Jump to content



My new A64 rig! Εντυπώσεις και firewall problem.


panoc

Recommended Posts

τελικά μετά από πάνω από δέκα χρόνια ξαναέστησα ενα AMD σύστημα (τότε είχα ενα 486DX4).

Έχουμε και λέμε

Τα νέα υποσυστήματα ειναι :

Α64 3500+ Venice

Gigabyte GA-K8NXP-9

Sapphire Radeon X800

Asetek Waterchill KT03-L20

Τα υπόλοιπα παρέμειναν τα ιδια

2 Χ 512 Kinston Value PC3200

Sound Blaster Audigy

2 X Raptor 36GB + 80GB Seagate + 160GB Seagate USB2

Terratec Cinergy 600

Nec 3500AG + LG DVD

Evermax 465AX-GE

-----------------

Μου πήρε 2 μέρες να βρώ το πιο σταθερό oc που μπορούσα.

Η cpu αναινένει μέχρι τα 3κατι αλλα με 1,7 volt από το bios, με 10Χ, FSB 300 και memory divider 140, πράγμα που δε συμφέρει καθόλου γιατι τις όλες επιδόσεις κόβουν οι εργές μνημες. Με χαμηλότερο multi και μεγαλύτερο FSB είχα πάντα σαν απότέλεσμα bios checksum error.

Να μη τα πολυλογώ, κατέληξα στα 2720, με 1,55volt, 227ΜΗz μνημες 2,5-3-3-8 και 1Τ.

Validation

Θερμοκρασίες :

Θερμ Δωματίου 25-26

CPU idle 28-29

CPU full load 37-38

H Χ800 δείχνει να κλοκάρετε καλά, default εχει 390core / 350 mem, ανεβαίνει μέχρι τα 460 / 455, αλλά ζεστένετε πολύ (πάμω από 80C) και ο ανεμηστήρας της τίνει να συναγωνίζετε τη σκούπα της μάνας μου! Ετσι την άφησα σε πιο συστηριτηκές τιμες δλδ 416 / 430.

-------

Ποστάρω και τα πρώτα απότελέσματα από benches για να πάρετε μία ιδέα.

3DM01.gif

3DM03.gif

3DM05.gif

PCM05.gif

san-ar.gif

san-multi.gif

san-mem.gif

superpi.gif

------------------------------------

------------------------------------

Οι εντυπώσεις από τη χρήση του συστήματος ειναι πάρα πολύ καλές με 2 αρνητικά...

1) Η απόκριση του συστήματος όταν κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το 100% της cpu είναι αρκέτα χειρότερη από τον P4 3.0C HT που είχα.... (π Ρ4 έτρεχε FAD και super pi και δούλευες άνετα).

2) Το κυριότερο όμως ειναι ότι δε μπορώ να εγκαταστήσω κανένα μα κάνένα firewall!!!!! δοκίμασα zone, kerio, sygate και σε όλα μετα την εγκατάσταση πέταγε BSOD και στην εκκίνηση τα win κολλάγανε... (όποιος γνώστης ξέρει κάτι ας βοηιήσει plz).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατό σύστημα και καλά benches.

To γιατί δεν εγκαθίσταται κάποιο firewall πολύ περίεργο πρόβλημα μου φαίνεται. Έκανες καθαρή εγκατάσταση Windows?

To ΜcAfee που χρησιμοποιώ ποτέ δε μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα ακόμα κι άλλαζα πλατφόρμα χωρίς να επαναγκαταστήσω Winblows.

Wild Guess: Έχεις απενεργοποιήσει το nVidia Firewall και το Firewall των Windows?

Link to comment
Share on other sites

thanks

το nvidia firewall δε το έχω εγκαταστήσει (νομίζω δλδ) και το win firewall ναι το εβγαλα αλλά δεν αλλαξε κάτι, εννοείτε οτι έκανα καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

1) Η απόκριση του συστήματος όταν κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το 100% της cpu είναι αρκέτα χειρότερη από τον P4 3.0C HT που είχα.... (π Ρ4 έτρεχε FAD και super pi και δούλευες άνετα).

