Jump to content



Η AMD θα μυνήσει την Intel.


DarthMoul

Recommended Posts

Oταν κανεις μηνυσεις δηλωνεις εξ' ορισμου ποσο μικρος εισαι.

Και επειδη προς το παρον θελω ενα σταθερο συστημα που μαλλον ενας ισχυρος μπορει να μου το προσφερει αγοραζω Intel

Πάντως για την ιστορια εγω μια φορα στην ζωη μου αγορασα αλλη μαρκα εκτος απο ΙΝΤΕL, για τους παλιους θυμαστε τους Ciryx?

Δηλαδη εννοεις οτι τα συστηματα με επεξεργαστες της AMD, που αφου κανει μυνησεις ειναι αναξιοπιστη, μικρη και τα συναφη, δεν ειναι σταθερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Δηλαδη εννοεις οτι τα συστηματα με επεξεργαστες της AMD, που αφου κανει μυνησεις ειναι αναξιοπιστη, μικρη και τα συναφη, δεν ειναι σταθερα?

Απ' εξ' απ' ανεκαθιστως ηταν τετοια η AMD...

ελεος?????

Κι εγω που θελω ενα σταθερο λειτουργικο, που δεν κολλαει ποτε θα αγορασω απο την ισχυρη εταιρια που θα μου προσφερει αυτα που ζηταω.... να πω ονομα??? απο "Μ" αρχιζει και τελειωνει σε "icrosoft"

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική είναι συνήθης πρακτική όταν μία εταιρία είναι στα τελευταία της, να μυνήει για κάποιον λόγο τον μεγαλύτερο ανταγωνιστή της και ό,τι αρπάξει. Μετά βρίσκει μια άλλη εταιρία, ή ακόμα και αυτήν που μύνησε, και διαπραγματεύεται την εξαγορά της. Έτσι προστατεύει εν μέρει την περιουσία των μετόχων της, τον εαυτό της από τις μυνήσεις των πελατών για αδυναμία τήρησης των συμβολαίων αλλά και τις θέσεις εργασία που είναι σημαντικές για τους πολιτικούς.

Αυτό δεν σημαίνει όμως πως τα προϊόντα της δεν είναι καλά. Η DEC, η Intergraph και η Cray Systems που ακολούθησαν αυτόν τον δρόμο παρήγαγαν τα κορυφαία προϊόντα στον χώρο τους.

Εγώ νομίζω πως αν η AMD δεν θέλει να στείλει κακό μήνυμα στις αγορές δεν πρέπει να κάνει την μύνηση. θα πρέπει να ξοδέψει τεράστια ποσά ($50 εκ κόστισε η μύνηση της SCO στην IBM μέχρι τώρα και θα χρειαστούν τουλάχιστον άλλα $100 εκ) με αμφίβολλο αποτέλεσμα. Καλύτερα να δώσει τα ίδια χρήματα και να δημιουργήσει συμμαχίες με άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Oταν κανεις μηνυσεις δηλωνεις εξ' ορισμου ποσο μικρος εισαι.

Και επειδη προς το παρον θελω ενα σταθερο συστημα που μαλλον ενας ισχυρος μπορει να μου το προσφερει αγοραζω Intel

Πάντως για την ιστορια εγω μια φορα στην ζωη μου αγορασα αλλη μαρκα εκτος απο ΙΝΤΕL, για τους παλιους θυμαστε τους Ciryx?

Γιατί με amd τραβάει κολλήματα [μιλάς για desκtop καταρχήν]?

ναι τους θυμόμαστε τους cyrix . είχα δουλέψει πάνω σε ένα 586 /100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι ο Power θα είναι στα 45nm στο τέλος του 2007 στα ράφια των καταστημάτων, και ότι οι pentiums και οι athlon δεν αντέχουν κάτω από το 60nm λόγω αρχιτεκτονικής. Η υλοποίηση cisc σε τέτοια μεγέθη γίνεται από πανάκριβη εώς αδύνατη. Η AMD τι εναλλακτική έχει;

link(s)?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω καλα θα κανει και θα την μυνησει,κραταει τους πελατες της (η intel) εκβιαζοντας τους,γιατι μηπως δεν αντεχει τον ανταγωνισμο?φοβαται την AMD που μεγαλωνει?και ουτε με σφαιρες δεν βλεπω να ειναι στα τελευταια της μην ακουω mlkies, (die die intel,στην πυρα στην πυρα).

