Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Στόχος μου είναι να βγάλω το κόστος της εργατοώρας του φωτογράφου και το κόστος το καλλιτεχνικό που βάζει ο ίδιος.

Eχεις λαθος στοχο εξαρχης.

Οπως δεν παιζει να βρεις το κοστος ουτε του ηθοποιου, ουτε του δημοσιαγραφου για να σου "πει δυο λογακια" αλλα ουτε του γιατρου του, υδραυλικου , του μαραγκου ,του ηλεκτρολογου και αλλων επαγγελματων λιγοτερο καλλιτεχνικων ετσι δεν εχει νοημα να ψαξεις εξαρχης το κοστος.

Σαφεστατα εχεις δικαιωμα να ρωτησεις το κοστος της καλυψης ,το τι δικαιουσαι , να διαπραγματευτεις οτιδηποτε απο αυτα και να το κρινεις μια και καλη με την αποφαση σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

μια λογική γιατί κοστίζουν τόσο (παράδειγμα από την άλλη όχθη του ατλαντικού, αλλά προσαρμίζεις στα ελληνικά δεδομένα και βλέπεις) http://petapixel.com/2012/01/26/why-wedding-photographers-prices-are-wack/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΝTG, προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει καθορισμένη τιμολόγηση όπως πχ στους μηχανικούς. Προφανώς κατανοώ ότι ως καλλιτεχνικό επάγγελμα έγκειται σε μεγάλες διακυμάνσεις κοστολογίου. Προφανώς θα κρίνω αν με καλύπτει η προσφορά που μου δίνεται και αν όχι θα πάω παρακάτω. Δεν αλλάζει όμως ότι θα ήθελα, από περιέργεια αν θες, να μάθω πόσες εργατοώρες αντιστοιχούν σε αυτά που έχω στο παράδειγμα. Μπορεί τελικά να έχω στο μυαλό μου λιγότερες ώρες και εγώ με πολλούς άλλους να αδικούμε τους φωτογράφους.

 

Το να μη μου λέει κάποιος από τους φωτογράφους του επαγγέλματος ξεκάθαρα, έστω και στο περίπου πόσες ώρες υπολογίζει ότι του βγαίνουν για αυτά, με προβληματίζει, κάνοντας με να σκέφτομαι ότι θα είναι τόσες ώστε να μου κακοφανεί το πόσο.

 

Οπότε στρέφομαι σε εσάς του forum που ΔΕΝ θα με πάρετε ποτέ σαν πελάτη και που είστε ειλικρινείς απέναντι μου, να μου πείτε στο περίπου και να μου λυθεί η απορία. :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί τελικά να έχω στο μυαλό μου λιγότερες ώρες και εγώ με πολλούς άλλους να αδικούμε τους φωτογράφους.

Κι εγώ που δεν τους αδικούσα, είχα πολύ λιγότερες από όσες μου είπαν μόλις...  :huh:

Χοντρικά, αναφέρθηκε σε 120 ώρες εργασίας κατά μέσο όρο και ανάλογα με το ζευγάρι φυσικά.

Αυτές περιλαμβάνουν τα ραντεβού, την εκκλησία, το γλέντι, τη διαλογή, την επεξεργασία και την εκτύπωση ή κατασκευή album (video & photo).

Αναφέρομαι φυσικά σε φωτογράφο που εργάζεται νόμιμα, κόβει αποδείξεις και έχει ακριβό και ποιοτικό εξοπλισμό. Καλά, όχι τόσο ποιοτικό, με Canon τραβάει, όχι με Nikon :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Peter Parker, δε με κάλυψε η αλήθεια είναι η απάντηση σου. Στόχος μου είναι να βγάλω το κόστος της εργατοώρας του φωτογράφου και το κόστος το καλλιτεχνικό που βάζει ο ίδιος.

