Jump to content


Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Του χρόνου θα διαβάζεις πολλαπλάσια σαν αυτό, αλλά δεν θα έχεις δημοψήφισμα μπροστά σου να ελπίζεις σε κάτι. Δεν θα έχεις τίποτα, δεν θα ελπίζεις σε τίποτα.

 

 

η συνέχεια όμως γράφει....θα είμαι ελεύθερος :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η συνέχεια όμως γράφει....θα είμαι ελεύθερος :)

Σήμερα σε υποχρεώνουν από τα 10 πράγματα που μπορούσες να κάνεις το 2009 να επιλέξεις τα 5 από αυτά και να ξεχάσεις τα άλλα 5. Νιώθεις ότι σε περιορίζουν αδίκως. Νιώθεις εγκλωβισμένος.

Αύριο θα είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα και μόνο πράγμα που ίσως να μπορείς να κάνεις. Έχοντας όμως συνειδητοποιήσει την δική σου ευθύνη που έφτασες σε αυτό το σημείο και μην έχοντας πλέον άλλους για να κατηγορήσεις, ναι, θα νιώθεις απελευθερωμένος.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Του χρόνου θα διαβάζεις πολλαπλάσια σαν αυτό, αλλά δεν θα έχεις δημοψήφισμα μπροστά σου να ελπίζεις σε κάτι. Δεν θα έχεις τίποτα, δεν θα ελπίζεις σε τίποτα.

Δηλαδή ρε Γιάννη για να καταλάβω, με τη διακυβέρνηση Σαμαρά το 2012-2014 μπήκαμε σε τροχιά ανάπτυξης?

Δεν πάρθηκαν υφεσιακά μέτρα?

Συμφωνείς εσύ με τα μέτρα των 8 / 11 / x δις?

Που θα πιάσει πάτο το βαρέλι?

Λες ότι σκέφτεσαι και δρας αντικειμενικά. Επειδή κι εγώ δεν είμαι βαμμένος, πιστεύεις σοβαρά ότι εάν είχαμε κυβέρνηση Σαμαρά θα είχαμε πάρει λιγότερα μέτρα? Δεν θα μας ζητούσαν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια που ζήτησαν στο Σύριζα?

Έγινε εν μία νυκτί ένα PSI. Κανείς δεν μας ενημέρωσε για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες, υποτίθεται ότι θα μας έσωζε, και πάλι είμαστε στο χείλος του γκρεμού.

Γιατί κανείς δεν λέει ότι από τη στιγμή που υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα ΕΑΝ δεν πληρώσουμε καμία υποχρέωση προς τους δανειστές τότε τα βγάζουμε πέρα μια χαρά? Και εντός ευρώ αν θες και εάν αυτό είναι το μεγάλο ταμπού, παρ'όλο που πιστεύω ότι συνολικά δεν μας οφελεί. Εάν πάρουμε το πακέτο των δανειστών, τα 245 δις που λέγονται, θα χρωστάμε 175 + 245 = 420 δις? Με διαρκή πτώση του ΑΕΠ, πώς ακριβώς θα τα αποπληρώσουμε? Εδώ δεν μπορούμε να αποπληρώσουμε τα 175. Από μνήμης τα ΔΙΣ, άλλωστε και ακριβώς να τα θυμηθώ πάλι δεν νομίζω να μπορούμε να τα πληρώσουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

έχει κλ@σει πάνω του το TheLab. spoiler δε δουλεύουν...παραθέσεις το ίδιο......στον yanni αναφέρομαι με το απο κάτω.

 

^^ δε βλέπω που είναι το πρόβλημα......είμαι συνειδητοποιημένος για την αυριανή μέρα και προτιμώ να είμαι ελεύθερος.

 

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

έχει κλ@σει πάνω του το TheLab. spoiler δε δουλεύουν...παραθέσεις το ίδιο......στον yanni αναφέρομαι με το απο κάτω.

Δεν είπα ότι είναι πρόβλημα. Σου είπα. Θα νιώθεις απελευθερωμένος.

 

 

 

Δηλαδή ρε Γιάννη για να καταλάβω, με τη διακυβέρνηση Σαμαρά το 2012-2014 μπήκαμε σε τροχιά ανάπτυξης?

Δεν πάρθηκαν υφεσιακά μέτρα?

Συμφωνείς εσύ με τα μέτρα των 8 / 11 / x δις?

Που θα πιάσει πάτο το βαρέλι?

Λες ότι σκέφτεσαι και δρας αντικειμενικά. Επειδή κι εγώ δεν είμαι βαμμένος, πιστεύεις σοβαρά ότι εάν είχαμε κυβέρνηση Σαμαρά θα είχαμε πάρει λιγότερα μέτρα? Δεν θα μας ζητούσαν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια που ζήτησαν στο Σύριζα?

Έγινε εν μία νυκτί ένα PSI. Κανείς δεν μας ενημέρωσε για τις μακροπρόθεσμες συνέπειες, υποτίθεται ότι θα μας έσωζε, και πάλι είμαστε στο χείλος του γκρεμού.

