Jump to content


Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Αυτη η καραμελα με το "οτι πληρωνεις περνεις" ειναι βλακεια . Μιλαμε για επαγγελματισμο και ποιοτητα δουλειας , οχι για military class ηλεκτρονικα στοιχεια ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κανένας δεν σε αναγκάζει αναλόγως αυτό που πληρώνεις αυτό λαμβάνεις

 

Τι εννοείς κανείς δε με αναγκάζει; Άμα κανένα φωτογραφείο δε μου δίνει τη δυνατότητα (εκτός από μία πρόταση απο εδω μέσα που θα την εξερευνήσω αύριο) που ζητάω ενώ δεν υπάρχει θεωρητικά πρόβλημα, πώς αυτό δεν ειναι εξαναγκασμός; Ναι, και κανείς δεν αναγκάζει τον αδερφό μου να φέρει φωτογράφο με το ίδιο σκεπτικό, αλλά τράβα πέστο στη νύφη μου αυτό.

 

Δεν είναι θέμα χρημάτων (τουλ. σε λογικό πλαίσιο). Εκτός άμα θεωρείς ότι να δώσεις π.χ. €1500 για το "τυπικό" πακέτο και άλλα 500 π.χ. για να μπορείς να πάρεις τις φωτογραφίες είναι λογική τιμή. Δέχομαι να ανεβάσεις τη τιμή για προετοιμασία νύφης, ή για μεταφορικά κτλ, αλλά να σου δώσω €Χ για να έχω τη δυνατότητα να ΜΗ χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες σου στο μέλλον; Όχι ρε μεγάλε, βάλε καλές τιμές και ποιότητα στη δουλειά σου και τότε θα σε προτιμήσω. Αλλά επειδή τράβηξες το γάμο μου να είμαι δεμένος σε σένα; Όχι.

Link to comment
Share on other sites

o κάθε επαγγελματίας έχει τον τρόπο εργασίας του αν δεν σε αρέσει πας σε άλλον είναι απλό

 

Δε καταλαβαινόμαστε.

 

Άμα κανένα φωτογραφείο δε μου δίνει τη δυνατότητα

 

σε ποιόν άλλο θα πάω;

 

Άμα το να μπορώ να βρω κάποιον είναι η εξαίρεση στο κανόνα, δεν είναι τρόπος εργασίας του "κάθε" επαγγελματία, αλλά του επαγγέλματος. Με λίγα λόγια, άμα δε σου αρέσει, too bad;

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς...

 

Δε καταλαβαινόμαστε.

 

 

σε ποιόν άλλο θα πάω;

 

Άμα το να μπορώ να βρω κάποιον είναι η εξαίρεση στο κανόνα, δεν είναι τρόπος εργασίας του "κάθε" επαγγελματία, αλλά του επαγγέλματος. Με λίγα λόγια, άμα δε σου αρέσει, too bad;

Προφανώς δεν καταλαβαινόμαστε γιατί εσύ απαιτείς να δουλέψει ένας κλάδος με βάσει το σκεπτικό σου και όχι με το σκεπτικό του κλάδου

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ποιό είναι το πρόβλημα μου.

 

1. Αυτό που ζητώ είναι full ανάλυση τις φωτογραφίες που θα τραβήξει.  Δε με νοιάζει άμα είναι raw, jpg ή tiffs, Θέλω τις φωτογραφίες σε καλή ποιότητα ώστε να μπορώ να φτιάξω εγώ photoalbums με κάποια standard ποιότητας με το δικό μου τρόπο. Θέλω να μπορώ να τυπώσω φωτογραφίες όποτε θέλω, όπου θέλω, όπως θέλω και όσες θέλω. Θέλω τα δικαιώματα χρήσης όλων των φωτογραφιών για μη εμπορική χρήση, δε θέλω να μου μεταφέρει πλήρως τα δικαιώματα.

 

2. Full ανάλυση το video που θα τραβήξει. Edited ή unedited, αλλά σε full αναλυση χωρίς μουσική επικάλυψη, χαζομενού, εισαγωγές και το πιο σημαντικό, πολύ συμπίεση. Θέλω τα δικαιώματα χρήσης του video για μη εμπορική χρήση, δε θέλω να μου μεταφέρει πλήρως τα δικαιώματα.

 

Τώρα τι γίνεται. ΟΠΩΣ και να το δεις, άμα δε μου δώσει τις φωτογραφίες, δε μου δίνει την άδεια χρήσης. Μου δίνει την άδεια χρήσης μόνο στις 80 π.χ. ΤΥΠΩΜΕΝΕΣ φωτογραφίες που θα τυπώσει και στις low-res φωτογραφίες για facebook. ΕΚΕΙ βρίσκω το παράλογο.