τα βάζεις σε low priority από τον task manager?

Link to comment
Share on other sites

To οτι η απόκριση του συστήματος είναι χαμηλότερη από τον Ρ4 όταν το load είναι υψηλό είναι καθ΄όλα φυσιολογικό. Εκεί δείχνει την υπεροχή του το ΗΤ.

Αλλά είναι και γεγονός οτι με κάποιο παιχνίδι με τα priorities βελτιώνεται αισθητά η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω για το fwall που σου βγαζει bsod παντως το NVfirewall ειναι ενα χαλι.

Τουλαχιστον αμα δουλευεις με torrent κ ετσι....μονο off ειναι οκ :p

Mη το βαλεις δεν αξιζει κ τοσο.

Link to comment
Share on other sites

H Χ800 δείχνει να κλοκάρετε καλά, default εχει 390core / 350 mem, ανεβαίνει μέχρι τα 460 / 455, αλλά ζεστένετε πολύ (πάμω από 80C) και ο ανεμηστήρας της τίνει να συναγωνίζετε τη σκούπα της μάνας μου! Ετσι την άφησα σε πιο συστηριτηκές τιμες δλδ 416 / 430.

Η κάρτα κάνει θόρυβο στo default?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω...

πήρα και ένα laptop...

ΤurboX

P4M 1.7

512RAM

40GB

DVD-RW

15.2" WXGA πάρα πολύ καλή οθόνη.

2,5Κg

τα υπόλοιπα ειναι κλασσικα.

Σε μια πρώτη εκτίμηση η μπαταρία στο με απενεργοποιημένη τη διαχείρηση ενέργειας και βλέποντας ταινία dvd από το δίσκο κράτησε κατι λιγότερο από 2 ώρες.

Την ίδια λειτουργία και με τη διαχείρηση ενέργειας ενεργή κράτησε 2,5+ ώρες.

πολυ καλα θα έλεγα για τα 990 ευρώ του.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα κάνει θόρυβο στo default?

κανει ενα ψιλό, αλλα οταν ζεσταθεί έστω και λίγο.... σκούπα... το πρόβλημα βέβαια το έλυσα με το ATI tool.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρα το σύστημα είναι σταθερό. Μήπως κάποιος driver/αρχείο που χρησιμοποιούν ίσως όλα τα firewalls κρασάρει.

Δοκίμασε να κατεβάσεις χρονισμούς και να ξανα κάνεις εγκατάσταση κάποιο firewall αν και στην περίπτωση που έχει καταστραφεί αρχείο των windows προβλέπω να ταλαιπωρείσαι κάτι τις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

και γω ειχα ενα μικρο προβλημα με την a8n-sli μου... οταν πηγαινα να εγκαταστηστησω το zonealarm pro στη μεση της εγκαταστασησ μου εκανε ρεσταρτ ο υπολογιστης.. δοκιμασα και παλιες εκδοσεις αλλα τιποτα.. στο τελος εβαλα το zonealarm το απλο (non-pro) και εγκαταστηθηκε κανονικα και μετα το "αναβαθμισα σε pro" με το serial.. περιεργα πραγματα... το nvfirewall ηταν off

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σίγουρα το σύστημα είναι σταθερό. Μήπως κάποιος driver/αρχείο που χρησιμοποιούν ίσως όλα τα firewalls κρασάρει.

Δοκίμασε να κατεβάσεις χρονισμούς και να ξανα κάνεις εγκατάσταση κάποιο firewall αν και στην περίπτωση που έχει καταστραφεί αρχείο των windows προβλέπω να ταλαιπωρείσαι κάτι τις παραπάνω.

H εγκατασταση έγινε με ακλοκάριστο συστημα.

Βεβαια σκεφτηκα το οτι μπορεί να φταιει το cd εγκαταστασης που εφτιαξα με το nlite και προσθαφαίερεσα κατι πραγματα..

θα δείξει το επόμνο φορματ.

(Ασχετο το cd που εφτιαξα κάνει πλήρη εγκατασταση win με το sp2 σε 11 λεπτα μαζι με το φορματ .... λολ )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.