Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από haris1984

δεν χανεις τιποτα να τα βαλεις...

καλο θα ηταν να ειναι απο διαφορετικες γραμμες

τα έχω βάλει αλλά γίνεται ένας μικρός πανικός για να τα βάλω εκεί τα καλωδία και εαν δεν χρειάζονται να τα βγάλω για δεν έχω άλλεσ τροφοδοσίες

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...στο manual διαβασα πως υπαρχει ενα jumperaki για το Spdif,το οποιο στην μια ειναι η on board καρτα ηχου και το αλλο ειναι για το NF4...

Εχω την audigy...τι drivers πρεπει να βαλω για να λειτουργησει με το spdif?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

ntune9pm.jpg

Eγώ πάντως αυτό βλέπω :p Θα ξαναστίσω να δώ!

καταρχην να πω καλημερα σε ολου το φορουμ,σε αυτο το τεστ που εχει και για την καρτα γραφικων αν ηκαρτα εχει προβλημα μπορει να σε δωσει αποτελεσμα;η δεν την τεσταρει καθολου;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα είναι με τις θερμοκρασίες μετά από επαναφορά από αναμονή.

Εχω βρει τουλάχιστον άλλους 2 που τους βγάζει +10 βαθμούς στον επεξεργαστή μετα απο αναμονή.

Κανένας όμως δεν μου απάντησε ότι το δικό του δείχνει ΟΚ μετα απο αναμονή.

Δεν τσεκάρετε λίγο να δείτε???

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι οκ μετα απο αναμονη

εχω βαλει ομως μονο drivers της dfi 6.39 , ntune oxi

εχω το bios 3 κατι , κατεβασμενο απο dfi

winxp sp1 oxi 64 bit

με το tuner παρατηρησα κατι νουμερα μετα απ αναμονη αν σας ενδιαφερει

πολλες φορες κανω μεχρι και ρεσταρτ , μου τα παγωνει ολα (παντα μετα απο αναμονη)

μετα απο λιγο ψαξιμο , δεν ξερω τι εκανα απο bios και winxp τωρα πλεον σε αναμονη μου κλεινει τα παντα , ΤΑ ΠΑΝΤΑ , 3 φορες νομιζα οτι εχω κλειστο το pc

αλλα ομως και παλι ολα οκ μετα με το smart guardian

μετα απο μετρησεις εξαντηλητικες με ψηφιακο πολυμετρο και ψηφιακο θερμομετρο ακριβειας κατασταλαξα οτι η θερμοτητες ειναι οκ (αναποδα στο sandra,το cpu ειναι το PWMIC)

δηλαδη 2-3 βαθμους βρισκω παρακατω με μετρηση πανω στην ψυκτρα

ΟΙ ΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΡΑ ΛΑΘΟΣ

μην τις εμπιστευεστε ,παντα δειχνει λιγοτερο ΙΔΙΩΣ ΣΤΗ 12ΑΡΑ ,90% λαθος

ακομα και στη ταση μπαταριας κανει λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά δείτε απάντηση απο την DFI για το πρόβλημα μετά απο αναμονή και παίτε μου αν στέκει αυτό που λένε:

"... This is memory problem, not motherboard itself. Please refer to FAQ memory issues first, the memory compatibility will be enhanced manually.

Furthermore, some memory might not work with S3, I would like make sure if the memory does not work with the board, i.e. not all the memories could support S3 well..."

Οι μνήμες είναι OCZ PLATINUM REV2 2X512

Link to comment
Share on other sites

15 μερες σερι , δεν εκλεισε ποτε

μια δουλευω ,μια κανω burn in

οφειλω να πω οτι το μονο που μου τι σπαει ειναι αυτο το ανεμιστηρι στο chipset

πραγματικα μου τι δινει εκει που ειναι , που δεν μποροω να το καταργησω με τιποτα

οχι οτι με ζαλιζει παντα , αλλα οταν τιγκαρει σε στροφες ακουγεται

θαθελα πολυ να το εχω σε νερο , να πεσουν και οι θερμοκρασιες του

πανω απο 48 δεν εχω δει

μια μαζικη σε 11 πρεπει να κανουμε να μας φτιαξει ειδικα για την dfi , απο αγορα δεν νομιζω να βρουμε κατι σε νερο για εκει

3 ερωτησουλες

Πρωτον ποτε πρεπει να αυξησουμε το LDT voltage

Δευτερον απο ποσα Mhz και πανω πρεπει να ανεβαζουμε το chipset voltage

Τριτον απο τι ΗΤΤ και πανω πρεπει να κατεβαζουμε το multiple ?

η μητρικη τελικιαζει στα 1000 Μηζ?

το λεω γιατι ειμαι 250χ10 και με 4χ κολαγε στα XP και το κατεβασα σε 3χ και ειναι βραχος

μηπως θα πρεπει να ανεβασω LDT ή chipset και να το γυρισω στο 4χ παλι?

κατα τα αλλα τιποτα το σοβαρο

οσο για S3 , εμενα με τα UTT δεν εχει προβλημα οπως ξαναειπα , απλα καμια φορα δεν εχω σημα στην οθονη και θελει ρεσετ

σπανια συμβαινει , αλλα εχει συμβει χωρις να ξερω γιατι και πως και χωρις να εχω απαντηση και προτασεις

Ξαναλεω οτι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να δειχνει ακομα την 12 αρα χαμηλα ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣ

μετρημενη με πολυμετρο ειναι ΜΙΣΟ ΒΟΛΤ πανω απο 12 και μου τι δειχνει 0,3 κατω απο 12

ΕΛΕΟΣΣ

μιλαμε για συστημα με 3 δισκους ,ενα dvd , ενα tuner και μια απλη καρτα pci

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλύτερα απ'όλα δουλεύω σε 10χ250, 4χ, default ldt & chipset voltage, 1,54v CPU, μνήμες 2,5-3-3-6, voltage 2,7 στις μνήμες, με ψύκτρα της μάνας του. Μιλάω για 3200+.

Εχω πάει και 10χ270 αλλά κόλλησε. 10χ267 έμπαινε ΟΚ παράθυρα αλλά ζεσταινόνατε πολύ (60)και τον φοβήθηκα...

Πάντως με 5χ και 1200 περίπου (είχα ξεχάσει να κατεβάσω σε 4χ) και δούλευε! Κάπου διάβαζα ότι έβγαζε αστάθειες σε 3χ και συνιστούσαν 4χ ή 2,5χ.

Link to comment
Share on other sites

Στο chipset ταιριάζουν μερικά block για GPU (A1983 πχ)

Το LDT το ανεβάζεις αν το ΗΤΤ είναι παραπάνω από 1000. Ακόμα όμως και με χαμηλότερο HTT αν είσαι με πολύ υψηλό FSB (πχ 300 έστω και με multi X2 που είναι αρκετά χαμηλότερα από το θεωρητικό 1000) χρειάζεται να το ανεβάσεις. Επειδή κιόλας οι διαφορές είναι αμελητέες θα σου έλεγα να το βάλεις στο 2.5 ή 2 και να το ξεχάσεις εκεί.

Δεν τερματίζει στα 1000. Έχω δουλέψει και 230Χ5 χωρίς πρόβλημα, αλλά πάλι αν ήμουν 350Χ2 ίσως να είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.