Jump to content



USB 2.0 FLASH DISK 5.12TB?!?!


subneo

Recommended Posts

Είδα σήμερα το πρωί σε μια εκπομπή κάποιον έλληνα να λέει για την ευρεσιτεχνία του..

Βγάζει από την τσέπη του ένα στυλό.. το ξεβιδώνει.. και από μέσα είναι usb flash drive..

Μόλις όμως άκουσα την χωρητικότητα.. λέω δε μπορεί.. λάθος κάνει το παλικάρι…

Όχι όμως.. γιατί το εξήγησε για αυτούς που δεν ξερουν..1ΤΒ λέει ισούται με 1024GB!

Το είδε κανείς άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σε μια πρωινή εκπομπή στον ΑΝΤ1 πριν τον “πρωινό καφέ “

Όσο εξωπραγματικό όμως κι αν φαίνεται.. δε νομίζω να ήταν ψέμα.. wtf.. μόνο στην Ανίτα βλέπουμε τέτοια κουλά οπότε πιστεύω θα το έψαξαν λίγο πριν το βγάλουν στον αέρα…

Μη σας φαίνεται όμως και τόσο απίστευτο… εξάλλου… και το cd έλληνες το εφεύραν..

Link to comment
Share on other sites

Μη σας φαίνεται όμως και τόσο απίστευτο… εξάλλου… και το cd έλληνες το εφεύραν..
errr.... what? Αληθεια? Ποιος? :)

Οσο για το flash drive, απο οσο γνωριζω η εν λογω τεχνολογια δεν εχει πλησιασει καν κοντα σε τετοια μεγεθη, μπορει να εχω χασει επεισοδια, αλλα τοσα πολλα? :p

Link to comment
Share on other sites

οπότε πιστεύω θα το έψαξαν λίγο πριν το βγάλουν στον αέρα…

Περιττό να σου πω ότι βάζεις σε κίνδυνο την υπόληψή σου λέγοντας τέτοια πράγματα! :040:

Η γνωμη μου. Αν κάποιος είχε βγάλει κάτι τέτοιο θα είχε γίνει Ο χαμός.

Ποιο πιθανό το κόβω να έλεγε βλακείες ή πάνω στο ενθουσιασμό του που τον δείχνει η τουβου να μπέρδεψε τα GB με τα MB.

Link to comment
Share on other sites

errr.... what? Αληθεια? Ποιος? :)

Οσο για το flash drive, απο οσο γνωριζω η εν λογω τεχνολογια δεν εχει πλησιασει καν κοντα σε τετοια μεγεθη, μπορει να εχω χασει επεισοδια, αλλα τοσα πολλα? :p

Πολλα επεισοδια ... Θυμασαι κατι σειρες των 2000 και βαλε ??? :046:

Link to comment
Share on other sites

Να παραγγείλω μερικά γιατί δεν έχω άλλο χώρο στο desktop! Κι εκείνος ο εξωτερικός των 80GB γέμισε! Μάλλον θα πάρω 5-6 που μεταφέρονται κι εύκολα! Τι λέτε τώρα ρε παιδιά! Αδύνατο! Εφόσον δεν το έχουν πάρει χαμπάρι οι δημοσιογραφικές πηγές μου, είναι αδύνατο!

Link to comment
Share on other sites

"Καλημέρα με τον ΑΝΤ1"

έτσι λέγεται η εκπομπή..

Είναι από τις 7 έως τις 10 το πρωί κάθε μέρα..

Αν κάποιος έχει την δυνατότητα να τους πάρει ένα τηλ αύριο η ίσως να κατεβάσει από κάπου την σημερινή εκπομπή ( δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό :p ) θα είχαμε μια καλύτερη εικόνα…

Αυτό για το cd.. οκ.. γράψε λάθος..

Link to comment
Share on other sites

και ΄γω το ειδα...ηταν ενας Ελληνας που πηρε μερος στο παγκοσμιο διαγωνισμο πληροφορικης και βγηκε πρωτος αφηνοντας πισω Κινα και Ρωσια...απ'οσα ειπε καταλαβα οτι χρησιμοποιοντας την μεθοδο συμπιεσης haufman (ή οπως λεγεται τεσπα :p ) μαζι με ανεπτυγμενους αλγοριθμους καταφερε να χωρεσει σε ενα 512αρι stick δεδομενα 5.12 TB...!!!...επισης συμπληρωσε οτι δεχεται πολλες προτασεις συνεργασιας απο μεγαλες εταιριες του χωρου...αν ειναι αληθεια εγω θα παω να μονασω..?!?..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το cd.. οκ.. γράψε λάθος..

