Jump to content



εγώ και ο winnie moy, μία ιστορία αγάπης!


dpresv

Recommended Posts

καλησπέρα! αφού τελικά το έκανα να δουλεύει ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και εγώ το σύστημά μου εδώ... επίσης νομίζω ότι έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος που παρουσιάζω winchester σε αυτό το φόρουμ!!! :038: :082:

για αρχή λοιπόν αυτό είναι το stepping του επεξεργαστή.

my+cpu1.jpg

αυτή τη στιγμή τον τρέχω στα 2500Mhz και με διαιρέτη 5:3 στις μνήμες, δεδομένου ότι αυτές είναι ΒΗ5 οπότε φτάνουν μέχρι 230-235 με 2,8V. στον επεξεργαστή έχω δώσει 1,525V από bios, δεν τολμάω να πολυμετρήσω πάνω στην μητρική, ας δίνει ότι θέλει!

cpuz.jpg

cpuz+memory.jpg

post-16-1442173908,5503_thumb.jpg

post-16-1442173908,6013_thumb.jpg

post-16-1442173908,7443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε αυτές τις συνθήκες το σύστημά μου είναι σε μία κατάσταση που ονομάζω semi-stable. δεν έχω τρέξει ούτε prime, και στο πι 32Μ κολλάει, ΑΛΛΑ δεν μου κολλάει ποτέ σε καθημερική χρήση, ούτε με μπόκλικη ώρα στη fortran, ούτε μετά από πολύωρο gaming... αν στο μέλλον στραβώει τότε θα επανεξετάσω την πορεία μου :028: :051:

ιδού και τα αποτελέσματα του superpi 1M.

pi.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με έχει εντυπωσιάσει με αυτόν τον επεξεργαστή είναι η φοβερά χαμηλές θερμοκρασίες. σε idle με 1,525V από bios έχω 24C ενώ η μέγιστη θερμοκρασία που έχω δει είναι οι 36C όταν φούλευα την fortran που τσιτώνει εντελώς τον επεξεργαστή. σε gaming κτλ φτάνει 33C περίπου. πάντα εκτός από την ένδειξη της μητρικής χρησιμοποιώ και τον αλάνθαστο test της "αφής της ψύκτρας", η οποία είναι πάντα παγωμένη. άρχισε να ζεσταίνεται μόνο μία φορά όταν είχα δώσει 1,625 V από bios για να τον αναγκάσω να βγάλει superpi 1M στα 2600 (34 sec για όποιον ενδιαφερεται)

ιδού και τα αποτελέσματα σε sandra

sandra.jpg

sandra+mm.jpg

Link to comment
Share on other sites

sotos πολύ σωστή παρατήρηση! τον έχω σε μια asus A8V deluxe rev2.0.

cmos πάρε το τεστάκι που μου ζήτησες! το ποστάρισμα τελείωσε γρήγορα γιατί τα είχα έτοιμα και τα πόσταρα στο καπάκι όλα! :D

mem+bw.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικά το μόνο που μπορώ να κάνω για να έχουμε κάποιο μέτρο σύγκρισης είναι να τρέξω σύγχρονα στα 2300ΜΗζ με τις μνήμες στο 1:1 να δούμε τι βγάζει εκεί, ψήνεσαι?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε, 1,7 στον 90nm είναι σαν να χώνεις 1,95 στον barton, και με την στοκ ψύκτρα τα πράγματα στενοκωλιάζουν... :D

Σιγα τα 1.95...Τριχες... :081: :104: :104:

Παντως ειναι οντως πολλα τα 1.7 στον κακομοιριασμενο 939...

Link to comment
Share on other sites

1.7V σε 0.09? αντε μεχρι 1.65 παραπανω δεν θα ζησει για πολυ καιρο.......

Αν εχει ο αλλος καμια υδροψυξη τοτε θα ζησει για να φαει κιαλο Oc.Απο θερμοκρασιες dpresv πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω εχω τα ιδια ακριβως αποτελεσματα.

Καθολου περιεργο βεβαια, καθως εχουμε ιδιο setup :003:

μονο στην ψυξη διαφερουμε, εγω εχω το Zalman Reserator.

Σε θερμοκρασιες ομως ειμαι ολοιδιος!

Thor λες να αντεχει παραπανω Vcore ο winchester για καθε μερα?

ηδη, το 1.525 απο BIOS ειναι 1.55 , δηλ 0.15V πανω

δε λεει σε λιγο καιρο να αρχισει να ρεταρει.

εχεις δει καθολου σε ξενα φορουμ τι λενε πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μεχρι 1.65 οχι με τη stock ψυκτρα αλλα με μια SLK δεν θα το πειραξουν απο εκει και πανω πολυ μου φαινεται οπως και στην IBM που λεει οτι μειωνεται αρκετα ο χρονος ζωης των 0.09 οταν αναβαινει η ταση αρκετα.

Το 1.55 ειναι το 10% το 1.7 ειναι το 21% μεχρι 1.75 θα εδινα μονο για benchmark οχι για 24/7 χρηση.Απο την αλλη μεχρι να χαλασει θα παρουμε αλλο δεν ειναι και πολυ ακριβοι οι winnie......

Τα 1.95 σε Barton ειναι το 18% δηλαδη πανω απο το default,τα 1.7 σε winnie ειναι 2.0V σε Barton.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.