Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από deadlock7 [Χθες, στις 21:41]

Αυτο δεν το προτεινα γιατι το να βγαλεις την μπαταρια ειναι ιδιο με το ccmos που ειπες οτι εκανες!Προφανως δεν το αφησες πολυ ωρα..;)

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω μαζί σου.Κατ'αρχάς κάθε φορά που την έβγαζα είχε checksum error, οπότε καθάριζε.Με το που την άφησα για ώρα αποφορτίστικε τελείως.Τόσα πυκνωτάκια παίζουν πάνω.Πάντως αυτή είναι η λύση για το ιδιότροπο αυτό πρόβλημα και δεν είναι κάτι το τυχαίο.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Xωρις να ειμαι ειδικος(ουτε και σιγουρος) εχω την εντυπωση οτι κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα.Ουσιαστικα το ccmos ειναι σαν να ενωνεις τα 2 ποδαρακια που ακουμπαει η μπαταρια κι ετσι αποφορτιζεται η μητρικη(οποτε χανονται και οι ρυθμισεις στο Bios).Επομενως το ιδιο μου ακουγεται.Απλα δεν ειπε κανεις οτι πρεπει να αφηνεις μονο 1 λεπτο(παραδειγμα φερνω) το jumper..θελει καποια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7 [Σήμερα, στις 14:59]

Xωρις να ειμαι ειδικος(ουτε και σιγουρος) εχω την εντυπωση οτι κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα.Ουσιαστικα το ccmos ειναι σαν να ενωνεις τα 2 ποδαρακια που ακουμπαει η μπαταρια κι ετσι αποφορτιζεται η μητρικη(οποτε χανονται και οι ρυθμισεις στο Bios).Επομενως το ιδιο μου ακουγεται.Απλα δεν ειπε κανεις οτι πρεπει να αφηνεις μονο 1 λεπτο(παραδειγμα φερνω) το jumper..θελει καποια ωρα.

δεν ενωνονται τα ποδαρακια της μπαταριας

σαυτην την περιπτωση η μπαταρια σκαει

αυτο που γινεται ειναι να μενει το μπιος χωρις ταση με αποτελεσμα να χανει τις προσκαιρες ρυθμισεις

ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα

απλως εσυ ναι μεν εβαλες το jumper αλλα δεν θα αποφορτισες και δεν θα το αγησες εκει πολυ ωρα

ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 16:14]

δεν ενωνονται τα ποδαρακια της μπαταριας

σαυτην την περιπτωση η μπαταρια σκαει

αυτο που γινεται ειναι να μενει το μπιος χωρις ταση με αποτελεσμα να χανει τις προσκαιρες ρυθμισεις

ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα

απλως εσυ ναι μεν εβαλες το jumper αλλα δεν θα αποφορτισες και δεν θα το αγησες εκει πολυ ωρα

ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα...

Χμμ λες να εννοω οτι ενωνονται τα ποδαρακια και παραλληλα η μπαταρια δινει ρευμα?Λιγο ανουσιο θα ηταν πιστευω(το αν θα σκαει δεν το γνωριζω κι ελπιζω να μην το μαθω ποτε:p ).Αν και την ολη διαδικασια δεν την εκανα εγω,αλλα ο φιλος Arapis καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα.Αυτο ηθελα να πω οτι ccmos ειτε με jumper,ειτε βγαλσιμο μπαταριας ειναι το ιδιο πραγμα..

Link to comment
Share on other sites

To λαιπον. Ενα ακομα quiz για λιγους.

Το πισι, δουλευει εδω και καμποσο καιρο στα 277χ10, με τις μνημες στα 230 κτλ, κτλ. Σταθερα μεσα στα windows, χωρις μπλε οθονες και τα λοιπα.... Εχει τρεξει ολα τα 3dmarks που υπαρχουν , superpi, σαντρες, μαντρες, s&m και ολα τα ρευματομπεντσοειδη που υπαρχουν.

Το κολλημα ειναι στο ξεκινημα. Οταν ξεκιναω τον υπολογιστη, συνηθως μετα απο αρκετη ωρα που ειναι κλειστος κολλαει απλα οταν δειχνει τον επεξεργαστη. Δεν φτανει δηλαδη καν στην μνημη ή στους δισκους/drives.

Το συγκεκριμενο προβλημα μου το παρουσιαζει ακομα και μετα απο CCMOS και βγαλσιμο της μπαταριας για κανα μισαωρο περιπου. Εμεινε κολλημενο στην logo screen χωρις καν να μπει BIOS.

Παντα μετα απο 2-3 restart συνερχεται και μπαινει windows ή memtest και εκει δεν δειχνει να εχει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ.

Υ.Γ. BIOS δεν εχω δοκιμασει να αλλαξω ακομα μηπως και μ@λ@κιζεται....

Γνωμες? Αντιμετωπισε κανεις κατι παρομοιο?

Οι μνημες ειναι 2 TwinMOS του κιλου αλλα στο μεμτεστ και στο s&m δεν δειχνουν να εχουν προβλημα. Τις φυσαει εννοειτε ενα ανεμιστηρι. Το chipset επισης ειναι χαμηλα σε temps και η CPU παγωμενη.

