Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Όταν μια εταιρία μου αναθέσει να φτιάξω ένα site, που εκείνη σχεδίασε, εκείνη σκέφτηκε, εκείνη οργάνωσε κι εγώ γράφω μόνο τον κώδικα, θα με πληρώσει ΕΠΙΠΛΕΟΝ για να πάρει το source, διαφορετικά παίρνει μόνο το site. Αν δε, θέλει και την αποκλειστικότητα, θα δώσει ακόμα περισσότερα. Η φωτογραφία και η δουλειά του φωτογράφου δεν είναι open source. Σε όποιον αρέσει.

 

http://elawyer.blogspot.co.uk/2014/10/blog-post_22.html

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=20;action=display;threadid=698

 

Μα αυτο ειναι το θεμα, δε ζητησε κανεις να του δωσει οτιδηποτε τσαμπα. Ζητησε να τον πληρωσει για τη δουλεια του, και μετα να αντι για εντυπο να του δωσει ψηφιακο υλικο.

Αλλα το καρτελ ειναι συμφωνημενο και δε δεχεται ουτε καν ΕΠΙΛΕΟΝ χρηματα για να σου δωσει το ψηφιακο υλικο για να αναγκαστεις να πληρωσεις προσεξε οχι τη δουλεια του, αλλα την εκτυπωση 1+Ε τη 10Χ15 μη μιλησουμε για μεγαλυτερες διαστασεις γιατι θα πεσει κλαμα.

 

Οταν ημουν και εγω εκει :p (2010) κανεις δε μου εδινε τα ψηφιακα. Αυτο που τους ελεγα ηταν, ποσο εχει το πακετο (με βιντεο, αλπουμ κλπ κλπ), Χ ποσο μου ελεγαν. Ομορφα τους λεω, ποσες φωτογραφιες θα τραβηξετε αξιες προς εκτυπωση ερωταγα, 300-500-Χ αναλογα το καθενα. Οποτε τους ελεγα, θα παρω το πακετο και θα πληρωσω και καθε φωτογραφια για να τη παρω ετοιμη επεξεργασμενη σε ψηφιακη μορφη (Τουλαχιστο αυτες που θα ειχα διαλεξει). 8 στους 10 δε δεχονταν ουτε καν να πληρωσω 3Ε τη φωτογραφια !!!! . Βρεθηκαν 3-4 που τελικα δεχτηκαν και εν τελη πληρωσα 90λεπτα τη φωτογραφια. Συνολο 900Ε εξτρα για 1000 πολυ ομορφες φωτογραφιες (και αυτο γιατι τις πηρα τελικα ολες αφου τοτε λεφτα υπηρχαν :p ).

 

Οποτε ερωτω εδωσα 900Ε γιατι κατι που στο φωτογραφο κοστισε μονο εργατοωρες.

Εαν πληρωνα παλι 900Ε για να παρω τυπομενες οι οποιες εκτος απο εργατοωρες θα ειχε και εξοδα υλικων, ρευματος κλπ δε θα εβγαινε λιγοτερο κερδισμενος ;

 

Απλα ειπαμε, καρτελ του κερατα για να πληρωνεις χρυση την εκτυπωση, που στη πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι σε παμφηνο χαρτι με κακα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν εκατοντάδες φωτογράφοι εκεί έξω που σέβονται τη δουλειά τους.

Το 2009 που παντρεύτηκα, πληρώσαμε +300€ και πήραμε όλο το υλικό σε ψηφιακή μορφή.

Το 2014 που βαφτίσαμε τον γιό μας, το ίδιο (σε άλλο φωτογράφο).

Απλά δεν ψάξατε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Υπάρχουν εκατοντάδες φωτογράφοι εκεί έξω που σέβονται τη δουλειά τους.

Το 2009 που παντρεύτηκα, πληρώσαμε +300€ και πήραμε όλο το υλικό σε ψηφιακή μορφή.

Το 2014 που βαφτίσαμε τον γιό μας, το ίδιο (σε άλλο φωτογράφο).

Απλά δεν ψάξατε αρκετά.

 

Ζεις στη Πάτρα ; Ποσοι νομιζεις οτι ειναι εδω ; Σε ΟΛΟΥΣ πηγαμε.

 

Βρηκαμε τη καραμελα "δε ψαξατε" και κοντευουμε να λιγωθουμε.

 

Ειπαμε καρτελ μεχρι εκει που δε παιρνει.