Γιατί κανείς δεν λέει ότι από τη στιγμή που υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα ΕΑΝ δεν πληρώσουμε καμία υποχρέωση προς τους δανειστές τότε τα βγάζουμε πέρα μια χαρά? Και εντός ευρώ αν θες και εάν αυτό είναι το μεγάλο ταμπού, παρ'όλο που πιστεύω ότι συνολικά δεν μας οφελεί. Εάν πάρουμε το πακέτο των δανειστών, τα 245 δις που λέγονται, θα χρωστάμε 175 + 245 = 420 δις? Με διαρκή πτώση του ΑΕΠ, πώς ακριβώς θα τα αποπληρώσουμε? Εδώ δεν μπορούμε να αποπληρώσουμε τα 175. Από μνήμης τα ΔΙΣ, άλλωστε και ακριβώς να τα θυμηθώ πάλι δεν νομίζω να μπορούμε να τα πληρώσουμε.

 

Στα χαρτιά ή πραγματικά, είχαμε ήδη μπει σε πορεία ανάπτυξης η οποία θα ήταν πιο εμφανής αν δεν είχαμε την προεδρική εκλογή. Είμαστε καλύτερα ως κράτος, σε σχέση με δύο χρόνια πριν. Έχω πολλά να κράξω για τον Σαμαρά, αλλά στα οικονομικά του κράτους το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Υφεσιακά μέτρα πάρθηκαν και θα συνέχιζαν να παίρνουν. Θα ήταν όμως 8 ή 11 δις ή μήπως πολύ λιγότερα; Δεν θα το μάθουμε ποτέ. Τώρα για το βαρέλι, ίσως ήδη να είχαμε ξεφύγει από τον πάτο του βαρελιού που ήμασταν  μέχρι πριν τις εκλογές. Με αυτούς εδώ είμαστε σε ένα νέο βαρέλι. Δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικά βαρέλια. Το μόνο ότι σε αυτό εδώ το βαρέλι, πιθανόν δεν υπάρχει πάτος.

 

Όχι δεν θα μας ζητούσαν. Δεν θα είχαμε την πολιτική αστάθεια, δεν θα είχαμε την υστέρηση των εσόδων του κράτους, δεν θα είχαμε πολλά κακά που μας έφεραν οι τελευταίοι 10 μήνες. Διότι το κακό ξεκίνησε όταν άρχισε να φαίνεται ότι θα πάμε σε εκλογές. Δεν κατανοώ γιατί οι τωρινοί δεν φταίνε για τα λάθη των προηγούμενων, αλλά οι προηγούμενοι φταίνε για τα λάθη των τωρινών. Όλα αυτά που ρωτάς είναι λες και μου λες ότι τα λάθη που κάνανε αυτοί εδώ θα τα είχαν κάνει και οι προηγούμενοι. Από την στιγμή που άλλαξε η κυβέρνηση, από την στιγμή που το καράβι άλλαξε πορεία και ξαφνικά βλέπουμε ότι πέσαμε σε παγόβουνο, είναι λογικό να υποθέτουμε ότι αν το καράβι δεν είχε αλλάξει πορεία και πάλι θα έπεφτε πάνω στο ίδιο παγόβουνο;

 

Το PSI ήταν εγκληματικό και στόχευε τα μόνα ομόλογα που μπορούσαν να κουρευτούν. Αυτά που ήταν σε Ελληνικά χέρια. Ο Μπένι πρέπει να περάσει από δικαστήριο. Το ίδιο από το οποίο πρέπει να περάσουν αυτοί εδώ. Το ίδιο από το οποίο πρέπει να περάσει ο Γιώργος.

 

Ξέχνα το πλεόνασμα. Το πλεόνασμα το είχες με μια κάποια σταθερή κυβέρνηση και με κάποια σταθερή οικονομία, μια κάποια σταθερή χρηματοδότηση και κάποια σταθερά έσοδα από την φορολογία. Με καλές σχέσεις με τους έξω και με καλή εικόνα στα μάτια των έξω, κυβερνήσεων ΚΑΙ πολιτών. Όλα αυτά τα έχασες. Τα έσοδα του κράτους θα πηδήξουν από τον γκρεμό και θα ψάχνεις την σωτηρία στην δραχμή. Ήταν εξ αρχής το σχέδιο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτιά ή πραγματικά, είχαμε ήδη μπει σε πορεία ανάπτυξης η οποία θα ήταν πιο εμφανής αν δεν είχαμε την προεδρική εκλογή. Είμαστε καλύτερα ως κράτος, σε σχέση με δύο χρόνια πριν. Έχω πολλά να κράξω για τον Σαμαρά, αλλά στα οικονομικά του κράτους το αποτέλεσμα ήταν θετικό. Υφεσιακά μέτρα πάρθηκαν και θα συνέχιζαν να παίρνουν. Θα ήταν όμως 8 ή 11 δις ή μήπως πολύ λιγότερα; Δεν θα το μάθουμε ποτέ. Τώρα για το βαρέλι, ίσως ήδη να είχαμε ξεφύγει από τον πάτο του βαρελιού που ήμασταν  μέχρι πριν τις εκλογές. Με αυτούς εδώ είμαστε σε ένα νέο βαρέλι. Δεν μπορείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικά βαρέλια. Το μόνο ότι σε αυτό εδώ το βαρέλι, πιθανόν δεν υπάρχει πάτος.

