Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Γεια σας

H δημιουργεια αυτου του thread εχει ως σκοπο την συγκεντρωση αποψεων για το σωστο σεταρισμα συστηματος με βαση dfi nf4 mobo - ρυθμισεις - προβληματα - καθως και γενικες αποριες

προχθες ειχα την χαρα να γινω κατοχος μιας sli -dr και αν και ακομη δεν εχω τα υπολοιπα εξαρτηματα για να στησω το συστημα μου αρκουμαι στο να χαζευω τα manual και τα διαφορα ''μπιχλιμπιδια'' που παιζουν μεσα στην συσκευασια ...

καθως λοιπον επεξεργαζομουν το φυλλαδιακι με τα features ειδα οτι υπαρχουν δυο διαφορετικα τσιπακια που μπορεις να τα χρησιμοποιεισεις για raid

1)το ενα ειναι το τσιπακι της nvidia που εχει και ide και sata Raid (RAID 0 , RAID 1) και αφορα

τα sata που βρισκονται διπλα απο το ιδιο το τσιπακι

2)το αλλο ειναι το Silicon Image (SIL 3114 ) το οποιο διαχειριζεται τα αλλα 4 sata διπλα απο

αυτο και υποστηριζει εκτος απο raid 0 , raid 1 το raid 5 που αν καταλαβα καλα εχει να κανει

με striping τριων και παραπανω δισκων

- η ερωτηση μου ειναι πιο απο τα δυο θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιησω για raid 0 δυο

σατα δισκων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

η σκεψη μου ειναι οτι εκει θα ειναι καλυτερα να μπουν δυο πολυ καλοι σκληροι (βλεπε raptors) Οι οποιοι θα σηκωνουν το λειτουργικο και οτιδηποτε σε προγραμματα και στο αλλο να μπουν σκληροι πιο μεγαλοι και πιο αργοι που θα ειναι καθαρα για αποθηκευση και για λιγοτερη χρηση

προς το παρον σκεφτομαι να βαλω τους δυο maxtor στο δευτερο και οταν αγοραστουν οι raptor να τους βαλω στο πρωτο ... σε περιπτωση που δεν το κανω ετσι με τη λογικη να τους αλλαξω το raid αργοτερα θα υπαρξει προβλημα ?

υγ : πιο bench για σκληρους ??? η καποιο αλλο γενικοτερο που θα μου δωσει εμμεσο αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστευω οτι θα ειναι ενα πολυ χρησιμο τοπικ kIlGoRi :T: εγω αυριο θα παρω μια νεα ΔΦΙ ΣΛΙ και πιστευω να συνεισφερω με ερωτησεις απαντησεις. Επειδη προχτες κιολας δοκιμασα μια απλη ΝΦ4 ΔΦΙ ομολογω οτι επαθα πλακα απο τις πολλες ρυθμισεις στα βιος. Θαρρω χρειαζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα guide tips and tricks for DFI NF4 ...

Μια πρωτη παρατηρηση. Το βιος μου ζητησε να χρησιμοποιησω τα 2,4 σλοτς για dual !

Mια δευτερη . Δε μπορεσα να βρω τα ΗΤΤ μουλτι

Link to comment
Share on other sites

να συνεχισω εγω θετοντας μια ερωτηση...

Ενας φιλος μου με ΔΦΙ ΝΦ4 δοκιμασε τις UTT 2X512 στις θεσεις 2,4 και η μητρικη δεν μπουταρει με τιποτα. Εχετε το ιδιο προβλημα ? Στις θεσεις 1,3 ειναι οκ!!! Ριβιζιον Α02

Link to comment
Share on other sites

. Θαρρω χρειαζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ενα guide tips and tricks for DFI NF4 ...

μάλλον είναι απαραίτητο όχι απλώς χρειάζεται και δεν υπάρχει τίποτα στο δίκτυο πέρα από σκόρπια πράγματα σε forum.

για το nvidia sata vs silimage sata κοίτα το παρακάτω συγκριτικό της anandtech

http://www.anandtech.com/mb/showdoc.aspx?i=2358&p=16

μάλλον ο nvidia είναι καλύτερος. ο sil ίσως είναι καλύτερη λύση να στήσεις εκεί το raid αν έχεις λόγω δυνατοτήτων που έχει και τις ξεχωριστές συσκευές sata στον nvidia που υποστηρίζει SATA2.

το 2-4 ακούγεται παντού ότι είναι καλύτερο οπότε δεν βλέπω το λόγω κάποιος να τα βάλει στο 1-3.

