Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Το πρόβλημά σας εδώ λοιπόν είναι ο τρόπος που δουλεύει η αγορά. Υπάρχουν και τα κουμουνιστικά κράτη...

 

Από περιέργεια, πόσο κοστολογείς τις 2 ώρες εργασίας μιας κομμώτριας η οποία θα τα πάρει μαύρα στο σπίτι; Προσωπικά όχι πάνω από 50 ευρώ. Εάν μου λες ότι τα 200 στην ξεφτίλα (που για πλάκα πολλαπλασιάζονται) είναι θέμα ελεύθερης αγοράς και όχι ηλίθιας νοοτροπίας, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

εν ολίγοις, κάποιοι θεωρούν πως οι φωτογράφοι καλά κάνουν ό,τι κάνουν (γιατί πουλάνε τέχνη) και εμείς οι υπόλοιποι θεωρούμε πως βρίσκουν και τα κάνουν..

άρα στην ουσία σχεδόν συμφωνούμε... βέβαια τα λεφτά μας θα τα δώσουμε όπου θέλουμε (ΠΡΟΦΑΝΩΣ)....  

κι απλά δεν έχουμε δικαίωμα να γκρινιάζουμε;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εν ολίγοις, κάποιοι θεωρούν πως οι φωτογράφοι καλά κάνουν ό,τι κάνουν (γιατί πουλάνε τέχνη) και εμείς οι υπόλοιποι θεωρούμε πως βρίσκουν και τα κάνουν..

άρα στην ουσία σχεδόν συμφωνούμε... βέβαια τα λεφτά μας θα τα δώσουμε όπου θέλουμε (ΠΡΟΦΑΝΩΣ)....  

κι απλά δεν έχουμε δικαίωμα να γκρινιάζουμε;;;

Ακριβως δηλαδη οτι συμβαινει και με τις εταιριες κινητης.

Θιχτηκε το καρτελ.

Link to comment
Share on other sites


 

Ρε, δεν είμαστε σοβαροί μου φαίνεται.

 

Ψάχνω φωτογράφο για το γάμο του αδερφού μου. Θέλω 2 πράγματα μόνο, φωτογραφίες και FHD βίντεο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Δε θέλω τις μαλακίες τα dvd με τα μενού του της πλάκας και τη μουσική από πορνό του 1970 που βάζουν, δε θέλω photobooks από χαρτί κουζίνας και ούτε θέλω τις φωτογραφίες σε 800x600 να τις ανεβάσω στο facebook.

 

Θέλω τις φωτό στα 20mp ή τι σκάτα θα τις βγάλουν, color/exposure corrected, και το video unedited σε μέγιστο bitrate. Πόσο δύσκολο είναι, right;

 

Και τι μου λένε...δε γίνεται. ΔΕ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΝ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ για ένα χρόνο...Ρε απατεώνες, θα σας δώσω 1.5 χιλιάρικο και δε θα μου δώσετε καν τις φωτογραφίες; Ρε είμαστε σοβαροί; Επίσης, τι ***** να το κάνω το βίντεο σε 720x480 mpeg2;

 

Τραβάω τα μαλλιά μου...

 

 

Επειδή συν τον άλλον κάνω την συγκεκριμένη δουλειά για μια εταιρία, με απλά λόγια σου λέω ότι το βλέπεις από λάθος οπτική και με τα παραπάνω λόγια μπορώ να καταλάβω ότι έχεις επισκεφθεί λάθος ανθρώπους.
Με ανθρώπους που έχω συνεργαστεί στο εξωτερικό σε πληροφορώ ότι τα RAW αρχεία που θες χρεώνονται 2000-3000 $
Το ότι θα δώσεις 1,500€ δεν μου λέει κάτι υπάρχουν ζευγάρια που πληρώνουν 4000-5000€ και δεν τα παίρνουν (εξαρτάτε που θα πας και τι θα θες ).
Δεν χρειάζονται τα raw για να εκτυπώσεις πουθενά. Η φωτογραφίες στέλνονται στο εργαστήριο jpeg φτιαγμένες.
Αλλά για να καταλάβω εσύ τι ακριβός τα θες τα raw αρχεία που ακριβός θα σου χρησιμεύσουν.

