Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

Ένας τύπος εδώ βγήκε έξω με κυνηγετικό όπλο και έριχνε στον αέρα. Κοινώς το γιόρταζε. Βγήκε δύο φορές. Την πρώτη όταν μίλαγε ο Λαφαζάνης και δεύτερη τώρα με την Ζωή. Να πάω να του πω "Ζήτω το ευρώ"?  :hehe:

 

 

^^ και μια go pro στο κράνος

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλος, ωραία ναι, μπορεί να τα πάρεις μπορεί και όχι, που στον κόρακα είναι το πρόβλημα με το να υπάρχει αυτό το εσοδο;; Το ΔΝΤ δεν είπε "δεν φτάνει", είπε "βγάλτε το". (Ασε που ξέρεις πόσοι πάροχοι υπάρχουν, και αρα μπορείς να προβλέψεις μέχρι και το cent που θα σου δώσουν, άρα πάει για βρούβες το επιχείρημα σου)

Πάμε παρακάτω, ότι συζήτηση γίνεται για ΦΠΑ δεν είναι αμφιβόλου απόδοσης αφού βασίζεται στο πόσο θα καταναλώσει ο άλλος και πόσο φιλότιμο έχει ο επιχειρηματίας? Αρα, με βάση την λογική σου, δεν θα επρεπε να γκρινιάξεις για ΟΛΕΣ τις συζητήσεις περί ΦΠΑ και όχι μόνο για το ΦΠΑ επιχειρήσεων?

Νόμιμα μπορούν να απαυτώσουν τον Μπόμπολα, νόμιμα μπορούν να απαυτώσουν και τους συνταξιούχους. Στην πρώτη περίπτωση κανείς δεν θα πάθει τίποτα, στην δευτερη περίπτωση θα πεθάνουν μερικοί.

100% προκαταβολή φόρου σε νομικά πρόσωπα, πρόταση του ΔΝΤ, ναι ή όχι και γιατί;

Μπαίνω, διαβάζω και ακούω, δεν θα δώσω λογαριασμό για το αν και πότε κάθομαι και γράφω. Θες εσύ ή ο yanni να μου πείτε ότι παίζω σε διπλό ταμπλό, στηρίξτε το κάπου και πείτε το. Αλλά στηρίξτε το! Πείτε κατι που να στέκει, ο yanni είπε ότι το παίζω σε διπλό ταμπλό την στιγμή που για πολλοστή φορά λέω ακριβώς που είμαι. Αν θέλατε, θα βλέπατε τι γραφόταν εκεί τους τελευταίους 5 μήνες, εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεβάζω κάθε μέρα κάτι από ενα site με την υποσημείωση οτι συμφωνώ.

Το ανάλογο με εσένα είναι να σου πω ότι το παίζεις τριπλό ταμπλό γιατί στηρίζεις ΝΔ και Σαμαρά, αλλά σε χάλασε όταν η Μπακογιάννη μπήκε στην ΝΔ, και έχεις δηλώσει και φίλο ΧΑ ξέρω γω.

Την προηγούμενη φορά που ο yanni το γύρισε προσωπικό του έστειλα πριβέ με τίτλο "Σταμάτα το προσωπικό", δεν είχε αποτέλεσμα, μόνο περισσότερη χολή και νευρα. Από τότε, σταμάτησε να με νοιάζει και να προσπαθώ να το κρατήσω σε χαμηλούς τόνους.

Υ.Γ.

Μια που είσαι τραπεζίτης, θα μου λύσεις την απορία? Που είναι το πρόβλημα με το να μην πας σαν τρομοκρατημένο ζώο να σηκώσεις χρήμα δημιουργώντας bank run, αλλά να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με χρεωστική κάρτα / πλαστικό χρήμα ? Στα σουπερ μαρκετ μπορείς, σε βενζινάδικα μπορείς σε καταστήματα ηλεκτρικών μπορείς, σε μεγάλα καταστήματα μπορείς.. Τράβα 100 ευρώ για το περίπτερο...

Ο κόσμος μαζεύει όσα λεφτά εχει μέσα στο Atm διότι πολύ απλά:

Α) δεν εχει εμπιστοσύνη ότι το σύστημα συναλλαγών με πλαστικό / ηλεκτρονικό χρήμα θα μείνει όρθιο

Β) θα σηκώνουν κάθε μέρα το μάξιμουμ σε ευρώ γιατί οσο και να σκουζουν οι Πετροι ότι η δραχμή ειναι μαματη σου λεει κάτσε να κρατήσω σπίτι και κανα χαρτονόμισμα που δεν ειναι πατσαβούρι.