Γενικα το pc ειναι σταθεροτατο, αλλα καμια φορα δεν εκκινει....what da ****....???

Link to comment
Share on other sites

Μνημες , οχι οτι εχουν καποιο προβλημα αλλα μου το εκανε συνεχεια με τα utt τα twinmos ,με το που πηγαινε να τις μετρησει κολλημα ,reset και ολα εστρωναν.Με το που εβαζα αλλη μαρκα μνημης κανενα προβλημα.Εαν θυμαμαι καλα πολλα τετοια χαζα ειχαν λυθει με το 623 το μανισιο βιος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω ειχα κατι τετοια προβληματα,τα διορθωσα με το DRAM Response.Αν το εχεις Fastest δοκιμασε Fast/Normal.Μ'αυτα τα δυο δεν εχει ξαναπαρουσιασει κολλημα στην εκκινηση.Το Fastest δεν λειτουργουσε καλα ουτε με utt-bh5,ουτε με hynix.Ισως φταιει κι ο Imc γι'αυτο..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Το Dram Responce το εχω στο normal. Ισως βεβαια δεν του αρεσει...θα δοκιμασω και καποιο αλλο(φαστ οχι σοφτ) και θα δουμε. Θα δανειστω κι ενα ζευγαρι μνημες να δω μηπως και....

το Dram responce αυτο που (ορατα) τουλαχιστον κανει ειναι

στο normal να δινει +0.5ns στο read preamble

στο fast να αφηξνει απειραχτο το read preamble

στο fastest να δινει -0.5ns στο read preamble

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 18:34]

το Dram responce αυτο που (ορατα) τουλαχιστον κανει ειναι

στο normal να δινει +0.5ns στο read preamble

στο fast να αφηξνει απειραχτο το read preamble

στο fastest να δινει -0.5ns στο read preamble

Δηλαδη πχ 5-7 fast ειναι το ιδιο με 5.5-7 fastest?Δε νομιζω βρε esdee.Πρεπει να κανει και κατι ακομη.Ειχα φαει πακετο με αυτο μεχρι να βρω τι φταιει και ειχα δοκιμασει πολλες ρυθμισεις σε read preamble/max async latency.Θα το δοκιμασω και θα σου πω σιγουρα,γιατι με τρωει η περιεργεια..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Δηλαδη πχ 5-7 fast ειναι το ιδιο με 5.5-7 fastest?Δε νομιζω βρε esdee.Πρεπει να κανει και κατι ακομη.Ειχα φαει πακετο με αυτο μεχρι να βρω τι φταιει και ειχα δοκιμασει πολλες ρυθμισεις σε read preamble/max async latency.Θα το δοκιμασω και θα σου πω σιγουρα,γιατι με τρωει η περιεργεια..

γι'αυτο ειπα ορατα ... ;). τι αλλο κανει δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα το προβλημα λυθηκε ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Και λεω οριστικα γιατι νομιζα οτι το δημιουργουσε η Karajan καρτα ηχου αλλα τελικα δεν ηταν αυτη.

Ηθελε αλλαγη στα dimm της μνημης πανω κατω. Δηλαδη αυτο που ηταν στο 1 να παει στο 2 και το αναποδο. Απο τοτες παιζει μια χαρα.

Υ.Γ. Τελικα εμεινα πολυ καιρο εκτος και ειχα ξεχασει τα κλασικα κουσουρια της DFI.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας. Ψαχνω να βρω ενα λαμακι το μεταλλικο κομματι της mb που εφαρμοζει στο πισω μερος του κουτιου και καλυπτει την τρυπα που εχει γυρω απο τα usb κλπ θυρες. Ενα ορθογωνιο ειναι... Ελπιζω να καταλαβατε. Που θα μπορουσα να βρω για την dfi γιατι δεν εχω κ τωρα το κουτι εχει μια τρυπα στο πισω μερος... Αν ξερετε τπτ help plz...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν παρουσιαστεί προβλήματα σε κανένα που να έχει βάλει sata2 δίσκο;

τον τελευταίο καιρό η ΝF4 ultra τρώει κολλήματα στα windows, μπλε οθόνες, κολλαει στο post, εντελώς τυχαία μπορεί να περάσουν και κάμποσες μέρες χωρίς πρόβλημα. όλα βέβαια τα έριξα στα default, περνάει ,memtest, snm, prime, αλλά κολλάει τυχαία. Χθες σκέφτηκα μήπως έφταιγε ο wd sata2 που είχα βάλει πριν μερικούς μήνες, έριξα την ταχύτητα σε sata1 και απο χθες δεν κόλλησε αλλά είναι νωρίς ακόμα. Τι άλλο μπορεί να φταίει;

Αν σε ups έχουν παλιώσει οι μπαταρίες, κρατάνε 1-2 λεπτά, όταν είναι online επηρεάζει τις τάσεις που περνάνε στο τροφοδοτικό ή δεν παίζει κανένα ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας προβλημα στα winx64 με dual core και συγκεκριμενα στο game CoD2.Μετα απο αρκετη ωρα μου κολαει κλασικα με επαναλαμβανομενο ηχο και κανει γενικα σπασιματα στις εκρηξεις μερικες φορες.Ολα σε prime stable καταστασεις.Info στην υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.