 


 

ΑΝ δεν μου δωσει , το πιο πιθανο ειναι να μην βγαλω αλλο αντιγραφο
ΑΝ μου τα δωσει , ισως να παω να τα βγαλου καπου αλλου , αλλα επισης παιζει πλεον και η επιλογη να τα βγαλω στον ιδιο (αμα ειναι σωστος και οχι φαρμακοποιος)

 

Να σου φέρω ενα υπαρκτό παράδειγμα γιατί πολλά ακούγονται για τις επανεκτύπωσης.
Σου χρεώνει την επανεκτύπωση 0,90 λεπτά την φωτογραφία. Εκτυπωμένες σε εργαστήριο και όχι στο φωτοτυπικό στο σπίτι του ( Μιλάω πάντα με γνώμονα τον σωστό επαγγελματία για του υπόλοιπους δεν με ενδιαφέρει ).
Πόσες φορές θα εκτυπώσεις φωτογραφίες 100 σου λέω εγώ βαριά - βαριά, έδωσες και 90€ ακόμα που στην τελική δεν είναι όλα του φωτογράφου. Το θέμα με τα αρχεία RAW δεν έχει να κάνει με τις επανεκτύπωσης. Ούτε μιλάμε για κανένα εξωφρενικό ποσό.

Έγινε επεξεργασία από felix
Μή γράφεις απανωτά μηνύματα, κάνε edit και συμπλήρωσε ότι θές.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ζητησε raw ? Τα raw τι να τα κανουμε ;

Τα ετοιμα αρχεια θελουμε :p Να τα τυπωσουμε, να τα ζωγραφισουμε να τα κανουμε οτι θελουμε τελος παντων. Αυτο που ζηταμε ειναι η επιλογη να πληρωσω τα δικαιωματα να παρω το ψηφιακο αντιγραφο.

Αλλα θα το ξαναπω. Το καρτελ σε κραταει ομηρο δε σε αφηνει ουτε αυτη την επιλογη για να τυπωσεις φωτογραφια σε χαλια χαρτι με χαλια εργαστηριο χρυση.

Ζηταω να πληρωσω 1Ε τη φωτογραφια να παρω το ψηφιακο το δινει κανενας ; επι το πλειστον οχι. Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή συν τον άλλον κάνω την συγκεκριμένη δουλειά για μια εταιρία, με απλά λόγια σου λέω ότι το βλέπεις από λάθος οπτική και με τα παραπάνω λόγια μπορώ να καταλάβω ότι έχεις επισκεφθεί λάθος ανθρώπους.

Με ανθρώπους που έχω συνεργαστεί στο εξωτερικό σε πληροφορώ ότι τα RAW αρχεία που θες χρεώνονται 2000-3000 $

Το ότι θα δώσεις 1,500€ δεν μου λέει κάτι υπάρχουν ζευγάρια που πληρώνουν 4000-5000€ και δεν τα παίρνουν (εξαρτάτε που θα πας και τι θα θες ).

Δεν χρειάζονται τα raw για να εκτυπώσεις πουθενά. Η φωτογραφίες στέλνονται στο εργαστήριο jpeg φτιαγμένες.

Αλλά για να καταλάβω εσύ τι ακριβός τα θες τα raw αρχεία που ακριβός θα σου χρησιμεύσουν.

 

 

 

Να σου φέρω ενα υπαρκτό παράδειγμα γιατί πολλά ακούγονται για τις επανεκτύπωσης.

Σου χρεώνει την επανεκτύπωση 0,90 λεπτά την φωτογραφία. Εκτυπωμένες σε εργαστήριο και όχι στο φωτοτυπικό στο σπίτι του ( Μιλάω πάντα με γνώμονα τον σωστό επαγγελματία για του υπόλοιπους δεν με ενδιαφέρει ).

Πόσες φορές θα εκτυπώσεις φωτογραφίες 100 σου λέω εγώ βαριά - βαριά, έδωσες και 90€ ακόμα που στην τελική δεν είναι όλα του φωτογράφου. Το θέμα με τα αρχεία RAW δεν έχει να κάνει με τις επανεκτύπωσης. Ούτε μιλάμε για κανένα εξωφρενικό ποσό.

 

Ποιός ζήτησε raw; Θέλω full ανάλυση, ready for print. Άμα ο φωτογράφος βαριέται που ζει, απλά δέχομαι να είναι ακόμα και raw.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ποιό είναι το πρόβλημα μου.

 

1. Αυτό που ζητώ είναι full ανάλυση τις φωτογραφίες που θα τραβήξει.  Δε με νοιάζει άμα είναι raw, jpg ή tiffs, Θέλω τις φωτογραφίες σε καλή ποιότητα ώστε να μπορώ να φτιάξω εγώ photoalbums με κάποια standard ποιότητας με το δικό μου τρόπο. Θέλω να μπορώ να τυπώσω φωτογραφίες όποτε θέλω, όπου θέλω, όπως θέλω και όσες θέλω. Θέλω τα δικαιώματα χρήσης όλων των φωτογραφιών για μη εμπορική χρήση, δε θέλω να μου μεταφέρει πλήρως τα δικαιώματα.

 

2. Full ανάλυση το video που θα τραβήξει. Edited ή unedited, αλλά σε full αναλυση χωρίς μουσική επικάλυψη, χαζομενού, εισαγωγές και το πιο σημαντικό, πολύ συμπίεση. Θέλω τα δικαιώματα χρήσης του video για μη εμπορική χρήση, δε θέλω να μου μεταφέρει πλήρως τα δικαιώματα.