Αν παραταύτα δε σε έπεισα τι να σου πω. Ρωτά τον Ξενάκη, τη Βαλαβανη και τον Φίλη που ξεροσταλιαζαν σαν εξοδουχοι φαντάροι σε λομπουρδε μπροστά απο το atm της Βουλης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος μαζεύει όσα λεφτά εχει μέσα στο Atm διότι πολύ απλά:

Α) δεν εχει εμπιστοσύνη ότι το σύστημα συναλλαγών με πλαστικό / ηλεκτρονικό χρήμα θα μείνει όρθιο

Β) θα σηκώνουν κάθε μέρα το μάξιμουμ σε ευρώ γιατί οσο και να σκουζουν οι Πετροι ότι η δραχμή ειναι μαματη σου λεει κάτσε να κρατήσω σπίτι και κανα χαρτονόμισμα που δεν ειναι πατσαβούρι.

Αν παραταύτα δε σε έπεισα τι να σου πω. Ρωτά τον Ξενάκη, τη Βαλαβανη και τον Φίλη που ξεροσταλιαζαν σαν εξοδουχοι φαντάροι σε λομπουρδε μπροστά απο το atm της Βουλης.

Με έπεισες ότι ο κόσμος είναι ζώα. Α και ότι δεν ξέρει ότι μπορει να πληρώσει με κάρτα και να μην μαμίσει την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράγματα στη Βουλή. Και οι μαλάκες οι τζιχαντιστές πάνε και πυροβολούνε κόσμο στις παραλίες.

 

 

Στο μεταξύ Μύραλις, στο ξαναείπα. Πρώτα ωριμάζεις και μετά βάζεις μυαλό. Φυσική ροή των πραγμάτων. Στο λέω εγώ το "ζώο".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με έπεισες ότι ο κόσμος είναι ζώα. Α και ότι δεν ξέρει ότι μπορει να πληρώσει με κάρτα και να μην μαμίσει την χώρα.

Στο ότι ο κόσμος ειναι ζώα συμφωνούμε αλλα κάτι μου λεει ότι φτάνουμε στο ίδιο συμπέρασμα αλλα απο διαφορετική αφετηρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλος, ωραία ναι, μπορεί να τα πάρεις μπορεί και όχι, που στον κόρακα είναι το πρόβλημα με το να υπάρχει αυτό το εσοδο;; Το ΔΝΤ δεν είπε "δεν φτάνει", είπε "βγάλτε το". (Ασε που ξέρεις πόσοι πάροχοι υπάρχουν, και αρα μπορείς να προβλέψεις μέχρι και το cent που θα σου δώσουν, άρα πάει για βρούβες το επιχείρημα σου)

Πάμε παρακάτω, ότι συζήτηση γίνεται για ΦΠΑ δεν είναι αμφιβόλου απόδοσης αφού βασίζεται στο πόσο θα καταναλώσει ο άλλος και πόσο φιλότιμο έχει ο επιχειρηματίας? Αρα, με βάση την λογική σου, δεν θα επρεπε να γκρινιάξεις για ΟΛΕΣ τις συζητήσεις περί ΦΠΑ και όχι μόνο για το ΦΠΑ επιχειρήσεων?

Για ολες τις αυξησεις του ΦΠΑ γκρινιαζω μαλλον δεν παρακολουθεις καλα τι λεω, παντα υποστηριζα οτι χρειάζεται χαμηλός ΦΠΑ και φορολογια για την αναπτυξη. Το προβλημα με τα εισπρακτικά μεσα ειναι οπως σου ειπα οτι δεν γνωριζεις τι ακριβως θα εισπραξεις και "αν" θα εισπραξεις, διοτι εαν η υφεση συνεχιστεί δεν γνωριζεις εαν θα εχουν καν χρηματα να σε πληρωσουν, οπως και με τους φορους. Αυτα τα θεματα τα χειρίζονται οι τεχνοκρατες και οταν σου λενε οτι δεν τα δεχονται προφανως το βασιζουν σε μελετες που εκαναν που εσυ ο ιδιος παραδέχεσαι οτι δεν γνωριζεις απο αυτα.

 

Περι μπομπολα και σε συγκριση με τις συνταξεις, μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα πραγματα, το βλεπεις λαθος δεν διαλεγεις οποιο σε βολευει καλυτερα για να βγει το 15 οπως σου ξαναειπα. Το ασφαλιστικο πρεπει να εξυγιανθει καλως η κακως, οτι μπορεις προσωρινα με ισοδυναμα να το μεταφερεις στο μέλλον δεν αλλαζει κατι.

 

Ειμαστε εντελως off topic ομως και εχω απαντησει και ηδη σε πολλα απο αυτα στο θεμα της χρεοκοπίας.

