Jump to content



Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015.


Αποδοχή ή Άρνηση των νέων εξοντωτικών μέτρων;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ψηφισα ναι διοτι ενα δημοψηφισμα θα ειναι "ευρω η δραχμη" και θελω να μεινουμε στο ευρω και να προσπαθησουμε να γινουμε ευρωπαϊκό κρατος.

 

 

τωρα που ειμαστε στο ευρω ειμαστε ευρωπαϊκό κρατος?Και αν δεν ειμαστε Θα γινουμε μετα τις "μεταρυθμισεις" ευρωπαϊκό κρατος?

Έγινε επεξεργασία από kuza
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τωρα που ειμαστε στο ευρω ειμαστε ευρωπαϊκό κρατος?Και αν δεν ειμαστε Θα γινουμε μετα τις "μεταρυθμισεις" ευρωπαϊκό κρατος?

Οχι διοτι δεν εφαρμόστηκαν ποτε οι μεταρρυθμισεις που χρειαζομασταν, οχι αυτες που μας ελεγαν αυτες που επρεπε να κανουμε απο μονοι μας, αλλα ελπιζω μετα την κατάρρευση συριζα και τα σοσιαλιστικά ονειρα να γινουμε.

Έγινε επεξεργασία από asdf1234
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι διοτι δεν εφαρμόστηκαν ποτε οι μεταρρυθμισεις που χρειαζομασταν, οχι αυτες που μας ελεγαν αυτες που επρεπε να κανουμε απο μονοι μας, αλλα ελπιζω μετα την κατάρρευση συριζα και τα σοσιαλιστικά ονειρα να γινουμε.

Από ποιον θα εφαρμοστούν?

http://piraeusview.gr/2015/06/sinostismos-sta-atm-tis-teleftees-ores/ 

ΟΛΟΙ με μπουφάν και μακρυμάνικα μες τον Ιούνιο, seems legit

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ποιον θα εφαρμοστούν?

Ο Τσιπρας λογο αποδοχής ειχε μια ιστορικη ευκαιρία να το κανει χωρις μεγαλο πολιτικο κοστος, κακα τα ψεμματα κατι τετοιο θα γινει μονο οταν συμφωνησουν ολα τα κομματα να πουν την αληθεια στον κοσμο, αλλιως παλι ο Ελληνας θα ψηφισει αυτον που θα πει "λεφτα υπαρχουν"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Τσιπρας λογο αποδοχής ειχε μια ιστορικη ευκαιρία να το κανει χωρις μεγαλο πολιτικο κοστος, κακα τα ψεμματα κατι τετοιο θα γινει μονο οταν συμφωνησουν ολα τα κομματα να πουν την αληθεια στον κοσμο, αλλιως παλι ο Ελληνας θα ψηφισει αυτον που θα πει "λεφτα υπαρχουν"

Ο Τσίπρας (πολύ αργα) εφαρμοζει αυτά που είπε. Ο Τσίπρας δεν ειπε απολύσεις στο δημόσιο που θες εσύ και αυτό σε πονάει. Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου. Από την στιγμή που καταρευσει ο ΣΥΡΙΖΑ και τα σοσιαλιστικά 'ονειρα από ποιον θα εφαρμοστούν τα δύσκολα που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Από ποιον θα εφαρμοστούν?

http://piraeusview.gr/2015/06/sinostismos-sta-atm-tis-teleftees-ores/ 

ΟΛΟΙ με μπουφάν και μακρυμάνικα μες τον Ιούνιο, seems legit

 

 

Κρύο πολύ σήμερα εεε?

CIgni9eWwAAYYl9.jpg

 

edit

με πρόλαβε ο @Myralis

edit 2

Μυραλη, πάνε οι φώτο απο το λινκ. Τις αλλάξανε γιατι γίνανε ρεζίλι.

 

 

Κοιτα να δεις ατυχία.... Σε όλα τα ATM ειναι καλοκαιρι, σε αυτο που πήγε ο δημοσιογραφος έτυχε να είναι χειμώνας......