Αυτά που τα είχες δει, στις ειδήσεις? Στην πραγματική ζωή είχαμε πιάσει πάτο.

Στο Πανεπιστήμιο για παράδειγμα, είχαμε πατώσει. Στις κρατικές υπηρεσίες το ίδιο.

Γνωρίζω ότι πλέον για το ο,τιδήποτε χρειάζεται διαγωνισμός. Γνωρίζω για εκεί που δούλευα, ότι για να πάρουν ανταλλακτικά πλέον χρειάζονται 1 χρόνο.

Φαντάσου να σου χαλάσει ένα μηχάνημά σου και να πρέπει να προκυρήξεις διαγωνισμό για το ανταλλακτικό, οι οποίοι εγκρίνονται κατ'έτος.

Είναι δυνατόν να προχωράς έτσι? Να περνάει 1 και 2 χρόνια για να φτιάξεις μια βλάβη σε ένα μηχάνημα?

Ομοίως και στα Πανεπιστήμια. Ακόμη και σήμερα, δεν έχουν καθαρίστριες λόγω του συστήματος των διαγωνισμών.

Μπες εκεί που σπούδασες και πες μου αν αυτό είναι κατάσταση ανάπτυξης. Εγώ κατάντια το βλέπω.

Και φυσικά, το καλύτερο για το τέλος, οι περισσότεροι που μειοδοτούν πολλές φορές σου λένε ότι πλέον δεν μπορούν να παράσχουν στην τιμή του διαγωνισμού. Και πήγαινε δικαστικά, θα βρεις το δίκιο σου σε 5 χρόνια. Άρα 5 χρόνια για να φτιάξεις ένα μηχάνημα.

 

Όχι δεν θα μας ζητούσαν. Δεν θα είχαμε την πολιτική αστάθεια, δεν θα είχαμε την υστέρηση των εσόδων του κράτους, δεν θα είχαμε πολλά κακά που μας έφεραν οι τελευταίοι 10 μήνες. Διότι το κακό ξεκίνησε όταν άρχισε να φαίνεται ότι θα πάμε σε εκλογές. Δεν κατανοώ γιατί οι τωρινοί δεν φταίνε για τα λάθη των προηγούμενων, αλλά οι προηγούμενοι φταίνε για τα λάθη των τωρινών. Όλα αυτά που ρωτάς είναι λες και μου λες ότι τα λάθη που κάνανε αυτοί εδώ θα τα είχαν κάνει και οι προηγούμενοι. Από την στιγμή που άλλαξε η κυβέρνηση, από την στιγμή που το καράβι άλλαξε πορεία και ξαφνικά βλέπουμε ότι πέσαμε σε παγόβουνο, είναι λογικό να υποθέτουμε ότι αν το καράβι δεν είχε αλλάξει πορεία και πάλι θα έπεφτε πάνω στο ίδιο παγόβουνο;

Μα το πρόβλημα είναι ότι έχουμε πέσει στο παγόβουνο από το 2010 που βγήκαμε εκτός αγορών. Τώρα αυτό που κάνουμε είναι να προσπαθούμε ακόμη να διασωθούμε. Έχουμε στήσει σκηνές πάνω στο παγόβουνο αλά LOST στο νησί και διανύουμε 5η σεζόν. Ούτε το ίδιο το LOST δεν πρέπει να κράτησε τόσο...

 

 

Ξέχνα το πλεόνασμα. Το πλεόνασμα το είχες με μια κάποια σταθερή κυβέρνηση και με κάποια σταθερή οικονομία, μια κάποια σταθερή χρηματοδότηση και κάποια σταθερά έσοδα από την φορολογία. Με καλές σχέσεις με τους έξω και με καλή εικόνα στα μάτια των έξω, κυβερνήσεων ΚΑΙ πολιτών. Όλα αυτά τα έχασες. Τα έσοδα του κράτους θα πηδήξουν από τον γκρεμό και θα ψάχνεις την σωτηρία στην δραχμή. Ήταν εξ αρχής το σχέδιο.

Πολιτική σταθερότητα ήταν η κυβέρνηση με την ισχνή πλειοψηφία των 5 εδρών η οποία βγήκε με το αντίθετο πρόγραμμα από αυτό που εφάρμοσε και είχε το 70% του λαού εναντίον της? Δεν το νομίζω, δες τις ευρωεκλογές όπου ηττήθηκαν και απείχαν πολύ λίγο από τις εθνικές εκλογές και τη διαφορά στις αμέσως προηγούμενες εκλογές. Πολιτική σταθερότητα σημαίνει κοινωνική συναίνεση. Δεν συμφωνώ για το θετικό στα μάτια των έξω, ξεγραμμένους μας είχαν, ξεγραμμένους μας έχουν.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι τα χρήματα του κόσμου είναι αέναα και θα μπορεί να πληρώνει επ'αόριστον το υπερ-αυξημένο κόστος ζωής της Ελλάδας της κρίσης? Είναι δυνατόν να συζητάμε για το ΦΠΑ στο ρεύμα όταν είναι 2-4 φορές ακριβότερο από το ρεύμα στην Αγγλία του μέσου μισθού 26500 λιρών? Το 10% μας πείραξε?