Link to comment
Share on other sites

Για ολες τις αυξησεις του ΦΠΑ γκρινιαζω μαλλον δεν παρακολουθεις καλα τι λεω, παντα υποστηριζα οτι χρειάζεται χαμηλός ΦΠΑ και φορολογια για την αναπτυξη. Το προβλημα με τα εισπρακτικά μεσα ειναι οπως σου ειπα οτι δεν γνωριζεις τι ακριβως θα εισπραξεις και "αν" θα εισπραξεις, διοτι εαν η υφεση συνεχιστεί δεν γνωριζεις εαν θα εχουν καν χρηματα να σε πληρωσουν, οπως και με τους φορους. Αυτα τα θεματα τα χειρίζονται οι τεχνοκρατες και οταν σου λενε οτι δεν τα δεχονται προφανως το βασιζουν σε μελετες που εκαναν που εσυ ο ιδιος παραδέχεσαι οτι δεν γνωριζεις απο αυτα.

 

Περι μπομπολα και σε συγκριση με τις συνταξεις, μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα πραγματα, το βλεπεις λαθος δεν διαλεγεις οποιο σε βολευει καλυτερα για να βγει το 15 οπως σου ξαναειπα. Το ασφαλιστικο πρεπει να εξυγιανθει καλως η κακως, οτι μπορεις προσωρινα με ισοδυναμα να το μεταφερεις στο μέλλον δεν αλλαζει κατι.

 

Ειμαστε εντελως off topic ομως και εχω απαντησει και ηδη σε πολλα απο αυτα στο θεμα της χρεοκοπίας.

Δεν απαντας, αλλά whatever.. Πρεπει να καταλάβεις ότι δυστυχώς τα μέτρα ερχοντε σαν πακέτα, όλα μαζί. δεν μπορείς λοιπόν να λες κατα την γνώμη μου "Λαγκαρντ βάστα γερά" όταν προτείνει αυξηση του ΦΠΑ όταν διαφωνείς με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντας, αλλά whatever.. Πρεπει να καταλάβεις ότι δυστυχώς τα μέτρα ερχοντε σαν πακέτα, όλα μαζί. δεν μπορείς λοιπόν να λες κατα την γνώμη μου "Λαγκαρντ βάστα γερά" όταν προτείνει αυξηση του ΦΠΑ όταν διαφωνείς με αυτό.

Πακετο και με βαση τη δικη μας προταση ηρθε η αντιπρόταση του ΔΝΤ, για βαλτα μια διπλα διπλα να δεις. Σου φαινεται οτι τα δικα μας ειναι αναπτυξιακά και ωραια και του ΔΝΤ υφεσιακα?? Επισης οταν εβαλα την αντιπροταση ειπα οτι σε μερικα συμφωνω σε αλλα διαφωνω, σε αυτο που ειπα "Χριστινα κρατα γερα" ηταν οταν αναφερθηκε σε υπερβολική φορολογια και υφεσιακα μετρα απο τη μερια μας.

 

Σε ολα εχω απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

 
Σου φαινεται οτι τα δικα μας ειναι αναπτυξιακά και ωραια και του ΔΝΤ υφεσιακα?? Επισης οταν εβαλα την αντιπροταση ειπα οτι σε μερικα συμφωνω σε αλλα διαφωνω, σε αυτο που ειπα "Χριστινα κρατα γερα" ηταν οταν αναφερθηκε σε υπερβολική φορολογια και υφεσιακα μετρα απο τη μερια μας.

Οχι, διαφωνώ σε πολλά. Από την άλλη το πακετο του ΔΝΤ ήταν εξαρχής πακέτο για να μην υπάρξει συμφωνία, με προκλητική νεοφιλελέ κατευθυνση.

Σε ολα εχω απαντησει..

αμ δε..

 

100% προκαταβολή φόρου σε νομικά πρόσωπα, πρόταση του ΔΝΤ, ναι ή όχι και γιατί;

 

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μεγαλο η 100% προκαταβολη φορου το ειπα στο thread της χρεοκοπιας νομιζω μαζι με τον ΦΠΑ. Αν έφερνε στο δημοψήφισμα τη δικη μας προταση και σου ελεγε ψηφίστε "ΝΑΙ" για να το τραβηξουμε οσο παει να περασει η δικη μας τι θα ψήφιζες??

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια σκέψη στο μυαλό μου οτι ο Τσίπρας δε θέλει πραγματικά δημοψήφισμα αλλά το ανακοίνωσε σαν να έριξε το τελευταίο του διαπραγματευτικό χαρτί και ως μέσο πίεσης στην άλλη πλευρά.

Αυτό που με ανησυχεί είναι αν τελικά οι δανειστές τελικά κάνουν λίγο πίσω και τα βρούμε κάπου στη μέση και ακυρωθεί τελευταία στιγμή το δημοψήφισμα μιας και θα μας ρίξουν ένα καρότο παραπάνω που θα γλυκάνει κάποιους και θα παρουσιαστεί ως επικοινωνιακή νίκη στη διαπραγμάτευση.

Όπως και να χει οι μέρες είναι λίγες και τα πράγματα θα κινηθούν γρήγορα.