 

 

 

Ερώτηση. Αμφισβητείτε ότι έτρεξε ο κόσμος στα ATM σήμερα ή απλά γελάτε με τις φωτογραφίες; Αν γελάτε με τις φωτογραφίες που είναι παλιές, ΟΚ, αν όμως αμφισβητείτε τα γεγονότα τότε είστε το ίδιο προπαγανδιστές με αυτούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Τσίπρας (πολύ αργα) εφαρμοζει αυτά που είπε. Ο Τσίπρας δεν ειπε απολύσεις στο δημόσιο που θες εσύ και αυτό σε πονάει. Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου. Από την στιγμή που καταρευσει ο ΣΥΡΙΖΑ και τα σοσιαλιστικά 'ονειρα από ποιον θα εφαρμοστούν τα δύσκολα που θέλεις

Αυτο θα επρεπε να κανει ομως και να δειξει οτι η αριστερα δεν ειναι ενα ματσο ψευτες που ταζουν παροχες με λεφτα αλλων(δεξιων..) αλλα μπορουν να παρουν δυσκολες αποφασεις για το κοινο καλο της χωρας. Απαντησα, απο μια οικουμενική κυβερνηση με την οποια συμφωνουν ολα τα κομματα, με λιγα λογια να τελειωσει ο διχασμος μεταξυ μας οτι υπαρχει και ο "αλλος δρομος".

 

Αποψη μου παντα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni,

Προσωπικά δεν το αμφισβητώ γιατι είδα και με τα μάτια μου αυξημένη κίνηση στα ΑΤΜ (όχι όμως τόση όση παρουσιάζουν). Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει κόσμος που έχει τρομοκρατηθει. Σίγουρα υπήρξαν άνθρωποι που έτρεξαν από χθες να βγάλουν λεφτά (όσα μπορουν κάποιοι ή μπορει άλλοι να σκέφτηκαν ότι αφού όλοι θα πάνε στα ΑΤΜ να βγάλανε νωρίτερα όσα χρειάζονται για να περάσουν 7-8 μερες )

Όμως τέτοια ακραία ουρά όπως στη φώτο δεν εχε υπάρξει (αν υπήρχε θα υπήρχε και φώτο μάλλον , όχι που θα το χάναν τα παπαγαλάκια)

ο σκοπός του ποστ μου ήταν να καταδείξω πόσο πολύ αγωνιούν να κάνουν την προπαγάνδα τους και να τρομοκρατήσουν τον κόσμο κι άλλο


CIgzbv7WUAAYU4d.jpg

 

Ζωγράφου, πλατεία Γαρδένιας. (βλέπουμε το σύνθημα εεε :p)

Έγινε επεξεργασία από 3likos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά το αμφισβητώ και γελάω γιατί κάθε μήνα τέτοιες μέρες είναι ακριβώς έτσι.

Κοίτα όπως έγραψα

 

ATM Εθνικής σε σούπερ μάρκετ 15 άτομα όταν πήγα, άλλοι τόσοι όταν έφευγα. Σε Πετρούπολη που πέρασα μια βόλτα από περιέργεια, δύο Πειραιώς και μία Άλφα άδειες. Μια Eurobank είχε 25-30 άτομα ουρά.

 

Στο ΑΤΜ του σούπερ μάρκετ έβγαζε μόνο 20άρικα και μία μπροστά από μένα που πήγε να βγάλει 580 έφαγε άκυρο, διότι προφανώς έχουν βάλει όριο στις αναλήψεις. Όπως γύρισε και μας είπε της έβγαλε μήνυμα ότι δεν είχε αρκετά λεφτά στο λογαριασμό της. Η ειρωνεία όταν το έλεγε ήταν φως φανάρι ότι μάλλον είχε κάτι τις παραπάνω μέσα. Άλλος πήγε να πάρει σε δύο δόσεις μπας και κοροιδέψει το μηχάνημα. Είχε βγάλει το πρωί και πήγε να πάρει και το μεσημέρι. Το μεσημέρι πήρε τρία ευρώ.

 

Από τις τράπεζες στην Πετρούπολη η μία Πειραιώς και η Άλφα ήταν ακριβώς απέναντι από την Eurobank. Οπότε έχεις την εικόνα δύο άδειων τραπεζών από την μία με άδεια ΑΤΜ και κόσμο να σταματάει με το αυτοκίνητο και να ρωτάει αυτούς που μόλις προσπάθησαν να βγάλουν λεφτά αν έχει το ΑΤΜ λεφτά και να λαμβάνουν αρνητική απάντηση και ακριβώς απέναντι μια τράπεζα με δύο ουρές 25-30 ατόμων συνολικά στα δύο ΑΤΜ της.