Επειδή πάλι θα κατηγορηθώ ότι λέω μπούρδες από διάφορους εδώ, αναγκαστικά θα παραθέσω στοιχεία:

ΔΕΗ: 0.21€/KWh. http://bitcoinx.gr/ποιό-είναι-το-κόστος-της-κιλοβατώρας/

EDF: 5.760 νυχτερινό, 13.090p ημερίσιο, χωρίς 800 κιλοβατώρες, χωρίς πρόστιμα, χωρίς ΝΕΡΙΤ.

http://www.uswitch.com/gas-electricity/consumptions/new

Είναι δυνατόν να μη βλέπεις το υπερ-αυξημένο κόστος ζωής της Ελλάδας ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τους μισθούς?

Είναι δυνατόν να περιμένεις ανάπτυξη με ακριβή ενέργεια (ηλεκτρικό ρεύμα), ακριβά καύσιμα (φόροι 1 ευρώ καπάκι στη βενζίνη για να αποπληρώνουμε τους δανειστές) και ένα χρέος στο λαιμό?

Μήπως ήρθε η ώρα της αλήθειας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ότι η δραχμή αν ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ τις αποπληρωμές στους δανειστές (που αφαιρούνται σε μια χρεοκοπία) δεν είναι το τέλος του κόσμου?

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλάει αυτός που 3-4 χρόνια δεν έχει τοποθετηθεί σαφώς ποτέ υπέρ κάποιας παράταξης.. Όχι 2, αλλά σε 52 ταμπλό παιζεις.

Να πουμε στον γάτο να μπανάρει όλους απο το thread εκτός απο εσένα, εμένα και τον cherryman?

από fb. ( αν και θα μπορούσα να το γράφω και ο ίδιος με κάποιες μικροδιαφορές)

 

Ο δακρύβρεχος βλαξ ξέχασε να αναφέρει το μεγαλύτερο φόβο απο όλους. Να γυρίσει να του πει ο γιος του σε 10 χρόνια απο τώρα. "Πάρτα σούργελο εσύ και η γενιά σου όπως τα καταφέρατε".

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Να πουμε στον γάτο να μπανάρει όλους απο το thread εκτός απο εσένα, εμένα και τον cherryman?10400020_1098735746806610_16214340362679

 

 

Τότε γιατί μέμφεσαι το yanni? Αλλιώς περιμένω σε κάθε ποστ του DJD, του SLN και στην αναμετάδοση έγκυρων ειδήσεων απο το Γιάγκο to name a few να τους λες το ίδιο ακριβώς. Εκτός πια (που δε φαντάζομαι να ισχύει αυτό) απλά να σε ενοχλεί που δεν έχει την ίδια άποψη με εσένα και να βρίσκεις αυτό σαν απάντηση. Νταξ δε λέω το να τον εγκαλείς για αυτό και να μην το αποκαλείς γερμανοτσολιά είναι σημαντική πρόοδος.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί μέμφεσαι το yanni? Αλλιώς περιμένω σε κάθε ποστ του DJD, του SLN και στην αναμετάδοση έγκυρων ειδήσεων απο το Γιάγκο to name a few να τους λες το ίδιο ακριβώς. Εκτός πια (που δε φαντάζομαι να ισχύει αυτό) απλά να σε ενοχλεί που δεν έχει την ίδια άποψη με εσένα και να βρίσκεις αυτό σαν απάντηση. Νταξ δε λέω το να τον εγκαλείς για αυτό και να μην το αποκαλείς γερμανοτσολιά είναι σημαντική πρόοδος.

Δεν θυμάμαι τον DJD, τον SLN ή τον Γιαγκο , αναίτια να με μεμφοντε λέγοντας ότι εγω παίζω σε διπλό ταμπλό. Α και γερμανοτσολιά δεν αποκάλεσα ποτέ κανέναν, σταμάτα τα ψέματα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που τα είχες δει, στις ειδήσεις? Στην πραγματική ζωή είχαμε πιάσει πάτο.

Στο Πανεπιστήμιο για παράδειγμα, είχαμε πατώσει. Στις κρατικές υπηρεσίες το ίδιο.

Γνωρίζω ότι πλέον για το ο,τιδήποτε χρειάζεται διαγωνισμός. Γνωρίζω για εκεί που δούλευα, ότι για να πάρουν ανταλλακτικά πλέον χρειάζονται 1 χρόνο.

Φαντάσου να σου χαλάσει ένα μηχάνημά σου και να πρέπει να προκυρήξεις διαγωνισμό για το ανταλλακτικό, οι οποίοι εγκρίνονται κατ'έτος.

Είναι δυνατόν να προχωράς έτσι? Να περνάει 1 και 2 χρόνια για να φτιάξεις μια βλάβη σε ένα μηχάνημα?

