Jump to content



Dfi Νf4 Owners - ερωτησεις - λυσεις


kIlGoRi

Recommended Posts

Και μια ερώτηση από εμένα:

Χρειάζεται να βάλω και τα 2 pin για 5-volts? Ένα που έχει πάνω από το ανεμιστηράκι και ένα που έχει ανάμεσα στη cpu + pci-e κάρτα?

Mήπως το δεύτερο είναι μόνο για τις κάρτες γραφικών οπότε εγώ δεν το χρειάζομαι γιατί έχω ultra και μόνο μια κάρτα (και αυτή όχι απαιτητική δείτε υπογραφή)

Για να έχω μέχρι 4 volts στις μνήμες χρειάζεται να συνδέσω κάποια από τα παραπάνω;

Φχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 992
  • Created
  • Last Reply

προσωπικη μου αποωη ειναι οτι σε χαμηλο o/c δεν χρειαζονται

το κλασικο 4πινο μολεξ καλο ειναι να βρισκεται πανω γιατι οσο περισοτερες γραμμες στροφοδοτουν την μητρικη με ταση τοσο λιγοτερες πτωσεις τασεως θα εχεις

στο κατω κατω σκεψου οτι μετα το 4πινο κλασικο μολες συνηθως ακολουθει μετα το κλασικο μολεξ το μικρο για το φλοπυ

αρα αμα ειναι να βαλεις το ενα , βαλτα και τα 2 , το αλλο θα το εχεις να κρεμεται ασυνδετο?

επισης γνωμη μου ειναι να μην βαζεις εκει γραμμες που ειναι ξελιγωμενες

παραδειγμα , τροφοδοτεις το dvdrw , μετα τον ενα σκληρο μετα μια διακλαδωση ανεμιστηρων , μετα αλλη μια ε και μετα λες , α την ακρη ας την βαλω μωρε στην μητρικη αφου περισευει...

ετσι ειναι δωρο αδωρο

κατ εμε μια απο τις πολλες γραμμες που εχει το τροφοδοτικο σου και καταληγει σε 4πινο κλασικο και σε 4 πινο φλοπυ πρεπει να ειναι αποκλειστικα για την μητρικη για αυτες τις 2 υποδοχες

στο κατω κατω αν αυριο μεθαυριο βαλεις μια απαιτητικη καρτα γραφικων και σηκωσεις ρολογια τρελα , τοτε θα τρεχεις να ψαχνεις γραμμες?

ας ταχεις ετοιμα λοιπον για παν ενδεχομενο

ελπιζω να βοηθησα

καλη τυχη με το ζορικο εργαλειο σου

εδω εμεις κλεισαμε 1 χρονο νομιζω απροβληματιστα (εγω και το μωρο dfi sli dr)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Helly [19-02-2006 20:05]

Εχει κανενας προβλημα στα winx64 με dual core και συγκεκριμενα στο game CoD2.Μετα απο αρκετη ωρα μου κολαει κλασικα με επαναλαμβανομενο ηχο και κανει γενικα σπασιματα στις εκρηξεις μερικες φορες.Ολα σε prime stable καταστασεις.Info στην υπογραφη

κατέβασε τον επεξεργαστή καμμιά 20αριά mhz,αλλά άμα δεν θέλεις να τα χάσεις τόσο εύκολα τα μηζ τρέξε στην συχνότητα που είσαι s&m fpu στο long και 100% cpu load

Link to comment
Share on other sites

@Beetle ακολούθησα τις συμβουλές σου όλα καλά για την ώρα.

Έβαλα και το jumber για μέχρι 4V vdimm...

Τώρα το cpu vid control το ξαναβάζω auto ή θα εξαφανιστούν πάλι οι τάσεις στις μνήμες;

Startup έχω βάλει 1.45 και cpu vid control 0.800(το χαμηλότερο τελοσπάντων...)

ας διαβάσω dfi-street για τις τάσεις και επανέρχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Πηγή:http://www.dfi-street.com/forum/showthread.php?t=20823

@THunDA

CPU VID StartUp Value

This is the voltage that is applied to your cpu before the Vid and special are applied during post.. I havent found this to be a very important setting but normally I just leave it at 1.5v .. I also ran this using the Startup setting and it didnt seem to effect anything in a bad or good way.. So from my personal experience its not really a vital setting..

