Jump to content



Μια παρατήρηση στα ψυγεια...


Alexisferos

Recommended Posts

Εδώ και κάτι μέρες ένας φίλος μου αγόρασε ένα νεράκι από έναν γνωστό και μαζί ένα πολύ καλό μεγάλο (μονό) ψυγείο αυτοκινήτου, έτσι έβαλα τον φίλο μου να διαβάσει τους οδηγούς να δει την gallery όπως επίσης να σερφαρει σε πολλά ξένα μεγάλα φόρουμ με υδροψυξεις για ιδέες και γνώσεις

Μαζί με αυτόν όμως κοιτούσα και εγώ τις φωτο από τα κουτιά τον χρηστών στα ξένα φόρουμ και παρατήρησα ότι η πληοψηφια έχει ψυγεία από αυτοκίνητα και όχι από εταιρίες παραγωγής εξαρτημάτων υδροψυξης.

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με το ότι είδα στις δικές μας φωτογραφίες..

Μα γιατί?

Μα καλά έχουμε τόσα πολλά λεφτά (σχετικό είναι αυτό) και τα δίνουμε για ψυγεία και έτοιμα?

Εντάξει ξέρω μας αρέσει να είμαστε πρώτοι σε ότι κάνουμε…. Αλλά τι στους ξένους δεν αρέσει να είναι πρώτοι.

Φυσικά δεν θέλω να δημιουργήσω καμιά ρήξη αλλά θα ήθελα να μου απαιτηθεί αυτή η απορία και έτσι για πληροφορίες σε όλους τους νέους χρήστες αν γίνετε να ποστάρουμε εδώ όσοι έχουμε ψυγεία από αυτοκίνητα για να δω τι γίνετε με εμάς τους Έλληνες….

Αρχίζω εγώ

Έχω το γνωστό transit αλλά δεν έχω πρόχειρη φωτο

και μια φωτο από το ψυγείο του φίλου μου.

φωτο ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Bασικα οταν εψαχνα για το μαγαζι ψυγεια οι τιμες που μου εδιναν οι ψυγειαδες αυτοκινητων εδω στην θεσσαλονικη ηταν απαραδεκτες(πχ 50ευρω χονδρικη χωρις το φπα το μονο 12αρη EΛΕΟC)

Aν τωρα καποιος βρισκει απο μαντρα σε καλη κατασταση δεν βρισκω λογο να μην το παρει.

Link to comment
Share on other sites

Bασικα οταν εψαχνα για το μαγαζι ψυγεια οι τιμες που μου εδιναν οι ψυγειαδες αυτοκινητων εδω στην θεσσαλονικη ηταν απαραδεκτες(πχ 50ευρω χονδρικη χωρις το φπα το μονο 12αρη EΛΕΟC)

Aν τωρα καποιος βρισκει απο μαντρα σε καλη κατασταση δεν βρισκω λογο να μην το παρει.

εγω διπλα σας (βουλγαρια) που ειμαι βρησκω ψυγεια με 20-30€ καινουργια η δευτερο χερι σε τελεια κατασταση.

αν ακομα σε ενδιαφερει μπορω να κανω καμια βολτα να δω τιμες και να βγαλω φωτο και να κανονισουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω διπλα σας (βουλγαρια) που ειμαι βρησκω ψυγεια με 20-30€ καινουργια η δευτερο χερι σε τελεια κατασταση.

αν ακομα σε ενδιαφερει μπορω να κανω καμια βολτα να δω τιμες και να βγαλω φωτο και να κανονισουμε

Eυχαριστω ρε φιλε :)

Υπαρχει ομως προβλημα με τελωνεια και φπα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ρε φιλε :)

Υπαρχει ομως προβλημα με τελωνεια και φπα κλπ...

