Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ison

Hipro συγχαρητηρια και απο μενα....πολυ καλη δουλεια...

:OT: Παρατηρησα στο xs καποιος ειπε οτι ειχε προβλημα με την dfi οταν εβαζε το jumper στα 4 volt...του αναβαν τα led και δεν ξεκινουσε η μητρικη...το ιδιο ειχα παθει και εγω αλλα δεν ηξερα τι γινοταν...ειχα βαλει το jumper στα 4 v αλλα για μελοντικη χρηση για να μην ξαναχωνομε στο κουτι...την ειχα στα default...με ocz 600 powerstream...υπαρχει περιτπτωσει τελικα αυτο να εφταιγε και ΟΧΙ το τροφοδοτικο που ειχαμε καταληξει???Ρωταω γιατι τωρα την εχω με ενα 520 ocz παλι και με default το jumper...μην παω καμια μερα να το αλλαξω και φαω ηττα παλι ...2 dfi εχω στειλει για rma...ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει??:OT:

Αρχική απάντηση από zyx

συγνωμη να κανω μια ερωτηση με ποσα volt εισαι στης μνημες και το εχεις γυριζμενο στα 4 βολτ? ρο pcb πανω απο το ψυκτρακη το εχεις πιασει ποτε? το ψυχης με τπτ? αν εδινε επιλογη 5 βολτ θα το ειχες γυρισει και θα την δουλευες ντιφολτ?

Αρχική απάντηση από chroma

Για default δεν το βάζεις το jumper στα 4v, ζεσταίνεταi υπερβολικά ακόμα και με fan.

Οπως ειπα το ειχα βαλει για ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ χρηση για να νην ξανασκαλιζω το κουτι ...στα default ημουν...η βαρεμαρα μαλλον με κατεστρεψε...

Τσπ sorry για το off topic παιδια ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος στην παρέα...

Θα ήθελα να ρωτίσω για τα timmings της μνήμης....τι να βάλω?

Τι μνημες τις βλέπετε στην υπογραφή ευχαριστώ....

’...και αν υπάρχει κανενα τιπ για ο/c πείτε το....

ά....κάτι κουλό...η DFI στην 3,3 λέει ότι έχει 2,1 volt...αλλά αλλαξα 2 τροφοδοτικά και το αποτέλεσμα δεν άλλαξε....έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα από εκεί που όλα ήταν οκ είπα να ανεβάσω τον επεξεργαστή +5 fsb για αρχή λοιπόν από τότε και μετά δε μπόρεσα να παίξω κανένα παιχνίδι ούτε να ολοκληρώσω 3d mark επειδή κάνει restart και κάθε φορά που ανοίγει ο υπολογιστής μου βγάζει ότι το σύστημα έχει ανανήψει από ένα σοβαρό σφάλμα η κάρτα γραφίκων είναι leadtek6600gt και είχα ανεάσει μόνο το core στο 3dperformance (από rivatuner) στο 515

Έκανα και ccmos αλλά συνεχίζει.... :help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ενας επιδοξος αγοραστης της εν λογω sli μητρικης

Με προβληματιζει οτι το ανεμιστηρακι του cooler ακουμπα στις pci express καρτες

Ενδιαφερομαι για μια geforce 6800gt(αρκετα μεγαλη)

Αν και θεωρω απιθανο να υπαρχει προβλημα,λετε....?

Επειδη σκεφτομουνα και water cooling υπαρχει κανα καλο και μικρο block για chipset που να χωρα στην mobo με 6800 gt???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Braveheart1980

Εγω ειμαι ενας επιδοξος αγοραστης της εν λογω sli μητρικης

Με προβληματιζει οτι το ανεμιστηρακι του cooler ακουμπα στις pci express καρτες

Ενδιαφερομαι για μια geforce 6800gt(αρκετα μεγαλη)

Αν και θεωρω απιθανο να υπαρχει προβλημα,λετε....?

Επειδη σκεφτομουνα και water cooling υπαρχει κανα καλο και μικρο block για chipset που να χωρα στην mobo με 6800 gt???

Εχω SLI-DR και 6800GT...το ανεμιστηρακι του chipset ειναι τσιμα-τσιμα με την καρτα, αρα δεν νομιζω να βγει καποιο μπλοκ που να χωρα εκει...ουτε καποιο αλλο ανεμιστηρακι...με αυτο ειναι ισα ισα!

Δεν νομιζω ομως πως υπαρχει προβλημα με το στοκ ανεμιστηρακι...μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουμπαει η καρτα.

για μπλοκ, λιγο χλωμο, αλλα ποιος ο λογος; ειναι εντελως αθορυβο το ανεμηστηρι της, εκτος αν το βαλεις να δουλευει συνεχεια στο τερμα.

post-9-1416071792,7797_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender

Κάποιες φορές κολλάνε τα ανεμιστηράκια και δε ξεκινάνε ούτε του athlon ουτε του chipset... αλλά μόλις τα σπρώξω λίγο με το ΄χερι μου δουλέουν σε full στροφες...

Δεν νομιζω πως κολλανε...οταν τρεχουν με λιγες στροφες ισως, αλλα οταν ανεβασει θερμοκρασια ξανα γυρνανε...

Πχ εγω εχω βαλει την επιλογη κατω απο Χ βαθμους να ειναι 50%....μηπως εχεις βαλει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.