 

ΥΓ. Δε μιλησα οτι δε σεβεται καποιος τη δουλεια του. Ισα ισα. Αυτο που λεω ειναι οτι δε σεβονται εμενα και το ονομα τους. Οταν τους λεω θα σε πληρωσω και αυτοι για να μη χαλασουν το καρτελ αρνουνται.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο, δεν ζω στην Πάτρα. Προφανώς είναι άλλος πλανήτης εκεί. Και ένας κολλητός μου που παντρεύτηκε στη Σαντορίνη, το ίδιο πρόβλημα είχε, δεν έβρισκε καλό φωτογράφο που να μένει εκεί. 

Oh wait! Βρήκε στην Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο, δεν ζω στην Πάτρα. Προφανώς είναι άλλος πλανήτης εκεί.  

Oh wait! Βρήκε στην Αθήνα...

Α γεια σου.

(Ασχετα εαν βρηκα τελικα και εκανα τη δουλεια μου) Οποτε πρεπει να γυρισουμε μια ολοκληρη χωρα για να μη μας μαμει το καρτελ,. Ετσι. Συγχαρητηρια στο κλαδο.

 

Και ένας κολλητός μου που παντρεύτηκε στη Σαντορίνη, το ίδιο πρόβλημα είχε, δεν έβρισκε καλό φωτογράφο που να μένει εκεί.

Δε μιλησε κανεις για καλο φωτογραφο, και εδω εχει πολυ καλους καταξιομενους που θαυμαζω τη δουλεια τους.

Μιλησαμε για καρτελ που αρνειται ψηφιακο αντιγραφο εν ετη 2015...

Κοινως καλους φωτογραφους εχουμε (παντου), εκτος καρτελ πρεπει να γυρισεις ολη τη χωρα για να βρεις. :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

αυτος που πιστευει πως η ωρα του φωτογραφου σε γαμο ειναι 1-2 ωρες για το μυστηριο και αλλο ενα 8ωρο δουλεια στο πισι , μαλλον δεν ξερει οτι εχουμε και εκλογες την επομενη Κυριακη.

Έχω περιέργεια πάντως Ιάσονα οπότε αν μπορείς σε παρακαλώ να μου κάνεις μία ανάλυση των ωρών που απαιτούνται περίπου. Αλήθεια θα ενδιαφερόμουν να μάθω.

 

O νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, δεν εξαιρεί τους φωτογράφους. Δε σας υποχρεώνει κανείς να πάτε σε φωτογράφο που θέλει 2000€ για την κάλυψη του γάμου σας. Μπορείτε να πάτε σε έναν που ζητάει 600€, ή ακόμα καλύτερα να ζητήσετε από ένα φίλο σας, όλο και κάποιος θα έχει ξοδέψει μια περιουσία για DSLR, να σας τον καλύψει αυτός. Θέλετε όμως να πάρετε τον καλύτερο, με 600€. Αλήθεια, γιατί είναι καλύτερος;

Το κομμάτι που έχω κάνει bold υπονοεί ότι ο επαγγελματίας φωτογράφος έχει ξοδέψει μια περιουσία για DSLR οπότε προστίθεται αυτό στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζητηση παιρνει και κοινωνικες-φιλοσοφικες διαστασεις....

 

Απο που κι ως που να δικαιουται πνευματικα δικαιωματα των φωτογραφιων ο φωτογραφος; Και απο που κι ως που οριζεται σαν "τεχνη" η φωτογραφηση; Τεχνη εγω θεωρω τη δημιουργια ενος "αντικειμενου" εκ του μηδενος, παραγωγο και μονο της εμπνευσης και της φαντασιας του δημιουργου-καλλιτεχνη.  Βλεπε ζωγραφους, μουσικους, σεναριογραφους κλπ κλπ. Ο φωτογραφος και ο dj (μιας και αναφερθηκε) δεν μπορουν να θεωρηθουν καλλιτεχνες. Φυσικα και δεν ειναι δουλειες που μπορει να τις κανει ο οποιοσδηποτε μιας και απαιτειται ΤΑΛΕΝΤΟ. Αυτο μονο ομως. ΤΑΛΕΝΤΟ. Οποτε ας κοστολογει ο καθενας το ταλεντο του οσο νομιζει και αν μπορει να το πουλησει στον καθεναν ας το κανει. Αρχειο ομως που εχει τη μουρη μου, την δικια μου μουρη, δεν μπορει να ειναι πνευματικο δικαιωμα αλλουνου. Δηλαδη αν παω σ εναν αρχιτεκτονα και μου φτιαξει μια σπιταρονα αυτος εχει τα πνευματικα δικαιωματα του σπιτιου μου; Και αν δλδ του την καρφωσει να ερθει καμια μερα με ενα ζευγαρακι και να τους κανει ξεναγηση μεσα στο σπιτι μου για να τους πεισει να τον προτιμησουν; Η ειμαι υποχρεωμενος εφ ορου ζωης να εχω κρεμασμενο στο μπαλκονι μου πανο με τη φιρμα του; Η αν παω σ ενα δικηγορο για μια υποθεση, αυτος μπορει να την χρησιμοποιησει ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για να συμβουλεψει εναν επομενο πελατη;

