Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Μου αρεσει που μερικοί πάτε να το δικαιολογήσετε .

1000 δεν παίρνει ούτε μηχανικός της f1 για δυο ώρες παρουσίας ,ούτε τραγουδιστής ,ούτε καν ολόκληρη μπάντα .

Θα τα έδινα στο φωτογραφο του Ιεκ ,η του τιποτα ,που βγάζει φωτογραφίες σε γάμους και νομιζει ότι κάνει και τέχνη ;

Αυτά είναι τραγικά πράγματα και ειναι οσο καταπτυστα οσο ειναι οι νεκροθάφτες που πάνε να σε στριμωξουν στην ανάγκη σου και σου λένε "η κηδεία δεν πάει πιο κάτω με τιποτα ,άνθρωπο χάσατε,δεν είναι απλή υπόθεση " . Κοράκια ειναι αμφότεροι ,και αυτό θα το δείτε αν πατε να συζητήσετε την τιμή μαζί τους θα καταλάβετε πολύ καλα τι αλητεία παίζει στο κλάδο ,όπως και σε κάθε καρτέλ στην Ελλάδα.

Υπάρχουν πολύ πιο μορφωμένοι ,και σαφώς πιο καλλιτέχνες άνθρωποι από κατι φωτογράφους των γάμων και πανηγυριών ,που τέτοια λεφτά τα βγάζουν σε ένα μήνα ,η και παραπάνω.

Κανε έκθεση κυρ φωτογραφε ,βαλε την τέχνη σου ,βαλε και τιμή να δούμε την τέχνη σου και στην μαγκια σου ,από την ανάγκη του αλλού τρέφονται μόνο τα λαμογια .

Στη σημερινή εποχή που παω στο γιατρό με 20 € , παίρνω φαι για μια οικογένεια για ένα μήνα με 400 ,πήρα αμάξι υπερκομπλε Honda jazz με 55.000 χλμ με 5.000€ , η γυναίκα στον παιδότοπο που ειναι σπουδασμενη βρεφονηπιοκομος παίρνει 3 € (ναι τρία) την ωρα ,ένας καθηγητής παίρνει 700 το μήνα αν κάνει και κανα ιδιαίτερό ,και ο φωτογράφος ζητάει 1000€ τη μέρα ;

Στα φάρμακα να τα φάει .

Αντε μην αρχίσω και με τους ταξιτζήδες τωρα [emoji14]

Edit

Έτσι ζηταγανε και οι εργαζόμενοι των MacDonalds στη Αμερική λεφτά γιατι είχαν σωματείο και απεργούσαν ,και βάλανε αυτόματους πωλητές .

Έτσι και πάρει χαμπάρι ο κόσμος πόσο μα πόσο πιο εύκολη ειναι η δουλειά του φωτογράφου σε σχέση με κάποτε ,θα γεμίσει ο τόπος amateurs αστεράκια που θα χρεώνουν ένα 200αρι και θα είναι και πασάδες.

Ποιος βγάζει 200 μεροκάματο ;

Ούτε με τρία πανεπιστήμια...

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προφανώς δε διάβασες τα links που έδωσα παραπάνω, τα οποία μάλιστα είναι από ξένους φωτογράφους, γιατί αναφέρθηκαν ως υπόδειγμα και εξηγούν γιατί είναι πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου οι φωτογραφίες.

 

σχολιαζω, απ' ευθειας βασει του νομου, και οχι βασει των δημοσιευματων...!!   προσπαθω να καταλαβω τι λεει ο νομος, αν και εφ οσον ισχυει,  και δεν με ενδιαφερει τι λεει ο καθε φωτογραφος...!!

 

οπως επισης, δεν αναφερομαι στις αμοιβες,  οπως οι περισσοτεροι, καθως αυτο ειναι θεμα προσφορας και ζητησης...!  ελευθερη αγορα ειναι, οσο θελει ο καθενας μπορει να ζητησει για την δουλεια του.  αυτο ειναι θεμα ερευνας αγορας και συμφωνιας...!  

 

αλλα η ουσια - ερωτημα ειναι, αν το προιον που παραγεται, ειναι ή δεν ειναι προιον "πνευματικης δημιουργιας", ωστε να υποκειται σε πνευματικα δικαιωματα...?   

αρα και ο καθε φωτογραφος, εχει η δεν εχει δικαιωμα να κρατησει το προιον, για το οποιο ουτως η αλλως θα πληρωθει...!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

6 σελιδες για τα αυτονοητα!

 

θες τα παντα ολα απο αρχεια και να κανεις οτι θες? βαλε ενα φιλο σου να τραβαει.