 

Αυτο ακριβως εγινε. Για καποιο λογο πιστευω ακομα πως θα υπαρξει συμφωνια, ισως και λιγες μερες μετα την προθεσμια. Δεν γινονται ολα ακαριαια και φυσικα αν υπαρχει βουληση ολα τα τεχνικα λυνονται.

 

Αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα συνεχισουν να προσπαθουν να μας πατησουν. Απο την αλλη ο σοιμπλε ειναι γνωστο πως εχει τεραστιο μενος και οντως μας θελει εκτος ΕΖ, οποτε ποτε δεν ξερεις.

Έγινε επεξεργασία από oxide
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 ατομα εδω μεσα, δειχνουν με την ψηφο τους οτι στηριζουν ακομα  μια κυβερνηση η οποια ειχε υποσχεθει στον κοσμο ευρω χωρις μνημονιο / αισθανονται οτι δεν εχουν τιποτα αλλο να χασουν και θεωρουν οτι  χειροτερα απο τωρα δεν προκειται να γινουν τα πραγματα / καθονται και μιζεριαζουν, διαλεγοντας μεταξυ ενος γρηγορου θανατου και ενος αργου.

 

αλλοι 5, για τον ενα ή τον αλλο λογο, δειχνουν με την σταση σους, ανοχη ή/και αποδοχη  σε αλλο ενα πακετο εξοντωτικων μετρων, που  δεν εχει καμια σχεση με το πνευμα των καιρων που ζουμε, ( το οποιο επιβαλει σε ολους  ανεξαιρετως να βαλουν πλατη και να κοπουν επιτελους τα προκλητικα  προνομια  ενος σημαντικου μερους του κρατικοδιαιτου πληθυσμου )  που  αφορα  τους "ισχυρους" που θα αγοραζουν μακαρονια με 23% ΦΠΑ, τον αφανισμο μικρομεσαιων επιχερησεων ( οσες εχουνε μεινει ακομα τελοςπαντων )  και αλλα  τετοια "δικαια" μετρα.

 

ολα αυτα  γιατι η κυβερνηση, για αλλη μια φορα  φοβηθηκε να πειραξει την ιερη της αγελαδα και υπολειπεται  τα κοτσια που χρειαζονται για να κανει 3-4 σοβαρες μεταρυθμισεις απο μονη της, εγω ενας παρατηρητης ειμαι, κριτης ολων μας θα ειναι οι επομενες γενιες....

 

Για άλλη μια φορά μεταρρύθμιση=περικοπές.

Για άλλη μια φορά περικοπές από τους "κρατικοδίαιτους"(δηλαδή και ιδιώτες που πλήρωναν εισφορές) χωρίς κανέναν υπολογισμό για να δούμε αν είναι αρκετές για τον λογαριασμό των δανειστών ή χρειάζονται οι τριπλάσιες.

Σας έδειξα ότι ΕΝΦΙΑ=3δις=απόλυση 150.000 ΔΥ των 20.000€ μικτών. Δεν θα υπάρχει άτομο στις υπηρεσίες αν καταργήσουμε τους φόρους των ιδιωτών για να τους αντικαταστήσουμε με απολύσεις και να πετύχουμε παράλληλα τους στόχους. Αλλά όχι, θα εκτελούμε ΔΥ και συνταξιούχους μέχρι να σωθούμε εμείς οι έξυπνοι του ιδιωτικού.

 

BTW, αφού η μειοψηφία των "κρατικοδίαιτων" είναι το πρόβλημα πώς εξασφάλισε ο Τσίπρας πλειοψηφία, έχοντας εξ'αρχής δείξει ότι θέλει να τους προστατέψει; Πώς δεν βγήκε κανας Τζήμερος;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα τον ΠΘ πριν και προσπαθω να καταλαβω το λογο του δημοψηφισματος. Ειπε κατηγορηματικα οτι δεν ειναι ευρω ή δραχμη αλλα αν θελουμε τα μετρα που προτεινουν οι ευρωπαιοι ή οχι. Ωραια. Αν πει ο κοσμος οχι δεν συμφωνουμε, τι γινεται; Δηλαδη να ειχαμε στο τραπεζι δυο προτασεις, μια των ευρωπαιων με χ μετρα και μια απο αλλους χρηματοδοτες με ψ μετρα να το καταλαβω.

 

Πολυ φοβαμαι οτι η χωρα μπαινει σε πολυ ασχημο δρομο και θα δουμε καταστασεις που ουτε τις φανταζομασταν πριν μερικα χρονια. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λαθος μεγαλο η 100% προκαταβολη φορου το ειπα στο thread της χρεοκοπιας νομιζω μαζι με τον ΦΠΑ. Αν έφερνε στο δημοψήφισμα τη δικη μας προταση και σου ελεγε ψηφίστε "ΝΑΙ" για να το τραβηξουμε οσο παει να περασει η δικη μας τι θα ψήφιζες??