Ομοίως και στα Πανεπιστήμια. Ακόμη και σήμερα, δεν έχουν καθαρίστριες λόγω του συστήματος των διαγωνισμών.

Μπες εκεί που σπούδασες και πες μου αν αυτό είναι κατάσταση ανάπτυξης. Εγώ κατάντια το βλέπω.

Και φυσικά, το καλύτερο για το τέλος, οι περισσότεροι που μειοδοτούν πολλές φορές σου λένε ότι πλέον δεν μπορούν να παράσχουν στην τιμή του διαγωνισμού. Και πήγαινε δικαστικά, θα βρεις το δίκιο σου σε 5 χρόνια. Άρα 5 χρόνια για να φτιάξεις ένα μηχάνημα.

Πόσο, μη-βαμμένο, είναι να απαξιώνεις αυτό που δεν σου αρέσει. Υπήρχαν επίσημα στοιχεία. Έστω ότι είναι μαγειρεμένα. Πάντα το γράφω ότι έστω ότι είναι μαγειρεμένα. Το 12 μπορούσες να μαγειρέψεις τέτοια νούμερα και να μην σε πάρουν με τις ντομάτες; Όχι; Άρα; Άρα ΙΣΩΣ να είχαμε μια κάποια βελτίωση ως κράτος; Λέω εγώ τώρα. Επίσης, αν δεν βελτιωθεί το κράτος, πως θα βελτιωθεί η ζωή του πολίτη; Δηλαδή θεωρείς ότι είναι λογικό ο πολίτης να δει να βελτιώνεται η οικονομική του κατάσταση πριν βελτιωθεί αυτή του κράτους;

 

Και δεν έχεις δει ακόμα τον πάτο αυτού του βαρελιού. Δεν ξέρουμε καν αν υπάρχει πάτος σε αυτό το βαρέλι.

 

Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξάρτημα και τα υπόλοιπα, αν πριν τους διαγωνισμούς κάθε μήνα χάλαγε το εξάρτημα, τότε καλώς έγιναν δυσκίνητες οι διαδικασίες μπας και φρενάρει τους αετονύχηδες. Ή δεν είχαμε τέτοιους στην Ελλάδα; ΠΑΝΤΟΥ.

 

 

Μα το πρόβλημα είναι ότι έχουμε πέσει στο παγόβουνο από το 2010 που βγήκαμε εκτός αγορών. Τώρα αυτό που κάνουμε είναι να προσπαθούμε ακόμη να διασωθούμε. Έχουμε στήσει σκηνές πάνω στο παγόβουνο αλά LOST στο νησί και διανύουμε 5η σεζόν. Ούτε το ίδιο το LOST δεν πρέπει να κράτησε τόσο...

 

Στις αγορές επιστρέψαμε, έστω και με τέχνασμα. Στην τελική χρηματοδότηση είχαμε, έστω και με μνημόνια. Αύριο; Αύριο θα είσαι στην θάλασσα περιτριγυρισμένος από καρχαρίες και χωρίς βάρκες επειδή η κυβέρνηση θεωρούσε ότι αυτός που νοίκιαζε τις βάρκες νοίκιαζε πανάκριβα και πρόσβαλε με αυτόν τον τρόπο την αξιοπρέπεια των επιβατών.

 

 

Πολιτική σταθερότητα ήταν η κυβέρνηση με την ισχνή πλειοψηφία των 5 εδρών η οποία βγήκε με το αντίθετο πρόγραμμα από αυτό που εφάρμοσε και είχε το 70% του λαού εναντίον της? Δεν το νομίζω, δες τις ευρωεκλογές όπου ηττήθηκαν και απείχαν πολύ λίγο από τις εθνικές εκλογές και τη διαφορά στις αμέσως προηγούμενες εκλογές. Πολιτική σταθερότητα σημαίνει κοινωνική συναίνεση. Δεν συμφωνώ για το θετικό στα μάτια των έξω, ξεγραμμένους μας είχαν, ξεγραμμένους μας έχουν.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι τα χρήματα του κόσμου είναι αέναα και θα μπορεί να πληρώνει επ'αόριστον το υπερ-αυξημένο κόστος ζωής της Ελλάδας της κρίσης? Είναι δυνατόν να συζητάμε για το ΦΠΑ στο ρεύμα όταν είναι 2-4 φορές ακριβότερο από το ρεύμα στην Αγγλία του μέσου μισθού 26500 λιρών? Το 10% μας πείραξε?

Επειδή πάλι θα κατηγορηθώ ότι λέω μπούρδες από διάφορους εδώ, αναγκαστικά θα παραθέσω στοιχεία:

ΔΕΗ: 0.21€/KWh. http://bitcoinx.gr/ποιό-είναι-το-κόστος-της-κιλοβατώρας/

EDF: 5.760 νυχτερινό, 13.090p ημερίσιο, χωρίς 800 κιλοβατώρες, χωρίς πρόστιμα, χωρίς ΝΕΡΙΤ.

http://www.uswitch.com/gas-electricity/consumptions/new

Είναι δυνατόν να μη βλέπεις το υπερ-αυξημένο κόστος ζωής της Ελλάδας ΣΕ ΣΧΕΣΗ με τους μισθούς?