 

Αν μπορείς πχ να μου πεις πχ:

- Πόσες ώρες χρειάζονται προετοιμασίας για το γάμο

- Πόσες ώρες απασχολείται ο φωτογράφος (+συνεργάτες) την ημέρα του γάμου (πηγαίνοντας κάμερα+ βίντεο στη προετοιμασία νύφης και κάμερα στην προετοιμασία γαμπρού), αν πχ φεύγει στη μία μετά τα μεσάνυχτα

- Πόσες ώρες χρειάζεται για να μου δώσει 1500 από όσες τράβηξε σε ψηφιακή μορφή

- Πόσες ώρες χρειάζεται να να μου δώσει βίντεο διάρκειας μίας ώρας.

- Πόσες ώρες δεν έχω υπολογίσει (παρακαλώ να τις αναφέρεις)

 

:)

 

 

@ΝTG, προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχει καθορισμένη τιμολόγηση όπως πχ στους μηχανικούς. Προφανώς κατανοώ ότι ως καλλιτεχνικό επάγγελμα έγκειται σε μεγάλες διακυμάνσεις κοστολογίου. Προφανώς θα κρίνω αν με καλύπτει η προσφορά που μου δίνεται και αν όχι θα πάω παρακάτω. Δεν αλλάζει όμως ότι θα ήθελα, από περιέργεια αν θες, να μάθω πόσες εργατοώρες αντιστοιχούν σε αυτά που έχω στο παράδειγμα. Μπορεί τελικά να έχω στο μυαλό μου λιγότερες ώρες και εγώ με πολλούς άλλους να αδικούμε τους φωτογράφους.

 

Το να μη μου λέει κάποιος από τους φωτογράφους του επαγγέλματος ξεκάθαρα, έστω και στο περίπου πόσες ώρες υπολογίζει ότι του βγαίνουν για αυτά, με προβληματίζει, κάνοντας με να σκέφτομαι ότι θα είναι τόσες ώστε να μου κακοφανεί το πόσο.

 

Οπότε στρέφομαι σε εσάς του forum που ΔΕΝ θα με πάρετε ποτέ σαν πελάτη και που είστε ειλικρινείς απέναντι μου, να μου πείτε στο περίπου και να μου λυθεί η απορία. :p

 

Αν και απάντησες μόνος σου.

Εξακολουθείς να ρωτάς λάθος άνθρωπο όσο αφορά το φωτογραφικό κομμάτι. Είμαι στον χώρο αλλά όχι σαν φωτογράφος. Ακόμα δεν λαμβάνεις υπόψιν σου ότι ο εξοπλισμός και πολλά άλλα πράγματα παίζουν τεράστιο ρόλο στο πόσο θα χρεώσει κάποιος.

Μπορώ να σου πω ότι έπιασα μια τεράστια δουλειά αν το θες και ασχολήθηκα από 15 Σεπτεμβρίου  και τελείωσα 31 Οκτωβρίου και πρόσθεσε μέσα σε αυτές τις 17 ώρες ( από το μεσημέρι στις 2 στο σπίτι τις νύφης μέχρι τις 7 το πρωί που φύγαμε από το κτήμα, να είναι καλά τα παιδιά το έκαιγαν μέχρι εκείνη την ώρα ) μιλάω πάντα για βίντεο.

Και καταλήγοντας διαβάζοντας αυτό " Το να μη μου λέει κάποιος από τους φωτογράφους του επαγγέλματος ξεκάθαρα, έστω και στο περίπου πόσες ώρες υπολογίζει ότι του βγαίνουν για αυτά, με προβληματίζει, κάνοντας με να σκέφτομαι ότι θα είναι τόσες ώστε να μου κακοφανεί το πόσο" να σου πω ότι έχεις ελαφριά κλήση στην προκατάληψη. :p

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

μια λογική γιατί κοστίζουν τόσο (παράδειγμα από την άλλη όχθη του ατλαντικού, αλλά προσαρμίζεις στα ελληνικά δεδομένα και βλέπεις) http://petapixel.com/2012/01/26/why-wedding-photographers-prices-are-wack/

Καλά, αυτό που γράφει η νύφη, είναι γελοίο από μόνο του... Εγώ ή δε θα ασχολούμουν καθόλου μαζί της, ή θα την trollαρα  :ph34r:

 

 

 

...and (I) have yet to find a decently priced, exceptional, amazingly talented, fun photographer.
Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

@Peter Parker, δε με κάλυψε η αλήθεια είναι η απάντηση σου. Στόχος μου είναι να βγάλω το κόστος της εργατοώρας του φωτογράφου και το κόστος το καλλιτεχνικό που βάζει ο ίδιος.

