Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

εκατσε η dfi και ΔΙΟΡΘΩΣΕ το bios για να παιζουν καλα τα μνημακια σας αναλλογα τον τυπο τους ε?

εδω ρε σεις εκανε ενα χρονο να βαλει καιουριο bios

απλο ειναι , τριμαρισε και ρυθμισε το μαμα 6,23 ωστε να εχει 3-4 πολυ βασικες ρυθμισεις ετοιμες , τυπου Trc &Trfc ωστε να περνετε bandwidth και να ξεκιναει το board χωρις κοληματα

ΑΛΛΟ το ΠΡΟΡΥΘΜΙΣΑΝ , αλλο ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΑΝ

και στο κατω κατω , τι εντολες περναει το 6,23-1 διαφορετικες απο το 6,23-2 ή το 6,23-3 ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ , ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΧΟΥΝ , ΙΔΙΑ ΠΕΔΙΑ , ολα ιδια

απλα με το καλιμερα στα bios για utt εχεις προρυθμισμενο το Trc 8 και Trfc 15 ενω στο αλλο για bh5 εχεις Trc 7 και Trfc 14

αλλα και παλι τα περισοτερα πεδια στο auto ειναι.

αρα παλι θα ρυθμισεις καμια 15ρια πεδια , ε σιγα τα 4 μου τα ρυθμισε η dfi , σιγα τον κοπο που γλιτωσα ...

γιαυτο σας λεω παρτε το μαμα 6,23 και τριμαριστε το μετα απο δοκιμες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι σε ένα πρόβληματάκι που είχαμε πει και πιο πριν.

Επειδή φαίνεται το PSU μου λόγω έλειψης 24-pin με το jumber στα 3.3V δεν μπορεί να δώσει πάνω από 3.1Vdimm (ίσως και λιγότερο) σε φορτίο (λάθη στο memtest).

Δοκίμασα όλους τους συνδιασμούς και οι ενδείξεις στο bios είναι:

3.0+disable->3.09

3.0+enable->3.12

3.1+disable->3.16

3.1+enable->3.16

3.2+disable->3.16

3.2+enable->3.16

Δεν γίνεται με τίποτα να συμφωνούν οι τιμές αυτές σε load γιατί πέρνω λάθη σε όλες αυτές τις ρυθμίσεις

Με 4V jumber:

3.0+disabled->3.09

3.0+enabled->3.12

3.1+disabled->3.20

3.1+enabled->3.22

Θέλω να δώσω 3.12V ΣΤΑΘΕΡΟ αλλά ο μόνος τρόπος για την ώρα είναι το jumber στα 4V που όμως όπως είπε και ο φίλος BeetleJuice είναι κακό για τα mosfet της μνήμης και Vdimm<3.2V.

Οπότε βρήκα αυτό:

4v NF4 Jumper Worrying You? Try This Trick!

http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=12085&page=1&pp=15

Αυτό όμως το τρικ θεωρεί ότι η 3.3 γράμμη μπορεί να δώσει πραγματικά 3.3V.

Μάλλον δηλαδή δε θα παίξει σε μένα;

Να πω ότι οι τιμές που δίνει το τροφοδοτικό ως ονομαστικές ανά γραμμή είναι:

12V->20A

5V->36A

3.3V->28A

Πάω για τροφοδοτικό; :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν γινεται 3.2+enabled.Επισης οι ενδειξεις μεσα στο Bios δεν δινουν αυτο που πραγματικα θες.Οταν μιλας για τοσο μικρη αποκλιση σε ρευμα που θες να δωσεις,τοτε ο μονος τροπος για να το τσεκαρεις ειναι με πολυμετρο.Τελος με μια καλη ψυξη στο Mosfet "της γωνιας" μπορεις να το βαλεις απροβληματιστα στα 4v..

Αν γενικα το τροφοδοτικο δινει χαμηλες τασεις(πολυμετρημενες) και θες κι αλλο Oc καλο θα ηταν να παρεις καποιο αλλο,αλλιως δεν βρισκω τον λογο για περιττα(σ'αυτην την φαση) εξοδα.;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν γίνεται 3.2+enabled?

Οι ενδείξεις στο bios δεν πρέπει να απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα.

Στο λέω αυτό γιατί και στην προηγούμενη μητρική Abit ΚΝ8 Ultra που τροφοδοτούνταν οι μνήμες από την 3.3 γραμμή έβαζα μέχρι 3.22 εκεί αλλά οι μνήμες δεν έπαιζαν σωστά γιατί είχα Vdimm drop. Εκεί σε idle κατάσταση είχα όσο έλεγε στο bios ας πούμε 3.15 με το που έτρεχα S&M έβλεπα να πέφτει στα 3.07! Ίδια συμπεριφορά έχω και εδώ... σε πλήρες φορτίο δε βλέπω πάνω από 3.08 στην 3.3άρα γραμμή.

Με άλλα λόγια στη DFI η 3άρα μου δείχνει ακόμα πιο αδύναμη όσον αφορά την τροφοδοσία της στις μνήμες, γιατί ακόμα και σε idle κατάσταση δεν παίζει πάνω από 3.16V.