Είναι δυνατόν να περιμένεις ανάπτυξη με ακριβή ενέργεια (ηλεκτρικό ρεύμα), ακριβά καύσιμα (φόροι 1 ευρώ καπάκι στη βενζίνη για να αποπληρώνουμε τους δανειστές) και ένα χρέος στο λαιμό?

Μήπως ήρθε η ώρα της αλήθειας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ότι η δραχμή αν ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ τις αποπληρωμές στους δανειστές (που αφαιρούνται σε μια χρεοκοπία) δεν είναι το τέλος του κόσμου?

Πολλά παραδείγματα κυβερνήσεων με 151-152 βουλευτές στην Ελλάδα που βγάλανε άνετα 3-4 χρόνια διακυβέρνησης. ΝΑΙ, είχες πολιτική σταθερότητα. Ο κόσμος πάντα είναι αντίθετος σε φόρους και περικοπές. Ακόμα και με 80% να βγεις κυβέρνηση, αν βάλεις φόρο και ρωτήσεις τον κόσμο αν σε στηρίζει σε αυτή σου την επιλογή ή όχι, το πιθανότερο είναι ότι θα εισπράξεις ένα μεγάλο όχι. Τι πάει να πει αυτό; Πολιτική αστάθεια; Η κυβέρνηση που βγαίνει θα πάρει και αποφάσεις ενάντια στο κοινό αίσθημα του λαού. Αν δεν μπορεί, τότε δεν κάνει.

 

Να σε ρωτήσω κάτι. Τι νομίζεις ότι είναι η Ελλάδα; Η ΑΕΚ; Το χρέος παραμένει; Οπότε; Επ' αόριστο θα το πληρώνουμε. Και μάλιστα θα το πληρώνουν περισσότερες γενιές αν πηγαίνουμε σαν τον μεθυσμένο.

 

Ειλικρινά νομίζεις ότι το κόστος ζωής θα μειωθεί μετά την χρεωκοπία και την δραχμή; Το ότι δεν θα στέκεσαι στην ουρά για το τελευταίο iPhone επειδή δεν θα έχεις να το πάρεις, αλλά θα αγοράζεις μεταχείρα Nokia με φυσικό πληκτρολόγιο δεν πάει να πει ότι ξαφνικά έπεσε το κόστος ζωής σου χάρη στην δραχμή. Τα βλέπεις τα μηχανηματάκια στην υπογραφή σου; Και με ευρώ αν είχες πάρει μόνο ένα μεταχείρα Celeron, πιο χαμηλό κόστος ζωής θα είχες.(χρησιμοποιώ την υπογραφή σου ως παράδειγμα, όχι για να στην πω, μην το πάρεις προσωπικά. Απλά μιλάμε μεταξύ μας)

 

Και όχι μην μου λες για την δραχμή αφαιρώντας τις αποπληρωμές, διότι αυτές θα τις δίνεις. Το κράτος θα τα πληρώνει αυτά. Εσύ θα κοιτάς την δραχμή και θα αναρωτιέσαι για την αυριανή ισοτιμία της. Πόσο θα χάσει άραγε; Και θα τρέχεις και θα ψηφίζεις με χέρια και με πόδια αυτόν που θα σου υποσχεται να σταθεροποιήσει την οικονομία. Και θα είσαι 80 χρονών και ακόμα θα ελπίζεις. Για τα εγγόνια σου, επειδή ήθελες να πας στην δραχμή και να τους φορτώσεις το χρέος που δεν ήθελες εσύ να πληρώσεις.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τον DJD, τον SLN ή τον Γιαγκο , αναίτια να με μεμφοντε λέγοντας ότι εγω παίζω σε διπλό ταμπλό. Α και γερμανοτσολιά δεν αποκάλεσα ποτέ κανέναν, σταμάτα τα ψέματα.

 

Να σε μέμφονται εσένα αυτοί είναι λίγο δύσκολο. Αλλά για να καταλάβω. Πχ εγώ που είμαι δηλωμένο πουτ@νάκι του Σαμαρά μπορώ να σου πω ότι παίζεις σε διπλό ταμπλό; Ότι είσαι κότα που 5 μήνες προφασιζόμενος δουλειές δε μπαίνεις εδώ μέσα να ακούσεις (όχι απο μένα) τα σχολιανά σου απο τους χρήστες όπως τα άκουγα εγώ 2,5 χρόνια έχω το δικαίωμα; Δλδ η ad hominem επίθεση επιτρέπεται αν έχεις καταθέσει τη κομματική σου ταυτότητα; Κοντολογίς αγαπητέ μου το να εγκαλείς τον άλλο και να λες δεν έχεις το δικαίωμα να με προσβάλεις επειδή δε λες τι κόμμα ψηφίζεις είναι παπαριά καμαρωτή. Να του λεγες "κόψε με τις προσωπικές επιθέσεις." να το δεχόμουν. Αλλά σε ένα forum με έναν περίδρομο κρυφοσυριζαίους οι οποίοι με έχουν περάσει πριονοκορδέλα ενώ βαράνε χερογλύκανο μπροστά στον καθρέφτη της ντεμεκ αντικειμενικότητας, το να βγαίνεις και να λες αυτό που είπες είναι too much.

