Jump to content



To SLI or not to SLI?


Necro

to sli or not to sli?  

33 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

εγω οχι προς το παρων δε θα εβαζα sli..

την αλλη βδομαδα παω για αναβαθμιση και ναι θα παρω sli μητρικη αλλα θα βαλω μια καρτουλα.. προς το παρον δε νομιζω οτι προσφερει αρκετα το sli. Στο μελλον πολυ πιθανο ειναι να βαλω δευτερη καρτα. εξαλλου για να παιξεις ενα παιχνιδι πρεπει να υποστηριζει sli αλλιως ειναι σαν να εχεις μια καρτα απ οτι ξερω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ της αγοράς μητρικής SLi γιατί ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται αλλά δεν θα έβαζα SLi. Δεν θα έβαζα για δικούς μου λόγους αλλά το να σου παρέχει η μητρική αυτή τη δυνατότητα είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ειναι τα παιχνιδια που υποστηριζουν sli και κατα τη γνωμη μου, τελικα δεν αξιζουν τα τοσα παραπανω λεφτα για 2η καρτα. Το λεω γιατι πριν απο λιγο καιρο ψηνομουνα και γω για sli. Τελικα μαλον ανωφελο ειναι. Και με μια Χ800, απλη/Pro/Xt αναλογα με το ποσα θελεις να διαθεσεις, θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγα ειναι τα παιχνιδια που υποστηριζουν sli και κατα τη γνωμη μου, τελικα δεν αξιζουν τα τοσα παραπανω λεφτα για 2η καρτα. Το λεω γιατι πριν απο λιγο καιρο ψηνομουνα και γω για sli. Τελικα μαλον ανωφελο ειναι. Και με μια Χ800, απλη/Pro/Xt αναλογα με το ποσα θελεις να διαθεσεις, θα εισαι μια χαρα.

..............οκ απαντησε εδω παρακαλω http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=10586

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα μονο σε μητρικη Sli η και χωρις το Sli αλλα με pci-e.Αξηζει να περιμενουμε (οι φανατικοι της Ati και μη) να βγει η καινουρια τεχνολογια της Ati το Multi-VPU technology

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Αν η διαφορά με μια non sli ήταν μικρή μπορεί να έπαιρνα αλλά δύο κάρτες δεν θα έβαζα. Ίσως για ένα βράδυ αν μου δινόταν η ευκαιρία για 2-3 benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει ήδη (αν και όχι με την "κλασσική" μορφή των 2 καρτών) οπότε ψήφισα υπέρ.. :D

παιδιά η διαφορά είναι μεγάλη μη λέμε ότι θέλουμε - τους οικονομικούς λόγους τους καταλαβαίνω, όχι όμως τα περί απόδοσης

και για όλα τα καινούρια παιχνίδια νομίζω ότι αξιοποιείται το Sli - και αν όχι σε μερικά, είναι θέμα χρόνου-drivers...

για παράδειγμα, χρησιμοποιώντας τους 76.50 είδα αισθητή βελτίωση (όχι μόνο στα bench αλλά και στα παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εβαζα sli.Πολυ χρημα κ μαλλον χωρις λογο αφου κ μονη της μια καρτα απο αυτες που μπαινουν sli αποδιδει παρα πολυ καλα.Δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωνα πχ 200 ευρω για μια δευτερη 6600gt για να δω το νερο στο farcry να γυαλιζει λιγο περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

θα επερνα μητρικη με PCI-exp αλλ δεν θα με ενοιαζε το sli.βασικα μια μητρικη με AGP+PCI-e+PCI (οχι ECS,καμια Abit η DFI ομως θα ελεγε) θα ηταν η καλυτερη μου.να εχω και την 9800προ μεχρι να βαρω μια αλλη τοσο αξιολογη (να αντεξει στο χρονο,οσο η GF4Τι,9700 και 9800 ειναι οι πιο διαχρονικες καρτες που εχω δει,αυτο λεω αξιολογο) σε PCI-e.

Link to comment
Share on other sites

H ECS θα κυκλοφορήσει μητρικούλα με το ULi το οποίο θα έχει native AGP και PCI-e.

Προσωπικά δε με χαλάει και η ECS. Η Κ7S5A που είχα... έδερνε... Το οτι δεν προσφέρει το overclocking άλλων αυτό εννοείται. Αλλά πιθανότατα να τσιμπήσω μια για δοκιμαστικούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε με χαλάει και η ECS. Η Κ7S5A που είχα... έδερνε...

Το γεγονος οτι 4 χρονια μετα θυμασαι την μητρικη που εδερνε... δεν σου λέει κατι για την εταιρια??? 20 χρονια στο κουρμπετι και μια μονο μητρικη που δερνει αξιωθηκε να βγαλει και μετα "πισω στη μετριοτητα"! :077: :077:

Κι εγω την εχω βαλει σε ενα συστημα και δουλευει ακομα... αλλα ΜΙΑ μητρικη δεν λεει κατι για την εταιρια ειδικα οταν απλα ειναι μια μητρικη με ενα τσιπσετ που "ετυχε" η μοναδικη αλλη εταιρια που το χρησιμοποιησε (asus) να μην βγαλει ποτε την μητρικη της στο εμποριο... Δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, απλα δουλευε.