@tziamanik για την σταθεροτητα παιζει ρολο η ποιοτητα των εξαρτηματων του Η/Υ και το λειτουργικο του,οχι ο επεξεργαστης

επισης εχω βαρεθει να ακουω mlkies εδω και χρονια(οι πιο πολλοι που ξερω ακομα λενε οτι υπερθερμενονται οι AMD,ΕΛΕΟΣ δεν εχουν παρει χαμπαρι για τους PresHOT που εχουν στα PC τους?????,σε καποιους εδειξα και την g@μωθερμοκρασια τους απο το Bios τους για να την δουν Live).τα μαγαζακια που μας τα εχουν πρηξει με την intel φταινε,ας ειμαι καλα εγω που οσοι με ξερουν το γυρνανε AMD χεχε,δεν αντεχουν την συγκριση!!!!!

ουφ

ΥΓ.φιλικα ολα,ετσι

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η συμφωνία για την αναβάθμιση του Fab-7 της IBM από την Chartered ώστε να υποστηρίξει τα 45 nm. Η συμφωνία λήγει τον Ιούνιο του 2008 και ανανεώθηκε πριν 2 μήνες.

http://www.charteredsemi.com/media/corp/2005n/20050124.asp

Από όσο γνωρίζω το Fab-7 της IBM δεν παράγει x86 :) Και η IBM δεν κάνει έρευνα πάνω στους x86 :) Εννοείται ότι δεν αναβαθμίζεις εργοστάσιο αν δεν έχεις αναπτύξει ήδη την τεχνολογία.

Απο την πλευρά της Intel καμμία κίνηση. Ούτε καν ανακοίνωση. Συνήθως αυτές οι ανακοινώσεις προηγούνται 24-36 μήνες με αντίστοιχη αλλαγή του roadmap. H ΙΒΜ ας πούμε άλλαξε το roadmap του power και έβαλε μέσα τον PPC985 ο οποίος στις αρχές του 2008 θα είναι στα 45 nm. Για την Intel το μόνο που βρήκα για τους Pentium ήταν ένα συνοπτικό roadmap του επομένου 6μήνου και μετά το μαύρο σκοτάδι. Αντίθετα για τους Itanium το roadmap πήγαινε μέχρι το 2007.

ΥΓ. Τελικά το ζήτημα απασχολεί και τα ξένα foroums. Εδώ στο artstechnica είχαν ακριβώς την ίδια συζήτηση πριν λίγες μέρες:

http://episteme.arstechnica.com/eve/ubb.x/a/tpc/f/174096756/m/368008430731/p/3

Για το υψηλό κόστος σύνθετων κατασκευών στα 45nm (πχ cisc cpu) έχουμε μιλήσει και παλιότερα: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5652

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω καλα θα κανει και θα την μυνησει,κραταει τους πελατες της (η intel) εκβιαζοντας τους,γιατι μηπως δεν αντεχει τον ανταγωνισμο?φοβαται την AMD που μεγαλωνει?και ουτε με σφαιρες δεν βλεπω να ειναι στα τελευταια της μην ακουω mlkies, (die die intel,στην πυρα στην πυρα).

@tziamanik για την σταθεροτητα παιζει ρολο η ποιοτητα των εξαρτηματων του Η/Υ και το λειτουργικο του,οχι ο επεξεργαστης

επισης εχω βαρεθει να ακουω mlkies εδω και χρονια(οι πιο πολλοι που ξερω ακομα λενε οτι υπερθερμενονται οι AMD,ΕΛΕΟΣ δεν εχουν παρει χαμπαρι για τους PresHOT που εχουν στα PC τους?????,σε καποιους εδειξα και την g@μωθερμοκρασια τους απο το Bios τους για να την δουν Live).τα μαγαζακια που μας τα εχουν πρηξει με την intel φταινε,ας ειμαι καλα εγω που οσοι με ξερουν το γυρνανε AMD χεχε,δεν αντεχουν την συγκριση!!!!!