να ρωτήσω και γω κάτι γύρω από το nvidia firewall. ως συνήθως το site της nvidia δεν λέει τίποτα χρήσιμο. καταρχήν είναι hardware firewall; αν δεν είναι υποθέτω καλύτερο θα ήταν ένα πιο αναγνωρισμένο software οπως zonealarm, που πιθανόν θα τρώει και λιγότερους πόρους. αν είναι hardware που βρίσκεται; δηλαδή από τα στοιχειώδη που ξέρω από δίκτυα το firewall βρίσκεται ανάμεσα στο σύστημα και την γραμμή του δικτύου. αν είναι ανάμεσα στο LAN και το υπόλοιπο σύστημα έχει καμία χρησιμότητα για κάποιον που δεν βρίσκεται σε LAN πχ έχει PSTN;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

να συνεχισω εγω θετοντας μια ερωτηση...

Ενας φιλος μου με ΔΦΙ ΝΦ4 δοκιμασε τις UTT 2X512 στις θεσεις 2,4 και η μητρικη δεν μπουταρει με τιποτα. Εχετε το ιδιο προβλημα ? Στις θεσεις 1,3 ειναι οκ!!! Ριβιζιον Α02

εξαρταται απο το τι εχεις συνηθησει να λες 1-3 και 2-4

ας πουμε τις κιτρινες η τις πορτοκλι θεωρεις 1-3 ?

(σωστη απαντηση : οι 1-3 ειναι οι κιτρινες και οι 2-4 ειναι οι πορτοκαλι)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβως αυτο...2,4 εννοω τις πορτοκαλι ;)

και παραξενευτηκα γιατι σπιτι μου δοκιμασα στις θεσεις 1,3 και μου εβγαλε μυνημα το βιος ! οτι πρεπει να αλλαξω θεση στις μνημες μου, να τις βαλω στις 2,4 :blink:

Οποτε οταν την παρεδωσα στον φιλο μου που ειχε τις UTT, του ειπα να κανει το ιδιο. Ε, δεν του μπουταρε με τιποτα. Τελικα δοκιμασε τις 1,3 και ολα ενταξει ... παραξενο ε ?

*Πραγματικα δεν υπαρχει συλλογη tips and tricks για την ΔΦΙ στο ιντερνετ, ισως επειδη ειναι λιγο νωρις. Στο extreme systems υπαρχει ενα υποδειγματικο για την ΜΣΙ νεο2 που και γκαβος να εισαι θα την σεταρεις την μητρικη σου. Τυφλοσουρτης μιλαμε...:woot:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να βάλω και εγω την δικία μου (nF4 SLI-D) και στο ATX Power Connector εχει 12(σε κάθε σειρά) υποδοχές ενω το τροφοδοτικό(chieftec 360W) εχει 10(σε καθε σειρά)!

τελικά που να το συνδέσω,(το μόνο που γίνετε ειναι να αφησω κενες τις 4 πανω υποδοχές που είναι +3.3VDC-COM

+12VDC-+5VDC

Δεν ξέρω μπορεί να ειναι ηλίθια η ερώτηση αλλα βοηθήστε με γιατι δεν είμαι πολύ έμπειρος και δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι 4 πανω μενουν κενες (ας το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος αυτο καλου κακου) αλλα ετσι και αλλιως νομιζω διαφορετικα δεν μπαινει καν. Ενς φιλος μου παντως που δοκιμασε με 20πινο, ΔΕΝ αναβε με ΤΙΠΟΤΑ! Σε αυτη τη περιπτωση πας για αναβαθμιση τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Σήμερα, στις 22:36]

Πήγα σήμερα να βάλω και εγω την δικία μου (nF4 SLI-D) και στο ATX Power Connector εχει 12(σε κάθε σειρά) υποδοχές ενω το τροφοδοτικό(chieftec 360W) εχει 10(σε καθε σειρά)!

τελικά που να το συνδέσω,(το μόνο που γίνετε ειναι να αφησω κενες τις 4 πανω υποδοχές που είναι +3.3VDC-COM

+12VDC-+5VDC

Δεν ξέρω μπορεί να ειναι ηλίθια η ερώτηση αλλα βοηθήστε με γιατι δεν είμαι πολύ έμπειρος και δεν θέλω να κάνω καμία βλακεία...

πηγαινε σε ενα καταστημα που πουλαει pc και ζητα ενα καλωδιο που το βαζεις στο τροφοδοτικο και στο κανει απο 20 πιν 24πιν!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Να...συνεχισω το τοπικ, ρωτωντας εαν υπαρχει καποια εφαρμογη της ΔΦΙ που να σου επιτρεπει να κανεις update το βιος σε περιβαλλον windows ;)

Αν και δεν είναι συγκεκριμένα για DFI, WinFlash

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Alexandros

Να...συνεχισω το τοπικ, ρωτωντας εαν υπαρχει καποια εφαρμογη της ΔΦΙ που να σου επιτρεπει να κανεις update το βιος σε περιβαλλον windows ;)

Αρχική απάντηση από chroma

Αν και δεν είναι συγκεκριμένα για DFI, WinFlash

Για αλλη μια φορα θα πω οτι γινετε μεσω του ntune(update bios)....εγω παντως που το εκανε κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.