Υ.Γ. Μην ακουσω παλι καμμια εξυπναδα με την dfi... :046:

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι 4 χρονια μετα θυμασαι την μητρικη που εδερνε... δεν σου λέει κατι για την εταιρια??? 20 χρονια στο κουρμπετι και μια μονο μητρικη που δερνει αξιωθηκε να βγαλει και μετα "πισω στη μετριοτητα"! :077: :077:

Κι εγω την εχω βαλει σε ενα συστημα και δουλευει ακομα... αλλα ΜΙΑ μητρικη δεν λεει κατι για την εταιρια ειδικα οταν απλα ειναι μια μητρικη με ενα τσιπσετ που "ετυχε" η μοναδικη αλλη εταιρια που το χρησιμοποιησε (asus) να μην βγαλει ποτε την μητρικη της στο εμποριο... Δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, απλα δουλευε.

Υ.Γ. Μην ακουσω παλι καμμια εξυπναδα με την dfi... :046:

Το γεγονός οτι θυμάμαι μια μητρική της ECS πάει να πει οτι ήταν πράγματι καλή μητρική. Η DFi τι έφτιαχνε πριν από 4 χρόνια?

Την Κ7Σ5Α εσύ πάλι μετριότητα θα την χαρακτήριζες. Το ΒΙΟΣ δεν υποστήριζε αλλαγή Vcore κλπ.... Αλλά ήταν βράχος, με Modded BIOS άλλαζες FSB και πολλές μάλιστα έπαιζαν και με 166ΜΗζ FSB αν και η μητρική ήταν για 100/133.

Πολλές μητρικές της ECS είναι έτσι. Καλή συμβατότητα, μεγάλη ευελιξία αλλά όχι για overclocking (σκληροπυρηνικό αν θες, γιατί από 133-166 για τότε δεν ήταν εύκολο).

Όσον αφορά τις σημερινές μητρικές. Και το να δουλέυει είναι μάλλον άθλος με τόσα RMA που γίνονται και την κάθετη πτώση στην ποιότητα των υλικών. Τουλάχιστον καλό είναι να μην καίγονται όταν κανεις hot-plug στον SATA και να δουλέυουν με όλες τις μνήμες.

Η μετριότητα που λες, εξαρτάται πως την ορίζεις. Εγώ θέλω ευελιξία και αξιοπιστία. Η ECS φτιάχνει πολύ ευέλικτες μητρικές και πουλάει άπειρες ποσότητες μητρικών για embedded συστήματα. Το οτι ο home/power user θέλει καλύτερο εξοπλισμό ή BIOS για overclocking δε σημαίνει οτι η ECS είναι χάλια. Η σειρά FX μάλιστα έπιανε καλά νούμερα. Αλλά που να μαθευτεί όταν έπεσαν όλοι με τα μούτρα σε Abit και EPoX?

Εκτός και αν πολλοί έχουν μείνει σε εποχές P3 που και πάλι, 2 μητρικούλες socket 370 στη δουλειά ακόμα δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Με καμία παναγία δεν θα έμπαινα στην λούμπα να ξεπαραδιαστώ και να στήσω SLi σύστημα. Το κόστος για να κερδίσεις σε επιδόσεις είναι πολύ μεγάλο και θα απαιτούσε συνολική αναβάθμιση στο σύστημα μου 2πλές κάρτες, νέο τροφοδοτικό, νέα μητρική και πιθανότατα εγκατάσταση watercooling για να μην γίνει το case φούρνος.

Χώρια που το PCi-e μου έχει κάτσει στραβά. Τόσος ντόρος και σε επίπεδο επιδόσεων τα ίδια με το AGP που υποτίθεται ότι θα το τελείωνε μέσα σε μια νύχτα.

Όσο για το θέμα των games, υπήρξα εγκρατής τόσα χρόνια τώρα (από την κυκλοφορία του PS1) και δεν ενέδωσα ούτε στο PS2 ούτε στο XBox. Αναλόγως με πως θα διαμορφωθούν οι τιμές τους, θα χτυπήσω ή ένα ΧΒΟΧ 360, ή ένα PS3 και δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα παιχνίδια και αν αντέχει η κάρτα μου τα καινούργιας γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

το οτι ισως ανεβει η θερμακρασια εννοειται αλλα εφοσον σε sli στην ουσια το εχεις για να μην ξεσκιστεις στο oc και σε συνδυασμο με τις αρκετα χαμηλες θερμοκρασιες του athlon νομιζω πως ειναι υπερβολη το νερακι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.