 

Ας δεχθουμε οτι σε ολα τα παραπανω ειμαι παραλογος. Γιατι να μην υπαρχει λοιπον και ενας αλλος τροπος συμφωνιας με τον φωτογραφο; Δεν θελω καλλιτεχνικες φωτογραφιες. Δε θελω αφηρημενες φωτογραφιες με λουλουδια απο το στολισμο η με κερια ουτε τιποτα. Δεν θελω την παραμικρη επεξεργασια. Θελω μονο να τραβηχτουν προσωπα με μοναδικο ορο οι φωτογραφιες να ειναι ισιες και τα προσωπα σωστα τοποθετημενα. Και οπως βγουν, βγηκαν, τις παιρνω ολες και φευγω. Γιατι να μην υπαρχει ενα κοστολογιο γι αυτη την "απλη" παροχη υπηρεσιων; Οπως δλδ κι ενας καταστηματαρχης μου πουλαει απλως ενα προιον που κατασκευαζει η παρασκευαζει μονος του. Η οπως απλα ενα ταξι με μεταφερει στον προορισμο μου ξερω γω.. Αν απο την αλλη θελω το πιο υπεροχο αλμπουμ φωτογραφιων, με καλλιτεχνικες και επεξεργασμενες φωτογραφιες, που φυσικα θα απαιτησουν και την πνευματικη δημιουργια του φωτογραφου, ας ξανασυζητησουμε το αν θα κρατησει αυτος τα "δικαιωματα" της επανεκτυπωσης (κρατωντας και αυτος αντιγραφα σε ηλεκτρονικη μορφη η με την προσθηκη watermark).

 

Ειναι τελειως διαφορετικες οι εξης περιπτωσεις

1. Ενας φωτογραφος μπαινει στο χωρο μιας ευρειας εκδηλωσης εχοντας αδεια απο την διοργανωτικη αρχη (εκθεση, αθλητικη οργανωση κλπ) τραβαει τις φωτογραφιες του και αφου τις επεξεργαστει και τις φτιαξει, τις δημοσιοποιει και τις πουλαει

2. Καλω εναν φωτογραφο εγω προκειμενου να μου κανει μια συγκεκριμενη δουλεια και του θετω καποιες απαιτησεις μου. Ειναι υποχρεωμενος να με εξυπηρετησει ακριβως οπως θελω. Αν θελω και τα ψηφιακα αρχεια πρεπει να μου τα δωσει απο τη στιγμη που θα δωσουμε τα χερια.

 

Πως να λυθουν ομως ολα αυτα στην Ελλαδα του "οτι δηλωνεις, εισαι" (ειδικα καλλιτεχνης) και με ενα συνταγμα γραμμενο στο ποδι εχοντας ως δεδομενα τις δεκαετιες πριν το 1960 που το "ψηφιακο" δεν υπηρχε καν σαν λεξη! 

 

PS. Εμενα προσωπικα, ναι μου εχουν παραδωσει ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ φιλμ οταν απευθηνθηκα σε φωτογραφο, πολλα χρονια πριν φυσικα... 