Όχι θα ψηφιζα. Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος μαζεύει όσα λεφτά εχει μέσα στο Atm διότι πολύ απλά:

Β) θα σηκώνουν κάθε μέρα το μάξιμουμ σε ευρώ γιατί οσο και να σκουζουν οι Πετροι ότι η δραχμή ειναι μαματη σου λεει κάτσε να κρατήσω σπίτι και κανα χαρτονόμισμα που δεν ειναι πατσαβούρι.

 

 

Αν πιστευεις οτι το ευρω θα μεινει ορθιο μετα το domino σε περιπτωση εξοδου της χώρας μας απο την Ευρωζώνη, θα πεσει γέλιο...

 

Κατσε λιγο να δουμε οταν μετα ποα κανενα μηνα γινει μαζικο selloff σε ολο τον πλανητη πως θα μαζεψει την εκθεση των τρις ευρω σε παραγωγα προϊοντα η Deutsche Bank και οι λοιπες δημοκρατικες δυνάμεις της αγορας.

 

Γιατι μερικοι εχουν την ψευδαίσθηση οτι ολο το πανηγυρακι 6 χρονια τωρα γινεται για το χρεος της Ελλάδιτσας και τα ρεστα.

 

Y.Γ. Οποιος ειναι αντιθετος με το δημοψηφισμα να παει να μεινει στην δημοκρατικη Γερμανια. 

Υ.Γ.2. Ολα ειναι σκακι.

Ακουσα τον ΠΘ πριν και προσπαθω να καταλαβω το λογο του δημοψηφισματος. Ειπε κατηγορηματικα οτι δεν ειναι ευρω ή δραχμη αλλα αν θελουμε τα μετρα που προτεινουν οι ευρωπαιοι ή οχι. Ωραια. Αν πει ο κοσμος οχι δεν συμφωνουμε, τι γινεται; Δηλαδη να ειχαμε στο τραπεζι δυο προτασεις, μια των ευρωπαιων με χ μετρα και μια απο αλλους χρηματοδοτες με ψ μετρα να το καταλαβω.

 

Πολυ φοβαμαι οτι η χωρα μπαινει σε πολυ ασχημο δρομο και θα δουμε καταστασεις που ουτε τις φανταζομασταν πριν μερικα χρονια. 

 

Αν το ΟΧΙ παρει κανενα 70% σημαινει οτι πλεον νομιμοποιείται να το τραβηξει στα ακρα ακομα και με αποχωρηση απο την ευρωζωνη. Με 37% εχεις το 1/3 με 70 την απολυτη πλειοψηφία μαζι σου.

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πόσο, μη-βαμμένο, είναι να απαξιώνεις αυτό που δεν σου αρέσει. Υπήρχαν επίσημα στοιχεία. Έστω ότι είναι μαγειρεμένα. Πάντα το γράφω ότι έστω ότι είναι μαγειρεμένα. Το 12 μπορούσες να μαγειρέψεις τέτοια νούμερα και να μην σε πάρουν με τις ντομάτες; Όχι; Άρα; Άρα ΙΣΩΣ να είχαμε μια κάποια βελτίωση ως κράτος; Λέω εγώ τώρα. Επίσης, αν δεν βελτιωθεί το κράτος, πως θα βελτιωθεί η ζωή του πολίτη; Δηλαδή θεωρείς ότι είναι λογικό ο πολίτης να δει να βελτιώνεται η οικονομική του κατάσταση πριν βελτιωθεί αυτή του κράτους;

Γιάννη εγώ άλλα πράγματα είδα. Τα επίσημα στοιχεία γνωρίζεις ότι δεν δείχνουν την αλήθεια, όχι γιατί είναι μαγειρεμένα, αλλά γιατί με τους διάφορους δείκτες δεν μπορείς να δεις πάντα την πραγματική εικόνα. Το να μου λες π.χ. ότι έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα 5% όταν το κράτος δεν έχει πληρώσει ΦΠΑ σε κανέναν επιχειρηματία και δεν του συμψηφίζει τα χρέη, είναι μια απάτη για να βγουν οι δείκτες. Το να αναγκάζεις τους νέους πολίτες να πάνε στρατό για να βρουν δουλειά, είναι άλλη μια απάτη για τους δείκτες, διότι μπορείς να παίξεις λίγο με την ανεργία (για μικρά χρονικά διαστήματα). Το να κάνεις οριζόντιες περικοπές στα νοσοκομεία κόβοντας φάρμακα για καρκινοπαθείς είναι κι αυτό ένας τρόπος να ανέβουν οι δείκτες και να μπεις σε τροχιά ανάπτυξης, όταν όμως το ιδιωτικό νοσοκομείο τρώει τα χρήματα του πολίτη τα οποία σίγουρα δεν θα μοιραστούν στις νοκοσκόμες να πάνε να τα ξοδέψουν αλλά θα μπούνε κι αυτά σε επενδύσεις (πισίνες, καγιέν κλπ.) η πραγματική οικονομία δεν σώζεται.