ουφ

ΥΓ.φιλικα ολα,ετσι

Έχεις δίκιο δίκιο δίκιο δίκιο δίκιο.

το δίκαιο πρέπει να λέγεται .

Ακόμη κοιμούνται οι καταναλωτές απο την ανιδεότητα των ''πωλητών'' γιαυτο και νομίζουν οτι οι ΑΜD κολλάνε , καίγονται , είναι ζεστοί και άλλα πολλά...

ΔΕΝ κοιτάνε που έχουν γίνει οι Βασιλιάδες του throtling .

Link to comment
Share on other sites

']Έχεις δίκιο δίκιο δίκιο δίκιο δίκιο.

το δίκαιο πρέπει να λέγεται .

Ακόμη κοιμούνται οι καταναλωτές απο την ανιδεότητα των ''πωλητών'' γιαυτο και νομίζουν οτι οι ΑΜD κολλάνε ' date=' καίγονται , είναι ζεστοί και άλλα πολλά...

ΔΕΝ κοιτάνε που έχουν γίνει οι Βασιλιάδες του throtling .[/quote']

και της θερμοκρασια (PresHOT,very HOT)

ευχαριστω man,απλα ηθελα να τα πω.θα παρω ροπαλο και θα βαραω μαγαζατορες στο τελος.

@off topic αφου την προηγουμενη βδομαδα,αρπαχτηκα σε ενα μαγαζι εδω,πηγα να παραγγειλω τα πραγματα και προσπαθουσε να μου πασαρει intel,που να ηξερε σε ποιον επεσε (AMDας μεχρι το κοκκαλο),επρεπε να το δειτε απο κοντα,ελεγε ελεγε,εγω αντικρουσεις επιχειρηματα κλπ,πολυ πλακα,και να ακουνε οι πελατες μεσα.μαλιστα ενας αγορασε AMD εξαιτιας της συζητησης αντι peftium που θα επερνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται ποτέ να σταματήσω να γελάω με τη δοκιμή από ξένο site του 3.8 που έλεγε ότι το throttling δε σταμάταγε ούτε όταν άνοιγε το κουτί του ο τύπος...

Παιδιά μόνο στους φίλους να ασχολείστε να τους πείθετε για το δικό τους καλό. Δεν έχει νόημα να σας παίρνουν για εγκάθετους .Εδώ φίλος μου με μεγάλο υπόβαθρο στη μόρφωσή του και στον τομέα της πληροφορικής ,που όποτε βρισκόμασταν τον έπρηζα ακόμη και με ξένα άρθρα και με κορόιδευε , όταν χαθήκαμε λόγω δουλειών και ξαναβρεθήκαμε μετά από κάνα μήνα μου είπε."Πότε θα πάρουμε κανένα άθλον μηχάνημα.Έμαθα ότι πάνε καλά..."...

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα είχες με τον Cyrix?

To σταθερό σύστημα θα στο προσφέρουν τα ποιοτικά εξαρτήματα και το καλό στήσιμο από κάποιον που ξέρει.

Οι Servers δηλαδή που βασίζονται σε AMD δεν είναι σταθεροί επειδή η AMD είναι μικρή εταιρεία?

Ή μήπως τα Windows είναι σταθερά επειδή η M$ είναι πανίσχυρη?

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω μια διαφωνια για το ποσο RISC ειναι οι RISC αφου εχουν και αυτοι αρκετες εκατονταδες εντολες,SIMD και τα ρεστα και δεν ειναι καθολου μα καθολου απλοι στη κατασκευη τους.Με τους τωρινους PPC οι IBM ειχε υποσχεθει 3.0GHz αλλα εφτασε νομιζω στα 2.5GHz και με watercooling απο οτι ξερω στους τελευταιους Μac.........