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι που έχω κάνει bold υπονοεί ότι ο επαγγελματίας φωτογράφος έχει ξοδέψει μια περιουσία για DSLR οπότε προστίθεται αυτό στην τιμή;

Δε μπορώ να τσουβαλιάσω όλους τους φωτογράφους μαζί. Ειδικά η φωτογράφιση που δεν είναι μόνο ποιότητα ή τεχνική, αλλά και καλαισθησία, είναι σε ένα βαθμό υποκειμενική. Μπορεί κάποιος με μια D3000 να βγάζει αριστουργήματα και κάποιος άλλος να έχει μια D3x και να βγάζει φωτογραφίες για ρεπορτάζ. Όμως, εγώ προσωπικά ρώτησα το φωτογράφο μας με τι μηχανές και φακούς τραβάει κι όπως καταλαβαίνεις απέρριψα κάποιους με φθηνιάρηκες (και όλους με Canon :hehe: ) αν και το βασικό κριτήριο ήταν η διάθεσή του και οι προηγούμενες δουλειές του.

Τεχνη εγω θεωρω...

Εσύ μπορεί, επίσημα είναι τέχνη.

 

Με τον όρο φωτογραφία αναφερόμαστε στην τέχνη και επιστήμη της δημιουργίας οπτικών εικόνων μέσω της καταγραφής και αποτύπωσης του φωτός, με χρήση κατάλληλων συσκευών (φωτογραφικές μηχανές). Ετυμολογικά, η λέξη φωτογραφία είναι σύνθετη και προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις -φως και -γραφή.

Η φωτογραφία, πέρα από την τεχνολογική της διάσταση, αναγνωρίζεται ως ένα από τα ευρύτερα διαδεδομένα μέσα επικοινωνίας του 20ου αιώνα καθώς και ως μία μορφή τέχνης συγγενική με τη ζωγραφική.

 

Edit: Το είχα ξεχάσει αυτό... Η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, θεωρεί τη φωτογραφία τέχνη. Κάποιοι άλλοι, όχι.

http://www.photography.asfa.gr/

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να φτιάχτει ένα άλμπουμ και ειδικά όπως αυτό που πήρα στα χέρια μου μετά το γάμο σίγουρα θέλει εργατοώρες στο PC και τέχνη. Γιαυτό δε μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν να κοστολόγει τη δουλειά του όσο θέλει. Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα. Αλλά να μην σου δίνει ακατέργαστο υλικό που τράβηξε στο γάμο σου (για την οποία εργασία πληρώνετε) είναι ξεκάθαρη εκμετάλλευση και κοροιδια. Να μην τους προτιμάτε!

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο φωτογραφία αναφερόμαστε στην τέχνη και επιστήμη της δημιουργίας οπτικών εικόνων μέσω της καταγραφής και αποτύπωσης του φωτός, με χρήση κατάλληλων συσκευών (φωτογραφικές μηχανές). Ετυμολογικά, η λέξη φωτογραφία είναι σύνθετη και προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις -φως και -γραφή. Η φωτογραφία, πέρα από την τεχνολογική της διάσταση, αναγνωρίζεται ως ένα από τα ευρύτερα διαδεδομένα μέσα επικοινωνίας του 20ου αιώνα καθώς και ως μία μορφή τέχνης συγγενική με τη ζωγραφική.
 

 

Η λεξη τεχνη δεν μπορει να οριστει ακριβως ουτε και να κατανοηθει. Ομως ειναι γνωστο οτι χρησιμοποιειται με δυο διαφορετικους τροπους. Ο ενας ειναι ο τροπος που την χρησιμοποιησα εγω την τεχνη. Δημιουργια εμπνευση κλπ. Σαν τεχνη ομως οριζεται και αυτη της γνωστης λαικης ρησης "μαθε τεχνη κι αστηνε κι αν πεινασεις πιαστηνε". Τεχνη μπορει να ειναι οτιδηποτε μπορει να δημιουργηθει απο το συνδυασμο υλικων και γνωσεων, εστω και λιγων, προκειμενου να δημιουργηθει κατι απο ενα απλο αντικειμενο εως και κατι πολυ μεγαλο. Ετσι λοιπον υπαρχει η τεχνη του χτιστη, η τεχνη του αλουμινα, η τεχνη του ηλεκτρολογου, η τεχνη του υδραυλικου κλπ. Σε αυτη την περιπτωση ομως οι ανθρωποι που ασκουν αυτες τις τεχνες δεν ειναι καλλιτεχνες αλλα τεχνιτες. Ο ορισμος που εδωσες αυτη την ερμηνεια της τεχνης χρησιμοποιει.  Ετσι λοιπον η τεχνη ισως δεν μπορει να οριστει ακριβως η διαφορα ομως αναμεσα σ εναν τεχνιτη και σ εναν καλλιτεχνη ειναι εμφανης. Ο μεγαλυτερος ποδοσφαιριστης του κοσμου θα καταφερει να αφησει και 100.000 θεατες με ανοιχτο το στομα με μια του ενεργεια αλλα θα θεωρηθει και παλι "ΤΕΧΝΙΤΗΣ της μπαλας" (ισως λιγο αστοχο το παραδειγμα μου, οχι ομως ακυρο)