 

Ότι θέλεις να πιστέψεις πίστεψε. Αλλά να ξέρεις ότι όσο προπαγανδιστικά θα σου βάλει ο άλλος την χειμερινή εικόνα, άλλο τόσο προπαγανδιστικά θα σου έρθει ο άλλος και θα σου πει ότι σήμερα είναι όπως κάθε άλλη μέρα. Δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Αμφισβητείτε ότι έτρεξε ο κόσμος στα ATM σήμερα ή απλά γελάτε με τις φωτογραφίες; Αν γελάτε με τις φωτογραφίες που είναι παλιές, ΟΚ, αν όμως αμφισβητείτε τα γεγονότα τότε είστε το ίδιο προπαγανδιστές με αυτούς.

Αμφισβητώ ότι έτρεξαν 10.000.000 Ελληνες στα ΑΤΜ όπως παρουσιάζεται από τα ΜΜΕ (αν είχαν τρέξει, οι legit φωτογραφίες θα ήταν σαν τις παλιές), γελάω με την προπαγάνδα των παλαιών φωτογραφιών και γελάω στα μούτρα όσων πήγαν στα ΜΜΕ τρομοκρατημένοι (να μην τους χαρακτηρίσω διαφορετικά).

Όσων αφορά τα "γεγονότα", μου αρέσει πως βάφτισες το ψάρι κρέας για τις άδειες φωτό. Λες και σε αυτές που είχαν κόσμο ήταν 30 άτομα ουρά.

Περιμένω δε κάποιον να μου απαντήσει στο 1 εδώ

 Απαντησα, απο μια οικουμενική κυβερνηση με την οποια συμφωνουν ολα τα κομματα, με λιγα λογια να τελειωσει ο διχασμος μεταξυ μας οτι υπαρχει και ο "αλλος δρομος".

 

Αποψη μου παντα..

Πιο πιθανή είναι Κομμουνιστική κυβέρνηση με Πρωθυπουργό Βορίδη παρά "οικουμενική κυβερνηση με την οποια συμφωνουν ολα τα κομματα"

Link to comment
Share on other sites

@yanni,

Προσωπικά δεν το αμφισβητώ γιατι είδα και με τα μάτια μου αυξημένη κίνηση στα ΑΤΜ (όχι όμως τόση όση παρουσιάζουν). Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει κόσμος που έχει τρομοκρατηθει. Σίγουρα υπήρξαν άνθρωποι που έτρεξαν από χθες να βγάλουν λεφτά (όσα μπορουν κάποιοι ή μπορει άλλοι να σκέφτηκαν ότι αφού όλοι θα πάνε στα ΑΤΜ να βγάλανε νωρίτερα όσα χρειάζονται για να περάσουν 7-8 μερες )

Όμως τέτοια ακραία ουρά όπως στη φώτο δεν εχε υπάρξει (αν υπήρχε θα υπήρχε και φώτο μάλλον , όχι που θα το χάναν τα παπαγαλάκια)

ο σκοπός του ποστ μου ήταν να καταδείξω πόσο πολύ αγωνιούν να κάνουν την προπαγάνδα τους και να τρομοκρατήσουν τον κόσμο κι άλλο

CIgzbv7WUAAYU4d.jpg

 

Ζωγράφου, πλατεία Γαρδένιας. (βλέπουμε το σύνθημα εεε :p)

Σάββατο είναι. Ο άλλος μπορεί να βούτηξε μια φωτογραφία αρχείου και να έφτιαξε το άρθρο από τον υπολογιστή στο σπίτι του όπως ανεβάζω εγώ στα νέα. Νομίζεις έτρεξα Crysis για να πάρω τα δύο screenshots για το τελευταίο θέμα που μόλις ανέβασα? Δεν αποκλείω βέβαια, πιθανότατο είναι βασικά, να είχαν φωτογραφία από ΑΤΜ σημερινή, αλλά να μην ήταν τόσο εντυπωσιακή όσο εκείνη η παλιά. Στην Eurobank που είχε τον πολύ κόσμο, ναι μεν ήταν πολύς ο κόσμος, αλλά δεν ήταν και σαν σαρδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητώ ότι έτρεξαν 10.000.000 Ελληνες στα ΑΤΜ όπως παρουσιάζεται από τα ΜΜΕ (αν είχαν τρέξει, οι legit φωτογραφίες θα ήταν σαν τις παλιές), γελάω με την προπαγάνδα των παλαιών φωτογραφιών και γελάω στα μούτρα όσων πήγαν στα ΜΜΕ τρομοκρατημένοι (να μην τους χαρακτηρίσω διαφορετικά).

