Jump to content


Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Λετε για τους φωτογραφους , που εντασσεται απο μονο του στα καλλιτεχνικα(που το κοστος της τεχνης δεν εχει οριο) επαγγελματα αλλα δε μιλατε για πραγματα που πολλοι απο δω μεσα ειαμι σιγουρος το εχουν δει με τα ματια τους η το εχουν κανει.
Ενας κυριουλης να παει σε μια κυρατζα να φτιαξει τον υπολογιστη της , μιση ωρα να ασχοληθει το λιγοτερο 20Ε θα τσεπωσει.Εστω και ενα καλωδιο να βαλει.
Ενας υδραυλικος να ερθει γιατι βουλωσε ο νιπτηρας , μια ωρα να τον ξεβουλωνει ενα 50αρη θα φυγει σιγουρα..

Και σας πειραξαν οι φωτογραφοι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

GoMaR (μάλλον, λέω) δεν πείραξαν μόνο οι Φωτογράφοι..
γενικά ότι δεν εμβαθύνουμε δεν το καταλαβαίνουμε, δεν το κάνουμε "δικό μας", δλδ δεν βάζουμε τον κόπο να μπούμε στο πετσί του να συναισθανθούμε την δυσκολία, την ευθύνη ή την αδικία που αντιμετωπίζει, γενικότερα!

και σας λέω ότι ξενυχτάμε 42αιώνες και συμφωνούμε τελικά προς κάποια κατεύθυνση, ΤΙ θα έχει βγει όταν στον επόμενο προβληματισμό και πάλι χρειαστεί τέτοιας έκτασης ανταλλαγή? τι θα λέγατε να αποφασίζαμε να κάνουμε περισσότερη σιωπή & κατανόηση, να επιδεικνύουμε περισσότερη όρεξη να μπούμε στην θέση του άλλου ΚΑΙ ΜΕΤΑ να διαμορφώνουμε γνώμη (πόσο μάλλον να την εκφράσουμε)?! ;)

άλλωστε τα forums τεχνολογίας (και γενικότερα τα -ειδικά GR- forums πλέον) είναι γεμάτα χαρακτήρων με μόρφωση αλλά και υψηλότερο ΜΟ ηλικίας από παλαιότερα (βασικά πρόκειται για περίπου την ίδια γενιά).

ΚΑΛΗ μέρα


edit: ενδεικτικά σας αναφέρω πάντως ότι με σωστή* (=στην διάθεση συνάδελφου κάθε επεξήγηση με skp κι όχι σεντόνια) κοστολόγηση, η αμοιβή (ΧΩΡΙΣ εφαρμογή υπεραξίας και άλλες υποτίθεται "πολυτέλειες" της εποχής), δεν ξεπερνά τα 250-300e /ανάθεση Φωτογραφίας ή Βιντεογραφίας Γάμου, όταν απαιτείται εργασία τουλ 12-15εργάσιμων. πχ για αυτή την επίτευξη χρειάζεται χρέωση min 900e (για 1 από τα 2 είδη αποτύπωσης!) σε Βάπτιση!, που σπανιότατα διαθέτει κάποιος τόσα για αυτό το είδος του Μυστηρίου..

όποιος περηφανεύεται βλακωδώς ότι τσέπωσε μάγκικα το 80% (στον εγωισμό του ή στους φίλους του =κανείς σοβαρός επαγγελματίας γιατί γνωρίζει), τότε απλά αγνοεί αυτό που ονομάζεται ΣΩΣΤΗ ΡΗΜΑΔΑ κοστολόγηση και δεν έχει υπολογίσει ένα σκασμό κόστη.