Subneo πιθανοτατα με παρεξηγησες :) Δεν γνωριζω τιποτα επ αυτου, αν οντως εχεις ακουσει/διαβασει κατι επ αυτου θα ηθελα να το απλα να το ανεφερεις, για να το λες κατι θα εχει παρει το ματι σου.
Link to comment
Share on other sites

Subneo πιθανοτατα με παρεξηγησες :) Δεν γνωριζω τιποτα επ αυτου, αν οντως εχεις ακουσει/διαβασει κατι επ αυτου θα ηθελα να το απλα να το ανεφερεις, για να το λες κατι θα εχει παρει το ματι σου.

Όχι.. φυσικά και δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης…

Είχα ακούσει πολύ παλιά ( τουλάχιστον πριν από 15 χρόνια) ότι το cd το εφεύρε μια ομάδα ελλήνων ( από την Καβάλα αν θυμάμαι καλά) και τους έκλεψε η Sony/Philips ( δε θυμάμαι ποια) επειδή δεν πρόλαβαν (?) να κατοχυρώσουν την ευρεσιτεχνία..Πως και τι….δε ξέρω…

Έψαξα αλλά δεν βρήκα info οπότε ισχυριζόμενος τα παραπάνω.. και δεδομένου πως ότι ήξερα ήταν πολλά χρόνια πριν.. το μόνο που θα κατάφερνα ήταν να φανώ λίαν επιεικώς ανόητος γιαυτό και είπα “ γράψε λάθος “ :)

Πάντως και να ισχύει αυτό (5.12TB usb flash drive) φυσικά και δεν περιμένω να το δούμε σύντομα… Θα μας πασάρουν ως state of the art ένα usb flash drive 20GB κι εμείς θα το αγοράσουμε αμέσως αναφωνώντας… WoW!!! :p

Γενικά σε θέματα τεχνολογίας δεν εκπλήσομαι πλέον με τίποτα αφού είμαι σίγουρος ότι αυτό που μας δίνουν δεν είναι ούτε καν το 1/1000 από αυτό που έχουν για ευνόητους λόγους..

Τρανό παράδειγμα ένα thread εδώ στο forum που λέει πως χρόνισαν επεξεργαστή στα 500Ghz την στιγμή που εμείς νιώθουμε δέος στη θέα πχ των 5Ghz.. :D

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα αλλά δεν βρήκα info οπότε ισχυριζόμενος τα παραπάνω.. και δεδομένου πως ότι ήξερα ήταν πολλά χρόνια πριν.. το μόνο που θα κατάφερνα ήταν να φανώ λίαν επιεικώς ανόητος γιαυτό και είπα “ γράψε λάθος “
lol δικιο εχεις :p

Δεν το εχω ακουσει ποτε, φανταζει λιγο αστειο παντως

Link to comment
Share on other sites

Προχτες ειδα και εγω τον τύπο με το στυλο στικ στην νετ. Εκτος των άλλων (5.12 Τ) το στυλο (το οποίο ήταν και πολύ μικρό) ειχε ασυρματη καμερα, μπλουτουθ και δεν συμαζευεται. Απιστευτο μου ακουγεται, αλλα να το δημοσιοποιούν τόσο ευκολα?

Αν ισχύει αυτό... καταφερε να χωρεσει σε ενα 512αρι stick δεδομενα 5.12 TB...

τοτε σε ένα 500 δισκο τι θα βαζει? 5000 Τ?

Link to comment
Share on other sites

Προχτες ειδα και εγω τον τύπο με το στυλο στικ στην νετ. Εκτος των άλλων (5.12 Τ) το στυλο (το οποίο ήταν και πολύ μικρό) ειχε ασυρματη καμερα, μπλουτουθ και δεν συμαζευεται. Απιστευτο μου ακουγεται, αλλα να το δημοσιοποιούν τόσο ευκολα?

Αν ισχύει αυτό... καταφερε να χωρεσει σε ενα 512αρι stick δεδομενα 5.12 TB...

τοτε σε ένα 500 δισκο τι θα βαζει? 5000 Τ?

Κυκλοφορούν στο νετ κάποιες ταινίες HD.. Σύντομα πιστεύω θα είναι και τα games με τέτοιες χωρητικότητες οπότε πολύ γρήγορα θα μιλάμε για TB και ίσως ακόμα και για PB!! :p

Link to comment
Share on other sites

Οφ τοπικ.-/=-/--

Το CD και βεβαια το εφηυραν Έλληνες.

Το πρώτο CD που κατασκευασαν είναι παγκοσμίως γνωστό και μάλιστα, είχε και κλείδωμα που κανεις δε μπορεί ως σήμερα να σπάσει

περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.