 

Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξάρτημα και τα υπόλοιπα, αν πριν τους διαγωνισμούς κάθε μήνα χάλαγε το εξάρτημα, τότε καλώς έγιναν δυσκίνητες οι διαδικασίες μπας και φρενάρει τους αετονύχηδες. Ή δεν είχαμε τέτοιους στην Ελλάδα; ΠΑΝΤΟΥ.

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι? Δεν μπορούμε να εξυγιάνουμε την ΕΡΤ, την κλείνουμε (!!!) και ανοίγουμε τη ΝΕΡΙΤ?

Στις αγορές επιστρέψαμε, έστω και με τέχνασμα. Στην τελική χρηματοδότηση είχαμε, έστω και με μνημόνια. Αύριο; Αύριο θα είσαι στην θάλασσα περιτριγυρισμένος από καρχαρίες και χωρίς βάρκες επειδή η κυβέρνηση θεωρούσε ότι αυτός που νοίκιαζε τις βάρκες νοίκιαζε πανάκριβα και πρόσβαλε με αυτόν τον τρόπο την αξιοπρέπεια των επιβατών.

Γενικά το όλο σύστημα δεν βγαίνει. Να δανείζεσαι χρήματα με στόχο την αύξηση του ΑΕΠ, δεν βγαίνει. Αναγκαστικά σε κάποια φάση, θα υποτιμήσεις τα χρήματα. Έτσι κάνει το Αμέρικα, έτσι κάνουν όλοι. Η μόνη χώρα που μπορεί να στηρίξει το σύστημα δανείζομαι με 2% τόκο και αύριο όντως θα ξεπληρώσω, είναι η Κίνα.

Εμείς είμαστε εγκλωβισμένοι στο να δανειζόμαστε χρήματα ΑΛΛΩΝ (ευρώ), στα οποία δεν έχουμε παρά ελάχιστη επιρροή (φάνηκε στο Eurogroup π.χ.) και να χρωστάμε μετά με βάση την αύξηση του ΑΕΠ της Γερμανίας. Για να βγουν τα νούμερα έπρεπε να δανειζόμαστε (γιατί λες για χρηματοδότηση) με βάση την πορεία του ΑΕΠ. Ποιος θα σου δώσει χρήματα όμως για να πάρει πίσω -30%? Ούτε οι τεταρτοδεσμίτες οικονομολόγοι δεν είναι τόσο βλάκες.

Πολλά παραδείγματα κυβερνήσεων με 151-152 βουλευτές στην Ελλάδα που βγάλανε άνετα 3-4 χρόνια διακυβέρνησης. ΝΑΙ, είχες πολιτική σταθερότητα. Ο κόσμος πάντα είναι αντίθετος σε φόρους και περικοπές. Ακόμα και με 80% να βγεις κυβέρνηση, αν βάλεις φόρο και ρωτήσεις τον κόσμο αν σε στηρίζει σε αυτή σου την επιλογή ή όχι, το πιθανότερο είναι ότι θα εισπράξεις ένα μεγάλο όχι. Τι πάει να πει αυτό; Πολιτική αστάθεια; Η κυβέρνηση που βγαίνει θα πάρει και αποφάσεις ενάντια στο κοινό αίσθημα του λαού. Αν δεν μπορεί, τότε δεν κάνει.

Άλλο φόροι και περικοπές, άλλο Ζάππειο 1,2,3 και με το που βγαίνουμε τα τουμπάρουμε όλα. Η κυβέρνηση Σαμαρά είχε βγει με μικρή πλειοψηφία και δεν είχε την κοινωνική συναίνεση. Την είχαν ψηφίσει πάμπολλοι διαδηλωτές με κολωνάτα ποτήρια, που σε περίπτωση του 'μπαμ' θα φύγουν πρώτοι από τη χώρα γιατί θα κινδυνεύουν να κυκλοφορήσουν.

Να σε ρωτήσω κάτι. Τι νομίζεις ότι είναι η Ελλάδα; Η ΑΕΚ; Το χρέος παραμένει; Οπότε; Επ' αόριστο θα το πληρώνουμε. Και μάλιστα θα το πληρώνουν περισσότερες γενιές αν πηγαίνουμε σαν τον μεθυσμένο.

Όταν χρεωκοπήσει μια χώρα, πώς θα πληρώσει το χρέος της? Αναγκαστικά δεν το πληρώνει. Αυτό δεν είναι η χρεωκοπία?