 

Τώρα τι γίνεται. ΟΠΩΣ και να το δεις, άμα δε μου δώσει τις φωτογραφίες, δε μου δίνει την άδεια χρήσης. Μου δίνει την άδεια χρήσης μόνο στις 80 π.χ. ΤΥΠΩΜΕΝΕΣ φωτογραφίες που θα τυπώσει και στις low-res φωτογραφίες για facebook. ΕΚΕΙ βρίσκω το παράλογο.

 

Δεν είναι θέμα τιμής αυτού καθ'αυτού, δέχομαι ότι θα είναι "τσιμπημένες" σχετικά με το τι πιστεύουν κάποιοι που δεν ασχολούνται ότι κοστίζει. Αλλά μη μου λέτε οτι αυτό που γίνεται ειναι για πνευματικά δικαιώματα και χαζομάρες - το εξήγησα αυτό-, αλλά γίνεται defacto τρόπος για να γδάρουν και άλλο τον πελάτη. Όχι, δε θα σου δώσω επιλογή να πας σε άλλο φωτογραφίο να τυπώσεις τις φωτογραφίες σου ή τα album σου, μόνο σε μένα. Δε σου αρέσει η ποιότητα των album μου; Tough luck.

 

Θέλτε κάτι αντίστοιχο; Αγοράζεις μουσική από το itunes. Αντίστοιχο με τις φωτογραφίες έτσι; Σου μεταφέρουν απλά τα δικαιώματα χρήσης. Όμως, ακόμα και το itunes σου επιτρέπει να πάρεις τα mp3 σε καλή ποιότητα και να τα παίξεις στο αμάξι, ή στο android κινητό σου. Μπορείς να αντιγράψεις τα mp3 και να τα έχεις σε 2-3 συσκευές. Δε σε αναγκάζει να τα κάνεις μόνο 64kbit mp3...

 

Τώρα είδα ότι δεν ζητάς συγκεκριμένα τα raw.

Αν πραγματικά θες να κάνεις δικό σου photoalbum κακός πας σε φωτογράφο. Παίρνεις μια φωτογραφική και ένα φακό με αυτά τα λεφτά, την δίνεις σε ένα φίλο που το μάτι του κόβει στις βγάζει και φτιάχνεις ότι θες. 

Λέω κακός γιατί αν παράδειγμα πας στον Asfi για φωτογραφίες και στον Kasioni για βίντεο και δεις δουλειά του και σου αρέσει, σου αρέσει γιατί είναι αυτοί που είναι και τους θες γι'αυτό τον λόγο.

Αν σου δώσουν δουλειά τους χωρίς editing να τις κάνεις εσύ ότι θες, θα είναι κάτι άλλο και όχι η δικιά τους δουλειά.

Καμιά σχέση το παράδειγμα. Τα τραγούδια είναι σε open shop ο καθένας τα αγοράζει και δεν έχεις το δικαίωμα να τα παραμετροποίησης και να τα αλλάξεις, όπως θες να κάνεις εσύ παράδειγμα με τις φωτογραφίες.

Με τον Asfi και τον Kasioni δεν έχω καμία σχέση απλά συνάδελφοι που στα μάτια μου είναι κορυφαίοι.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα σε όσουν μιλάνε για εξοπλισμούς, ώρες εργασίας κ.λ.π. ας σκεφτούν πως τα 1500€ είναι ο σύγχρονος μισθός ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ εργαζομένου ημιαπασχόλισης (6άρω) και με +2 ώρες υπερωρία στο καπάκι .

 

Προσωπικά πιστεύω πως  οι φωτογράφοι την έχουν δει "νταβαντζίδες" και προσπαθούν να κλειδώσουν το επάγγελμά τους , όπως τα υπόλοιπα κλειστά επαγγέλματα στην Ελλάδα, με τρόπο πλάγιο και "βρώμικο"....

 

Ο εργαζόμενος με την ημιαπασχόληση τι έξοδα έχει την ώρα τις δουλειάς του δεν είπες όμως σε σχέση με ένα συνεργείο 3-4 άτομα που πρέπει να πληρωθούν.

Με εξοπλισμό πάνω από 20,000€, με μίνιμουμ το 12ωρο την μέρα του γάμου και εβδομάδα + στην επεξεργασία, έξοδα μεταφοράς, έξοδα άλμπουμ / εκτύπωσης / Blu Ray / DVD + ότι άλλο έχει συμφωνηθεί, υπολογιστές / οθόνες, γενικά έξοδα μιας επιχείρησης ( νερά, φώτα, τηλεφώνα, ικα, τεβε, νοίκια )

Νταβατζήδες η φωτογράφοι ?