Ολη η Μακεδονια παει και ψωνιζει απο εκει δεν ακουσα ποτε τιποτα για τελωνειο. Εμενα ενας γνωστος μου οταν πηγαινει του δινω χρηματα και μου φερνει τσιγαρα. Την τελευταια φορα μου πηρε 8 κουτες και δεν πληρωσε καθολου φορους.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα επειδη στο μαγαζι πρεπει να ειμαστε νομιμοι δεν θελω να το ρισκαρω. Ο νομος λεει οτι αν φερεις εμπορευμα απο χωρα εκτος ευρωπαικης ζωνης τοτε πρεπει να εκτελωνιστει. Και αυτο σημαινει πανω απο 30% επιπλεον στην τιμη του προιοντος. Κι επειδη δεν θελω 2-3 ψυγεια ειναι προβλημα...

Αν καποιος θελει παντως πιστευω πως ο alexisfairos θα μπορεσει να του βρει και του στειλει..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αυτή την βδομάδα θα πάω μια βόλτα στην .τσαρ σιμεων. είναι ένας δρόμος γεμάτος από μαγαζάκια με αντακτικα αυτοκινήτων και θα ρωτήσω ακριβός τιμές και θα βγάλω και μερικές φωτο. για να ξερετε τη υπαρχει επίσης θα ρωτήσω ποσό καλύτερες θα γίνουν οι τιμές αν θέλω πολλά ψυγεία.

unseen

Αν θελεις μπορεις ρωτήσεις στο τελωνείο τι επιπτώσεις στην τιμή θα έχεις.

εγώ μπορώ να στείλω ασυνόδευτα μέχρι και 5 ψυγεία την φορά 3 φορες την εβδομαδα (συνολο 15 δλδ) αλλά από εκεί και πάνω πρέπει να τα περάσω εγώ με γνωστά κόλπα που έχουμε εμείς οι φοιτητές. πχ ένας σάκος με άπλυτα ρούχα και ψυγεία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα επειδη στο μαγαζι πρεπει να ειμαστε νομιμοι δεν θελω να το ρισκαρω. Ο νομος λεει οτι αν φερεις εμπορευμα απο χωρα εκτος ευρωπαικης ζωνης τοτε πρεπει να εκτελωνιστει. Και αυτο σημαινει πανω απο 30% επιπλεον στην τιμη του προιοντος. Κι επειδη δεν θελω 2-3 ψυγεια ειναι προβλημα...

Αν καποιος θελει παντως πιστευω πως ο alexisfairos θα μπορεσει να του βρει και του στειλει..

Παρεξηγησα κατι. Θεωρησα οτι δεν θα πωλουσες τα ψυγεια σαν κανονικα εμπορευματα αλλα μεσα σε δικες σου custom κατασκευες χωρις αποδειξεις και τιμολογια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα ψυγεία αυτοκινήτου (συνήθως χρησιμοποιείται το ψυγείο του καλοριφέρ και όχι του κινητήρα) είναι σημαντικά φτηνότερα και πολλές φορές αποδοτικότερα από τα και κολλά «εξειδικευμένα» που πούλιουνται στα w/c parts…

Εγώ είχα βρει ένα κυψελλοτο χάλκινο ψυγείο καλοριφέρ με διαστάσεις 36*12*7 από ένα συνεργείο αυτοκινήτων.. και μη φανταστείτε τίποτα κυριλέ… ήταν από ένα ανατολικογερμανικό αυτοκίνητο που σταμάτησε η παραγωγή του στις αρχές του 90…

Το πήρα κάτι λιγότερο από 20 ευρώ (εννοειται μες την μπυχλα 100 ωρες το καθαριζα...) και κάνει καλύτερη δουλειά από το ακριβότερο ψυγείο που μπορείς να βρεις σε pc w/c parts…

Link to comment
Share on other sites

KnD οι διαστασεις του ψυγειου σου μοιαζουν με τα τριπλα παραγωγης αλλα και σε ποιο παχια εκδοση οπως λες (7εκ)

γινετε να δουμε καποια φωτο απο το τερατακι σου

@unseen αυτη την βδομαδα θα σου στειλω πιστευω πμ με τιμες και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.