CPU VID Control

This is your vcore which is your CPUs voltage setting ..

CPU VID Special Control

This may be named different depending on the motherboard but it normally has options that look like this..

104%, 110%, 113%, 123%, 126%, 133%, 136%

What this does is let you add more vcore to your CPU when your regular vcore options are not enough.. What you do is multiply your CPU VID Control with your CPU VID Special Control to get your actual vcore. Here is an example of using the VID Special..

CPU VID Control = 1.50

CPU VID Special = 110%

1.50 x 110% = 1.65v

So with this setting your giving your CPU 1.65 vcore.

Οπότε αν κατάλαβα καλά για να είμαι 1.5 Vcore για παράδειγμα βάζω CPU VID Control 1.5 και το Special Auto? Ή από τον πίνακα εκεί 1.45 και 104%,εεεεε;

Eπομένως με τα 1.45 startup + 0,800 cpu vid control γιατί στο smart guardian παίζει μεταξύ 1.4-1.42(full load);

Και κάτι άλλο που παρατήρησα ότι όταν έβαλα το cpu vid control από auto σε 0.800 αργεί να μπουτάρει (μάλλον είναι μέχρι να σταθεροποιήσει το vcore...)

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορι θα με τρελανεις

τι το θες το startup ρε συ?

παρατατο , βαλτο στο 1,5 να μπαινει με αρκετο βολταζ

τι το ταιζεις εκει χαμο με 0,8...

οι 2 επιλογες που ειπες ειναι ακριβως ιδιες

δεν εχει καμια διαφορα

απλα στο σπεσιαλ θα προσεχεις τι κανεις οταν αλλαζεις το jumper απο 4 βολτ σε 3

ελπιζω να φροντισες για ψυξη στο μοσφετακι πανω

αν δεν εχεις φροντισει ΤΡΕΧΑ τωρα και βαλε ενα ανεμιστηρα για να μην το παρεις στα χερια

ενημερωτικα οσο πιο κατω εχεις την ταση στις μνημες τοσο πιο πολυ θα ζεσταινεται

μπορει ακομα και να μη αγγιζεται...

απο πισω επισης πυρωνουν ολα

αρα φροντισε το αμεσως

το ζητημα με τα Vcore ειναι οτι καλα τα κανεις εσυ με το κομπιουτερακι αλλα:

ΑΛΛΑ λεει το κομπιουτερακι

ΑΛΛΑ διαβαζει το μπιος

ΑΛΛΑ διαβαζει το smartguardian

ΑΛΛΑ ειναι τα αληθινα βολτ

και να ξερεις οτι ΠΑΝΤΑ αποτι βλεπεις να διαβαζεται εχεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ

για παραδειγμα στις μνημες αμα βλεπεις 3,3 εχεις 3,35 με το +0.03off και 3,39 με το +0,03on...

τα ιδια χαλια και με το vcore

οποιος θελει μπορω να κανω υπολογισμο και για το Vcore με 3 δεκαδικα ψηφια...

καλη τυχη και το νου σου στο τι κανεις

διαβασε καλα εδω περα οτι εχουμε πει και στο dfi εννοειται...

keep up bro

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια χαρά τα λες...

έχουμε και λέμε:

Βάζω 1.45 από bios και στο startup και στο cpu vid control=> 1.47 bios,1.4 windows!!!

Mνήμες 3.1+disabled από bios τις διαβάζει 3.2 και το smart λέει 3.16!!

’ντε και καλά στοιχήματα...

Έχω βάλει έναν δωδεκάρι στις μνήμες...μάλλον θα λες το mosfet πάνω δεξιά δίπλα από τα άλλα που έχουν ψύκτρα και αυτό παίρνει αέρα...

Tώρα αυτό για το από πίσω (χε χε) τι να κάνω; :inlove:

Τhank you bro...

Link to comment
Share on other sites

200 ευρω Πολυμετρο πηραμε για αυτην την αναθεματισμενη...