Που ο καθένας αυτή την στιγμή έχει από μια μηχανή η ένα ξάδερφο που ξέρει και τραβάει και τελειώνει το θέμα εκεί.

 

@panoc

 

"Ποιος ζητησε raw ? Τα raw τι να τα κανουμε ;

Τα ετοιμα αρχεια θελουμε :p Να τα τυπωσουμε, να τα ζωγραφισουμε να τα κανουμε οτι θελουμε τελος παντων. Αυτο που ζηταμε ειναι η επιλογη να πληρωσω τα δικαιωματα να παρω το ψηφιακο αντιγραφο.

Αλλα θα το ξαναπω. Το καρτελ σε κραταει ομηρο δε σε αφηνει ουτε αυτη την επιλογη για να τυπωσεις φωτογραφια σε χαλια χαρτι με χαλια εργαστηριο χρυση.

Ζηταω να πληρωσω 1Ε τη φωτογραφια να παρω το ψηφιακο το δινει κανενας ; επι το πλειστον οχι. Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε."

 

Συγνώμη που θα στο πω αλλά έχεις κάνει λάθος επιλογή τότε.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

600e ενας DJ ..... που ο οποιοσδηποτε καλα ενημερωμενος κλαρινογαμπρος μπορει να το κανει .... lowl 

Αν θεωρείτε ότι είναι τόσο εύκολη η δουλειά των άλλων, μπορείτε να την κάνετε. Άλλωστε 600€ τη βραδυά, δεν είναι και λίγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά είναι ελεύθερη.

Στην τελική ο καθένας κοστολογεί την προϋπηρεσία του τον χρόνο του,την δουλεια του όσο θέλει. Εσύ επιλέγεις αν θέλεις αλλιώς πας αλλου.

Τυχαίνει ξάδερφος της γυναικαςμου να είναι φωτογράφος. Και τις 2 βαπτίσεις τις κάλυψε ο ίδιος με πολύ καλή τιμή λόγο συμπαθιας.

Έχω δει και φωτογράφο σε γάμο φίλου που ζήτησε 2000€ και τον τρεχανε 3 μέρες για φωτογραφήσεις πριν παρόν μετά. Και στην αρχή μου φανικαν πολλά τα λεφτα αλλά όταν είδα την μητέρα του φίλου μου να τον τραβάει από εδώ και από εκεί ήθελα να του δώσω και λεφτά από την τσεπη μου.

Το αποτέλεσμα άριστο βέβαια.

Λοιπόν γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα και δεν σκεφτεσται ότι πχ για έναν γάμο το χτένισμα μπορεί να χρειαστεί από 3 ώρες έως και 24 ανάλογα τις παραξενιές του καθενός και τα σχετικά μην κρίνεται όταν δεν έχετε επαγγελματική εμπειρία σε κάτι.

Αν δεν σας αρέσει πατε αλλου, συμφωνείς εξαρχής και τέλειωσε.

Το θέμα πνευματικά δικαιώματα κλπ είναι μπερδεμένο όπως όλα στην Ελλάδα και λογική δεν υπάρχει. Αν ο φωτογράφος έχει πνευματικά δικαιώματα για τον γάμο του έχω και εγώ όταν του στήσω τον server στην δουλειά και αυτό είναι δικιά μου άποψη. Αν δεν θέλω δεν παραδίδω πχ κωδικούς και άντε ξαναστήστε από την αρχή.

Ο DJ ζητάει τόσα αν θες καντο μόνος σου. Νοίκιασε μηχανήματα και παίξε αν δεν θες πλήρωσε τον. Έχω ακούσει και δουλεψει με στον που ζήταγαν 1000 αλλά και με 150€ και είδα τεράστια διαφορά.

Αν πχ όλοι οι φωτογράφοι στην Πάτρα δεν θέλουν να δώσουν ψηφιακή μορφή κακό του κεφαλιού τους. Πάρε από Αθήνα υπάρχουν πολλοί που θα καλύψουν με τα εξοδα μέσα.

Ο "ξάδερφος" που ξέρω πχ έχει πάει παντού ακόμα και έξω άρα γενικά παίζει συχνά το σενάριο και γίνεται.

Ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια δουλειας και αναλόγως δέχεται και τις επιπτώσεις.

My opinion my thoughts.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε την άκρη εγώ τη βρηκα και τη σωστή επιλογή εκανα. Το θέμα είναι γιατί να υπάρχει καρτέλ και να αναγκάζεται κάποιος να κάνει ταξίδια και έξτρα έξοδά για το αυτονόητο.

Συγνώμη αλλά υπό αυτές τις προϋποθέσεις η αγορα μονό ελεύθερη δεν είναι. Είναι αυτό που είπα εκατό φορές καρτέλ.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπερδευω την αμοιβη που ζηταει ο καθε επαγγελματιας, με το ζητημα "πνευματικα δικαιωματα"..!! 

