Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από red alert

Για να μην ψάχνω το τελευταίο καλύτερο bios που έχει βγει ποιο είναι .και ένα λινγγ αίμα είναι εύκολο ..ultra d

http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=3471&CATEGORY_TYPE=LP&STATUS_FLAG=A&SITE=US

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα..Οταν βαζω το συστημα σε αναμονη και το επαναφερω τοτε η συχνοτητα cpu/μνημων πεφτει (συγκεκριμενα 2712mhz ο cpu και 193mhz οι μνημες) και μενουν αναμενα τα 3 πρωτα κοκκινα leds στο Mobo..Δεν εχω προβλημα απλα υπαρχει τροπος οταν το επαναφερω να μην πεφτει η συχνοτητα?Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ κάτι. σήμερα έκανα φορματ και εγκατάσταση windows xp με sp2 (αυθεντικά) και τρώει κόλλημα όταν βάζω τους nforce 6.86 για μοβο και συγκεκριμενα τον driver για το SMBus και να το BSOD. μετά λεώ ας βάλλω τους drivers τις μητρικής ultra-d και όλα ας πουμε οκ αλλά πάω και κοιτάω στο device manager/system devices το nvidia nforce pci system management και βλέπω στα recources αυτό

Input/Output Range 1C00 - 1C3F not available.

Input/Output Range 1C40 - 1C7F not available.

επίσης ξαναδοκίμασα να βάλω και παλι τους τελευταιους drivers nforce για SMBus αλλά και πάλι BSOD

καμιά ιδέα για το τι έχει γίνει?:blink: :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα και σε μενα εχει τυχει να γινει αυτο.

Την πρωτη φορα που το εβαλα, εφαγα και γω BSOD, σε x64 ομως δεν εφαγα ποτε νομιζω.

Το καλυτερο ειναι να αφοισεις των windows στα 32μπιτα

Link to comment
Share on other sites

xkandreas, μήπως εγκατέστησες πρώτα τους drivers της καρτας γραφικών? Υπάρχει μία παραξενιά στους drivers Της nvidia. ΠΡΩΤΑ θέλει να εγκαταστήσεις τους οδηγους του chipset και μετά της καρτας γραφικών, αλλιώς δημιουργούνται προβλήματα όπως κολήματα BSOD Κτλ. Ειχα το ιδιο πρόβλημα για 2-3 μέρες μέχρι που διάβασα σε κάποιο forum του εξωτερικού ότι στα ψηλά γράμματα των οδηγιών εγκατάστασης γράφει ότι πρέπει πρώτα να απεγκαταστησεις τελειως τους vga drivers (μιλάμε πάντα για Nvidia k.γραφικών έτσι?) μετά να εγκαταστήσεις τους chipset drivers και τέλος τους vga drivers... :confused: Πρωσωπικά ακολούθησα αυτή τη διαδικασία και από τότε δεν είχα κανένα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ikonsgr, ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλά και εγώ σχεδόν πάντα πρώτα drivers μοβο βάζω και μετά όλα τα άλλα, θα κάνω άλλη μια προσπάθεια το απογευματάκι μετά τη δουλειά να βγάλλω τους drivers με το Driver Cleaner και θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα...

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει...

Έστεισα σήμερα ένα μηχάνημα με μια lanparty sli-dr expert...

Μου κολλάει στο ένα led...

Απ'το manual είδα οτι είναι 'vga detected' o κωδικός του ενός led...

Τροφοδοτικό είναι ένα tagan 530

ολα τα molex είναι συνδεδεμένα...

Η κάρτα είναι μια 7800gtx

Καμιά ιδέα...???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.