τα ξερω μωρε τα τρελα της

αλλα οκ να λεμε και τα καλα της ετσι?

εχε το νου σου

παρε ενα πολυμετρακι των 20 ευρω και αυτο μια χαρα κανει τη δουλεια του

εγω ειμαι ψυχακιας

οι μνημες με ή χωρις κουβερτες μεχρι τα 3,2 και 12 ωρες burn in δεν μασανε ιδιαιτερα

το νου σου στο μοσφετακι

αυτο ΥΠΟΦΕΡΕΙ

κανε τεστ και θα με θυμηθεις

ουτε κατα διανοια να δωσεις κατω απο 3,2 με το jumper στα 4βολτ

παντα λεμε οτι οι τασεις ειναι καλιτερες απο την 5αρα αλλα αν θες την γνωμη μου μολις φτανεις να εξαντλησεις τα 3,2 βολτ και βλεπεις πτωσεις σηκωσε το +0,03 και ΑΝ τοτε ξαναβλεπεις λαθη και πεσμενη 3αρα ΤΟΤΕ σηκωσε 5αρα το jumper και ξεκινα να δινεις 3,3...

ΠΑΝΤΑ με ψυξη , ΠΑΝΤΑ

το απο πισω αστο , κανονικα αυτο θελει Backplate και ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ

μετα απο ενα χρονο ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αλλοιωθει η μητρικη απο πισω ή θα εχει κιτρινισει...

ισως η βιδα εκει κοντα βοηθαει και αυτη...

κουραγιο αδερφε , καλα το πας , μελετας...

:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Aπό την 3άρα δεν παίρνει πάνω από 3.17 και αυτό σε όλες τις επιλογές

3.1 + dis,+enabled ,3.2 + dis,+enabl και με άπειρα λάθη στο memtest.

Οπότε μονόδρομος το jumber και από 3.2 και πάνω...αν και μέχρι 3.3 να είμαι για κάθε μέρα οπότε δε θα το ζορίσω μάλλον...είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

3,2+enabled ειναι εντελως παραλογο να εχεις 3,17 πραγματικη τιμη (πολυμετρο)

αν 3,17 ΒΛΕΠΕΙ το BIOS τοτε ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3,2

οταν πας στα 3,3+disabled τοτε χεις ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3,3...

υπαρχει και επιλογη 3,2+disabled ΑΛΛΑ με το jumper στα 5 βολτ...

ομως με πολυ καλη ψυξηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

3,2+enabled ειναι εντελως παραλογο να εχεις 3,17 πραγματικη τιμη (πολυμετρο)

αν 3,17 ΒΛΕΠΕΙ το BIOS τοτε ΕΧΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3,2

Ρε σκαθάρι...γιατί είσαι σίγουρος για τα πάντα?

Σε κάθε μητρική ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ....

Σε όσες DFI έχω αλλάξη η καθεμιά ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...(πάντα στο ιδιο rev)

Στην τελευταία που έχω και είναι AD0 ότι δείχνει το bios στις μνήμες...τόσο έχω πολυμετρημένο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:04]

Ρε σκαθάρι...γιατί είσαι σίγουρος για τα πάντα?

Σε κάθε μητρική ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ....

Σε όσες DFI έχω αλλάξη η καθεμιά ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...(πάντα στο ιδιο rev)

Στην τελευταία που έχω και είναι AD0 ότι δείχνει το bios στις μνήμες...τόσο έχω πολυμετρημένο

οκ

δεν ξερω , λεω παντα τις δικες μου εκτιμισεις - δοκιμες

μεχρι προτεινος ολοι συμφωνουσαν

αν αλλαξε κατι εισαι ο πρωτος που τολες

συμφωνια bios με καλο πολυμετρο ουδεποτε εχει συμβει ΕΩΣ ΤΩΡΑ και παρακολουθω το thread απο τη μερα που ανοιξε (post 8η σελιδα και ειμαστε αισιως 46)

εχω δει και εγω μερικες μητρικες (2-3 διαφορετικες) ΑΛΛα εχω δει και ποστ απο αλλες 50 εδω