 

 

ο καθε επαγγελματιας, αναλογα την δουλεια και τα εξοδα που εχει, μπορει να ζητησει οσα νομιζει.  δεν θετω θεμα επ' αυτου. κανει μια δουλεια και πρεπει να αμοιφθει.  

 

εγω, μονο οσον αφορα το θεμα πνευματικα δικαιωματα, για τα συγκεκριμενα γεγονοτα, εχω αντιρρηση...!  

 

 δεν μπορει σε ενα προιον που το εχει στησει - οργανωσει και πληρωσει αλλος, αρα ειναι πνευματικη του δημιουργια,  να κραταει δικαιωματα ενας φωτογραφος που απλα αποθανατιζει το προιον.   

 

ναι.., το κανει με γνωσεις, αλλα δεν δημιουργει ΤΙΠΟΤΑ, απλα αποθανατιζει....!!!  αρα που βρισκει τα πνευματικα δικαιωματα...?  

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζητηση παιρνει και κοινωνικες-φιλοσοφικες διαστασεις....

 

Απο που κι ως που να δικαιουται πνευματικα δικαιωματα των φωτογραφιων ο φωτογραφος; Και απο που κι ως που οριζεται σαν "τεχνη" η φωτογραφηση;

Μαλλον δεν ξερεις τι σημαινει φωτογραφια.

 

Η τεχνη δεν οριζεται , εκφραζεται.

Στον κλαδο της φωτογραφιας ο φωτογραφος βγαζει ολη του την τεχνη σε 2 διαστασεις.

Πληρωνεις για την ματια του , για την αντιληψη του , για την αισθηση του , τον φωτισμο , την επεξεργασια και ολα τα επακολουθα για πει ο θεατης χαλια η σουπερ ουαου φωτογραφια..Και επειδη μαλλον εχεις μπερδευτει.Η φωτογραφια ΕΙΝΑΙ τεχνη.

Μπορει να γνωριζεις να λυνεις τη μηχανη και να την δενεις , να εχεις ολους τους πανακριβους φακους , να ξερεις καθε λειτουργια της(μπλα μπλα μπλα) αλλα να μη ξερεις να βγαζεις φωτογραφιες.Στους πελατες δεν δειχνεις εξοπλισμο , αλλα portfolio.Αν σου λεει κατι αυτο.

Το να ζητας απλες φωτογραφιες με σωστο καδρο ΕΙΝΑΙ μεσα στην τεχνη.Ο φωτογραφος θα σου δωσει αλλο καδρο απο οτι ενας που απλα σηκωνει την μηχανη και φωτογραφιζει.Αλλιως δε ψαχνεις για φωτογραφο , αλλα εναν τυχαιο ανθρωπο να βγαζει φωτογραφιες.

Επισης δε μπορεις να αντιμετωπισεις εναν φωτογραφο λεγοντας του βγαλε απλες φωτογραφιες ,οταν μαλλον που δε γνωριζεις απο οτι φαινεται ο φωτογραφος γινεται ενα με την μηχανη του οταν εκτελει εργο.

 

και για να κλεισω .η εμπνευση και η αποτυπωση της ειναι μεσα στην "τεχνη"

Ενα απλο παραδειγμα.

Προσφατα ανεβηκαν απο δυο μελη του φορουμ μας , φωτογραφιες απο το το φεστιβαλ με τα αεροπλανα.

Βλεποντας τα δυο σετ φωτογραφιων , το ενα μου αρεσε ΠΟΛΥ παραπανω και τις θεωρω πολυ καλυτερες φωτογραφιες.Ιδιες μηχανες , ιδια θεση , ιδια μερα , ιδια ωρα..Πως το εξηγεις αυτο ; Και οι δυο γνωριζουν τι σημαινει διαφραγμα και τι γκουμουτσα φακος ειναι αυτο.

 

Και στην τελικη παιδια , αν το θεωρειτε ευκολο πραγμα , καντε το

δεν μπορει σε ενα προιον που το εχει στησει - οργανωσει και πληρωσει αλλος, αρα ειναι πνευματικη του δημιουργια, να κραταει δικαιωματα ενας φωτογραφος που απλα αποθανατιζει το προιον. ναι.., το κανει με γνωσεις, αλλα δεν δημιουργει ΤΙΠΟΤΑ, απλα αποθανατιζει....!!! αρα που βρισκει τα πνευματικα δικαιωματα...?

Εφοσον δε κανει τπτ και ειναι απλα τα πραγματα , γιατι @#$@#@ χρειαζεστε τους φωτογραφους και δε το κανει ενας φιλος σας ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συζητηση παιρνει και κοινωνικες-φιλοσοφικες διαστασεις....