Όσων αφορά τα "γεγονότα", μου αρέσει πως βάφτισες το ψάρι κρέας για τις άδειες φωτό. Λες και σε αυτές που είχαν κόσμο ήταν 30 άτομα ουρά.

Περιμένω δε κάποιον να μου απαντήσει στο 1 εδώ

Βασικά 11 εκατομμύρια τρέξανε. Τρέξανε και οι μετανάστες.

 

Βάφτισα το ψάρι ψάρι. Εσύ προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι κρέας. Από την μία παραδέχεσαι, αλλά ολίγον, ότι όντως είχε κίνηση στα ΑΤΜ, από την άλλη επιμένεις σε αυτό που ούτε εσύ πιστεύεις. Ότι υπάρχει σήμερα ΑΤΜ με λεφτά και 0-1 άτομο στην ουρά (όπου το 1 άτομο είναι μάλλον για εφέ - δεν έχει φάει ακόμα το άκυρο).

 

Το 1) που αναφέρεις έρχεται σε αντίθεση με αυτά που ισχυρίζεσαι. Διότι εκεί λες "Sorry, αλλά όταν βλέπω τρομοκρατημένους ανθρώπους να τρεχουν να σηκώσουν λεφτά μου δημιουργούντε απορίες." Οπότε ή βλέπεις κόσμο στα ΑΤΜ και δεν ισχύει ότι εγώ προσπαθώ να βαφτίσω το ψάρι κρέας ή το παίζεις α λα καρτ. Όσον αφορά την χρεωστική το δύσκολο είναι ότι στην Ελλάδα έχουμε μάθει με μετρητά. Χώρια ότι πολλοί ΔΕΝ έχουν χρεωστικές για τα σούπερ μαρκετ. Αν είναι κόλπο του Βαρουφάκη ώστε να μάθει ο κόσμος να χρησιμοποιεί χρεωστικές, ε εντάξει, είναι πολύ μπροστά ο τύπος.Και θα σου έλεγα αν δεν έχεις παιδιά να μην ειρωνεύεσαι τον απλό οικογενειάρχη για τον οποίο πάλευες με θεούς και δαίμονες στα σχόλια για χάρη του, όσο είχαμε κεντροδεξιά κυβέρνηση. Εκτίθεσαι.

 

 

Πιο πιθανή είναι Κομμουνιστική κυβέρνηση με Πρωθυπουργό Βορίδη παρά "οικουμενική κυβερνηση με την οποια συμφωνουν ολα τα κομματα"

Μόλις περιέγραψες το πρόβλημα της χώρας.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανή είναι Κομμουνιστική κυβέρνηση με Πρωθυπουργό Βορίδη παρά "οικουμενική κυβερνηση με την οποια συμφωνουν ολα τα κομματα"

Ε για αυτο υπαρχει προβλημα, οταν παντα θα βγαινει καποιος να υποσχεται ενα διαφορετικο δρομο ενω δεν υπαρχει τοτε παντα σε infinite loop θα ειμαστε. Δεν μιλαμε να γινουν οι αριστεροι δεξιοι η το αντιστροφο μιλαμε να συμφωνησουμε σε βασικα πρακτικα πραγματα που πρεπει να γινουν ανεξαρτητα με την ιδεολογία. Απο κει και περα δεν βλεπω κατι κακο οι δεξιοι να υιοθετούν καποια σωστα πραγματα απο την αριστερα και το αντιστροφο.

 

Εχουμε μια εταιρεια που μπαινει μεσα, πρεπει να την φτιαξουμε κανοντας οτι χρειαστει εγω αυτο υποστηριζω οχι να εκτελεσουμε τους συνταξιουχους και να απολυσουμε ολους τους δημοσιους οπως φαναζεσαι οτι θελω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βγήκα από το σπίτι και δεν έχω πάει ΑΤΜ.

300 ευρώ έχω μέσα τα φαγα όλα τα υπόλοιπα. 310 για την ακρίβεια.

Δεν μου φταίει το ότι βγάζει 20ευρα, το ότι δεν έχω income με πειράζει!

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήταν ακόμα πιο δημοκρατικό να ψηφίζαμε εμείς πρώτα αν θέλαμε να κάνουμε δημοψήφισμα ή όχι. 

Και ακόμα καλύτερα να ψηφίζαμε εμείς αν θέλαμε δημοψήφισμα και όχι η βουλή, και μετά η βουλή να ψήφιζε ναι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.