 

θες της προκοπης φωτογραφιες? σκαστα και ασε τα δικαιωματα να ειναι δικαιωματα και βλεπε τις πολυ καλες φωτο οποτε σου ρθει με την οικογενεια. γιατι αυτη ειναι η δουλεια τους (των φωτογραφιων), να τις βλεπεις. και αποκλειεται να τις κανεις καλυτερες. αν νομιζεις οτι μπορεις, πηγαινε στην απο πανω λυση.

 

θες κατι ενδιαμεσο απο τα 2?? τρεχα γυρευε.

 

ελευθερο επαγγελμα, ελευθερη αγορα, δε σηκωνει γκρινια. αυτα τα δε καταλαβαινω το ενα και το αλλο και γιατι τοσο ακριβα και γιατι δε μου δινει τα προ-επεξεργασιας κλπ κλπ ειναι ελαφρως ανωριμα... δε θελει να στα δωσει γιατι ετσι. και σιγουρα ειναι τεχνη η φωτογραφια απο τη ληψη μεχρι την επεξεργασια μη τρελαθουμε.

 

επισης περαιτερω συνεπεια της ελευθερης αγορας ειναι και οι τιμολογησεις. πανε δες δουλειες φωτογραφων, βρες καποιες που σε εντυπωσιασαν, ρωτα ποσο θελουν, ζυγισε τα και αγορασε. τι σε νοιαζει αν θα τα κανει μεσανυχτα η αν θα φερει 5 ατομα. το αποτελεσμα βλεπεις, ρυθμιζεις τα στανταρ σου και αγοραζεις.

 

επισης καλο ειναι να σκεφτομαστε καμια φορα, ειναι πραματα που σ αρεσουν να τα κανεις (πχ γαμος) και συμβαινουν μια φορα (ας πουμε :D). τι θα λες μετα απο 30 χρονια με το καλο σε καποιον που βλεπει τις φωτο και ειναι σαν 5ημερης, "ναι αλλα ετσι γλιτωσα 2000 τοτε"? :p

 

EDIT.

 

φιλε @das τα λες λιγο περιεργα. δεν ειναι αλητες αυτοι, εμεις που τα δινουμε ειμαστε τα εκαστοτε κοροιδα. περιμενεις σε τετοιο οικονομικο συστημα να μη παει να βγαλει ο αλλος απο οπου μπορει? υπαρχουν φωτογραφοι με δειγματα δουλειας, πηγαινε εκει. αμα πας τυφλα και δωσεις 2000 δε φταιει κανενας αλλος

 

και οι εργαζομενοι στα mcdonalds ζηταγαν δε ζηταγαν, παλι θα μπαιναν τα μηχανηματα.

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 σελιδες για τα αυτονοητα!

 

εσυ τα θεωρεις αυτονοητα....!   

 

απο οτι φαινεται, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα στις συγκεκριμενες περιπτωσεις....!!  

 

 

να θεσω κι ενα αλλο ερωτημα, περι ενος στοιχειου, που καπου αναφερθηκε πιο πισω, αλλα το ξεπερασαμε σχετικα γρηγορα..! 

 

εστω οτι ο φωτογραφος εχει δικαιωματα για αυτη την δουλεια.  επειδη ομως σε αυτο το εργο που θα παραξει, υπαρχουν ενα σωρο προσωπα, που περιλαμβανονται,  βασει προσωπικων δεδομενων, δεν θα πρεπει να παρει την εγγραφη αδεια ολων, οσων φωτογραφιζει ή βιντεοσκοπει, σε περιπτωση που θελησει να κανει καποιου ειδους αναδημοσιευση..? 

ειτε για διαφημιστικους σκοπους, ειτε για δειγματα δουλειας, κλπ...?    ρωταω εγω τωρα....!!

 

 

και δεν ειμαι υπερ η κατα των πνευματικων δικαιωματων.  απλα θετω ερωτηματα, μπας και διευκρινιστει λιγο το τοπιο..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος δε χρεώνει χιλιαρικακι μεροκάματο βγάζει φωτο σαν της πενταημερης ;

Λιγοι χομπιστες ( λες και οι άλλοι ειναι κατι άλλο,τεσπα) νομιζεις δουλεύουν για μεροκάματο και κάνουν τουλάχιστον αντίστοιχη δουλειά ; συνήθως όποιος τα πήρε κρανίο και έψαξε ,βρήκε .

Ασε που απλές σχεδόν αξιοπρεπείς φωτο βγάζουν χιλιάδες χιλιάδων κόσμου.