 

Αν μπορείς πχ να μου πεις πχ:

- Πόσες ώρες χρειάζονται προετοιμασίας για το γάμο

- Πόσες ώρες απασχολείται ο φωτογράφος (+συνεργάτες) την ημέρα του γάμου (πηγαίνοντας κάμερα+ βίντεο στη προετοιμασία νύφης και κάμερα στην προετοιμασία γαμπρού), αν πχ φεύγει στη μία μετά τα μεσάνυχτα

- Πόσες ώρες χρειάζεται για να μου δώσει 1500 από όσες τράβηξε σε ψηφιακή μορφή

- Πόσες ώρες χρειάζεται να να μου δώσει βίντεο διάρκειας μίας ώρας.

- Πόσες ώρες δεν έχω υπολογίσει (παρακαλώ να τις αναφέρεις)

 

:)

Ωρα για το ραντεβου ; Ειανι ενα ; ειναι δυο ; Δε ξερω.Αλλα δε το υπολογιζω καν.

Ωρα μετακινησης μεχρι τον γαμο η το ξενοδοχειο.Μπορει απο μια ωρα εως ταξιδι ολοκληρο.

1ωρα αναγκαστικα πριν στην εκκλησια για στησιμο των φωτων και να εισαι ετοιμος.

ωρα για προετοιμασια νυφης η γαμπρου.2 ατομα αναγκαστικα και σιγουρα ενα 2 ωρο πριν τον γαμο (αναλογα την αποσταση)

Θες ωρα για μεταφορα προς την εκκλησια ;

Ωρα γαμου ; Οσο κραταει η τελετη  +ωρα ξεστηματος και μετα στο κεντρο αναλογα αν σε θελουν για φωτογραφιση.Οποτε μπορει να παει μεχρι αργα.

1500 φωτογραφιες ; Ειναι τοσες ; μπορει να ειναι απο 300 εως 2000.Αναλογα που εχει τραβηξει.Αλλα οκ ,μπορει να παρει απο 5 λεπτα (απευθειας οπως βγηκαν απο μηχανη)εως δε ξερω και εγω ποσο.Αναλογα την επεξεργασια η το πακετο.Αν προκειται για ψηφιακο αλμπουμ , αν θελει επιλεκτικες φωτογραφιες κλπ κλπ.Αν εχεις να κανεις ΜΟΝΟ αυτο και τιποτα αλλο που να σε κυνηγανε σιγουρα θα θες 1-2 μερες συνεχομενης δουλειας για τα βασικα.Αν θες 60φωτογραφιες σε ψηφιακο αλμπουμ ,βραστα χαραλαμπε :p μπορει να λεω λιγο.Μπορει να χρειαστει μιση ωρα η φωτογραφια.

Ωρα για εξωτερικη φωτογραφιση μετα τον γαμο ; Σιγουρα μια μερα ολοκληρη.

για Βιντεο δε ξερω προσωπικα ,αλλα συνηθως παιρνει ενα μηνα ετοιμασια για το μονταζ.(επειδη δεν εχουν μονο αυτο.Ξερω απο φιλο μου σκηνοθετη που κανει βιντεο κλιπ απο επωνυμους τραγουδiστες)

Εξτρα ωρες ; Προκυπτουν ειτε απο καθυστερηση , ειτε απο αναποδιες ειτε απο οτι μπορεις να φανταστεις.

Οσες φορες εχω παει για μια φωτογραφιση και μου λενε 2ωριτσες θα μας παρει , υπολογιζω ΠΑΝΤΑ ενα 4ωρο 5ωρο.Βαλε και αλλες

Τα παραπανω ειναι απο προσωπικες εμπειριες.

Και οχι δεν ειμαι επαγγελματιας , δεν εχω πει σε κανεναν 1500Ε αλλα και ουτε θα πω δημοσια ποσα ζητησα.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά στο κόστος πληρώνεται και το μαγαζί.