επίσης, όποιος νομίζει ότι τα 1450e του Γάμου (δική μου χρέωση) είναι "το χιλιάρικο στην τσέπη" να μου εξηγήσει γιατί ζορίζομαι ακόμα με τα μηχανήματα της υπογραφής και δεν καίω τα "πεντοχίλιαρα σα πετσετάκια" σε high-end (με δικές μου επιχ. δράσεις 15ετών μάλλον θα πρέπει να κάνω εξαιρετικά άσχημη διαχείριση τότε αφού δεν θυμάμαι να πήγα ποτέ μπουζούκια :p ). βγάλε προμηθευτές (albums, prints, καμβάδες κτλ), βγάλε αμοιβές ληπτών (αυτό που θέλω να προσφέρω στον πελάτη μου απαιτεί πολλά χέρια & μάτια), αποσβέσεις, λειτουργικά (εκεί που δεν φαντάζεσαι), post-production αμοιβές (που δυστυχώς δεν φαίνονται κι εκεί έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης να ενημερώσουμε εμείς το κοινό!) κτλ συγκεντρώνουν ένα θεόρατο excel που σε κάνει ν' αλλάζεις επάγγελμα (ή να μην είσαι fulltimer =δείτε πόσοι κάνουν κι άλλη δουλειά).

δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχουν απείρως δυσκολότερα σε τιμολόγηση ή εργασία, απλά αυτό (και άλλα στην Ελλάδα) μαστίζονται από μυστικοπάθεια (από τους επαγγελματίες) ΚΑΙ άγνοια (από τους "once-off" πελάτες) για τις διαδικασίες τους που θα φανερώσουν τα κόστη τους. (..κι αυτό σκοπεύω να τ' αλλάξω).

 

 

ps. καθόλου άσχημα δεν θα ήταν ν' ανοίξει ο καθένας ένα post με τις δυσκολίες & τις χαρές του επαγγ του να γνωρίζουμε κι εμείς όταν απευθυνόμαστε στον κλάδο του ;)

Έγινε επεξεργασία από γαμώτ..γαμώτ..
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάω που λέτε στον Ντα Βίντσι και του λέω "Λέο, σου δίνω τόσα για να μου ζωγραφίσεις μία γκόμενα να την βάλω στα σοκολατάκια"

Παίρνει τα λεφτά και μετά από μία εβδομάδα μου λέει "Έτοιμος"

Πάω και μου δίνει μία φωτοτυπία.

- Τι κάνεις εκεί ρε μλκ; Εγώ στο ζήτησα να το κάνεις και σε πλήρωσα κιόλας.

- Στα @@ μου. Είναι πνευματική μου ιδιοκτήσια. Θα κρατήσω το έργο εγώ και θα το μοστράρω και όπου θέλω. ΠΟΥΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

(το μόνο παράπονο μου είναι ότι κάποιοι δεν σου δίνουν τα RAWzzz)

Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά θα ήθελα ξεκάθαρο κοστολόγιο:

 

Τραβάω φώτος. Τις θες; RAW: X euro

Θες να κάνω και edit: +Y euro

Θες και αλμπουμ/μεγενθυσεις/κλπ: + Ζ ευρώ

 

Αλλά θα ήθελα να κρατήσω τα πάντα και:

α) να στείλεις τον κόσμο σε μενα για κόπιες

β) να τις δειχνω σε όποιον θέλω

- μεγάλο ποσό.

 

Περνάω από φωτογραφάδικα και βλέπω φωτογραφίες από παντρεμένους. Όχι ρε φίλε, δεν θέλω να είμαι το μοντέλο σου αφιλοκερδώς. Αν θες ή κόψε από την τιμή ή πληρωσε με και έλα πυροβολα ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εκτός από αφιλοκερδώς, δε σε βάζει να υπογράψεις ότι συγκαταθέτεις στην προβολή φωτογραφιών που περιέχουν εσένα και οικεία σου πρόσωπα, θεωρώ ότι άνετα θα μπορούσε κάποιος να τον πάει δικαστικά. Και μη μου πείτε "μα τον πλήρωσες, εσύ τον έβαλες να σε φωτογραφήσει" και δε ξέρω τι... Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο παράπονο μου είναι ότι κάποιοι δεν σου δίνουν τα RAWzzz

Τα ίδια και τα ίδια λέμε... Υπάρχουν κάποιοι που δίνουν μέχρι και τα RAWs. Αλλά μην παραπονιέστε που χρεώνουν ακριβότερα.