 

Απο που κι ως που να δικαιουται πνευματικα δικαιωματα των φωτογραφιων ο φωτογραφος; Και απο που κι ως που οριζεται σαν "τεχνη" η φωτογραφηση; Τεχνη εγω θεωρω τη δημιουργια ενος "αντικειμενου" εκ του μηδενος, παραγωγο και μονο της εμπνευσης και της φαντασιας του δημιουργου-καλλιτεχνη. 

 

Με αυτή την λογική η 7η τέχνη πήγε περίπατο.

Link to comment
Share on other sites

ναι.., το κανει με γνωσεις, αλλα δεν δημιουργει ΤΙΠΟΤΑ, απλα αποθανατιζει....!!!  αρα που βρισκει τα πνευματικα δικαιωματα...?  

Προφανώς δε διάβασες τα links που έδωσα παραπάνω, τα οποία μάλιστα είναι από ξένους φωτογράφους, γιατί αναφέρθηκαν ως υπόδειγμα και εξηγούν γιατί είναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου οι φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εφόσον έκατσα σε υπολογιστή γιατί από το κινητό δεν μπορώ να τα αναλύσω.

 

Καρτέλ δεν υπάρχει. Καρτέλ σημαίνει οτι μαζεύονται όλοι οι έμποροι και αποφασίζουν ότι ή παγκοσμίος ή σε αυτή την χώρα φιξάρουν τις τιμές.

Τώρα το ότι όλοι οι φωτογράφοι που έχεις πάει λένε τα δικά τους είναι άτυπος νόμος για αυτούς. Η αγορά πια κινείται αναλόγως τι θα κάνει ο ανταγωνιστής. Θα κατεβάσει κάποιος τις τιμές; Αναγκαστικά θα τις κατεβάσεις και εσύ.

 

Ξανα λέω επειδή όλοι έχουμε μια άποψη σχετικά με τις χρεώσεις και την δουλειά του άλλου.

Το χτένισμα κούρεμα κοστίζει από 200 έως και στον Θεό. Μέσα περιλαμβάνει μια μέρα πρόβα που επειδή τυχαίνει και έχει φίλους η γυναίκα μου έχω ακούσει η πρόβα να διαρκεί και περίπου 8 ώρες γιατί της νύφης δε της άρεσε το ένα, δε της άρεσε το άλλο. Επίσης αρκετοί πάνε από το πρωί που σημαίνει κλείνουν το μαγαζί τους και χάνουν πελάτες. Και κυρίως τα κομμωτήρια δουλεύουν όταν οι άλλοι έχουν ρεπό.

Άρα κοστολογείς το χτένισμα για όλες τις περιπτώσεις. Σε κάποιες θα βγείς κερδισμένος και σε άλλες χαμένος, δε το ξέρεις εφόσον έχεις κλείσει την δουλειά αλλά δεν μπορείς μετά να αλλάξεις και το κόστος αν πχ ο/η πελάτης σου σπάσει τα ούμπαλα.

 

Ο DJ εκτός από τον χρόνο του και τα cd του φέρνει συνήθως και τα μηχανήματα. Που αναλόγως τις απαιτήσεις μπορεί να τα έχει ή να τα νοικιάσει. Και πιστέψτε με 100€ δεν νοικάζεις ηχεία, ενισχυτές καπνούς, φώτα κλπ. Επίσης θα είσαι πχ 2 έως 10 ώρες να παίζεις μουσική, να μην βάζεις ότι ναναι.

Σε γάμο φίλου βάλαμε γνωστό με 150€ με μηχανήματα μέσα και μεταφορικά μέσα να έρθει να παίξει μουσική και υποτίθεται δούλευε part time DJ. Από το κλαρίνο στο τσιφτετέλι και οι αλλαγές του ήταν που του πέταγα τυροπιτάκια στο κεφάλι. Προσωπικά δε το ευχαριστήθηκα, και έχω δουλέψει όσο ήμουν σπουδαστής σαν DJ αλλά και σαν LJ σε μαγαζιά και έχω μια μικρή εμπειρία και γνώμη.

 

Δεν αναφέρομαι στον topic starter αλλά σε αρκετούς που κρίνανε την δουλειά του καθενός με όπως το νομίζουν οι ίδιοι. Έξω από τον χορό όλοι χορεύουμαι. Στην τελική αν δεν σου αρέσει πας αλλού ή βρες τρόπο που νομίζεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά και να κάνεις την δουλειά σου. Γιατί αλλιώς μπορώ και εγώ πολύ εύκολα να πώ πχ ο πολιτικός μηχανικός σιγά τον κόπο του. Τραβάει 5 γραμμές σε ένα χαρτί και ζητάει 10.000 αμοιβή για ένα σπίτι. Ο χτίστης πετάει τούβλα και λάσπη και φτιάχνει έναν τοίχο (βέβαια αν ο τοίχος γίνει θεόστραβος ποιος θα σώσει την κατάσταση μετά;). Ο πλακάς πετάει κόλα και πλακάκια στο πάτωμα, βέβαια μπορείς να σκοφτάντεις μέσα στο σαλόνι σου. Ο γιατρός μου λέει πάρε δύο χάπια και θα γίνει καλά κλπ κλπ.