Ενδεικτικά τιμή από ένα σημερινό μηχάνημα εκτύπωσης. http://www.serranorey.com/used-refurbished-minilabs/473-noritsu-qss-3801hd-digital.html


Γνωστή αγόρασε ένα http://www.serranorey.com/used-refurbished-minilabs/451-noritsu-qss-3300-ra4-digital.html πριν8 χρόνια στα 85.000 ευρώ, να μην λέμε ότι ο εξοπλισμός ενός φωτογραφείου είναι τρία φώτα και μια μηχανή μόνο...

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

είναι φυσιολογικό ο άνθρωπος να προσπαθεί να ποσοτικοποιήσει ότι προσπαθεί να καταλάβει..

το κάνει για την ευκολία του ΑΛΛΙΩΣ θα χρειαστεί να εντρυφήσει σε ότι θέλει να εκτιμήσει για να μπορέσει να ΔΕΙ τις αρχικές μαύρες τρύπες κι αυτό θέλει παραπάνω δουλειά. (άσχετο αλλά βάση αυτού -και σχετικά με photo- μην απορείται που οι εταιρείες μας φέρονται σαν νήπια και οι διαφημίσεις τους στηρίζονται ακόμα στα πολλά Mpxs κι όχι πχ στην ποιότητα οπτικών :p ).

 

έπαψα χρόνια πριν να αδικώ κατακρίνοντας όσους μέτραγαν τις ώρες μου για να εκτιμήσουν την αμοιβή μου όταν κάποια στιγμή διάβασα περισσότερη ψυχολογία (επειδή πλέον είναι το χόμπυ μου).

 

 

..προσπαθείτε να διαιρέσετε τις εργασίες σε εργατοώρες και είναι τραγικό λάθος, γιατί:

η πχ δύο ώρες που θα διαρκέσει η φωτογράφηση, χρειάστηκαν εμπειρία, πειραματισμούς, διάβασμα και λάθη ΧΡΟΝΩΝ για να μπορέσουν να διαρκέσουν μόνο τόσο! ο λήπτης -εκτός της καλλιτεχνικής ζύμωσης που πχ το ζευγάρι απολαμβάνει με μια του πρόταση ("κάνε αυτό κι όχι αυτό")- χρειάστηκε Χ χρόνια και τόσες ώρες για να καταφέρει το στόχο ΣΟΥ (=να έχεις δυνατότητα καλλιτεχνικών αναμνήσεων κι όχι ΟΤΙ πρόλαβες να δεις για να θυμάσαι ..που σε 10 χρόνια δεν θα το θυμάσαι κιόλας!).

 

αν ρωτήσετε (σοβαρούς) ανθρώπους του (αδικημένου λόγω παιδείας, όπως και ο Ήχος άλλωστε) Επαγγέλματος θα σας απαντήσουν με την γνωστή παραπάνω ρήση: "τόσα χρόνια ΚΑΙ τόσες ώρες" ;)

τέλος, όταν εκτιμάτε τον "εξοπλισμό", αναφέρεστε εξίσου και στο κόστος σεμιναρίων που έχουν εξοπλίσει τις γνώσεις και την καλλιέργεια?

Έγινε επεξεργασία από γαμώτ..γαμώτ..
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

..προσπαθείτε να διαιρέσετε τις εργασίες σε εργατοώρες και είναι τραγικό λάθος, γιατί:

η πχ δύο ώρες που θα διαρκέσει η φωτογράφηση, χρειάστηκαν εμπειρία, πειραματισμούς, διάβασμα και λάθη ΧΡΟΝΩΝ για να μπορέσουν να διαρκέσουν μόνο τόσο! ο λήπτης -εκτός της καλλιτεχνικής ζύμωσης που πχ το ζευγάρι απολαμβάνει με μια του πρόταση ("κάνε αυτό κι όχι αυτό")- χρειάστηκε Χ χρόνια και τόσες ώρες για να καταφέρει το στόχο ΣΟΥ (=να έχεις δυνατότητα καλλιτεχνικών αναμνήσεων κι όχι ΟΤΙ πρόλαβες να δεις για να θυμάσαι ..που σε 10 χρόνια δεν θα το θυμάσαι κιόλας!).