 

Περνάω από φωτογραφάδικα και βλέπω φωτογραφίες από παντρεμένους. Όχι ρε φίλε, δεν θέλω να είμαι το μοντέλο σου αφιλοκερδώς. Αν θες ή κόψε από την τιμή ή πληρωσε με και έλα πυροβολα ότι θες.
 

Φυσικά και αναφέρεται στη σύμβαση. Αν δεν, έχεις κάθε δικαίωμα να το κυνηγήσεις νομικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να απαντήσω για όλο το κόσμο αλλά επειδή είναι σεβαστά ερωτήματα, στην δική μου επιχειρηματικότητα:

 

raw files: αναφέρονται σαν προαιρετική αγορά (μαζί μ' ένα σκασμό άλλες προαιρετικές επιλογές) =συνήθως τα ζητάνε τα 2 άκρα: αυτοί που γνωρίζουν τι είναι και ξέρουν ότι θα τα χρησιμοποιήσουν (οι ίδιοι ή ο γραφίστας τους) & αυτοί που διάβασαν ότι "ζήτα του ότι περισσότερο μπορείς" και δεν έχουν ιδέα αλλά τους ακούγεται πιασάρικο το "επαγγελματικά αρχεία" :p (μάντεψε ποιοι σου βγάζουν το λάδι :p )

διαφημιστική προβολή λήψεων: παρότι στο Συμφωνητικό (που ακολουθεί την Προσφορά, που ακολουθεί τις "Άτυπες Προτάσεις", που ακολουθούν τα συνήθως 2-3 πρώτα ραντεβού μέχρι να μεταφραστεί το ψυχογράφημα (συνήθως της Νύφης) για το ΤΙ θέλει, σε γλώσσα επικοινωνίας :p αναφέρεται σαφώς η απαραίτητη συμφωνία του πελάτη για διαφ χρήση (με αντάλλαγμα την σαφή έκπτωση που μπορεί να αρνηθεί αγοράζοντας το δικαίωμα χρήσης), τείνουμε να ζητάμε γραπτή συγκατάθεση για εικονιζόμενα ΠΡΟΣΩΠΑ (και όχι αντικείμενα, χόρους ή μη αναγνωρίσιμα -πχ λόγω απόστασης- χαρακτηριστικά), για να μην προκαλούμε με την στάση μας ενώ δεν εμφανίζουμε παιδιά γυμνά (βάπτιση) πλέον ούτε σε διαπροσωπικές παρουσιάσεις.

γνωρίζω ότι δεν λειτουργούν όλοι με δεοντολογία & υπευθυνότητα κι ίσως δεν συναντήσατε ποτέ κάποιον που αντιμετωπίζει τόσο σοβαρά τον κλάδο του. ίσως όμως κιόλας ποτέ ΔΕΝ απευθυνθήκατε πραγματικά στον κλάδο (ακόμα.. πχ γιατί δεν έχετε ανάγκη προβολής προϊόντων εμπορίας σας ή δεν παντρευτήκατε). σε αυτή την περίπτωση ΠΑΡΑΚΑΛΩ προσέχετε τις πεποιθήσεις σας που προέρχονται (προφανώς) ΜΟΝΟ από γνώμες τρίτων!

..δεν νομίζω ότι επειδή οδηγώντας μοτό 20+χρόνια δικαιούμαι να τσουβαλιάζω όλους τους ταξιτζήδες & τις γυναίκες οδηγούς, που αφενώς βελτιώνονται & 2. όσο ΕΓΩ βελτιώνομαι τόσο κατανοώ την δύσκολη θέση τους ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.