 

Όντως εσύ γερμανοτσολιά δεν έχεις αποκαλέσει κανέναν. 5 ποστ έχεις απο όταν βγήκατε στα πράγματα επειδή έχεις τεντώσει στη δουλειά. Το συνάφι σου όμως εντός(φανεροί, κρυφοί, και δήθεν κρυφοί) και εκτός forum το χουν πει σε πολλούς.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα η δήλωση του Βαρουφ. σε σχέση με αυτό το thread και των αποτελεσμάτων του.

Θέλω να δω πρόταση που να είναι σύμφωνη η κυβέρνηση και να προτείνει η ίδια "ναι" και μετά θέλω να δώ τα μούτρα αυτών που έχουν ήδη δηλώσει όχι.

 

Για του νοήμοντες, η πόλωση συνεχίζεται ακάθεκτη... εκατέρωθεν έτοιμοι στις πολεμίστρες, αδιάφοροι για τις πραγματικές συνέπειες του λόγου τους και των πράξεων τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ελπιζεις να παρεις χρηματα τα οποια μπορει να παρεις μπορει και να μην παρεις, οι "θεσμοι" οταν αξιολογουν ενα τετοιο πλανο πρεπει να παιρνουν υποψιν τους το χειροτερο σεναριο οχι οτι ελπιζει να εισπραξει η κυβερνηση, οταν λες ομως 12% περικοπη στις συνταξεις ειναι ακριβως τοσο. Τι εννοεις να κοψουν απο τον Μπομπολα?? Να κοψουν οσο μπορουν να εισπραξουν φυσικα και νομιμα, το νουμερο ομως δεν ειναι αρκετο ουτε εξασφαλιζει μακροπροθεσμα εσοδα η την αναπτυξη της οικονομιας.

 

Το θεμα ειναι οπως σου ειπα να γινει βιωσιμη η οικονομια μακροπροθεσμα οχι να βγαλουμε το 15 και το 16 και βλεπουμε μετα. Αυτο θα γινει οταν κανεις φιλικη τη χωρα για επενδυσεις, anyway τα λεμε αλλα μαλλον gg η φαση οπως ακουω atm οποτε τζαμπα πανε.. :p

Κάτσε ρε φίλος, ωραία ναι, μπορεί να τα πάρεις μπορεί και όχι, που στον κόρακα είναι το πρόβλημα με το να υπάρχει αυτό το εσοδο;; Το ΔΝΤ δεν είπε "δεν φτάνει", είπε "βγάλτε το". (Ασε που ξέρεις πόσοι πάροχοι υπάρχουν, και αρα μπορείς να προβλέψεις μέχρι και το cent που θα σου δώσουν, άρα πάει για βρούβες το επιχείρημα σου)

Πάμε παρακάτω, ότι συζήτηση γίνεται για ΦΠΑ δεν είναι αμφιβόλου απόδοσης αφού βασίζεται στο πόσο θα καταναλώσει ο άλλος και πόσο φιλότιμο έχει ο επιχειρηματίας? Αρα, με βάση την λογική σου, δεν θα επρεπε να γκρινιάξεις για ΟΛΕΣ τις συζητήσεις περί ΦΠΑ και όχι μόνο για το ΦΠΑ επιχειρήσεων?

 

Νόμιμα μπορούν να απαυτώσουν τον Μπόμπολα, νόμιμα μπορούν να απαυτώσουν και τους συνταξιούχους. Στην πρώτη περίπτωση κανείς δεν θα πάθει τίποτα, στην δευτερη περίπτωση θα πεθάνουν μερικοί.

 

100% προκαταβολή φόρου σε νομικά πρόσωπα, πρόταση του ΔΝΤ, ναι ή όχι και γιατί;

 

Να σε μέμφονται εσένα αυτοί είναι λίγο δύσκολο. Αλλά για να καταλάβω. Πχ εγώ που είμαι δηλωμένο πουτ@νάκι του Σαμαρά μπορώ να σου πω ότι παίζεις σε διπλό ταμπλό; Ότι είσαι κότα που 5 μήνες προφασιζόμενος δουλειές δε μπαίνεις εδώ μέσα να ακούσεις (όχι απο μένα) τα σχολιανά σου απο τους χρήστες όπως τα άκουγα εγώ 2,5 χρόνια έχω το δικαίωμα; Δλδ η ad hominem επίθεση επιτρέπεται αν έχεις καταθέσει τη κομματική σου ταυτότητα; Κοντολογίς αγαπητέ μου το να εγκαλείς τον άλλο και να λες δεν έχεις το δικαίωμα να με προσβάλεις επειδή δε λες τι κόμμα ψηφίζεις είναι παπαριά καμαρωτή. Να του λεγες "κόψε με τις προσωπικές επιθέσεις." να το δεχόμουν. Αλλά σε ένα forum με έναν περίδρομο κρυφοσυριζαίους οι οποίοι με έχουν περάσει πριονοκορδέλα ενώ βαράνε χερογλύκανο μπροστά στον καθρέφτη της ντεμεκ αντικειμενικότητας, το να βγαίνεις και να λες αυτό που είπες είναι too much.