 

Δεν είναι θέμα τιμής αυτού καθ'αυτού, δέχομαι ότι θα είναι "τσιμπημένες" σχετικά με το τι πιστεύουν κάποιοι που δεν ασχολούνται ότι κοστίζει. Αλλά μη μου λέτε οτι αυτό που γίνεται ειναι για πνευματικά δικαιώματα και χαζομάρες - το εξήγησα αυτό-, αλλά γίνεται defacto τρόπος για να γδάρουν και άλλο τον πελάτη. Όχι, δε θα σου δώσω επιλογή να πας σε άλλο φωτογραφίο να τυπώσεις τις φωτογραφίες σου ή τα album σου, μόνο σε μένα. Δε σου αρέσει η ποιότητα των album μου; Tough luck.

 

Θέλτε κάτι αντίστοιχο; Αγοράζεις μουσική από το itunes. Αντίστοιχο με τις φωτογραφίες έτσι; Σου μεταφέρουν απλά τα δικαιώματα χρήσης. Όμως, ακόμα και το itunes σου επιτρέπει να πάρεις τα mp3 σε καλή ποιότητα και να τα παίξεις στο αμάξι, ή στο android κινητό σου. Μπορείς να αντιγράψεις τα mp3 και να τα έχεις σε 2-3 συσκευές. Δε σε αναγκάζει να τα κάνεις μόνο 64kbit mp3...

1) Προφανώς και η προτελευταία πρόταση σου είναι ο λόγος που δε το κάνουν. Χάνουν χρήματα αν στις δώσουν να τις τυπώσεις εσύ.

Θα μπορούσαν όμως να στην δώσουν σε μια σεβαστή ανάλυση και με ένα διακριτικό watermark όπως προανέφερα.

2) Εκεί δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ίσα ίσα που θα τον βγάλεις απ την διαδικασία της επεξεργασίας. Απλά μπορεί να στα μασήσει στο Full HD. Εε αν δε σου δώσει Full HD εν έτη 2015, τα θέλει ο κώλος του, συγνώμη κιόλας...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς...

 

Προφανώς δεν καταλαβαινόμαστε γιατί εσύ απαιτείς να δουλέψει ένας κλάδος με βάσει το σκεπτικό σου και όχι με το σκεπτικό του κλάδου

 

Α, επειδή το σκεπτικό του κλάδου είναι να με αναγκάσουν να είμαι πελάτης συγκεκριμένου μαγαζιού πρέπει να το βουλώσω και να το δεχθώ; Ε, ρε να ανοίξουν λίγο τα μάτια του κόσμου έχει να πέσει πείνα....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε ανάγκασε να πας εκεί... πάρε μια dslr και μια βιντεοκάμερα και τράβα μόνος σου...

 

Mάλλον δεν έχεις δει τι ζητάει ο κόσμος που έχει κλειστά τα ματάκια για αυτό λες...

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν έχεις δει τι ζητάει ο κόσμος που έχει κλειστά τα ματάκια για αυτό λες...

 

Ναι έχεις δίκιο. Παράλογα πράγματα.

 

Που ακούστηκε να πληρώσεις φωτογράφο και να σου δώσει...τις φωτογραφίες;

 

Και τι έγινε που τις τυπώνει σκατά; Ή άρχισε να μου ζητάει €2 τη φωτογραφία; Ή κινδυνεύει να κλείσει. Ή μετακόμισα σε άλλη πόλη/χώρα.

 

Δε πειράζει μωρέ, άμα γίνει κάτι τέτοιο, θα κάνουμε πάλι γάμο...

 

Τέλος, κάτι σημαντικό, δε προσέλαβες φωτογράφο... αλλά φωτογραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θες να καταλάβεις αποσύρομαι από το θέμα

 

Συγνώμη αλλά το μόνο που λες η κατάσταση ετσι είναι, άμα σου αρέσει. Τι να καταλάβω απο αυτό;

 

Δώσε μου μία λογική εξήγηση γιατί δε μου δίνουν τις φωτογραφίες εκτός από το θέλουν να με δέσουν σα πελάτη, και πάω πάσο.

 

Έξω δηλαδή μ@λ@κες είναι και δε το κάνουν αυτό; Πρώτη διαφήμιση στο google για Uk wedding photographers:

 

All packages include:

- A meeting to get to know you and listen to your wedding plans and ideas

- Your own online gallery to share your photos with family and friends

- All images on a disc in both color and b&w - ready for print and Facebook!