Μήπως φταίει που έχω συνδέσει σε όλες τις υποδοχές της ανεμιστήρια; :whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν σχεση τα ανεμιστηρια ,αφου παιρνουν ρευμα απο την 12αρα!Δεν γινεται ,αν διαβασεις τις οδηγιες.Το enabled μπορεις να το βαλεις μονο μεχρι το 3.1.Μετα και να το βαλεις δεν λειτουργει απλα(οσο παιρνει απο την 3.3 μιλαω).Εγω σου ειπα την γνωμη μου.Βαλε την 4αρα(αφου λες οτι ετσι εισαι οκ) και τοποθετησε ενα καλο ανεμιστηρι να ψυχει το mosfet.Το εκανα για καποιο διαστημα διχως προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deadlock7

Δεν εχουν σχεση τα ανεμιστηρια ,αφου παιρνουν ρευμα απο την 12αρα!Δεν γινεται ,αν διαβασεις τις οδηγιες.Το enabled μπορεις να το βαλεις μονο μεχρι το 3.1.Μετα και να το βαλεις δεν λειτουργει απλα(οσο παιρνει απο την 3.3 μιλαω).Εγω σου ειπα την γνωμη μου.Βαλε την 4αρα(αφου λες οτι ετσι εισαι οκ) και τοποθετησε ενα καλο ανεμιστηρι να ψυχει το mosfet.Το εκανα για καποιο διαστημα διχως προβληματα..

Από ότι φαίνεται στη δικιά μου ούτε στα 3.1 δουλεύει το enable lol. ’τιμη 3.3.

Έχω ανεμιστήρα εκεί οπότε δε θα ανησυχώ προς το παρών.Απλά μπριζόνομαι μήπως με κάποιο νεότερο τροφοδοτικό έχω έστω και 3.2 καθαρό σε φορτίο από την 3άρα ώστε να μετακινήσω το jumber.

Από ότι φαίνεται πάντως στο παρόν τροφοδοτικό δε θα πιάσει το παραπάνω mod αφού δεν σηκώνει ούτως ή άλλως η 3.3άρα...

ΤΗΧ deadlock.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ δε θα απαντήσεις;

ΒeetleJuce said:

"

το νου σου στο μοσφετακι

αυτο ΥΠΟΦΕΡΕΙ

κανε τεστ και θα με θυμηθεις

ουτε κατα διανοια να δωσεις κατω απο 3,2 με το jumper στα 4βολτ

παντα λεμε οτι οι τασεις ειναι καλιτερες απο την 5αρα αλλα αν θες την γνωμη μου μολις φτανεις να εξαντλησεις τα 3,2 βολτ και βλεπεις πτωσεις σηκωσε το +0,03 και ΑΝ τοτε ξαναβλεπεις λαθη και πεσμενη 3αρα ΤΟΤΕ σηκωσε 5αρα το jumper και ξεκινα να δινεις 3,3...

ΠΑΝΤΑ με ψυξη , ΠΑΝΤΑ

το απο πισω αστο , κανονικα αυτο θελει Backplate και ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ

"

Για μένα το μόνο που ξαναλέω ήταν ότι το μόνο σημείο φαίνεται και πάνω στα λόγια σου ήταν να μη δώσω κάτω από 3.2 από την 5άρα, γιατί τώρα θέλω να δώσω 3.12 και δεν μπορώ από την 3.3άρα.

Να ξεκαθαρίσω ότι κανένα πρόβλημα δεν έχω στα ποστ του Beetle απλά είναι το στιλ του που σε άλλους μπορεί να φανεί επιθετικό.

Πάνω έχω γράψει που δουλεύει το enabled με το jumber στα 3.3.

Με το jumber στα 4 από ότι έχω δοκιμάσει το 3.2+enabled/disabled δίνει 3.3.

Κατά τα άλλα θα δω μήπως βρω κάποιον άλλο συνδυασμό να παίξω τις μνήμες πιο ψηλά χωρίς να χάνω από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, σκέφτομαι μια αναβάθμιση σε μια dfi λόγο utt τα οποία θέλουν >3.2, θα ήθελα όσοι dif γκουρού tm μπορούν να με βοηθήσουν στα

1. Θα τρέχει καλά με utt

2. θέλει κανά περίεργο bios

3. κάποια προβλήματα που σκότωνε μνήμες στυλ bh5-utt και επεξεργαστές λύθηκαν;

4. Σκέφτομαι για την πρώτη έκδοση (Ultra D) γιατί είναι φθηνή. Δεν με ενδιαφέρει το sli, απλά θέλω να ξέρω αν το μοντέλο και ποια revision έχουν βγάλει κουσούρια

Τα φώτα σας παρακαλώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ThorLite

Σχετικα με το 3. αν εχεις UTT CH5 based με 3.3V+ και ανω καποια στιγμη θα τα φτησουν,επεξεργαστες δεν σκοτωσε καμια Ultra-D απο οσο ξερω.

αυτο το "καποια στιγμη" ειναι λιγο γενικο δεν νομιζεις?

Πχ σε 2 χρονια?Σε 2 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.