 

Όντως εσύ γερμανοτσολιά δεν έχεις αποκαλέσει κανέναν. 5 ποστ έχεις απο όταν βγήκατε στα πράγματα επειδή έχεις τεντώσει στη δουλειά. Το συνάφι σου όμως εντός(φανεροί, κρυφοί, και δήθεν κρυφοί) και εκτός forum το χουν πει σε πολλούς.

Μπαίνω, διαβάζω και ακούω, δεν θα δώσω λογαριασμό για το αν και πότε κάθομαι και γράφω. Θες εσύ ή ο yanni να μου πείτε ότι παίζω σε διπλό ταμπλό, στηρίξτε το κάπου και πείτε το. Αλλά στηρίξτε το! Πείτε κατι που να στέκει, ο yanni είπε ότι το παίζω σε διπλό ταμπλό την στιγμή που για πολλοστή φορά λέω ακριβώς που είμαι. Αν θέλατε, θα βλέπατε τι γραφόταν εκεί τους τελευταίους 5 μήνες, εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεβάζω κάθε μέρα κάτι από ενα site με την υποσημείωση οτι συμφωνώ.

Το ανάλογο με εσένα είναι να σου πω ότι το παίζεις τριπλό ταμπλό γιατί στηρίζεις ΝΔ και Σαμαρά, αλλά σε χάλασε όταν η Μπακογιάννη μπήκε στην ΝΔ, και έχεις δηλώσει και φίλο ΧΑ ξέρω γω.

Την προηγούμενη φορά που ο yanni το γύρισε προσωπικό του έστειλα πριβέ με τίτλο "Σταμάτα το προσωπικό", δεν είχε αποτέλεσμα, μόνο περισσότερη χολή και νευρα. Από τότε, σταμάτησε να με νοιάζει και να προσπαθώ να το κρατήσω σε χαμηλούς τόνους.

 

Υ.Γ.

Μια που είσαι τραπεζίτης, θα μου λύσεις την απορία? Που είναι το πρόβλημα με το να μην πας σαν τρομοκρατημένο  ζώο να σηκώσεις χρήμα δημιουργώντας bank run, αλλά να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με χρεωστική κάρτα / πλαστικό χρήμα ? Στα σουπερ μαρκετ μπορείς, σε βενζινάδικα μπορείς σε καταστήματα ηλεκτρικών μπορείς, σε μεγάλα καταστήματα μπορείς.. Τράβα 100 ευρώ για το περίπτερο...

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

τελικα το γυρισα σε "ΝΑΙ" 

 

οι λογοι ειναι πολλοι και διαφοροι, θα αναλυσω 2 που  δεν ειναι προσωπικοι 

 

1) επβιεβαιωθηκαν τα λεγομενα του κατρουγκαλου  

 

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/820783/katrougalos-dimopsifisma-me-protasi-gia-ohi

 

χτυπιουνται ολοι εκει στο συριζα ετσι ωστε ο κοσμος να πει "οχι" για να αποποιηθουνε την ευθυνη, ε λοιπον δεν  θα τους κανω το χατιρι ! 

φανηκε και απο τις δηλωσεις που ακουστηκαν σημερα σε  43894534598 καναλια και ραδιοφωνικους σταθμους ταυτοχρονα οτι σε περιπτωση που κοσμος  αποφασισει "ναι" αυτοι θα ειναι τελειως απροετοιμαστοι  οποτε  με τον ενα τροπο ή τον αλλο θα ξεμπερδεψουμε πιο γρηγορα με αυτους.

 

2) 

 

http://www.thelab.gr/topic/140717-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2512015/page-3#entry2114630

 

http://www.thelab.gr/topic/140717-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2512015/page-17#entry2122583

 

αφου μας εκβιαζουνε, λεγοντας μας οτι ειμαστε ετοιμοθανατοι ενω καποιοι στεκομαστε ακομα(?)  αφου  θελουν να ριξουν την ευθυνη πανω μας και ταυτοχρονα μας βαζουν να διαλεξουμε αναμεσα στην θανατηφορα ενεση και την ηλεκτρικη καρεκλα, εγω θα προτιμησω την ενεση.

 

 γιατι αν ειναι να καποιοι να πεθανουμε πριν την ωρα μας, τουλαχιστον ας το κανουμε με αληθινη αξιοπρεπεια, οπως καθε ζωντανο πλασμα εκει εξω που οταν καταλαβαινει οτι ηρθε πια η στιγμη, γυρναει μεσα στην φωλια του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένας τύπος εδώ βγήκε έξω με κυνηγετικό όπλο και έριχνε στον αέρα. Κοινώς το γιόρταζε. Βγήκε δύο φορές. Την πρώτη όταν μίλαγε ο Λαφαζάνης και δεύτερη τώρα με την Ζωή. Να πάω να του πω "Ζήτω το ευρώ"? :hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.