Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

δε σε προβληματιζει το γεγονος, πως και τα δυο, ψαχνοντας για 2 θερμοκρασιες, διαβαζουν 3, και ονομαζουν την 3η AUX????

συν το γεγονος, οτι μαλλον το προγραμμα του κατασκευαστη, θα ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νομιζω εννοει και τα 3 τσιπακια , οχι μονο το πρωτο που εστειλε φωτο ο φιλος

γενικα ειναι τα μοσφετ ισχυος , οπου βλεπεις ψυκτρουλα ψηλη σε μοσφετ

θεωρει οτι εχεις και εκει ενα ανεμιστηρα και γιαυτο μπορεις να ελεγχεις 3 ανεμηστηρες εναν για καθε σημειο που θελει ψυξη η μητρικη

κοινως βαλε εκει κοντα εναν 8αρη ας πουμε και θα δεις οτι αναλογα την θερμοκρασια του ελεγχει και τις στροφες

μια φορα εχω δει το smartguardian να κανει λαθος με τον ανεμιστηρα της cpu

γενικα παντως οτι ελεγχεται με software μποορεις να το εμπιστευτεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν μπορείς να το εμπιστευθείς...

Μετα απο "Αναμονή συστήματος" το smartguardian δείχνει 55 στον επεξεργαστή και το sandra 40!!!

Δείτε εδώ: http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=9313

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με θερμοκρασίες μετα απο αδράνεια συστήματος (αναμονή).

Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως παθαίνω άλλο παράξενο.Αν ανοίξω το mbm ή το speedfan έχοντας ελέγξει την θερμοκρασία της cpu με το smartguardian να είναι στους 30 βαθμούς ή κάτι φυσιολογικό τέλοσπάντων ξαφνικά μου βγάζει 70C.Επανέρχεται μόνο με restart αλλά αν ανοίξω πάλι τα mbm παθαίνω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο κουφό: Αν το smartguardian είναι σε ανοιχτό παράθυρο τι στιγμή που το συστημα τίθεται σε αναμονή είναι όλα ΟΚ!

Δείχνει 26 βαθμούς στην επαναφορά.

Οταν όμως είναι ελαχιστοποιημένο, στην επαναφορά διαβάζει 55!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι. έχω την ultra-d. χρειάζεται τελικά να συνδέσω τα στις 2 extra υποδοχές ρευμάτων το molex και το άλλο για την δισκετα. ακόμα δεν έχω βρει πως να ξεκιναέι απο το keyboard πχ βάζοντας password το α. μέσα στο bios τις κάνω τισ ρυθμίσεις αλλά δεν γίνεται τίποτα. θέλει να πειράξω κάνα jumperaki. τα έχω στα default αυτά που αφορούν mouse-keyboard

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρεπει να αλλάξεις κάποιο τζαμπεράκι.

Δες το μανιουαλ.

Νομίζω λέει κάπου ότι αντι για 5v θέλει 5vsb.

Το βρήκα: σελ 31 jumper jp7.

Αν θες πες μου αν μετά από αναμονή (s3 mode) σου δείχνει τρελά ρεύματα και θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Ναι πρεπει να αλλάξεις κάποιο τζαμπεράκι.

Δες το μανιουαλ.

Νομίζω λέει κάπου ότι αντι για 5v θέλει 5vsb.

Το βρήκα: σελ 31 jumper jp7.

Αν θες πες μου αν μετά από αναμονή (s3 mode) σου δείχνει τρελά ρεύματα και θερμοκρασίες.

θα το δοκιμάσω το μεσημέρι γιατι είμαι δουλεια τώρα αλλά κωλοβαράω. χε ξεζουμίζω την dsl

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.