 

Ειλικρινά νομίζεις ότι το κόστος ζωής θα μειωθεί μετά την χρεωκοπία και την δραχμή; Το ότι δεν θα στέκεσαι στην ουρά για το τελευταίο iPhone επειδή δεν θα έχεις να το πάρεις, αλλά θα αγοράζεις μεταχείρα Nokia με φυσικό πληκτρολόγιο δεν πάει να πει ότι ξαφνικά έπεσε το κόστος ζωής σου χάρη στην δραχμή. Τα βλέπεις τα μηχανηματάκια στην υπογραφή σου; Και με ευρώ αν είχες πάρει μόνο ένα μεταχείρα Celeron, πιο χαμηλό κόστος ζωής θα είχες.(χρησιμοποιώ την υπογραφή σου ως παράδειγμα, όχι για να στην πω, μην το πάρεις προσωπικά. Απλά μιλάμε μεταξύ μας)

Γιάννη, όπως πάνε τα πράγματα δεν θα έχω να πληρώνω το ρεύμα για αυτά που καίει η υπογραφή μου (τα οποία τα περισσότερα είναι vintage hardware btw μιας και δεν αγοράζω πλέον καινούρια :p). Αυτό είναι το πρόβλημα με το ελληνικό κόστος ζωής. Ταμείο ανεργείας δεν υπάρχει, η ασφάλιση είναι υποτυπώδης, όλα έχουν ένα εκτιναγμένο κόστος χωρίς καμία αναπροσαρμογή στην κρίση (π.χ. ζυμαρικά, το 2009 πλήρωνα το πακέτο της barilla 1 ευρώ και ψάχνοντας τό βρισκα και 90 λεπτά, τώρα έχει 1.20 - τι είναι 30 λεπτά ρε γύφτο θα μου πεις, 30 λεπτά στα 90 μαθηματικός είσαι, ξέρεις πόσο είναι :p).

Και όχι μην μου λες για την δραχμή αφαιρώντας τις αποπληρωμές, διότι αυτές θα τις δίνεις. Το κράτος θα τα πληρώνει αυτά. Εσύ θα κοιτάς την δραχμή και θα αναρωτιέσαι για την αυριανή ισοτιμία της. Πόσο θα χάσει άραγε; Και θα τρέχεις και θα ψηφίζεις με χέρια και με πόδια αυτόν που θα σου υποσχεται να σταθεροποιήσει την οικονομία. Και θα είσαι 80 χρονών και ακόμα θα ελπίζεις. Για τα εγγόνια σου, επειδή ήθελες να πας στην δραχμή και να τους φορτώσεις το χρέος που δεν ήθελες εσύ να πληρώσεις.

Έτσι το λέω. Με χρεωκοπία. Όχι με δραχμή και χρέη σε ευρώ. Μια χρεωκοπία την οποία δε μας αφήνουν να δηλώσουμε για να μην αποσταθεροποιηθεί το σαθρό παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Μια χρεωκοπία που οι πρώην ναζί παραδίδουν μαθήματα δημοκρατίας (70 χρόνια δεν είναι και τόσα πολλά) ώστε να μη βγουν χαμένοι.

Η Ευρώπη τελείωσε με το που εισήλθαν οι πάμφτωχες χώρες της πρώην ανατολικής Ευρώπης. Το έχω ξαναγράψει. Από τότε, η Ε.Ε. έγινε χώρα 2 ταχυτήτων. Εμείς ακροβατούσαμε μεταξύ των ταχυτήτων. Είναι προφανές όμως ότι όταν σκάσει το μπαλόνι, η 2η ταχύτητα θα σου πει κάτσε ρε μεγάλε, κάτσε λίγο εδώ που είμαστε εμείς (σύνταξη Σλοβακίας 150 ευρώ κλπ.) και μετά αν μπορείς να βγεις από τη δίνη, έχοντας ένα χρέος 2 φορές το ΑΕΠ, ξαναπάνε στην 1η ή τέλος πάντων εκεί που ακροβατούσες.

Το ότι η Ευρώπη τελείωσε φαίνεται και από την στάση της Μεγάλης Βρετανίας. Το 25-30% του UKIP, το δημοψήφισμα κλπ. είναι απάντηση στο ότι η 2η ταχύτητα θέλει να μεταναστεύσει όλη στο UK για ένα καλύτερο αύριο. Αυτά λένε οι διεθνείς εξελίξεις.

Το μόνο που συμφωνώ 100% είανι το ότι είμαστε μικρή χώρα και αναγκαστικά θα πρέπει να πιαστούμε από κάποιο άρμα γιατί στην αρένα μπορεί να μας πατήσουν. Χρειάζεται όμως και λίγο ρίσκο, γιατί όπως φαίνεται το άρμα προσπαθεί να μας πετάξει εκτός 5 χρόνια και εμείς νομίζουμε ότι θέλει να μας κρατήσει πάνω.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

για τις επομενες μερες θα κλεισω αυτια,ματια και θα κανω οτι και τις προηγουμενες, χωρις να βλεπω ειδησεις...

την τελευταια μερα δημοψηφισματος θα βαλω ΣΚΑΙ και οτι προσπαθησει να περασει στους πολιτες θα κανω το αντιθετο...