 

Στο θεμα μας παλι. Υπαρχουν λοιπον καποια επαγγελματα που απαιτουν αυτο το κατι παραπανω απο την απλη γνωση καποιων κανονων και νομων ωστε να εφαρμοστουν. Απαιτουν αυτο το ταλεντο που λεμε, το ματι, την εμπνευση. Ενα απο αυτα ειναι ο φωτογραφος, ο σχεδιαστης, ο διακοσμητης, ακομη και ο μαγειρας (Ο ορισμος του μαγειρα ειναι: Τεχνικος Μαγειρικης Τεχνης). Αυτα λοιπον τα επαγγελματα μπορει να προκαλεσουν καποια συγχυση οσον αφορα το αν θεωρουνται τεχνη ετσι οπως την εννοω εγω. Γι αυτο και οπως πολυ σωστα εγραψες για την φωτογραφια "καποιοι την θεωρουν τεχνη, καποιοι αλλοι οχι". Γι αυτο και εγω δηλωσα οτι "Τεχνη εγω θεωρω....". Για το καλλιτεχνης ομως, δυστυχως δεν μπορω να θεωρησω το φωτογραφο και το μαγειρα ως καλλιτεχνες αλλα τους βγαζω το καπελο στο ταλεντο τους.

Link to comment
Share on other sites

Η λεξη τεχνη δεν μπορει να οριστει ακριβως ουτε και να κατανοηθει. Ομως ειναι γνωστο οτι χρησιμοποιειται με δυο διαφορετικους τροπους. Ο ενας ειναι ο τροπος που την χρησιμοποιησα εγω την τεχνη. Δημιουργια εμπνευση κλπ. Σαν τεχνη ομως οριζεται και αυτη της γνωστης λαικης ρησης "μαθε τεχνη κι αστηνε κι αν πεινασεις πιαστηνε". Τεχνη μπορει να ειναι οτιδηποτε μπορει να δημιουργηθει απο το συνδυασμο υλικων και γνωσεων, εστω και λιγων, προκειμενου να δημιουργηθει κατι απο ενα απλο αντικειμενο εως και κατι πολυ μεγαλο. Ετσι λοιπον υπαρχει η τεχνη του χτιστη, η τεχνη του αλουμινα, η τεχνη του ηλεκτρολογου, η τεχνη του υδραυλικου κλπ. Σε αυτη την περιπτωση ομως οι ανθρωποι που ασκουν αυτες τις τεχνες δεν ειναι καλλιτεχνες αλλα τεχνιτες. Ο ορισμος που εδωσες αυτη την ερμηνεια της τεχνης χρησιμοποιει.  Ετσι λοιπον η τεχνη ισως δεν μπορει να οριστει ακριβως η διαφορα ομως αναμεσα σ εναν τεχνιτη και σ εναν καλλιτεχνη ειναι εμφανης. Ο μεγαλυτερος ποδοσφαιριστης του κοσμου θα καταφερει να αφησει και 100.000 θεατες με ανοιχτο το στομα με μια του ενεργεια αλλα θα θεωρηθει και παλι "ΤΕΧΝΙΤΗΣ της μπαλας" (ισως λιγο αστοχο το παραδειγμα μου, οχι ομως ακυρο)

I rest my case...

Link to comment
Share on other sites

I rest my case...