αν εσυ ασχολεισαι περισοτερο με μητρικες dfi και εχεις πιο πολυ τριβη μαζι τους ισως εχεις και καλιτερη εικονα

χρηστης ειμαι , λογικο να μιλαω απο προσωπικες ενδειξεις .δεν εχω δοκιμασει 500 dfi και να τις εχω πολυμετρισει σε 5 διαφορετικα πεδια και τις 500

καθε παρατηρηση δεκτη

αν θες κανε ενα τεστακι σαν και το δικο μου

περιλαμβανει :

- τι ρυθμισες στο μπιος (1 μετρηση με enabled on και μια με enabled off)

- τι μετραει το Bios

- τι πραγματικα εχεις με πολυμετρο

- τι τιμη εχεις στην 3αρα γραμμη σου

αυτα χ2 μια για idle και μια για load

δεν ειναι αναγκη να το κανει ΓΙΑ ΚΑΘΕ τιμη τασης

καντο ας πουμε για το 3,1 και για το 3,2 και θα εχουμε εικονα στο πεδιο που μας νοιαζει

εγω τοχα κανει για 2,8-2,9-3,0

θα εχει ενδιαφερον αν ειναι σταθερα γιατι τοτε μπορει να βρουμε καποιο κολπακι να τις σταθεροποιησουμε ολες

αν θελετε το δικο μου τεστ να το δωσω αλλα νομιζω το εχω ηση ποσταρει καπου παλαιοτερα...

πο ρε παιδι μου , την εχουμε λιωσει την μητρικη ,την ξεζουμισαμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 18:51]

παιδες ποιο bios ειναι καλο?και δοκιμασμενο με Χ1900!

σαν "καλο" bios θα συνεζισω να στηριζω το 6-23

αλλα 2 που κυκλοφορισαν μετα , το 7-04 και το fx60 αποτι ειπαν τα παιδια εδω δεν ειναι και οτι καλιτερο

απο phil και esdee αποτι ξερω και αυτοι με 6,23 κανανε τα bench τους , τουλαχιστον οσο τους παρακολουθουσα :p

τωρα για χ1900 , δεν ξερω να σου πω

αν δει το ποστ ο phil ας μας πει

νομιζω προσφατα ειχε εμπειρια με την συγκεκριμενη περιπτωση

στειλτου ενα pm

:T:

Link to comment
Share on other sites

@BeetleJuice

Αυτό που μου φαίνεται λογικό είναι αυτό που λέει το bios.

Επειδή δεν έχω πολύμετρο δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά το συμπέρασμά μου είναι:

1)Από την 3άρα δε σηκώνει το τροφοδοτικό οπότε εκεί max είναι τα 3.17(bios) και έχω και vdimm drop το οποίο το είχα και στην ΚΝ8Ultra όταν έτρεχα s&m οπότε καθαρό θα έλεγα 3.1 περίπου με φορτίο.

2)Από την 5άρα έχω καθαρότατη τάση και λογικά όση λέει το bios.

Συγκεκριμένα 3.1+disabled = 3.2 και 3.1+enabled = 3.23. Αυτό το έχω σταθερά αφού και το memtest είναι καθαρό. Για ποιο πάνω ακόμα δεν συγκράτησα αλλά πιστεύω πως είδα με 3.2+enabled =3.28 θα το τσεκάρω. (Eλπίζω να μη με βαρέσεις για το 3.1+disabled από την 5άρα γραμμή αλλά αφού είναι καθαρό 3.2(μνήμες στα 250 εκεί)).

Μπερδεύτηκα με το 3.2 + enabled/disabled + αλλαγή του jumber.

Τι δεν είναι καλό; Ποιον συνδυασμό να αποφύγω;Το 3.2 + disabled στην 3άρα;

Επομένως και από τα λεγόμενα του ΑΝ7 πιστεύω το bios...To smart δείχνει πάντα 3-4 κάτω από το bios.

@blade_pan εγώ έχω το μαμά 623-3.