 

 

 

Και ο ηλεκτρολογος , και ο υδραυλικος ,και ο ψυκτικος , και χιλια δυο επαγγελματα ειναι αποτελεσμα διαβασματος χρονων και εμπειριας (και κοστος εξοπλισμου) , δεν ειδα ομως κανεναν απο τους προαναφερθεντες να χτυπανε χιλιαρικακι για να σου βαλουν το air condition  .....  

Link to comment
Share on other sites

Ισως , αλλα μη μου πετατε τον "χρονο διαβασματος" και τον "χρονο εμπειριας" σαν κατι το ιδιαιτερο που εχουν μονο οι φωτογραφοι , ειδικα την στιγμη που υπαρχουν πολυ πιο "σημαντικες" γνωσεις εκει εξω 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρωσω κατι κι εγω.. Ουτε τα 85000-100000 επενδυση για καταστημα και εξοπλισμο αποτελουν δικαιολογια για τετοιες χρεωσεις. Πολλα μαγαζια, ακομα και μεσαιου μεγεθους εμπορικα καταστηματα μπορει να χρειαστουν αυτο το μπατζετ για να στηθουν και να φορτωθουν εμπορευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όλοι έχουν χάσει λίγο πολύ την μπάλα.

Όλοι έχουμε γνώμη για την καμπουρα του άλλου.

Αλλά αν συζητήσουμε για το κόστος εργασίας του καθενός θα πει ότι παίρνει λίγα για αυτό που κάνει.

Δεν θα σχολιάσω αν είναι καλά η όχι τα λεφτά που ζητάει ένας φωτογράφος. Άλλωστε δεν μπορώ να ξέρω το τι πραγματικά χρειάζεται. Τι έχει επενδύσει κλπ, αν βγαίνει η όχι και όλα τα σχετικά. Γιατί άλλο η τρίτη οπτική η δικιά μου και άλλο το ταμείο στο τέλος του χρόνου.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πριν κλείσεις μια δουλειά βλέπεις δείγμα εργασίας από πριν. Μαθαίνεις τα κόστος και αν θέλεις ρισκάρεις αλλιώς κοιτάς αλλού.

Αν δε μου κάνει δε παίρνω. Ας ζητάει ο άλλος όσα θέλει. Αυτός θα υποστεί και τις οποιεσδήποτε συνέπειες.

Αν ήταν καλός και για τα λεφτά που έδωσα ένιωσα καλά θα τον προτιμώ και σε άλλους. Αν όχι οποίος με ρωτήσει θα του πω να πάει αλλού.

Πχ ο γυναικολογος της γυναίκας μου ζήτησε 2000€ για το πρωτο μου παιδί. Δε τα μετάνιωσα όμως. Ξαναπηγα και για το δεύτερο στον ίδιο και μου πήρε και πολύ λιγότερα. Και τον προτείνω κιόλας σε όλους γύρω μου. Είχε τα καλά του είχε και τα κακά του. Αλλά και πάλι εκεί θα πηγαίναμε για τους λόγους μας. Αν μου ζητάγε πχ 2500 όχι δε θα τον επιλεγαμε εξαρχής.

Γιατί κάθεστε και αναλωνοσαστε για το κόστος εργατοωρας του δε το καταλαβαίνω. Θέλετε να κάνετε την δουλειά του ή σκέφτεστε να τον προσλάβετε με μόνιμο μισθό;

ΥΣ μαμημενο autocorrect.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι τετοιες χρεωσεις ρε παιδια ; αν δε σας κανει ο ενας πατε στον αλλον.Δεν υπαρχει πλαφον.

