Jump to content


Επιλογη ψυκτρας και thermal paste.


tommybertsen

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τώρα με το βιντεάκι κατάλαβα τι ήθελες να πεις, γιατί όπως το έγραφες στο post2 κατάλαβα άλλο, ναι όντως αν παίζεις box  :bleh:  όπως αυτός στο βίντεο

θα κουνιέται, αν το κάνεις προσεχτικά θα κουνηθεί λίγο, λόγω ότι γλιστράει εξαιτίας της πάστας.

 

Το fan όταν έκανα δοκιμές και με δεύτερο πάνω και εφόσον έχει κουμπώσει η ψήκτρα (και γίνει πέτρα/ένα με την μητρική) δεν κουνιέται.

 

 

 

Ειναι η ιδια με τη Himalaya II αυτη Γιαννη;

έχουν την ίδια βάση στήριξης.

 

Λες γι αυτή στο βίντεο? Μου φαίνεται ότι είναι ίδια. Δεν βλέπω διαφορά. Την ίδια τοποθέτηση έχει. 

 

Σαν ψύκτρα έχουν διαφορά

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχουν ιδιες βασεις στηριξης , εαν το backplate ειναι παρομοιο , θα ειναι αρκετα ευκολη η εγκατασταση της. Αυτος οντως φαινεται αρχικα να την εχει βαλει καπως στραβα, και μετα την εχει ισιωσει. :p δε ξερω τι γινεται αλλα νομιζω δε θα αντιμετωπισω προβληματα. Δεν ξερω και αν θα χρειαστει οντως βγαλσιμο μητρικης, οπως το βλεπω μπαινει χωρις να τη βγαλω... Θα το δοκιμασω (για να μη την ξαναβγαζω γιατι την εβγαλα μολις προχτες- πηρα φυσερο και του'δωσα και καταλαβε :p ) και ειναι κουραστικο σε τοσο μικρο διαστημα και με μπολικη τριχα απο το σκυλι εδω μεσα ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε παραγγελιά alpenfoehn Himalaya ii με arctic mx-4. Για οποιοδήποτε πρόβλημα θα ξαναποσταρω παίδες. Ευχαριστώ πολύ.

Δε μου είπατε ποιο είναι το καλύτερο για καθαρισμό της ψυκτρας (υγρό & πανί ) αλλά φαντάζομαι αυτά που είπα είναι TA σωστά έτσι;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ακουσα αυτο. Ενα προβλημα υπαρχει μονο. Δεν εχω καφετιερα :hehe:   :hehe:

 

Δε πρεπει να καθαρισω με πανακι μικροινων και ισοπροπυλικη (θα παρω μικρη ποσοτητα απο φαρμακειο), και να το αφησω να στεγνωσει;

Δε ξερω πως θα εχει απλωθει η pre-applied παστα της μαμας ψυκτρας. Υπαρχει καποιο αλλο υλικο που ειναι περισσοτερο safe για να καθαρισω;

 

Ειδα πολλοι να προτεινουν ισοπροπυλικη αλκοολη με πανακι σαν αυτα απο τα swifer (εγω εχω το μικροινων σαν αυτο , νομιζω safe θα ειναι). Αλλος βουταει σε βατονετα την αλκοολη και προσεχει να μην γρατσουνισει. 

Λογικα either way θα ειναι ασφαλες.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ρολό κουζίνας ή ...λοχαρτο  :jester: ,  με αυτό που σου λέει ο pasjohn (το χρησιμοποιώ κι εγώ, έχω και ένα της akasa) ή ισοπροπυλική αλκοόλη 

που λες. Καθαρίζεις με στεγνό χαρτάκι να φύγουν τα χοντρά και μετά βάζεις το υγρό πάνω στο χαρτάκι και καθαρίζεις, επαναλαμβάνεις 

(αλλάζεις χαρτάκια) μέχρι να μην βλέπεις βρώμικο το χαρτί (μαύρους λεκέδες).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρολο κουζινας δε θα φθειρει/γρατσουνισει την επιφανεια του cpu ; Μαλλον το 2ο ειδος χαρτιου , ειναι πιο καταλληλο :D:p 

 

Ισως τα χοντρα με πανακι και τα υπολοιπα με τον τροπο που λες (λοκοχαρτο και ισοπροπυλικη). Thanx a lot παιδια! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειμαι με την στοκ με pre-applied παστα ο αθεοφοβος :hehe: 

 

Θα ξερω προς το τελος της εβδομαδας, καθως μου ειπαν πιθανοτατα να την εχω την Πεμπτη και η παστα καπου εκει θα ειναι ετοιμοπαραδοτη. Προς το παρον , βολευομαι με παστα απο το ζαχαροπλαστειο  :pleasantry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lol μην πάρεις AS5. Πραγματικά είναι απορίας άξιον οτι κόσμος αγοράζει ακόμα AS5. Μην την πάρεις οχι λόγω απόδοσης (που πλέον δεν είναι απο τις καλύτερες) αλλά επειδή είναι αγώγιμη. Ένας πονοκέφαλος λιγότερος.

 

Όποια και να πάρεις από τις κορυφαίες δεν θα δείς διαφορά. Γενικά το applicatιon έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία απο τις πάστες. Εκεί μπαίνει και ο παράγοντας τύχη μεταξύ άλλων.

 

Γενικά μη το σκέφτεσαι πολύ. Και όχι λοκόχαρτο! Γενικά όχι σε οτιδήποτε ενδέχεται να αφήσει χνούδι. Χαρτί κουζίνας ή την κορυφαία απο τις 'εύκολες' λύσεις, φίλτρο καφέ (top).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.