Κάτι άλλο το stand-by + hibernate μου δίνουν restart. Ελπίζω να μη φταίει ότι ήμουν οριακά σε σταθερότητα. Μήπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι από bios ή Windows?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι εννοοω

οταν θες να ανεβεις σε τασεις στις μνημες , πρεπει να εχεις καποια σκαλοπατια

ας πουμε απο το 3,1 θες να πας στο 3,2

jumper στα 3 βολτ

πρωτο ειναι 3,1+disabled

μετα ειναι 3,1+enabled

μετα 3,2+disabled

Jumper στα 5 βολτ

ξεκινας με 3,2+disabled

τωρα κοιτα,υπαρχει μια περιπτωση με το jumper στα 5 βολτ και 3,1+enabled να μην σου βαρανε (παντα πανω στο προηγουμενο παραδειγμα) και να μην πρεπει να βαλεις 3,2+disabled

αυτο γιατι 3,1+enabled+5αρα βγαζει καλη ταση και αρκετα παραπανω απο 3,1

σε μενα φτανει τα 3,18 αρα ποιος ο λογος να βαλω 3,2+disabled

το αλλο που ελεγα ειναι οτι αν εχεις ψηλα τις τασεις και αποφασισεις να βαλεις το jumper πισω στα 3 βολτ , τοτε κανει κατι τρελα

και σου ειπα να εξαντλησεις την 3αρα γιατι κατ εμε ειναι σοβαρη αποφαση απο την ωρα που το jumper παει στα 3 βολτ

εκει πλεον εισαι σε ενα μονιμο "προσεχε"

εγω παντως με 20% o/c+νερο+jumper @5v δεν θα εφευγα για 3 μερες και να το αφηνα ανοιχτο χωρις επιβλεψη απλα για καποιο κατεβασμα κτλ

αυτο εννοω , βαζεις μπελα στο κεφαλι σου , αρα μην βιαστεις να κανεις το κλικ και να πας στα 5 βολτ

:D :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα...

Εγώ μιλάω για load....

Ότι έβλεπα στο bios με disable(δεν έχω δοκιμάσει enable) το έβλεπα και σε λοαδ...(μεμτεστ κτλ....)

Όταν βρώ χρόνο για δοκιμές θα το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arapis [24-02-2006 10:33]

κατέβασε τον επεξεργαστή καμμιά 20αριά mhz,αλλά άμα δεν θέλεις να τα χάσεις τόσο εύκολα τα μηζ τρέξε στην συχνότητα που είσαι s&m fpu στο long και 100% cpu load

Ειναι το μονο που θα δοκιμασω τωρα.Παντως υποψιαζομαι πολυ την Xfi γιατι εχω απο τα πρωτα revision χωρις το ψυκτρακι,και ειδα οτι επαιζε προβλημα με μερικες nf4 μητρικες και το διορθωσε η creative στα επομενα revision.Στην περιπτωση αυτη τι γινεται?Δικαιουμαι RMA απο το Multirama που την αγορασα τον Οκτώβριο?

Οσων αφορα το post σου περι reset bios εχεις απολυτο δικιο.Το hard reset στην dfi

http://www.dfi-street.com/forum/showpost.php?p=127704&postcount=24

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα το πω αλλα ποσοι ψαρωσατε απο αυτην την xfi ενας θεος το ξερει

τοσα λεφτα ρε σεις δεν τα λυπηθηκατε?

επειδη ο κολιτος μου ειναι ηχοληπτης σαν ενημερωνω οτι υπαρχουν στα ιδια λεφτα κλασεις ανωτερες καρτες ηχου , που απλα δεν τις ξερουμε

μερικοι ισως ξερουν τις terratek σαν μια πρωτη μαρκα

ρε παιδια ειλικρινα τοσα λεφτα για μια καρτα ηχου δεν το καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό σκαθάρι συμφωνώ μαζί σου 1000%....

Κοιτα...βασικά δεν νομίζω κάποιος από εμάς εδώ μέσα να μας χάλαγε η ποιότητα ήχου της DFI που είναι από τις καλύτερες για μητρικές...

Ακόμα και έτσι όμως...η xfi είναι από τις μέτριες κάρτες στα λεφτά της....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.