσα με απασχολεί πολύ και ειλικρινά πόσα περισσότερα επιχειρήματα χρειάζεται κάποιος από το να μην θέλει να ζήσει τα ΤΡΑΓΙΚΑ χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites

περα απο την πλακα, το μεγαλο ερωτημα ειναι το εξεις

 

αφου οτι προτείναμε εμεις δεν το δεχονται

θα πρεπει να δεχτουμε εμεις αυτα που προτεινουν αυτοι

η κυβερνηση δεν θελει να υπογράψει αν δεν παρει το ναι απο τον λαο

οποτε σε ρωταει

 

θες να πουμε ναι οπως οι προηγουμενες κυβερνησεις και να φαμε οτι μας δωσουν

ή θες να πουμε οχι και να δουμε που θα μας βγαλει

 

για μενα το ναι ειναι απλα μια παραταση της χρεοκοπιας

καθως οταν χρωστας και δανειζεσαι για να πληρώσεις τα χρωστούμενα στο τελος χρωστας περισσοτερα

επιπλεον δεν γινεται να εχουν κοινο νομισμα χωρες που παραγουν αγροτικα προιοντα με χωρες που παραγουν αυτοκίνητα και ουρανοξύστες

αν πουμε οτι μενουμε ευρωπη και μας χαριζουν το χρεος μας (κατι που δεν θα γινει ποτε) σε μερικα χρονια παλι θα χρωστάμε

ασε που τα πλαφον που εχουν ορισει δεν ειναι λογικα (θα παραγεις τοσα ζωα τοσα λαχανικα τοσα το ενα τοσα το αλλο)

για να ελεγχουμε τι θα παραγει η καθε χωρα, ναι αλλα αλλες απαιτησεις εχει η ελλαδα απο καταναλωση και αλλες οι βοριες χορες...

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά μεταρρύθμιση=περικοπές.

Για άλλη μια φορά περικοπές από τους "κρατικοδίαιτους"(δηλαδή και ιδιώτες που πλήρωναν εισφορές) χωρίς κανέναν υπολογισμό για να δούμε αν είναι αρκετές για τον λογαριασμό των δανειστών ή χρειάζονται οι τριπλάσιες.

Σας έδειξα ότι ΕΝΦΙΑ=3δις=απόλυση 150.000 ΔΥ των 20.000€ μικτών. Δεν θα υπάρχει άτομο στις υπηρεσίες αν καταργήσουμε τους φόρους των ιδιωτών για να τους αντικαταστήσουμε με απολύσεις και να πετύχουμε παράλληλα τους στόχους. Αλλά όχι, θα εκτελούμε ΔΥ και συνταξιούχους μέχρι να σωθούμε εμείς οι έξυπνοι του ιδιωτικού.

 

BTW, αφού η μειοψηφία των "κρατικοδίαιτων" είναι το πρόβλημα πώς εξασφάλισε ο Τσίπρας πλειοψηφία, έχοντας εξ'αρχής δείξει ότι θέλει να τους προστατέψει; Πώς δεν βγήκε κανας Τζήμερος;

 

 

ο Μυραλις και ο (συ)Φιλης  παριστανουν την Μαρια Αντουανεττα με χαζα ερωτηματα οπως " ποσα μακαρονια τρωνε  πια ? " και  " γιατι δεν χρησιμοποιουνε  χρεωστικη τα ζωα  ? " 

εσυ τωρα πραγματικα δεν ξερω ποιον παριστανεις τοσο καιρο, νομιζω τα εχουμε πει απειρες φορες περι αδικων φορων και ειδικων "προνομιων" τα οποια  επρεπε να κοπουν  πριν αρκετα χρονια, οχι να εχουμε φτασει 2015 και ακομα να το συζηταμε !

 

πιστεψε με εχω τρακαρει και αργομισθο, και  υπαλληλο της βουλης  και διπλοθεσιτη, αν αυριο φανε το αγγουρι και οι 3 πολυ που με ενοιαξε γιατι το τι θα γινει μετα, δεν μιλαμε για "το να ψοφησει η κατσικα του γειτονα"  (σε αυτο το καζανι βαζω οσους ζητουνε ρηξη και δραχμη ) μιλαμε για  δικαιοσυνη η οποια πρεπει επιτελους να αποδωθει !

 

ο colt εχει χιλια δικια που λεει οτι το δημοψηφισμα  αφορα αυτους που ψηφιζουν/στηριζουν τον συριζα και μονο, βλεπουμε και τον κοσμο απο χθες ποσο "στηριζει" την κυβερνηση  με τις πραξεις του, συριζαιοι και  μη εχουν ηδη αρχισει να χωνονται στο καβουκι τους, νομιζοντας οτι αυτο θα τους προστατεψει απο το ωστικο κυμα, αμ δε ..... 

 

edit : w0w ..  such h0pe ... http://tvxs.gr/news/ellada/paylopoylos-se-samara-i-eyropaiki-poreia-tis-xoras-prepei-na-meinei-adiatarakti-binteo

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.