Αυτό που πληρώνουμε συνήθως είναι η εμπειρία και η γνώση του καθενός και αναλόγως κρίνουμαι αν αυτό που κοστολογεί ο άλλος αξίζει για αυτό που παράγει.

 

Και σχετικά με το topic. Στην αγορά η καλύτερη διαφήμιση είναι ο ευχαριστημένος πελάτης. Και χειρότερη δυσφήμιση είναι ο δυσαρεστημένος. Αν εγώ δεν ευχαριστηθώ κάποιου την δουλειά θα το πώ σε όλους τους φίλους μου και θα χάσει 10 πελάτες. Και ο καθένας σε άλλους 10κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την λογική η 7η τέχνη πήγε περίπατο.

Καθολου. Ολοι οσοι μετεχουν στη δημιουργια μιας ταινιας κανουν αυτο που λεω. Ο σεναριογραφος, οι ηθοποιοι και ολοθ γενικα δημιουργουν κατι που ειναι αποτελεσμα εμπνευσης και φαντασιας συνδυασμενα με το ταλεντο. Επειδη μου κινηθηκε το ενδιαφερον απο το θεμα και ολες τις απιψεις εκανα μια συντομη ερευνα χτες το βραδυ. Διαπιστωσα λοιπον οτι στη συγχρονη εποχη η φωτογραφια θεωρειται απο πολλους η 8η τεχνη και τα κομικς σαν 9η. Οποτε θα υποχωρησω οσον αφορα την επιμονη μου, αλλα την αποψη μου θα την κρατησω και θα προσπαθησω να το ψαξω περισσοτερο το θεμα.

Τελος θελω να πω οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες απο μενα και σκοπος μιυ ηταν η συζητηση και οχι η κοντρα. Αλλα η δηλωση "αν μπορεις καντο" ειναι τελειως αστοχη σαν κριτηριο για το αν κατι ειναι τεχνη η οχι. Ολοι μας κανουμε ενα επαγγελμα που το υπολοιπο 99% του ελληνικου πληθυσμου δεν μπορει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μου φαίνεται ότι καθένας "θίγεται" όταν δεν κοστολογούν την υπηρεσία του όσο περιμένει ο ίδιος γιατί "δεν καταλαβαίνουν το πραγματικό κόστος της εργασίας του". :p

 

Να πω ότι προφανώς ζούμε σε μία καπιταλιστική κοινωνία με αγορά και ζήτηση, οπότε όσο οι φωτογράφοι/DJ/τραγουδιστές, βρίσκουν κόσμο να δίνει αυτά που ζητάνε, θα συνεχίσουν να τα ζητάνε.

 

Παρόλα αυτά εγώ θέλω να καταλάβω πως βγαίνουν τα ποσά που ζητάνε και γι' αυτό μπήκα στη συζήτηση. Δεν προσπαθώ να "την μπω" σε κάποιον, απλά να καταλάβω.

 

Ο εργαζόμενος με την ημιαπασχόληση τι έξοδα έχει την ώρα τις δουλειάς του δεν είπες όμως σε σχέση με ένα συνεργείο 3-4 άτομα που πρέπει να πληρωθούν.
Με εξοπλισμό πάνω από 20,000€, με μίνιμουμ το 12ωρο την μέρα του γάμου και εβδομάδα + στην επεξεργασία, έξοδα μεταφοράς, έξοδα άλμπουμ / εκτύπωσης / Blu Ray / DVD + ότι άλλο έχει συμφωνηθεί, υπολογιστές / οθόνες, γενικά έξοδα μιας επιχείρησης ( νερά, φώτα, τηλεφώνα, ικα, τεβε, νοίκια )
Νταβατζήδες η φωτογράφοι ?
Που ο καθένας αυτή την στιγμή έχει από μια μηχανή η ένα ξάδερφο που ξέρει και τραβάει και τελειώνει το θέμα εκεί.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τονίζεται τόσο πόσο κοστίζει ο εξοπλισμός του φωτογράφου. Όσο πιο ακριβός τόσο πιο πολλά λεφτά θα μου ζητήσει; 

 