Anyway ,αν έχουν ζήτηση ,δεν πρόκειται να σταματήσουν ,μεγεια τους με χαρα τους αλλά μακρια από μας [emoji14]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μπει συντομα στα ψιλα γραμματα των προσκλητηριων και θα υπογραφεις για να παραστεις :D :D

 

οντως το αυτονοητα ηταν βαρυ. το παιρνω πισω

 

@das "Δηλαδή όποιος δε χρεώνει χιλιαρικακι μεροκάματο βγάζει φωτο σαν της πενταημερης ; " οχι βεβαια αλλα οσο λιγοτερα λεφτα θες να δωσεις, τοσο περισσοτερο το ψαξιμο...

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

εστω οτι ο φωτογραφος εχει δικαιωματα για αυτη την δουλεια.  επειδη ομως σε αυτο το εργο που θα παραξει, υπαρχουν ενα σωρο προσωπα, που περιλαμβανονται,  βασει προσωπικων δεδομενων, δεν θα πρεπει να παρει την εγγραφη αδεια ολων, οσων φωτογραφιζει ή βιντεοσκοπει, σε περιπτωση που θελησει να κανει καποιου ειδους αναδημοσιευση..? 

ειτε για διαφημιστικους σκοπους, ειτε για δειγματα δουλειας, κλπ...?    ρωταω εγω τωρα....!!

Έχει ήδη προκύψει δικαστική διαμάχη για αυτό από το 2007 νομίζω. Αν το ψάξεις θα το βρεις. Ο δικαστής θεώρησε εκούσια αποδοχή των επισκεπτών το ότι βρίσκονται σε γάμο και θα φωτογραφηθούν/βιντεοσκοπηθούν. Εμάς πάντως ο δικός μας φωτογράφος, που επαναλαμβάνω ήταν σοβαρός επαγγελματίας, μας έδωσε να υπογράψουμε ότι είναι δική μας ευθύνη να ενημερώσουμε τους καλεσμένους ότι θα υπάρξει φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση κι αν κάποιος δε θέλει, να μας ενημερώσει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη προκύψει δικαστική διαμάχη για αυτό από το 2007 νομίζω. Αν το ψάξεις θα το βρεις. Ο δικαστής θεώρησε ακούσια αποδοχή των επισκεπτών το ότι βρίσκονται σε γάμο και θα φωτογραφηθούν/βιντεοσκοπηθούν. Εμάς πάντως ο δικός μας φωτογράφος, που επαναλαμβάνω ήταν σοβαρός επαγγελματίας, μας έδωσε να υπογράψουμε ότι είναι δική μας ευθύνη να ενημερώσουμε τους καλεσμένους ότι θα υπάρξει φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση κι αν κάποιος δε θέλει, να μας ενημερώσει.

σωστος ο φωτογραφος...!! 

 

 

αλλα κατι τετοια βλεπω (για το "ακουσια αποδοχη" μιλαω), και μου αναβουν τα λαμπακια...!!  τι σημαινει  ακουσια, σε ενα γεγονος που εισαι προσκεκλημενος?    ετυχε δλδ να πας απο  τον γαμο...?  

θα τρελλαθουμε...?    

 

οταν πας σε ενα γαμο, πας εκουσια..!!  θες και πας. αλλιως δεν πας......!!

Link to comment
Share on other sites

@cabdik, έλα, εκούσια, δικό μου λάθος :p

Όσον αφορά στο νόμο που αναφέρθηκες, ένας από τους κορυφαίους δικηγόρους σε θέμα προσωπικού απόρρητου και πνευματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα, τα εξηγεί:

http://elawyer.blogspot.co.uk/2014/10/blog-post_22.html

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρκετες περιπτωσης ανθρωπον που δεν θέλουν να φανούν και έρχονται και στο λένε. Υπάρχουν επίσης ζευγάρια που δεν έχουν επαφή με  μέσα κοινωνικής δικτύωσης, επίσης σου λένε δεν θέλω το πρόσωπο μου στο ίντερνετ. Όλα αυτά θεμιτά και σεβαστά.

Link to comment
Share on other sites

@cabdik, έλα, εκούσια, δικό μου λάθος :p

Όσον αφορά στο νόμο που αναφέρθηκες, ένας από τους κορυφαίους δικηγόρους σε θέμα προσωπικού απόρρητου και πνευματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα, τα εξηγεί:

http://elawyer.blogspot.co.uk/2014/10/blog-post_22.html

αα οκ..! 

 

αρα, αν καταλαβα καλα, κατα την αποφαση, στα συγκεκριμενα εργα, πρεπει να αποδειξεις την ιδιαιτεροτητα και την πρωτοτυπια, για να διεκδικησεις πνευματικα δικαιωματα.  

 

πιασε το αυγο και κουρευτο δλδ...!!  