- Full reproduction rights so you can print and use the images any way you like.

- Travel within Greater London

 

Δεύτερη διαφήμιση

 

Image files on USB drive.

300 + images from your wedding day both high res (perfect for printing) and low res (perfect for sharing) presented to you in a boxed USB drive. Print and share away!

 

Τρίτη διαφήμιση.

 

All wedding packages include:

- Informal introductory meeting in your home with no obligation.

- Pre-wedding meeting at the venue to plan and discuss ideas.

- At least 350 photographs on a disk in full size with full copyright.

- Photos delivered to your door within 2 weeks.

- Online gallery.

 

Τέταρτη διαφήμιση.

 

High resolution USB of all edited images (300+) with full printing rights for personal use

 

Μόνο στο ελλαδιστάν γίνεται αυτό.Σε ΟΛΕΣ στο ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ πακέτο το έχουν. Αλλά οι Έλληνες είναι μάγκες.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παντρεμένος και γω... Οι φωτογράφοι και όλα τα επαγγέλματα που συνάδουν με το γάμο εκμεταλλεύονται καταστάσεις γιατί τους δίνουμε το δικαίωμα. Ο φωτογράφος μου έκανε και το γάμο του κουμπάρου μου. Η συμφωνία έγινε ως εξής... "δεν μου περισσεύουν χρήματα για άλμπουμ κτλ τώρα, πόσο Θέλεις να τραβήξεις βίντεο φωτογραφίες και να μου δώσεις το υλικό. 300 ευρώ μαζί με το μεροκάματο του κάμεραμαν. " Ο γάμος έγινε και μας έδωσε όλο το υλικό που τράβηξε και μάλιστα σε φουλ ανάλυση.

Οι υπόλοιποι υπόλοιποι θέλουν να σε έχουν δεμένο να κάνεις σε αυτούς όλα τα άλμπουμ κτλ και εκεί είναι που πάει η τιμή στα 1500.

Άλλο παράδειγμα... τα λουλούδια στο κέντρο που σε όσους λέγαμε δεν θέλουμε λέγαν ότι δε γίνεται. Μάλιστα ένας είπε ότι έχει συμφωνία με την εταιρία των λουλουδιών και πρέπει να είναι σε όλους τους γάμους.. Ακου Πίπες και ψέματα γιατι από τα λουλούδια τσιμπανε κάνα χιλιαρικακι ακόμα.

Και τελευταίο παράδειγμα που ευτυχώς έχει εξαφανιστεί στις μέρες μας ήταν οι λίστες γάμου στα μαγαζιά που συγκέντρωναν μεγάλα πόσα και μετά σε ανάγκασαν να ψωνίζεις υπερκοστολογημενες βλακείες που δεν χρειάζεσαι γιατί δεν μπορούσαν να σου επιστρέψουν χρήματα λέει. Δηλαδή γίνονταν μάγκες εις βάρος του γάμου σου.

Μη μασάτε κανένα πνευματικό δικαίωμα δεν υπάρχει όταν κάποιος φωτογραφίζει το γάμο σου και πληρώνεται για να το κάνει. Βρητε σωστούς επαγγελματίες για να εκλείψουν από την αγορά "οι μαγκες"

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα πως το 2010 ο φωτογράφος μου έδωσε και τις πρωτότυπες κασέτες από την videocamera με το σκεπτικό "καλύτερα να χαλάσουν σπίτι σου, παρά στο εργαστήριό μου".

 

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα νούμερα που σας φαίνονται μεγάλα, εάν συνοδεύονται από απόδειξη είναι κάπως δικαιολογημένα. Μην ξεχνάτε πως στο χιλιάρικο, τα 400 είναι φόροι. Εάν συνυπολογίσουμε μεροκάματο βοηθών (τουλάχιστον 1-2 για γάμο) και διάφορα λειτουργικά έξοδα, το χιλιάρικο γίνεται για πλάκα 400-500 το οποίο ακούγεται πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

αυτος που πιστευει πως η ωρα του φωτογραφου σε γαμο ειναι 1-2 ωρες για το μυστηριο και αλλο ενα 8ωρο δουλεια στο πισι , μαλλον δεν ξερει οτι εχουμε και εκλογες την επομενη Κυριακη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