Πάντως φαίνεται ότι έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου γιατί προσωπικά δεν έχω δει ποτέ σε γάμο τους φωτογράφους να κάθονται μετά τη μία τα μεσάνυχτα και είμαι σίγουρος ότι κανένας δεν ξεκίνησε την μέρα του γάμου στη μία το μεσημέρι. Οπότε το 12ωρο μίνιμουμ είναι ουτοπικό. Η εβδομάδα+ της επεξεργασίας μπορείς να μου πεις πως βγαίνει επίσης; (εκτός αν μιλάμε για video editing). Πάντως όπως τα γράφεις συγνώμη αλλά η πρώτη μου σκέψη ήταν "πάλι καλά που δεν πληρώνει και διατροφή στη γυναίκα του ο φωτογράφος γιατί θα μου την έβαζε και αυτή στην τιμή" :p

 

Μπορείς σε παρακαλώ, επειδή κάθε φωτογράφος είναι διαφορετική περίπτωση (δεν έχουν όλοι εξοπλισμό 20 χιλιάδων ευρώ, ούτε βάζουν όλοι 3-4 άτομα έξτρα), να μου πεις ένα νούμερο (γιατί ο @GoMaR δε μου λέει) που εσύ θεωρείς φυσιολογικό αναλύοντας τι υπολογίζεις μέσα σε αυτό; Για παράδειγμα "2000€ για φωτογράφο και βίντεο στη νύφη, φωτογράφο μόνο στο γαμπρό, after wedding φωτογράφηση, τρία άλμπουμ, 1500 φωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή και ένα βίντεο μίας ώρας με τα highlights". Έτσι θα έχουμε καλύτερη βάση συζήτησης και δεν θα λέμε αερολογίες :)

Link to comment
Share on other sites

Καθολου. Ολοι οσοι μετεχουν στη δημιουργια μιας ταινιας κανουν αυτο που λεω. Ο σεναριογραφος, οι ηθοποιοι και ολοθ γενικα δημιουργουν κατι που ειναι αποτελεσμα εμπνευσης και φαντασιας συνδυασμενα με το ταλεντο. Επειδη μου κινηθηκε το ενδιαφερον απο το θεμα και ολες τις απιψεις εκανα μια συντομη ερευνα χτες το βραδυ. Διαπιστωσα λοιπον οτι στη συγχρονη εποχη η φωτογραφια θεωρειται απο πολλους η 8η τεχνη και τα κομικς σαν 9η. Οποτε θα υποχωρησω οσον αφορα την επιμονη μου, αλλα την αποψη μου θα την κρατησω και θα προσπαθησω να το ψαξω περισσοτερο το θεμα.

Τελος θελω να πω οτι ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες απο μενα και σκοπος μιυ ηταν η συζητηση και οχι η κοντρα. Αλλα η δηλωση "αν μπορεις καντο" ειναι τελειως αστοχη σαν κριτηριο για το αν κατι ειναι τεχνη η οχι. Ολοι μας κανουμε ενα επαγγελμα που το υπολοιπο 99% του ελληνικου πληθυσμου δεν μπορει να το κανει.

 

Μιας και θες να το ψάξεις δες εδω ένα θέμα που έχουν ανοίξει τα παιδιά και  εδώ.

Όσο αφορά την φράση " αν μπορείς καντο " είναι άστοχη όσο δεν υπάρχουν η φράσης " Απατεώνες Φωτογράφοι ", " Ελα μωρέ 2 ώρες δουλειά είναι " κτλ.

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα κουβά και τα αλέθουμε δεν είναι έτσι. Όπως σε όλους του κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί.

Εννοείτε πως όλες η άποψης σεβαστές αλλά μην κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια.

 

@tragikos:

Πιστεύεις ότι το ίδιο θα σου πάρει το παραπάνω συνεργείο με το εξοπλισμό που ανέφερα, με κάποιον ο οποίος έχει μια μηχανή ένα φακό και έχει βάλει και την γυναικά του πχ να τραβάει με μια κάμερα ότι μπορεί ?

Δεν έχω τίποτα άλλο στο μυαλό μου το έχω κάνει άπειρες φορές και συνεχίζω να το κάνω απλά δεν έτυχε να συναντηθούμε σε γάμο. Ο γάμος δεν ξεκίνα μια το μεσημέρι αλλά ξεκίνα ανάλογα την ώρα η προετοιμασία τις νύφης και το ντύσιμο του γαμπρού.

Πόσο πιστεύεις ότι χρειάζεται κάποιος για να ετοιμάσει 3500-4000 φωτογραφίες.

Το video editing προσωπικά που είναι και ο τομέας που δουλεύω μπορώ να σου πω χαλαρά θέλει 20 μέρες για 4 κάμερες και 3 ώρες διάρκεια.

Νούμερο δεν μπορώ να σου πω γιατί απλά δεν έχω μαγαζί εργάζομαι για άλλους. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ζήτησης προσφορές από διαφορετικούς με αυτά που θες, πιστεύω θα σου λυθεί η απορία.

 

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.