Δεν καταλαβαινω γιατι με το που βλεπεις τη λεξη "εγω" σταματας να διαβαζεις και επιλεγεις την προσβολη αλλα τεσπα... Δικο μου ηταν το ποστ αρα εγω ειχα γραψει, δεν βλεπω καπου το προβλημα. Τελος παντων.. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι δα και το καταληλοτερο θεμα, ουτε και φορουμ, για συζητησεις περι τεχνης και γλωσσολογια

Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχετε παντρεφτεί σας διαφεύγει κάτι πολύ σημαντικό που δεν είναι άλλο από τον παράγοντα νύφη και την όλη βιομηχανία που έχει δημιουργηθεί γύρω από τον γάμο και την εκπλήρωση του παιδικού της ονείρου. Όταν ακούς κάτι ποσά της τάξης των αρκετών εκατοντάδων ευρώ για χτένισμα και βάψιμο (συζητάμε για διαδικασίες λίγων ωρών μαζί με της "απαραίτητες" πρόβες), χαζοί είναι οι φωτογράφοι να μην βαρέσουν στο κεφάλι; Από δικό μου άνθρωπο ξέρω π.χ. ότι οι DJ που παίζουν σε εκδηλώσεις έχουν συμφωνημένη ταρίφα κάτω από την οποία δεν πέφτουν ποτέ.

 

Και τα περί χρόνου που χρειάζεται να ολοκληρωθεί μία δουλειά τα ακούω βερεσέ. Εάν τολμήσω να ζητήσω τα ίδια χρήματα για αδειοδότηση ενός καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος με φιάλη υγραερίου, το σίγουρο είναι ότι θα με πάρουν με τις πέτρες. Σιγά τα αβγά που θα χρειαστεί να πάω τουλάχιστον 2 φορές σε πολεοδομία, υγειονομικό, δημό και πυροσβεστική. Και τι έγινε που θα κουβαλάω για όσο καιρό υπάρχει το μαγαζί μέρος της ευθύνης σε περίπτωση πυρκαγιάς; Καλλιτέχνης είμαι και ζητάω τόσα λεφτά; Ή μήπως κουβαλάω καμιά DSLR των 4000 με τον φακό; Τι και αν με έναν πρόχειρο υπολογισμό οι σπουδές μου πρέπει να κόστισαν σημερινά λεφτά κάπου στα 60.000 - 70.000;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι με το που βλεπεις τη λεξη "εγω" σταματας να διαβαζεις και επιλεγεις την προσβολη αλλα τεσπα... Δικο μου ηταν το ποστ αρα εγω ειχα γραψει, δεν βλεπω καπου το προβλημα. Τελος παντων.. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι δα και το καταληλοτερο θεμα, ουτε και φορουμ, για συζητησεις περι τεχνης και γλωσσολογια

Γιατί όταν σου παραθέτω τον ορισμό της τέχνης και από κάτω το link από την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών και μετά εσύ μου γράφεις "ΕΓΩ", τότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Προφανώς εσύ γνωρίζεις καλύτερα τι είναι τέχνη και τι όχι, άρα θα πρέπει να διαγράψω τα όσα γνωρίζω, θα πάω να μελετήσω και θα επανέλθω επί του θέματος.

Από δικό μου άνθρωπο ξέρω π.χ. ότι οι DJ που παίζουν σε εκδηλώσεις έχουν συμφωνημένη ταρίφα κάτω από την οποία δεν πέφτουν ποτέ.

Έλα, μην τα ακούω αυτά από μορφωμένους ανθρώπους... Μαζεύτηκαν όλοι οι DJs σε ένα group στο Fb και είπαν κάτω από 500€ δεν παίρνουμε αλλιώς σας κατάσχουμε την άδεια... Ούτε οι δικηγόροι τέτοια κλίκα...

 

*ήμουν DJ για 7 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν σου παραθέτω τον ορισμό της τέχνης και από κάτω το link από την Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών και μετά εσύ μου γράφεις "ΕΓΩ", τότε δεν έχω τίποτα άλλο να πω. Προφανώς εσύ γνωρίζεις καλύτερα τι είναι τέχνη και τι όχι, άρα θα πρέπει να διαγράψω τα όσα γνωρίζω, θα πάω να μελετήσω και θα επανέλθω επί του θέματος.

Συγγνωμη αλλα μονο τον ορισμο της φωτογραφικης τεχνης ειδα να γραφεις. Εγω εκφραζω την αποψη μου πανω στο τι οριζεται σαν τεχνη γενικα και ποσο μπορει να θεωρηθει τεχνη (με το δικο μου σκεπτικο) η φωτογραφια. Με σκοπο την συζητηση. Αν σε ενοχλησε η αποψη επειδη ηταν δικη μου παραθετω ενα λινκ απο βικιπαιδεια ως αιτιολογια στο τι πιστευω εγω (ισως σωστο ισως και λαθος)

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τέχνη

Link to comment
Share on other sites

Έλα, μην τα ακούω αυτά από μορφωμένους ανθρώπους... Μαζεύτηκαν όλοι οι DJs σε ένα group στο Fb και είπαν κάτω από 500€ δεν παίρνουμε αλλιώς σας κατάσχουμε την άδεια... Ούτε οι δικηγόροι τέτοια κλίκα...

