Jump to content



Ποιά κάρτα ήχου και ποιά ηχεία έχει το σύστημά σας?


sonichaos_8088

Recommended Posts

CREATIVE X-FI EXTREME MUSIC ( η απολυτη καρτα ηχου...) και LOGITECH Z-5500 505W (τα κορυφαια ηχεια στη κατηγορια τους...).Μιλαμε για την απολυτη μουσικη εμπειρια.

Σε καταλαβαινω απολυτα..... :056:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply
CREATIVE X-FI EXTREME MUSIC ( η απολυτη καρτα ηχου...) και LOGITECH Z-5500 505W (τα κορυφαια ηχεια στη κατηγορια τους...).Μιλαμε για την απολυτη μουσικη εμπειρια.

γεια σου ρε μεγάλε τα ίδια εχουμε.την ίδια μουσική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Εμ..

Κάρτα ήχου: M-Audio Revolution 7.1 (καθαρότατος ήχος που δε συγκρίνεται με οποιαδήποτε creative έχω ακούσει - ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να την αλλάξω είναι για να μπορώ να κάνω και εγγραφές από πολλά κανάλια..)

συνδεμένη με ενισχυτή Yamaha RX-V630RDS (θα αργήσω αρκετά να τον αντικαταστήσω..)

στον οποίο υπάρχουν τα ηχεία:

Wharfedale Diamond 8.4 μπροστά (πολύ ισορροπημένος ήχος - πολύ καλό και για μουσική και για ταινίες)

center κατασκευασμένο από ηχεία παλιού JVC HiFi (του οποίου ο ήχος συγκρίνεται άνετα με πανάκριβα center..)

Jamo E 430 surround (αρκετά καλός ήχος για την τιμή τους..)

Kenwood CS-20 πίσω center (ψιλοάθλιο, άλλα έτσι κι αλλιώς σπάνια χρησιμοποιείται - ούτε ένα link δε μπόρεσα να βρω..)

Yamaha YST-SW325 subwoofer (από τα καλύτερα sub που έχω ακούσει - δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω..)

Link to comment
Share on other sites

Εμ..

Κάρτα ήχου: M-Audio Revolution 7.1 (καθαρότατος ήχος που δε συγκρίνεται με οποιαδήποτε creative έχω ακούσει - ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να την αλλάξω είναι για να μπορώ να κάνω και εγγραφές από πολλά κανάλια..)

συνδεμένη με ενισχυτή Yamaha RX-V630RDS (θα αργήσω αρκετά να τον αντικαταστήσω..)

στον οποίο υπάρχουν τα ηχεία:

Wharfedale Diamond 8.4 μπροστά (πολύ ισορροπημένος ήχος - πολύ καλό και για μουσική και για ταινίες)

center κατασκευασμένο από ηχεία παλιού JVC HiFi (του οποίου ο ήχος συγκρίνεται άνετα με πανάκριβα center..)

Jamo E 430 surround (αρκετά καλός ήχος για την τιμή τους..)

Kenwood CS-20 πίσω center (ψιλοάθλιο, άλλα έτσι κι αλλιώς σπάνια χρησιμοποιείται - ούτε ένα link δε μπόρεσα να βρω..)

Yamaha YST-SW325 subwoofer (από τα καλύτερα sub που έχω ακούσει - δε βρίσκω λόγο να το αλλάξω..)

Φίλε είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ!!! Σε παραδέχομαι ! :098: Ειδικά για τις κάρτες ήχου έχεις απόλυτο δίκαιο ;) .. και εγώ τα ίδια έζησα.. ειδικά με τον τρομερά χάλια ήχο της Audigy και το μεγάλο Latency όλης της σειράς SB live(PCI) ΔΕΝ πρόκειται να ξαναγγίξω Creative ! Η μόνη Creative όπου αξίζει πραγματικά είναι η AWE64 gold(ISA) και μετά η EMU..

Πάντως μπράβο.. για τον ηχητικό εξοπλισμό, τον τρομερό YAMAHA ενισχυτή τα ωραία ηχεία.. και εγώ με την σειρά μου(έστω και με τον αρχαίο ενισχυτή AKAI) θα βάλω κανένα καλό 2.1 σετ

Και εγώ για M-Audio Revolution 7.1/5.1 θα πάρω μέσα στις γιορτές..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ!!! Σε παραδέχομαι ! :098: Ειδικά για τις κάρτες ήχου έχεις απόλυτο δίκαιο ;) .. και εγώ τα ίδια έζησα.. ειδικά με τον τρομερά χάλια ήχο της Audigy και το μεγάλο Latency όλης της σειράς SB live(PCI) ΔΕΝ πρόκειται να ξαναγγίξω Creative ! Η μόνη Creative όπου αξίζει πραγματικά είναι η AWE64 gold(ISA) και μετά η EMU..

Πάντως μπράβο.. για τον ηχητικό εξοπλισμό, τον τρομερό YAMAHA ενισχυτή τα ωραία ηχεία.. και εγώ με την σειρά μου(έστω και με τον αρχαίο ενισχυτή AKAI) θα βάλω κανένα καλό 2.1 σετ

Και εγώ για M-Audio Revolution 7.1/5.1 θα πάρω μέσα στις γιορτές..

Thanks..

Μη φανταστείς βέβαια ότι τα πλήρωσα όλα μετρητά.. Μόνο την κάρτα.. Για τα υπόλοιπα ακόμα δόσεις πληρώνω.. Βέβαια τώρα κοντεύουν να τελειώσουν οι δόσεις και σκέφτομαι να ολοκληρώσω το Home Cinema μου με αυτό.. Τον βρήκα και σχεδόν 300€ φθηνότερα από Ελλάδα, αλλά που θα βρώ τόσα μετρητά??

Η Creative έχει δύο πλεονεκτήματα: έχει μάλλον τις καλύτερες κάρτες για gamers και έχει εκπληκτική υποστήριξη..

Αλλά για μουσικόφιλους, κινηματογραφόφιλους και τους επαγγελματίες στους δύο χώρους είναι από ακατάλληλη έως άθλια! Για να μην πω τίποτα για το ηλίθιο software.. Φαίνεται βέβαια να έκανε καλή κίνηση με την XFI, αλλά τη Revolution 7.1 την πήρα 118€ πριν από ένα χρόνο και κάτι μήνες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.