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα τον ΠΘ πριν και προσπαθω να καταλαβω το λογο του δημοψηφισματος. Ειπε κατηγορηματικα οτι δεν ειναι ευρω ή δραχμη αλλα αν θελουμε τα μετρα που προτεινουν οι ευρωπαιοι ή οχι. Ωραια. Αν πει ο κοσμος οχι δεν συμφωνουμε, τι γινεται; Δηλαδη να ειχαμε στο τραπεζι δυο προτασεις, μια των ευρωπαιων με χ μετρα και μια απο αλλους χρηματοδοτες με ψ μετρα να το καταλαβω.

 

Πολυ φοβαμαι οτι η χωρα μπαινει σε πολυ ασχημο δρομο και θα δουμε καταστασεις που ουτε τις φανταζομασταν πριν μερικα χρονια. 

 

Όλοι οι εκπρόσωποι των "θεσμών" "πολιτικών" "τεχνοκρατών" παρουσιάζουν σε κάθε δήλωσή τους ότι η Ελλάδα ήταν  αυτή  που σηκώθηκε και

έφυγε από το τραπέζι των διαπραγματεύσεων.   (δεν βάζω links είναι παντού αυτές οι δηλώσεις)

 

Το τι πραγματικά έγινε και γίνεται εμείς δεν θα το μάθουμε ποτέ για αυτό και δεν σπαταλάω χρόνο ούτε καν να το σκεφτώ. 

Για αυτό και στέκομαι αναγκαστικά στην παρουσίαση των πραγμάτων (περιτύλιγμα) και στις "λέξεις" γιατί έχουν σημασία.

 

Άρα

Ακόμα και αν γίνει δημοψήφισμα θα αφορά προτάσεις που

δεν ολοκληρώθηκαν

δεν τις ξέρουμε και

για προτάσεις που δεν θα ισχύουν

 

Περισσότερη φαιά ουσία σπαταλιέται στο πως να παρουσιαστεί το θέμα "Ελλάδα - κρίση" και πως να διατηρηθούν οι ισορροπίες μεταξύ δανειστών κρατών μελών και κυρίως στο πως να παρουσιαστεί ζήτημα στους λαούς.  Εδώ και χρόνια στεκόμαστε στο μικροπολιτικό - επικοινωνιακό κομμάτι παρά στη λύση του προβλήματος, που για μένα, μάλλον για κάποιους ΔΕΝ αποτελεί πρόβλημα και για αυτό διατηρείται (στρατηγικοί στόχοι - κέρδη) 

 

Εγώ λέω ότι ακόμα και αν όλα αυτά ήταν απόλυτα συγκεκριμένα, που δεν είναι, ο χρόνος που δίνεται στον Ελληνικό λαό να πάρει αποφάσεις 

στα χέρια του και να επεξεργαστεί τις προτάσεις είναι τραγικά λίγος 

 

ενδεικτικά δηλώσεις από τις άπειρες στο θέατρο του παραλόγου. 

 

Η κ. Λαγκάρντ επεσήμανε πάντως ότι το δημοψήφισμα το οποίο σχεδιάζεται να διεξαχθεί στην Ελλάδα σχετικά με τους όρους μιας νέας διάσωσης της χώρας θα είναι άκυρο μετά την Τρίτη, οπότε ολοκληρώνεται το τρέχον πρόγραμμα διάσωσης.

Σύμφωνα με την ίδια, οι Έλληνες θα ψηφίσουν για προτάσεις που πλέον δεν θα ισχύουν.

Παρ' όλα αυτά, η επικεφαλής της ΔΝΤ επεσήμανε ότι αν το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος είναι υπέρ της παραμονής της Ελλάδας στην Ευρωζώνη και υπέρ της ανάταξης της οικονομίας της χώρας, τότε οι πιστωτές είναι διατεθειμένοι να προσπαθήσουν.

 

 

    Σόιμπλε...  «Ο Έλληνας πρωθυπουργός είπε με έμφαση ότι δεν θα συμβουλεύσει στον ελληνικό λαό την αποδοχή του προγράμματος. Φανταστείτε ο ελληνικός λαός να ψηφίσει εναντίον της ψήφου της κυβέρνησής του. Τότε εμείς θα πρέπει να πούμε στον δικό μας λαό και στο δικό μας κοινοβούλιο, "τώρα θα εμπιστευθούμε ότι οι υπεύθυνοι στην Ελλάδα, άρα η κυβέρνηση, θα κάνουν αυτό για το οποίο έχουν δεσμευθεί σε αυτό το πρόγραμμα, το οποίο όμως μόλις εισηγήθηκαν στον λαό τους να μην δεχθεί". Αυτό δεν αποτελεί βάση για αποφάσεις εις βάρος των φορολογουμένων άλλων χωρών» 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.