 

Το παραδειγμα με το διαβασμα και τον χρονο αποκτησης γνωσης δεν εχει καμμια σχεση για το κοστος της αμοιβης του φωτογραφου.Συμφωνω με Πετρο
Απο την αλλη ομως ,οι ποδοσφαιριστες δε θα επρεπε να παιρνουν τιποτα.Αλλα ειναι οι πιο πλουσιοι του πλανητη.Δε σας ειδα να γκρινιαζετε ομως που ξοδευετε μια περιουσια για τις σπουδες , φτανετε στα 30-35 να ξεκινησετε καριερα και ο αλλος τοτε εχει παρει συνταξη και αποθεμα για 15 γενιες

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ομως ,οι ποδοσφαιριστες δε θα επρεπε να παιρνουν τιποτα.Αλλα ειναι οι πιο πλουσιοι του πλανητη.Δε σας ειδα να γκρινιαζετε ομως που ξοδευετε μια περιουσια για τις σπουδες , φτανετε στα 30-35 να ξεκινησετε καριερα και ο αλλος τοτε εχει παρει συνταξη και αποθεμα για 15 γενιες

:T:

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ τρέχουν παραλλήλως 2-3 επιμέρους θέματα:

 

α) το νομικό πλαίσιο με τα πνευματικά δικαιώματα κι αν επιτρέπεται ή όχι να κρατά το ψηφιακό αρχείο ο φωτογράφος.

β) το δεοντολογικό του θέματος. Είναι σωστό να γίνεται έτσι;

γ) η χρηματική αποτίμηση και αξιολόγηση της εργασίας που προσφέρεται.

 

Στο τρίτο σκέλος όπως είναι επόμενο γίνεται ο κακός χαμός. Αναφέρονται κάποιες παράμετροι που καθορίζουν τις τιμές που επικρατούν (κάποια κόστη, κάποιες συμπεριφορές πελατών που κατευθύνουν τις τιμές) καθώς κι οι πανταχού παρούσες σε τέτοιες συζητήσεις συγκρίσεις με αμοιβές άλλων πεδίων.

Στο τελευταίο καλό είναι να θυμόμαστε πάντοτε ότι ένας από τους παράγοντες που επηρρεάζουν το ύψος των αμοιβών είναι η σπανιότητα ή μη του αμοιβόμενου. Κι όχι μόνο η όποια ηθική αξία της προσφοράς του.

 

Ο χειρουργός που σώζει τη ζωή ενός παιδιού - ο αστυνομικός που διακινδυνεύει τη ζωή του- ο δάσκαλος - ο φωτογράφος γάμων και βαπτίσεων - ο αθλητής που τρέχει 100 μέτρα ή κλωτσάει ένα τόπι. Δεν οδηγούν σε αποτελεσματικά συμπεράσματα τέτοιες συγκρίσεις για να κατανοηθεί η κατάσταση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έτυχε και διάβασα το θέμα μόλις σήμερα (το διάβασα προσεκτικά όλο) και τις περισσότερες ενστάσεις μου επί των διαμαρτυρόμενων τις έχουν ήδη διατυπώσει άλλοι, εγώ θα κάνω σε πρώτη φάση μια απλή ερώτηση: Από τη Χ αμοιβή που ζητάει ο κάθε φωτογράφος έχετε ιδέα πόσα του μένουν τελικά καθαρά ή τρέφετε την αυταπάτη ότι παίζει με 90% κέρδος ;

 

Επίσης μέσα σε μια φυσιολογική κοινωνία όλα διέπονται από κάποιους κανόνες. Εκτός κι αν κάποιος που δε γουστάρει τους ταξιτζήδες πχ, μου πει ότι αποφάσισε να παίρνει κούρσες με το ΙΧ του και να τις χρεώνει 50% για να το παίξει Ρομπέν των Δασών επειδή του φαίνεται νταβατζιλίκι η χρέωση του επαγγελματία οδηγού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 άκυρο παράδειγμα...

Γιατί ακριβώς, άκυρο παράδειγμα? Είναι για κάποιο λόγο κατώτερες οι σπουδές του; Έχει φάει λιγότερες ώρες προσπάθειας; Ή μήπως είναι πολύ πεζό αυτό που κάνει;

 

 

Στην τελική ο καθένας ζητάει ό,τι θέλει. Στο χέρι μας είναι... αλλά έχουμε (πολλοί από εμάς) και το ψώνιο, κι εκεί εμφανίζονται οι καλλιτέχνες...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.