O νόμος της προσφοράς και της ζήτησης, δεν εξαιρεί τους φωτογράφους. Δε σας υποχρεώνει κανείς να πάτε σε φωτογράφο που θέλει 2000€ για την κάλυψη του γάμου σας. Μπορείτε να πάτε σε έναν που ζητάει 600€, ή ακόμα καλύτερα να ζητήσετε από ένα φίλο σας, όλο και κάποιος θα έχει ξοδέψει μια περιουσία για DSLR, να σας τον καλύψει αυτός. Θέλετε όμως να πάρετε τον καλύτερο, με 600€. Αλήθεια, γιατί είναι καλύτερος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ βρε παιδια.., αλλα διαβαζοντας το νομο, δεν καταλαβαινω ακομα, που καλυπτονται ως πνευματικα δημιουργηματα οι γαμοι και τα βαπτισια..!! 

 

 

στο αρθρο 1 αναφερει  

 

Άρθρο 1: Πνευματική ιδιοκτησία

1. Οι πνευματικοί δημιουργοί, με τη δημιουργία του έργου, αποκτούν πάνω σ' αυτό πνευματική ιδιοκτησία, που περιλαμβάνει, ως αποκλειστικά και απόλυτα δικαιώματα, το δικαίωμα της εκμετάλλευσης του έργου (περιουσιακό δικαίωμα) και το δικαίωμα της προστασίας του προσωπικού τους δεσμού προς αυτό (ηθικό δικαίωμα)."

 

και ρωταω εγω... ο φωτογραφος τι δημιουργει σε ενα γαμο η μια βαπτιση? το σεναριο, τον χωρο, τους ηθοποιους (καλεσμενους)...?  τι ακριβως? 

γιατι ολα αυτα τα δημιουργει (οργανωνει) το ζευγαρι...!  αρα τα πνευματικα δικαιωματα ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ τα εχει το ζευγαρι...!! εγω ετσι το καταλαβαινω...!!! 

 

και παμε παρακατω .........

"

Άρθρο 2: Αντικείμενο του δικαιώματος

 

1. Ως έργο νοείται κάθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα λόγου, τέχνης ή επιστήμης, που εκφράζεται με οποιαδήποτε μορφή, ιδίως τα γραπτά ή προφορικά κείμενα, οι μουσικές συνθέσεις, με κείμενο ή χωρίς, τα θεατρικά έργα, με μουσική ή χωρίς, οι χορογραφίες και οι παντομίμες, τα οπτικοακουστικά έργα, τα έργα των εικαστικών τεχνών, στα οποία περιλαμβάνονται τα σχέδια, τα έργα ζωγραφικής και γλυπτικής, τα χαρακτικά έργα και οι λιθογραφίες, τα αρχιτεκτονικά έργα, οι φωτογραφίες, τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών, οι εικονογραφήσεις, οι χάρτες, τα τρισδιάστατα έργα που αναφέρονται στη γεωγραφία, την τοπογραφία, την αρχιτεκτονική ή την επιστήμη.

2. Νοούνται επίσης ως έργα οι μεταφράσεις, οι διασκευές, οι προσαρμογές και οι άλλες μετατροπές έργων ή εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης, καθώς και οι συλλογές έργων ή συλλογές εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης ή απλών γεγονότων και στοιχείων, όπως οι εγκυκλοπαίδειες "και" οι ανθολογίες "(παραλείπονται λέξεις)" εφόσον η επιλογή ή η διευθέτηση του περιεχομένου τους είναι πρωτότυπη. Η προστασία των έργων της παρούσας παραγράφου γίνεται με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων στα προϋπάρχοντα έργα, που χρησιμοποιήθηκαν ως αντικείμενο των μετατροπών ή των συλλογών.

"2.α. Αντικείμενο προστασίας είναι και οι βάσεις δεδομένων οι οποίες λόγω της επιλογής ή διευθέτησης του περιεχομένου τους αποτελούν πνευματικά δημιουργήματα. Η προστασία αυτή δεν εκτείνεται στο περιεχόμενο των βάσεων δεδομένων και δεν θίγει κανένα από τα δικαιώματα που υφίστανται στο περιεχόμενο αυτό. Ως βάση δεδομένων νοείται η συλλογή έργων, δεδομένων ή άλλων ανεξάρτητων στοιχείων, διευθετημένων κατά συστηματικό ή μεθοδικό τρόπο και ατομικώς προσιτών με ηλεκτρονικά μέσα ή με άλλο τρόπο". (άρθρα 3 και 1 παρ. 2 Οδηγίας 96/9)

3. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του κεφαλαίου 7 του παρόντος νόμου, θεωρούνται ως έργα λόγου προστατευόμενα κατά τις διατάξεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας τα προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών και το προπαρασκευαστικό υλικό του σχεδιασμού τους. Η προστασία παρέχεται σε κάθε μορφή έκφρασης ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή. Οι ιδέες και οι αρχές στις οποίες βασίζεται οποιοδήποτε στοιχείο προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, περιλαμβανομένων και εκείνων στις οποίες βασίζονται τα συστήματα διασύνδεσής του, δεν προστατεύονται κατά τον παρόντα νόμο. Ενα πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή θεωρείται πρωτότυπο εφόσον είναι προσωπικό πνευματικό δημιούργημα του δημιουργού του.

4. Η προστασία του παρόντος νόμου είναι ανεξάρτητη από την αξία και τον προορισμό του έργου, καθώς και από το γεγονός ότι το έργο προστατεύεται ενδεχομένως και από άλλες διατάξεις.

5. Η προστασία του παρόντος νόμου δεν εκτείνεται σε επίσημα κείμενα με τα οποία εκφράζεται η άσκηση πολιτειακής αρμοδιότητας και ιδίως σε νομοθετικά, διοικητικά ή δικαστικά κείμενα,καθώς και στις εκφράσεις της λαϊκής παράδοσης, στις ειδήσεις και στα απλά γεγονότα ή στοιχεία."

 

αυτα αναφερονται ως πρωτοτυπα αντικειμενα πνευματικης δημιουργιας.  

 

για πειτε μου σε τι απο ολα αυτα τα "πρωτοτυπα", περιλαμβανεται η βιντεοσκοπηση-φωτογραφιση γαμου και βαπτισης...?

 

γιατι μαλλον..... κατι δεν καταλαβαινω εγω καλα....!!  

 

οταν εγω κανω την δημιουργια-διοργανωση του γαμου - βαπτισης, ποιος εχει τα δικαιωματα?  αυτος που προσλαμβανω εναντι αμοιβης, να το καταγραψει?  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πουθενα, απλα λειτουργουν ως καρτελ, τοχα χρονια ετσι ηταν. Σιγα ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο καρτελ ειναι.

Ειναι κατι σαν τις εταιριες κινητης, εχουμε ανταγωνισμο με ολους να εχουν ακριβως τα ιδια προγραμματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεστε σε νόμους, καλό είναι να γνωρίζετε και 5 πραγματάκια όσον αφορά στη νομολογία. Αν ήταν έτσι όπως τα περιγράφετε τα πράγματα, τα περιοδικά δε θα πλήρωναν περιουσίες για να πάρουν μια φωτογραφία, θα τη δημοσίευε ο ένας και μετά θα την αντέγραφαν οι υπόλοιποι.

 

Δε διαφωνώ ότι υπάρχει "καρτέλ", αλλά αν δε σας αρέσει, μην αγοράζετε.

Από την άλλη να διαβάζω ότι "επειδή εγώ είμαι στο γάμο, εγώ τον οργάνωσα" και μετά "αυτός μόνο τον καταγράφει", είναι τουλάχιστον τραγικό.

Όταν μια εταιρία μου αναθέσει να φτιάξω ένα site, που εκείνη σχεδίασε, εκείνη σκέφτηκε, εκείνη οργάνωσε κι εγώ γράφω μόνο τον κώδικα, θα με πληρώσει ΕΠΙΠΛΕΟΝ για να πάρει το source, διαφορετικά παίρνει μόνο το site. Αν δε, θέλει και την αποκλειστικότητα, θα δώσει ακόμα περισσότερα. Η φωτογραφία και η δουλειά του φωτογράφου δεν είναι open source. Σε όποιον αρέσει.

 

http://elawyer.blogspot.co.uk/2014/10/blog-post_22.html

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=20;action=display;threadid=698

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι συμβιβασμός και από τις δύο πλευρές. Full resolution φωτογραφίες με ένα διακριτικό watermark ώστε να φαίνεται ποιανού δουλειά είναι.
 
Έτσι, και ο πελάτης θα είναι ικανοποιημένος αλλά και ο φωτογράφος διότι ο πελάτης θα έχει full res τις φωτογραφίες και θα γίνεται και διαφήμιση στο φωτογράφο αντίστοιχα.

Ξαναλέω όμως όχι ψηφιακά αντίγραφα σε ανάλυση μικρότερη της τάξης του Full HD με τεράστια watermark στην μάπα του αντρόγυνου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.