 

Πόσοι νομίζεις κάνουν αυτή τη δουλειά στο Άργος;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αυτό που λες. Παράθεσα κάτι που ξέρω από πρώτο χέρι, για να δείξω κατ' αναλογία ότι και οι λοιποί εμπλεκόμενοι με το θέμα γάμος έχουν ένα είδος καρτέλ στην κοστολόγηση των υπηρεσιών τους. Δεν ξέρω τι γίνεται Αθήνα, ξέρω πολύ καλά τι γίνεται στην πόλη των 30.000 κατοίκων που ζω.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς κι έχει σχέση. Αν στην πόλη σου που είναι μικρή υπάρχει καρτέλ, απλά το σπας. Πως; Απευθύνεσαι αλλού. Απλά πράγματα. Το έγραψα και παραπάνω, ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Αν δεν τους δίνει κανείς δουλειές, αναγκαστικά θα ρίξουν τιμές, απλό. Αν τώρα πάνε όλοι σαν τα πρόβατα και πληρώνουν όσο όσο, καλό θα είναι να βάλουν τις γυναίκες τους στη θέση τους, γιατί από εκεί ξεκινάνε τα περισσότερα προβλήματα.

 

Αυτό το "καρτέλ" που λέτε, υπάρχει παντού σχεδόν. Υδραυλικό θέλεις; Μηχανικό; Φωτογράφο; Ηλεκτρολόγο; Κανείς σχεδόν δεν κοστολογεί τη δουλειά του βάσει εργατώρας, αλλά βάσει του "τι τιμή παίζει στην αγορά". Αν όλοι οι DJs χρεώνουν 500€ για έναν γάμο, δε θα πάω εγώ να πω 200€. Κορόιδο είμαι; Από την άλλη, αν κανείς δε δώσει τα 500€, θα αναγκαστούν να προσφέρουν 300€, 200€, γιατί αλλιώς θα πεινάσουν. Το πρόβλημά σας εδώ λοιπόν είναι ο τρόπος που δουλεύει η αγορά. Υπάρχουν και τα κουμουνιστικά κράτη...

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι προς τι όλη αυτή η φασαρία; Εντάξει, το θέμα είναι περί πνευματικών δικαιωμάτων. Ορίστε κάποιες πληροφορίες για να δείτε τι συμβαίνει στο εξωτερικό, επειδή κάποιοι βιάστηκαν να βγάλουν συμπεράσματα από 5 καταχωρήσεις στο Google.

 

he reality is that a professional photographer will never hand over copyright to their images and those that say they do are probably keen amateurs trying to turn their hobby into a bit of extra cash. The phrase ‘copyright free’ should be a warning that the photographer doesn’t really know what they are doing. Professional photographers always retain the copyright to their images and instead will licence them for various uses.

 

http://www.prime-photographers.co.uk/copyright-for-wedding-photographs/

http://blog.kunvay.com/why-you-dont-own-your-wedding-photos-how-to-own-your-wedding-day-copyrights-to-your-wedding-day-photos/

 

Από την άλλη, ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό του "εγώ αποφασίζω ποιά υπηρεσία θέλω κι εγώ αποφασίζω ποιά τιμή είναι λογική". Δε σου αρέσει; Πήγαινε αλλού. Δεν υπάρχει αλλού και θεωρείς ότι σε δουλεύουν; Μην το πληρώσεις ή κάνε μόνος σου τη δουλειά αν νομίζεις ότι μπορείς. Εγώ έδωσα 600€ στον DJ μας και όλοι μου έδιναν συγχαρητήρια για την επιλογή. Δύο ζευγάρια που ήθελαν να παντρευτούν αργότερα, μας ζήτησαν πληροφορίες και όταν τους είπα την τιμή, δεν τον ήθελαν γιατί ήταν ακριβός... Βρήκαν φθηνότερους. Εγώ προσωπικά δε χόρεψα...

 

Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Αν μπορείτε να το κάνετε φθηνότερα και καλύτερα, κάντε το. Αν όχι, σταματήστε να διαμαρτύρεστε. Ελεύθερη αγορά έχουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.