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ξαναδεις τον ορισμό του RISC. Και να συγκρίνεις έναν μοντέρνο RISC με έναν μοντέρνο CISC. Εκτός και αν νομίζεις ότι όσοι ονομάζουν τους επεξεργαστές τους RISC σε κοροϊδεύουν :p

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα είχες με τον Cyrix?

To σταθερό σύστημα θα στο προσφέρουν τα ποιοτικά εξαρτήματα και το καλό στήσιμο από κάποιον που ξέρει.

Οι Servers δηλαδή που βασίζονται σε AMD δεν είναι σταθεροί επειδή η AMD είναι μικρή εταιρεία?

Ή μήπως τα Windows είναι σταθερά επειδή η M$ είναι πανίσχυρη?

Εαν θυμαμε καλα προβλημα κανενα με CIRYX αλλωστε τοτε Dos δεν παιζαμε.

Παντως εκλεισε απροσμενα.

1) Σοβαρα: Φιλος εχει AMD 2000+ τον έχει ανοιχτο χωρις καπακια και πανω του έχει κανονικο ανεμιστηρα 12ιντσο με 220V. Και παραυτα ψηνει και κανενα αβγουλακι και το χειροτερο του κανει και reset ηματρον παναγια ημαρτον AMD. Και το εχει πλεον συστημα να φορμαρει σχεδον καθε μηνα και λεει οτι δεν το πειραζει. Αμα θελετε τα στοιχεια του να σας τα δωσω.

2) Τωρα να λεμε και του στραβου το δικιο και εγω σκεφτομαι στην επομενη αγορα που θα κανω (σε ενα χρονο) για AMD.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θυμαμε καλα προβλημα κανενα με CIRYX αλλωστε τοτε Dos δεν παιζαμε.

Παντως εκλεισε απροσμενα.

1) Σοβαρα: Φιλος εχει AMD 2000+ τον έχει ανοιχτο χωρις καπακια και πανω του έχει κανονικο ανεμιστηρα 12ιντσο με 220V. Και παραυτα ψηνει και κανενα αβγουλακι και το χειροτερο του κανει και reset ηματρον παναγια ημαρτον AMD. Και το εχει πλεον συστημα να φορμαρει σχεδον καθε μηνα και λεει οτι δεν το πειραζει. Αμα θελετε τα στοιχεια του να σας τα δωσω.

2) Τωρα να λεμε και του στραβου το δικιο και εγω σκεφτομαι στην επομενη αγορα που θα κανω (σε ενα χρονο) για AMD.

μηπως αναφερεσε για ςτον PresHOT?

πως ειχε προβλημα,μηπως επειδη μερικα μαγαζακια (πχ εδω) που για να βγαλουν 10ευρω παραπανω,εβαζαν στον AMD ψυκτρα με specs μεχρι τα 800ΜΗz σε εναν Athlon 1300?και μετα ολοι κατηγορουσαν τους Athlon οτι θερμενονται.εγω γιατι δεν ειχα προβλημα ποτε,ουτε με τον Thunderbird (o πιο θερμος core του Αthlon)

Link to comment
Share on other sites

μαζοχτιται με τα οφφ!!εγω ενα λεω "δουλεια δεν ειχε διαολος γ@μ@υσε τα παιδια του!αυτι ειναι η αποψη μου για την ενεργεια της amd!

E καλα, συμφωνεις δεν συμφωνεις οι μυνησεις ειναι κοινη πρακτικη σε ολες τις εταιριες... Ουτε η πρωτη φορα που γινεται τετοια ενεργεια ειναι και να μην μετρησουμε τις μυνησεις της Ιντελ προς την AMD την εποχη των 286-386-486! Δηλαδη η Ιντελ δεν εχει μυνησει κανενα για γελοιο/σοβαρο λογο? Τοσους δικηγορους εχουνε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.