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αγοράζεις σε τέτοιες περιπτώσεις να το θέσω πολύ απλά, είναι αυτό που δε μπορείς να κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος γνωστός σου.
Στοχεύουν στη συγκεκριμένη στιγμή που τα πάντα κυρίως θέλουμε να είναι άψογα κτλ κτλ και σου λέει εφόσον με "έχεις" ανάγκη, σου ζητάω όσα θέλω.

Παράδειγμα για να το καταλάβετε. Ένας ορθοδοντικός ζητάει για σιδεράκια 1800, ένας άλλος 3000. Η διαφορά μεταξύ τους τεράστια αλλά και πάλι το ποσό παραμένει αρκετά μεγάλο.
Πχ σου ζητάνε +300 - 400 αν βάλεις διάφανα (όχι μασκάκια) αντί μεταλλικά που δε νομίζω να πληρώνουν πάνω από 100€ στη χειρότερη για να τα αγοράσουν. Αλλά επειδή δε μπορείς να τα αγοράσεις εσύ και να τα βάλεις, σου λένε έλα εδώ που μας έχεις ανάγκη να σου χρεώσουμε μόνο τα σιδεράκια 500€ για παράδειγμα και τα διπλάσια για τοποθέτηση και ότι άλλο χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Να θεσω κι εγω αλλο ενα ερωτημα; Ας πουμε οτι ο φωτογραφος εχει τα πενυματικα δικαιωματα των φωτογραφιων του γαμου μου. Και κραταει αντιτυπο σε ηλεκτρονικη μορφη και οτι μου δωσει εμενα σε στικακι ας πουμε εχει το τεραστιο watermark επανω. Αυτο σαν σκοπο εχει το να απευθυνθω και παλι σ εκεινον αν θελω να τυπωσω παλι καποιες φωτο. Ας πιασουμε λοιπον το εξης σεναριο: Αγορασα εγω οτι φωτογραφιες μου αρεσαν και εχω παρει ολες οσες τραβηχτηκαν σε ηλεκτρονικη μορφη με watermark. 2-3-5 χρονια αργοτερα για καποιο λογο οι φωτογραφιες  χανονται-καταστρεφονται-γενικα δεν υπαρχουν. Πρεπει λοιπον να ξαναεκτυπωθουν. Αν παω στο φωτογραφειο του και στην πορτα του δω με τεραστια γραμματα την επιγραφη "ΚΛΕΙΣΤΟ" τι γινεται; Και δεν εννοω κλειστο λογω διακοπων η λογω ωρας.. Εννοω οτι αυτη η επιχειρηση του φωτογραφου δεν εβγαινε, βαρεσε κανονι κι εκλεισε. Τα μαζεψε κι αυτος και πηγε να γυρεψει την τυχη του στο χωριο του η στο εξωτερικο... Πηρε μαζι του και τα δικαιωματα των φωτογραφιων μου και τωρα εγω ειμαι καταδικασμενος να εκτυπωσω φωτο απο το ηλεκτρονικο μου backup με το τεραστιο watermark? Φωτογραφιες με τη δικια μου μουρη, για τις οποιες πληρωσα αδρα δεν μπορω να τις ξαναεχω στην προσωπικη μου συλλογη;

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187, το γράφω για τελευταία φορά, γιατί απλά λέμε τα ίδια και τα ίδια...

Βρες ένα φωτογράφο της προκοπής, να σου δώσει όλο το υλικό σε ψηφιακή μορφή, χωρίς watermark κι αηδίες, πληρώνοντας 200-300€ παραπάνω και τελειώνει η υπόθεση.

Εναλλακτικά, κάνε το μόνος σου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Peter Parker, δε με κάλυψε η αλήθεια είναι η απάντηση σου. Στόχος μου είναι να βγάλω το κόστος της εργατοώρας του φωτογράφου και το κόστος το καλλιτεχνικό που βάζει ο ίδιος.

 

Αν μπορείς πχ να μου πεις πχ:

- Πόσες ώρες χρειάζονται προετοιμασίας για το γάμο

- Πόσες ώρες απασχολείται ο φωτογράφος (+συνεργάτες) την ημέρα του γάμου (πηγαίνοντας κάμερα+ βίντεο στη προετοιμασία νύφης και κάμερα στην προετοιμασία γαμπρού), αν πχ φεύγει στη μία μετά τα μεσάνυχτα

- Πόσες ώρες χρειάζεται για να μου δώσει 1500 από όσες τράβηξε σε ψηφιακή μορφή

- Πόσες ώρες χρειάζεται να να μου δώσει βίντεο διάρκειας μίας ώρας.

- Πόσες ώρες δεν έχω υπολογίσει (παρακαλώ να τις αναφέρεις)

 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.